Vichry zimy v dohledu? - Ice & Fire

upraveno 27. května 2019 v Píseň ledu a ohně
imageVichry zimy v dohledu? - Ice & Fire

Možná ano, možná ne. Na svém blogu G. R. R. Martin zveřejnil příspěvek o neobvyklém pozvání. Aerolinie Nového Zélandu mu nabídly, že ho na svůj účet dopraví na Nový Zéland, kde bude mít dostatek klidu a inspirace, aby mohl dokončit … celý článek

Číst celý článek zde


1356

Komentáře

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Borůvka
    Borůvka napsal(a):

    @Tyrion Lannister Obrátí očekávání (příšerná fráze), která mohou mít diváci jednoho youtubera, zatím co ostatním ani celý koncept nepřišel na mysl? Nezapomeň, my tady pitváme knihy neustále, ale GRRM musí psát tak, aby udržel krok i méně zarytý čtenář. Bílé chodce, draky, měniče atd. nám také otloukal o hlavu kolikrát v první knize.

    @Edem
    Edem napsal(a):

    @Borůvka plus s niektorymi ako ja, ktory to naposledy cital v 2008

    Tak chlapy berte to tak a teď stranou moje stupidní teorie :-D, že tahle sága je postavená na detailech. Bez těch by to prostě nebylo ono, to že Martin vymyslel něco tak komplexního a že dokázal prostě vytvořit výborný zvraty. Třeba o Rudý svatbě si teď po zpětným ohledu za Hrou a Střetem říkám proč mne to nenapdlo, proč jsem to tam neviděl, i když zpětně působí tak očividně.
    Je to holt jedno z prokletí takhle dlouhého čekání, že spoustu věcí už prostě víme. Martin sám řekl, že čte občas teorie na netu a něco byli kraviny a něco se trefilo. A sám sobě položil otázku měl by to změnit. Ale pak uvědomil, že by to nedávalo smysl. Nemůžete napsat detektivu, že vražd spáchal sluha a pak ke konci odhalit, že to ve skutečnosti udělal zahradník, protože pak pos*rete celou knihu.
    Nepochybuji prostě, že neustálým pitváním knih jsem si spoustu věci vyspoileroval na druhou stranu člověk tu pachuť z fanfikce Dumb and Dumber něčím spláchnout. Nemluvě o tom, že spousta teorií je pro mně jakožto člověka, co chce psát zajímaovu abych tak řekl inspirací.
  • SagartSagart Amo ergo sum
    @Tyrion Lannister K tomu že by Euron byl jen šílenec a prohrál, šílenec je o tom žádná, doufám ale že jej autor jen tak neopustí když má na něco naběhnuto, bylo by to stejné jako použili tebou jmenovaní fanfikcáři v seriálu kdy
    zredukovali hrozbu jiných na náhodné random zabití a celá linka s mrtvými pak neměla ani závěr, co
    hůř vyplynula do prázdna a v dalších epizodách se s ní pracovalo jako by se nidky nestala

    čehož se Martin určitě odprostí a pokud Euron nevyhraje tak budou mít alespoň jeho činy větší následek než nějaké konstatování jakékoliv random postavy o tom že Redwynova flotila byla rozprášena.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Borůvka
    Borůvka napsal(a):

    @Tyrion Lannister To je ovšem set-up pro zajímavý, leč zcela bezvýznamný detail, předtím jsme mluvili o obrovském zvratu. Pro podobné (zrození draků, Rudá svatba, převrat v Noční hlídce) bylo náznaků poměrně dost (retrospektivně), jenom jsme z nich neuměli vyvodit závěr.

