Aerion „Jasný plamen“ Targaryen

UPOZORNĚNÍ: následující text obsahuje spoilery k povídce Potulný rytíř!

Druhorozený syn krále Maekara I., známý jako Aerion Jasný plamen (jak rád nazýval sám sebe) či Jasný princ nebo také jako Aerion Obludný. Aerionovo šílenství bylo jedním z nejvýraznějších a nejznámějších příkladů duševních poruch v rodu Targaryenů.

 

Aerion se narodil v roce 192 Po dobytí jako druhorozený syn prince Maekara. Měl vzhled typický pro Targaryeny, včetně jejich neobvyklé krásy. Byl popisován jako štíhlý a rovný, střední postavy. Stříbrozlaté vlasy rámovaly obličej, který jako by byl vytesaný ze žuly a velitelského vzezření; vysoké čelo a ostré lícní kosti, rovný nos, bledá hladká pokožka bez poskvrnky. Jeho oči měly tmavě fialovou barvu. Měl domýšlivou a krutou povahu. Vlastnil dračí vejce zlaté a stříbrné barvy.

Příznaky šílenství se u něj objevovaly už od dětství. Byl přesvědčený, že je drakem v lidské podobě. Jeho mladší bratr Aegon ho nenáviděl za to, co mu prováděl – např. zabil jeho kotě tím, že ho hodil do studny. Jednou dokonce v noci navštívil Aegona v jeho komnatě, kde mu položil nůž do rozkroku a vtipkoval, že si z bratra udělá sestru, aby si ho mohl vzít za manželku. Podle Raymuna Fossowaye byl Aerion samý úsměv a zdvořilost před svým otcem, zatímco před jinými projevil svou pravou tvář.

Na turnaji v Jasanobrodu Aerion při nájezdu záměrně navedl kopí tak, že probodl soupeřova koně. Jeho protivník si při pádu zlomil nohu. Aerion z toho všeho měl zvrácenou radost, zatímco soupeřův kůň v agonii umíral. V podvečer téhož dne Aerion napadl se svými zbrojnoši skupinu loutkářů z Dorne, protože sehráli představení, které končilo smrtí draka. Aerion to považoval za zradu a podněcování ke vzpouře a rozhodl se je potrestat. Když začal lámat prsty jedné dívce, napadl ho ve vzteku rytíř Duncan (Dunk) Vysoký, kterého k incidentu přivolal jeho panoš Egg. Dunk srazil Aeriona úderem na zem, a navíc ho kopl do obličeje. Když vzápětí Dunka znehybnili Aerionovi zbrojnoši, od bolestivé smrti rytíře zachránil jen zásah Egga, ze kterého se vyklubal Aerionův nejmladší bratr Aegon. Bylo zvykem, že člověk, který vztáhl ruku na osobu s královskou krví, o tu ruku přišel. V tomto případě by se jednalo o ruku a nohu. Korunní princ Baelor, který zasedal mezi soudci, proto Dunkovi navrhl, že by mohl žádat o rozsouzení v souboji. Aerion však zlomyslně požadoval boj v tzv. Soudu sedmi, kde proti sobě bojovalo sedm rytířů na každé straně, aby mohl bojovat i jeho starší bratr Daeron, který Dunka obvinil z Eggova únosu. Aerionův otec Maekar se přidal ke svým synům a totéž nařídil i třem přítomným rytířům Královské gardy. Pro Dunka bylo velmi obtížné, aby sehnal šest rytířů, kteří se postaví za jeho věc. Aerion navíc těsně před začátkem souboje přesvědčil sera Steffona Fossowaye, který měl bojovat za Dunka, aby se přidal k němu. Podplatil ho titulem lorda. V průběhu Soudu sedmi se pak Aerion dostal do přímého souboje s Dunkem, který využil své výšky a váhy. Aerion se musel vzdát, aby si zachránil život a odvolat Dunkovo obvinění. Princ Maekar později poslal Aeriona do Lysu s nadějí, že pár let ve Svobodných městech ho třeba změní.

Ve Svobodných městech Aerion zřejmě zplodil několik bastardů. Během tohoto exilu se na několik let přidal k žoldáckému společenstvu Druzí synové.

Aerion zemřel v roce 232 Po dobytí, když vypil pohár divokého ohně v přesvědčení, že ho to promění v draka. Zanechal po sobě malého syna, který byl v nástupnické linii kvůli duševní poruše svého otce přeskočen.

 

 

zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Aerion_Targaryen, obrázek: Mathia Arkoniel