Brynden Řeka „Bloodraven“

 

UPOZORNĚNÍ: následující text obsahuje zásadní spoilery k povídce Tajemný rytíř a ke knize Tanec s draky!

 

Lord Brynden Řeka, přezdívaný (lord) Bloodraven (Krvavohavran, Krvovrán), je legitimizovaným bastardem krále Aegona IV. a jeho šesté milenky Melissy Blackwood. Narodil se kolem roku 175 Po dobytí. Jeho osobním erbem je bílý drak s rudýma očima chrlící rudý oheň na černém poli. Během Blackfyreovy rebelie bojoval na straně Daerona II., později se stal pobočníkem Aeryse I. a nakonec i lordem velitelem Noční hlídky.

 

bloodravenBrynden je albín. Má mléčně bílou kůži, dlouhé bílé vlasy a červené oči. Na pravé straně obličeje má vínově rudé mateřské znaménko, které mu sahá od krku až po tvář a které podle některých zdrojů tvarem připomíná havrana, odtud jeho přízvisko Bloodraven. Brynden nebyl tak vysoký ani svalnatý jako jeho polorodí bratři. Měřil necelých šest stop a byl velmi štíhlý, až šlachovitý. Na své okolí vždy působil zachmuřeným a hrozivým dojmem. Obcházela jej pověst nebezpečného muže a mnoho lídí věřilo, že je dokonce čarodějem. Obvykle nosil barvy „krve a kouře“. Jeho kůže byla velmi citlivá na slunce, a proto většinou chodil zahalený v plášti s vyhrnutou kápí. Byl také vynikajícím lučištníkem. Během rebelie přišel o levé oko, ale jen málokdy prázdnou oční jamku překrýval plátěnou klapkou, častěji jizvu zakrýval jen svými vlasy, které nosil střižené po ramena a sčesané do obličeje. Byl jedním z milenců svojí nevlastní sestry Shiery Seastar, se kterou se údajně společně oddávali temné magii.

Brynden nosil proslulý valyrijský meč Dark Sister (Temná sestra), ale přednost dával svému luku ze dřeva čarostromu. Sloužil v malé radě svého nevlastního bratra Daerona II. (pravděpodobně jako mistr našeptávačů). Jeho osobní stráž složená z elitních lučištníků, se kterou se účastnil bojů proti rebelům, se nazývala Havraní zuby. V Bitvě na Rudotrávném poli se zmocnili Plačtivého vrchu, odkud ze vzdálenosti 300 yardů zasypávali šípy Daemonovu armádu. Daemon a jeho dva synové byli zabiti, za což si Brynden u lidu vysloužil titul vraha příbuzných. Právě v této bitvě jej pak jeho nevlastní bratr Aegor Bittersteel připravil o oko. Po válce Bloodraven prosazoval tvrdý postup proti poraženým rebelům, na rozdíl od prince Baelora, který nabádal k mírnějším trestům.

V roce 209 se stal pobočníkem krále Aeryse I. Jeho první velkou zkouškou byla Velká jarní epidemie, která připravila o život krále Daerona, dva prince, předchozího pobočníka a desetitisíce dalších. Když Brynden viděl, jak se mrtvá těla kupí v ulicích Králova přístaviště, nařídil pyromancerům, aby těla spálili v Dračím doupěti na Rhaenysině kopci. Zelené světlo z divokého ohně prý zářilo nad městem po celou noc. Později zemi postihlo velké sucho, které trvalo dva roky a které mnoho lidí přimělo odejít z domovů a hledat půdu v úrodnějších oblastech, kde stále ještě pršelo. Brynden jim nařídil vrátit se domů, avšak málokdo jej uposlechl. Z některých z nich se stali lapkové a je obecně známo, že za vlády Aeryse I. bylo cestování po království mnohem nebezpečnější než za jeho otce. Obchod upadal a ceny se zvyšovaly. Bloodraven byl lidmi považován za prokletého a za příčinu všech pohrom, které království postihly. Říkalo se o něm, že zemi vládne pomocí zaříkávadel a všudypřítomných špehů. Oblíbená hádanka z té doby zněla: „Kolik očí má lord Bloodraven? Tisíc očí a jedno.“

Kolem roku 211 vydrancoval lord Dagon Greyjoy západní pobřeží včetně Krásného ostrova a napadl stromovinskou flotilu. Lord Beron Stark svolal své vazaly, aby vypudil železné z Kamenitého pobřeží, zatímco Lannisteři stavěli lodě, aby mohli udeřit na Železné ostrovy. Brynden však na pomoc královskou flotilu neposlal, zajímal se spíše o dění v Tyroši, kde v exilu přežívali Daemonovi zbývající synové a Bittersteel se svým Zlatým společenstvem.

Jeho ostražitost se ukázala být na místě, neboť v roce 212 se mu podařilo zmařit pokus o vyvolání druhé Blackfyreovy rebelie. Na turnaji v Bělozdicích se Daemon II. Blackfyre v přestrojení pokusil zmocnit dračího vejce a několik přítomných lordů jej mělo v úmyslu prohlásit za právoplatného krále Západozemí. Bloodraven napochodoval před brány Bělozdic s 300 členným oddílem Havraních zubů, třemi bratry Královské gardy, 500 dalšími rytíři a pěchotou čítající 5000 mužů ze Zemí koruny a Říčních krajin. Daemon se pokusil vyburcovat účastníky turnaje k bitvě, ale tváří v tvář Bloodravenovu vojsku všechny chuť bojovat přešla. Daemon vyzval Bloodravena na souboj, ale ten odmítl a nechal blackfyreského pretendenta zajmout. Daemon však nebyl popraven, aby na jeho místo uchazeče o trůn Bittersteel nemohl dosadit mladšího Haegona Blackfyrea.

Po Aerysovi I. usedl na trůn Maekar I., který Bloodravena neměl příliš v lásce a který jej nechal zavřít do černé kobky v Rudé baště. Kolem roku 233 ho Maekarův syn Aegon V. poslal na Zeď jako člena „čestné stráže“ (složené ze zločinců sebraných v kobkách Králova přístaviště), která měla doprovodit mistra Aemona, králova staršího bratra, k Noční hlídce. Brynden se zde nakonec stal lordem velitelem. Za nejasných okolností však z Hlídky zběhl do zemí za Zdí a připojil se k dětem lesa, které ho nazývají posledním ze zelenověštců. Poslední roky svého života tráví Brynden obrůstán (a prorůstán) kořeny obrovského čarostromu, sleduje dění v říši prostřednictvím čarostromů, vtěluje se do havranů a vyčkává příchod Brandona Starka.

the_tree_eyed_one

zdroje: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Brynden_Rivers, A World of Ice and Fire, aplikace pro iPhone/iPad

obrázky: Amok, Marc Simonetti