Jaehaerys II. Targaryen

16. král Západozemí z dynastie Targaryenů. Druhorozený syn krále Aegona V. Vládl v letech 259-262 Po dobytí.

 

Jaehaerys_II_TargaryenJaehaerys se narodil pravděpodobně v roce 223 Po dobytí. Byl to nezdravě a křehce vyhlížející muž s bledou pokožkou. Měl velké fialové oči a vlasy nosil dlouhé po ramena. Používal korunu svého děda Maekara.

Stejně jako jeho bratři odmítl smluvené manželství a oženil se z lásky. Přesto rozhodl, aby spolu jeho děti Aerys a Rhaella uzavřeli sňatek. Ti dva se rádi neměli, ale on jim sňatek nařídil. Lesní čarodějka, kterou přivedla ke dvoru Jenny ze Starokamenů (manželka Jaehaerysova staršího bratra Duncana Malého, Vážčího prince) totiž předpověděla, že v jejich linii se narodí „Princ, který byl přislíben“. Jejich první syn Rhaegar se narodil v roce 259 Po dobytí v ten samý den, kdy došlo k tragédii v Létohradě. Při rozsáhlém požáru tam zemřel jeho otec král Aegon V. i jeho starší bratr Duncan, a spolu s nimi zřejmě ještě mnoho dalších lidí.

Kvůli svému chatrnému zdraví byl Jaehaerys považován za slabého krále, ale ser Barristan Selmy si to o něm nemyslel. Jaehaerys II. sice panoval jen tři roky, ale po tu dobu vládl dobře. Byl laskavý a chytrý, ale bohužel i nemocný, a tak zemřel poměrně mladý ve věku 39 let. Po jeho smrti se v roce 262 Po dobytí stal králem jeho jediný syn Aerys II.

 

 

zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Jaehaerys_II_Targaryen, obrázek: Amoka