    To je ale přesně proto, že máme tu retrospektivu. To je přesně totiž ten kontext a cesta která záleží. Já věřím, že pokud to GRRM s Euronovou bitvou udělá takhle tak to udělá způsobem, aby to smysl dávalo a pak to bude sedět do příběhu a já se znovu vrátím k Fialové svatbě.
    Vytvořila se tu určitá stoprocetní teze, že Malíček zabil Joffreyho společně s Olennou, která ovšem v kontextu dalších knih vůbec nedává smysl. Malíčkek zabil Joffreyho omylem. Chtěl zabít Tyriona, protože pak by byla Sansa volná dala by se znovu prodvat. Netřeba připomínat, že díky Lyse Tyrion byl v údolí známý jako ten co otrávil Jon Arryna a dostal se z toho jenom díky rozsouzení v souboji. Tudíž Sansu by vůbec nemusel tolik schovávat a dokonce by se samozřejmě setkala se sympatiemi. O tom, že Lannisterové by pravděpodobně neprojevili takovou snahu potrestat vražd skřeta jako to udělali ohledně krále ani nemluvě.
    Vemte si, že vůbec nebylo stoprocentní, že když Joffrey umře, že to automaticky svedou na Tyriona. Vůbec nebyla jistota, že Tyrion umře vzhledem k možnosti rozsouzení v soubuji. Nemluvě o tom, že to vražda krále vzbudí mnohem větší pozornost než vražda skřeta.
    Ale tohle všechno si člověk může odvodit až retrospektivně.
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    upraveno 29. května 2019
    @Tyrion Lannister no neviem s tym seba spoilerovanim Martin to pise storocie ale ty to uz vies?
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Sagart
    Sagart napsal(a):

    @Tyrion Lannister K tomu že by Euron byl jen šílenec a prohrál, šílenec je o tom žádná, doufám ale že jej autor jen tak neopustí když má na něco naběhnuto, bylo by to stejné jako použili tebou jmenovaní fanfikcáři v seriálu kdy
    zredukovali hrozbu jiných na náhodné random zabití a celá linka s mrtvými pak neměla ani závěr, co

    hůř vyplynula do prázdna a v dalších epizodách se s ní pracovalo jako by se nidky nestala

    čehož se Martin určitě odprostí a pokud Euron nevyhraje tak budou mít alespoň jeho činy větší následek než nějaké konstatování jakékoliv random postavy o tom že Redwynova flotila byla rozprášena.
    O seriálu bych tady nemluvil, protože to je knižní topic, tak ať nekazíme ostatním zážitek. Můj názor je takový, že Euron vyhraje bitvu krvve, Aegon vyhraje bitvu oceli, Barristan vyhraje obležení Mereenu a Stannis vyhraje na Zimohradě.
    Proč? Protože to Martin potřebuje kvůli příběhu. Situace prostě bude mnohem zajímavější, pokud se odehraje tímhle stylem. Speciálně sever by imho uvízl v totální nudě, protože Boltoni zkonsolidovali vládu a bude se dít co? Dalších tisíce stran vedoucí ke druhé bitvě? Boltoni bojující s Jinými? Stát se to samozřejmě může, ale silně pochybuji, protože vítězství Stannise je lepší pro příběh. To je můj osobní názor.
    To samý Euron situace na celé Rovině bude mnohem dramatičtější s Železnými kolem. Ale na druhou stranu jeho porážka by podle mne znamenala zajímavý vývoj pro Victariona.
    Mereen imho Daenerys, která vrátila ke spalenýmu městu a se všimi svými lidmi mrtvými by bylo krásně Martinovské
    :twisted: Ale stejně si myslím, že spíš Vicy zachrání situaci a bude nějaká slovní přestřelka s Barristanem kde k*va je ta holka s ametysty místo očí, kvůli které sem přeplul kvůli světa? Ona tu není!!! To si snad ze mne děláte .......
    Aegona a celý Dorne taky nemůže úplně strhnout přestože smrt Arianne například by mohlo ukázat, že Martellové mají opravdu naběhnuto, co se týče štěstí na Starky 2.0

    Na druhou stranu si myslím, že martin vždy všechno psal,a by to dávalo smysl v příběhu typicky smrt Neda a Rudá svatba, jakoliv to bylo smutné, tak prostě to pro příběh bylo lepší.
  • upraveno 29. května 2019
    @Tyrion Lannister To je stejně stoprocentní teorie jako R+L=J, Aegon Blackfyre nebo vzkříšení Jona, ale nezapomeň, že nic z toho ještě není potvrzené. Navíc už přestává být možné, aby to kdokoliv zpětně odhalil. A když mluvíme o něčích záměrech, tak Tyrellům je Joffreyho smrt ve výsledku slušně vyplatila.

