Baelor „Kopílam“ Targaryen

UPOZORNĚNÍ: následující text obsahuje zásadní spoilery k povídce Potulný rytíř!

Baelor Targaryen, zvaný Kopílam, byl prvorozeným synem krále Daerona II. a jeho manželky Myriah Martell. Princ z Dračího kamene, pro své rytířské umění přezdívaný Kopílam, byl nejen následníkem trůnu, ale také pobočníkem svého otce. Zemřel na následky zranění, které utržil na turnaji v Jasanobrodu (Ashford).

 

Baelor_Breakspear

Princ Baelor se narodil v roce 170 Po dobytí jako prvorozený syn Daerona II. a princezny Myriah Martell. Po dornské matce měl tmavé vlasy, které nosil krátce střižené. Obvykle byl hladce oholený a měl nadvakrát zlomený nos.

V počátcích Blackfyreovy rebelie zastával vůči Daemonu Blackfyreovi shovívavý postoj, ale když dostal přednost tvrdý postup, který navrhoval jeho strýc Brynden Bloodraven, Baelor se smířil s myšlenkou, že bude válka. Sám se během ní vyznamenal v bitvě na Rudotrávném poli, když velel jednotkám z Dorne a Bouřlivých krajin při útoku na zadní voj rebelů. Jejich síly rozdrtil s pomocí jednotek svého nejmladšího bratra Maekara. Tento útok se stal předlohou pro píseň „Kladivo a kovadlina.“ Po válce byl svým otcem jmenován pobočníkem krále. V této funkci si vysloužil všeobecné uznání. Někdy tou dobou mu byl udělen i titul obránce říše. Byl považován za jednoho z nejlepších rytířů své doby.

Na turnaji v Jasanobrodu princ Baelor zasáhl ve prospěch potulného rytíře sera Duncana Vysokého, protože znal jeho učitele sera Arlana z Pennytree. Na základě jeho přímluvy byl ser Duncan zapsán na seznam účastníků turnaje. Poté, co Duncan napadl prince Aeriona, když bránil nevinné loutkáře, princ Baelor zasedal při jeho soudu spolu s dalšími soudci – princem Maekarem, lordem Leo Tyrellem a lordem Ashfordem. Ale princ Aerion požadoval rozsouzení v boji při „soudu Sedmi“, což mu bylo umožněno. S pomocí panoše Egga a Raymuna Fossowaye získal Duncan pět mužů, kteří za něj byli ochotní bojovat. Protože princ Baelor věřil v Duncanovu nevinu, rozhodl se, že zaujme poslední místo, ačkoliv vyzyvatelem byl jeho synovec. Duncanova skupina souboj nakonec vyhrála, ale Baelor byl během boje smrtelně zraněn, když ho jeho bratr Maekar zasáhl palcátem do hlavy.

Princ z Dračího kamene, o němž se říkalo, že by byl největším králem od dob Aegona Dobyvatele, zemřel ve věku 39 let. Oba jeho synové – princové Valarr a Matarys – zemřeli krátce nato během Velké jarní epidemie stejně jako Baelorův otec a tak trůn zdědil Baelorův mladší bratr Aerys.

 

 

zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Baelor_Targaryen, obrázek: Amoka