Aegon V. Targaryen

UPOZORNĚNÍ: následující text obsahuje spoilery k povídkám Potulný rytíř, Rytíř v přísaze a Tajemný rytíř!

15. král Západozemí z dynastie Targaryenů byl nejmladším synem krále Maekara. Aegon V. byl jakožto čtvrtý syn čtvrtého syna v nástupnické linii tak hluboko, že se mu po nástupu na trůn začalo říkat Nevhodný (Unlikely). Vládl v letech 233-259 Po dobytí.

 

Aegon V. - egg_Narodil se pravděpodobně roku 199 Po dobytí jako čtvrtý a nejmladší syn prince Maekara. V dospělosti byl popisován jako vysoký, štíhlý a velmi pohledný. Vlasy barvy tepaného zlata protkaného stříbrnými vlákny nosil dlouhé po ramena, měl velké tmavofialové oči a v nich chápavý pohled. Používal korunu Aegona III. a vlastnil bílo-zelené dračí vejce.

Když bylo Aegonovi asi deset let, cestoval jako panoš svého nejstaršího bratra Daerona na turnaj v Jasanobrodu. Daeron se hodlal vyhnout rytířským povinnostem a raději zůstal v hostinci, kde se opil do bezvědomí. Aegon mu utekl a vnutil se do služby potulnému rytíři Duncanu Vysokému (dále Dunk), který projížděl kolem. Představil se mu pod jménem Egg, co byla přezdívka, kterou mu dal jeho bratr Aemon. V Jasanobrodu se zapletli do událostí, které vyústily v boží soud, který měl vyřešit spor Aegonova bratra Aeriona a sera Duncana. Princ Maekar chtěl, aby jeho syna trénoval zkušený rytíř, ale Aegon tvrdohlavě trval na Dunkovi. Maekar nabídl Dunkovi službu na svém sídle v Létohradu, ale ten to odmítl, a tak princ nakonec dovolil, aby jeho syn potulného rytíře doprovázel na cestách. Nejprve Dunk a Egg na svých potulkách zamířili do Dorne, ale už o rok později byli ve službách sera Eustace Osgreye, když vypukl územní spor mezi rody Osgreyů a Webberů na Rovině. Za další dva roky (v roce 212 Po dobytí) cestou na Zimohrad zavítali na turnaj do Bělozdic (Whitewalls), kde pomohli překazit druhou Blackfyreovu rebelii.

Aegon_V_TargaryenPo smrti krále Maekara byl svolán Velký sněm lordů, který měl vyřešit nejasnou situaci v následnictví. Maekarovi nejstarší synové Daeron a Aerion zemřeli dřív, než jejich otec. Daeron měl slaboduchou dceru, Aerion zanechal malého synka, kterého kvůli Aerionově duševní chorobě také přeskočili. Sněm proto nabídl korunu třetímu z Maekarových synů, Aemonovi, který v té době sloužil jako mistr, ale ten odmítl. Na trůn tak nastoupil Aegon, pátý svého jména. Jako čtvrtý syn čtvrtého syna si získal přízvisko Nevhodný. Ač dospělý muž s vlastními syny, byl to podle slov Aemona stále ještě napůl chlapec, laskavý a nevinný.

Mistr Aemon poté dobrovolně odešel k Noční hlídce. Aegon při té příležitosti poslal na Zeď zajatce z cel Rudé bašty, včetně bývalého pobočníka Bryndena „Bloodravena“. V den odjezdu mu Aemon dal radu, aby v sobě zabil chlapce Egga, a nechal zrodit muže. Aegon jmenoval svého přítele sera Duncana Vysokého do Královské gardy a později ho učinil i jejím lordem velitelem. Během Aegonovy vlády byla potlačena zřejmě poslední Blackfyreova rebelie, když vypukla válka Devítigrošových králů. V bitvě na Kamenoschodech tenkrát ser Barristan Selmy zabil Maelyse Obludného, jednoho z Devíti a posledního mužského potomka Daemona Blackfyrea, a ukončil tak nároky černých draků na trůn.

Aegon byl jako král velmi oblíbený mezi prostým lidem. Navzdory rodové tradici se oženil z lásky a totéž později dovolil i svým třem synům, přestože s jejich rozhodnutím nesouhlasil. Nadělal si tím řadu nepřátel, což vyústilo ve zradu a říše za to krvavě zaplatila. Aegonova dcera Rhaelle se provdala za lorda Baratheona. Byla matkou lorda Steffona Baratheona a babičkou Roberta, Stannise a Renlyho.

Aegon V. zemřel v roce 259 Po dobytí během tragédie v Létohradě. Při pokusu o vylíhnutí dračích vajec tam vypukl rozsáhlý požár, který celé sídlo zničil. Během požáru pravděpodobně zahynuli také Aegonův nejstarší syn princ Duncan „Malý“ (přezdívaný též Vážčí princ), lord velitel Královské gardy Duncan Vysoký a zřejmě i mnoho dalších lidí. Podrobnosti o této tragédii nejsou zatím příliš známy. Králem se stal Aegonův druhý syn Jaehaerys II.

 

 

zdroj: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Aegon_V, obrázky: Amoka