    Mimochodem, ty máš představu, jak se ten příběh bude dál vyvíjet? Já např. nemám nejmenší tušení :-D
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Edem
    Edem napsal(a):

    @Tyrion Lannister no neviem s tym seba spoilerovanim Martin to pise storocie ale ty to uz vies?

    Tak dává smysl, že po těch letech bude mít problém s něčím překvapovat tak, jak to dělal v předchozích dílech. Koneckonců pokud si dáš spráně některý věci dohromady, tak něco odhadnout můžeš. Navíc po internetu existují miliony teorií a je jasné, že některý se trefit můžou, protože je zde limit toho, co se může stát, i kdyby nakonec Martin poslal mimozemšťany do Západozemí.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 29. května 2019
    @Borůvka
    Borůvka napsal(a):

    @Tyrion Lannister To je stejně stoprocentní teorie jako R+L=J, Aegon Blackfyre nebo vzkříšení Jona, ale nezapomeň, že nic z toho ještě není potvrzené. Navíc už přestává být možné, aby to kdokoliv zpětně odhalil. A když mluvíme o něčích záměrech, tak Tyrellům je Joffreyho smrt ve výsledku slušně vyplatila.

    Ale tak příšerně by riskovali. Navíc a to je další věc, které musím dát za pravdu opravdu by Malíček do něčeho tak delikátního zatahoval další skupinu? Vždyť je to nebezpečné jako k*va, co kdyby se Olenna někdy rozhodla Malíčka prásknout. A imho komu by věřili víc kralovnině rodině nebo nějakýmu povýšenýmu bezzemkovi?
    Tyrellům možná v konečném důsledku ano speciálně pro Margaery, ale pro Malíčka nic moc. Sansa je teď královražedkyně a to se okecává o dost hůř než vražda nepopulárního skřeta. Navíc imho by to znamenalo, že Tyrellové ví, že za zmizením Sansy je Malíček, což je imho taky dost nebezepčná informace. Vlastně v případě, že by Tyrellové najednou měli s Malíčkem problém, tak by ani nemuseli vytahovat královraždu prostě by stačilo vypustit fámu, že Sansa Stark je s ním a dřív nebo později by si to někdo určitě dál dohromady s Malíčkovým odnikud objeveným bastardem. A takovéhle množství neopatrnosti a riskovaní prostě není Malíčkovské.

  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Tyrion Lannister napsal(a):

    @Nevada Jaká scéna v Ohni a krvi?

    Nechce se mi to teď dohledávat přesně, ale ve stručnosti. Z dlouhé zámořské výpravy se vrátí loď a její kapitán (jeden z Hightowerů) popisuje, jak se v zuřivé bouři potopila loď jeho bratra. A že si námořníci ve své pověrčivosti a vyděšenosti vsugerovali, že ji pod vodu stáhl obrovský kraken. A nic a nikdo na světě je už nepřesvědčilo, že to bylo jen dílo rozbouřeného moře. Prostě že někteří vidí co vidět chtějí - bez ohledu na fakta a vysvětlování :)
  • @Tyrion Lannister Když uznáš, že Malíček jen reagoval na smrt nesprávné osoby bleskovou improvizací, tak mohl klidně reagovat i na úmrtí, s nímž neměl vůbec co do činění. Ono snažit se dostat jed na hostinu v síťce na hlavě jiné osoby je taky pěkně hloupé...
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Jinak s těmi teoriemi nevím, jestli by nebylo lepší se přesunout do vhodnější diskuze. Zvlášť, když se jedná spíš o divoké spekulace, než něco, co vychází z faktů v knihách.
    A prosím narážky na seriál si fakt odpusťte.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Nevada
    Nevada napsal(a):

    Tyrion Lannister napsal(a):

    @Nevada Jaká scéna v Ohni a krvi?

