Aerys I. Targaryen

Aerys I., 13. král Západozemí z dynastie Targaryenů, byl druhým synem krále Daerona II. a jeho manželky Myriah Martell. Byl ženatý se svou sestrou Aelinor, ale neměli potomka. Vládl v letech 209-221 Po dobytí.

 

Aerys_I_TargaryenAerys byl knihomol. Byl hubený a shrbený. Oči míval zarudlé od dlouhého čtení. Měl úzkou tvář, dlouhé rovné vlasy, delší tenký knír a dlouhý špičatý plnovous. S plnovousem byl vyobrazen i na mincích. Stejně jako jeho otec, používal korunu Aegona IV. Nosil honosná a bohatě zdobená roucha, ale měl je často špinavá, jak se zapomínal převlékat.

Narodil se v roce 171 Po dobytí jako druhý syn Daerona II. a jeho manželky Myriah Martell. Byl ženatý se svou sestrou Aelinor. Stejně jako jeho otec našel zálibu v knihách. Knihám a studiu se věnoval natolik usilovně, že se o něm posměšně začalo říkat, že si do postele vezme raději knihu než svou manželku. Králem se stal v roce 209 po smrti svého otce a synovců Valarra a Mataryse (synů jeho staršího bratra Baelora) během Velké jarní epidemie.

Po nástupu na trůn jmenoval svého strýce Bryndena „Bloodravena“ Řeku pobočníkem a nechal ho vládnout, zatímco sám se zabýval knihami a studiem. Během jeho panování sužovalo království velké sucho. Obecně platilo, že cestování bylo méně bezpečné, než za vlády jeho otce. Železní muži pod velením lorda Dagona Greyjoye navíc napadli Krásný ostrov, Stromovinu a Sever. Využili tak následků Velké jarní epidemie a toho, že se Železný trůn soustředil jen na nebezpečí za mořem, kde čekali na svou šanci přívrženci Blackfyreů vedení Bittersteelem. Také kvůli tomu se Aerys a jeho pobočník Bloodraven stali velmi neoblíbenými mezi urozenými i prostým lidem. Viktarion Greyjoy označil Aeryse za „slabého krále, jenž upíral svoje revmatické oči přes Úzké moře, kde plánovali bastardi a exulanti rebelii.“ Aegon V. v dětství zmínil, že Aerys četl o proroctví, podle kterého se na svět vrátí draci.

Aerys zemřel v roce 221 Po dobytí. Protože jeho manželství bylo bezdětné a mladší bratr Rhaegel a jeho děti byli duševně postižení, na trůnu ho vystřídal nejmladší bratr Maekar.

 

 

zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Aerys_I, obrázek: Amoka