    Nechce se mi to teď dohledávat přesně, ale ve stručnosti. Z dlouhé zámořské výpravy se vrátí loď a její kapitán (jeden z Hightowerů) popisuje, jak se v zuřivé bouři potopila loď jeho bratra. A že si námořníci ve své pověrčivosti a vyděšenosti vsugerovali, že ji pod vodu stáhl obrovský kraken. A nic a nikdo na světě je už nepřesvědčilo, že to bylo jen dílo rozbouřeného moře. Prostě že někteří vidí co vidět chtějí - bez ohledu na fakta a vysvětlování :)
    To je úplně v pořádku, ale vynechala si ten druhý příklad, kdy se Lodos neuspěšně pokusil přivolat krakeny proti flotile Aegona I. Targaryena, když jich stovyk vypluly kvlli krvi padlých na hladině. A jak už jsem napsal v předchozích příspvěcích myslím si, že je teď na 95% jasne, že se o to Euron přinejmenším pokusí, byť dopadne úplně stejně jako Lodo :D
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Tyrion Lannister napsal(a):



    Ale tak příšerně by riskovali. Navíc a to je další věc, které musím dát za pravdu opravdu by Malíček do něčeho tak delikátního zatahoval další skupinu? Vždyť je to nebezpečné jako k*va, co kdyby se Olenna někdy rozhodla Malíčka prásknout. A imho komu by věřili víc kralovnině rodině nebo nějakýmu povýšenýmu bezzemkovi?

    Mám pocit, že by Ti neuškodilo si ty knihy zopakovat. Malíček zařídil intrikami, aby se Tyrellové dozvěděli, jaká jej Joffrey zrůda a odstranili ho. Nedomlouval se s nimi. Nechal svoje lidi roznášet klepy, naznačovat a tak. Olenna neměla tušení, že Malíček stojí o odstranění Joffreyho.
  • BenjiBenji so much universe, so little time
    @Tyrion Lannister ono je nějak potvrzený to s Vránojedem?
    A venku už je nějaká kapitola těsně před "Bitvou krve" z Vichru?
  • SagartSagart Amo ergo sum
    @Benji Tuším že Tyrion mluví o této kapitole
    Jen tedy škoda že jsem tady nenašel český překlad :) nechce se mi to celé číst v jazyce Západozemí :D
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Nevada Nepochybuji, že jak knihy tak jsem četl už nějakou dobu zpátky. Na druhou stranu sám Martin se vyjádřil v tom smyslu, že chtěl aby Fialová svatba byla co nejméně jasná událost.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Tyrion Lannister napsal(a):

    @ Nevada

    Nevada napsal(a):

    Tyrion Lannister napsal(a):

    @ Nevada Jaká scéna v Ohni a krvi?

    Nechce se mi to teď dohledávat přesně, ale ve stručnosti. Z dlouhé zámořské výpravy se vrátí loď a její kapitán (jeden z Hightowerů) popisuje, jak se v zuřivé bouři potopila loď jeho bratra. A že si námořníci ve své pověrčivosti a vyděšenosti vsugerovali, že ji pod vodu stáhl obrovský kraken. A nic a nikdo na světě je už nepřesvědčilo, že to bylo jen dílo rozbouřeného moře. Prostě že někteří vidí co vidět chtějí - bez ohledu na fakta a vysvětlování :)
    To je úplně v pořádku, ale vynechala si ten druhý příklad, kdy se Lodos neuspěšně pokusil přivolat krakeny proti flotile Aegona I. Targaryena, když jich stovyk vypluly kvlli krvi padlých na hladině. A jak už jsem napsal v předchozích příspvěcích myslím si, že je teď na 95% jasne, že se o to Euron přinejmenším pokusí, byť dopadne úplně stejně jako Lodo :D
    To myslíš toho magora kněze, co se prohlásil králem?

    Mimochodem, Martin v sáze taky naznačuje, že některé povídačky jsou opravdu jen povídačkami.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Nevada
    To myslíš toho magora kněze, co se prohlásil králem?

    Mimochodem, Martin v sáze taky naznačuje, že některé povídačky jsou opravdu jen povídačkami.
    To se ničím nevylučuje Euron je taky magor. Já neříkám, že uvidíme krakeny, co se vynořují z krvavého moře. Já jenom říkám, že se o to Euron pokusí a kvůli tomu prohraje právě proto, že některé povídačky jsou jenom povídačkama. Ostatně velké téma ságy je, že nejsou důležitá proroctví a příběhy, ale činy těch, kteří se podle těhc příběhů a proroctví řídí.
  • https://thewertzone.blogspot.com/2019/08/george-rr-martin-in-london.html?fbclid=IwAR20rCvJmH0n1r5JSmCRCGtQojAXp2uiVOvlwMnyrwSa_81bZZiAG0jK0Ns

    To zní až příliš dobře. Ale jestli se GRRM dožije 120 let, tak paráda. Jen abychom se vysokého věku dožili i my.
  • upraveno 19. srpna 2019
    Rozhovor s Martinem, snad mu to psaní půjde teď jedna radost. Očividně to není typ autora, kterému by prospívala práce pod tlakem. Nedivím se mu, že se rád vrací k nostalgickým vzpomínkám na doby, kdy si mohl jít v klidu do knihkupectví listovat knížkama nebo pokecat s pár fanoušky. Ten kolotoč kolem seriálu ho nejspíš slušně semlel a asi není úplně příjemné pořád poslouchat narážky na konec ságy. Ten rozhovor mě trošku naplnil optimismem a držím Mistrovi palce, věřím, že to dopíše :-)
    https://www.theguardian.com/books/2019/aug/18/george-rr-martin-interview-game-of-thrones-at-own-pace-now
  • Mňa ešte zaujala záverečná otázka o obľúbenom úseku. Ten septon a jeho rozmluvy s Brienne se mu povedly, to souhlasím.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Kdyby se to někomu chtělo náhodou přeložit, nebude sice odměněn, ale sklidí vděk a uznání ;)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
  • Ech, zrovínka jsem si všimla několik chybějících čárek a zdvojení slov, ale snad to čtění nepokazí.
  • To je pořádný kus práce, ať žije @Aviv :applause:
  • Tisíceré díky... :D
  • Také děkuji a doufám, že se tedy v ikonickém roce 2020 dočkám knihy číslo 6 :D klidně i anglicky (český překlad tady dle mne bude chilku trvat)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 19. března 2020
    Kdyby někdo náhodou doufal, že Martinovi ta předpověď na letošní Worldcon (který kdoví, jestli bude) třeba vyjde, tak to spíš vypadá, že nevyjde.
    Na svém blogu se GRRM rozepsal k epidemii koronaviru a v závěru zmiňuje, že co se jeho týče, tak si je vědom, že vzhledem ke svému věku a stavu je v ohrožené skupině. Ale je cítí se být v pořádku a odjel pryč z města do izolace a nehodlá se tam zatím vracet ani se s někým setkat. A že momentálně tráví v Západozemí víc času než ve skutečném světě. V Sedmi královstvích je velmi chmurně, i když možná ne tak ponuře, jaké to může být tady.

    For those of you who may be concerned for me personally… yes, I am aware that I am very much in the most vulnerable population, given my age and physical condition. But I feel fine at the moment, and we are taking all sensible precautions. I am off by myself in a remote isolated location, attended by one of my staff, and I’m not going in to town or seeing anyone. Truth be told, I am spending more time in Westeros than in the real world, writing every day. Things are pretty grim in the Seven Kingdoms… but maybe not as grim as they may become here.
  • upraveno 20. března 2020
    Schoval se a jeste navic pise. Takze konecne aspon nejaka dobra zprava - dokonce dve najednou. Diky za ne
  • Hmm, tak jsem zvěda jestli dřív vyjdou vichry nebo dopíšu disertačku
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.