Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
1101102104106107126

Komentáře

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Ugla Díky, že ses k tomu vrátil. S tím původním videem jsem měl pořád smůlu, vždycky když jsem ho zapnul, něco mě vzápětí vyrušilo. Ti co ten chlap říkal je pravda pravdoucí. Na akademii jsme se samozřejmě techniky proti noži učili, ale s tím, že to v reálu stejně není moc platné. Kroužkovou košili asi bude nosit málokdo, ale to co tam říkal o baterce je docela účinná nouzovka. U nás byly praktické rady: když se to stane v hospodě, prostě po útočníkovi hoďte židli, nebo ji držte v ruce mezi jím a sebou. Další je hodit mu na hlavu bundu, hadr, . Těch pár získaných vteřin člověku může zachránit život, získá čas utéct nebo vytáhnout zbraň.
    Některé ty techniky v tom druhém videu jsou zajímavé. Ty padací jsme se učili, ne že bych to dneska dal čistě, obzvlášť někde venku na ulici na betonu, ale když jde člověku o život, na nějakou tu modřinu se nesmí ohlížet.
  • O hadrech a bundách házených jednou bylo i ve večerných novinách na tému, co dělat, když někdo napadne lidi ve škole. Židle asi padli taky.
  • Prof gun vs fnife bolo výborné.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Celkem vhodné připomenutí.
  • Pěkný článek. Teď se zamyslet, ako je na tom SR s pálčivými výročiami a medzinárodnými vzťahmi. Okolo 68 bolo haló, že babka sa rozčertila, až s ňou nebolo reči. Bolo by pekné, keby sa niekto u nás unúval pripomenúť 28. október, aj keď ho za sviatok nemáme. Fenomén Slovenský štát bude naozaj aktuálny až budúci rok a s ohľadom na prítomnosť niektorých ľudí by to mohlo byť zaujímavé.
    Rozklikla jsem i ten se dvěma historickými otázkami, na které prý zaručeně odpovíme špatně (já teda odpověděla špatně) a ten taky staví věci do zajímavého světla.
  • Andor Šandor... To je takový Babica-Bond českých medií. Je zvláštní jak se společnost vzásadě nemění a média potřebují takovéhle bájící doompreachery, aby jim potvrdili názor a dali možnost babičkám u kávy si postěžovat jak moc svět není v pořádku. Šandorovi stŕanky jsou zajímavé - přes 5 let žádná reference k bezpečnostnímu poradenství (většinou posuzuje dálnice :O), reference k médiím kam všude vleze (asi jiný příjem nemá) a nakonec fotky se Suchánkem, Genzrem, Bohdalkou a Darou Rollins(?). U toho bych si poradenství fakt udělat nenechal. A dost pochybuji, že poslední dobou někdo vůbec. Informace nebudou z první ruky... 15 let je pryč ze služby? TO je dost dlouhá doba...

    K Afghánistánu (k ostatnímu se nebudu vyjadřovat) - Věnovali jsme se mu v rámci projektu dva roky. Za sebou máme výjezdy a jeden člen týmu je tam devátým rokem (teď na pozici OSN). Nemyslím si, že bych si dovolil se svým čerstvým dojmem doporučovat někomu jestli se má stáhnout nebo ne. Troufám si tvrdit, že i kolega by si pořádně rozmyslel, než by někde vylezl s nějakým názorem.

    Tady na icefire si troufnu trvdit, že stažení moc nepřichází v úvahu. Je to fakticky vyklizení pozic Číňanům a Talibanu ( s kterým se moc domlouvat nejde, neboť to je dost volné uskupení warlordů), kteří už ukázali svoje. Čína si jede ten svůj zhoubný neokolonialismus (To vidim a slyšim i tady v Kambodže). A Taliban zničí všecko co tu vybudoval nezisk (OSN) ale i běžné firmy. Mimochodem pokud proběhne v Kábulu nějaký teroristický útok je to velice často na etnickou skupinů Hazárů - osvícených šíitů, jejichž život se nejvíce podobá tom Evropskému. Ne, Afghánistán celý kontrolovat nejde. Ale určité části vždy budou civilizovanější (a není jich málo) a ty je dobré podporovat.

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. září 2018
    Je mi celkem putna, s kým se Šándor fotí. Ostatně to není člověk, se kterým bych nějak vždy a za všech okolností souhlasil. Ale jaksi postrádám jakoukoli relevanci napsaného k tomu, co říká zde. To je prostá strategie "tohohle člověka neposlouchejte" =D

    Ad Afghánistán. Strategie, která nefunguje, nemá být udržována jen proto, že nevíme, jak na to jinak. Dávné vojenské pravidlo. Na druhou stranu, možná si to spojenci, zejména Spojené státy, ze svou doslova debilní strategii v oblasti za posledních 40 let, zaslouží. Ale hlavně že se to v Čínu obrátí, to je pravý cimrmanovský krok stranou =D V reálu jsou však jen dvě možnosti. Buď se najde strategie, jak Afghánistán dostat pod kontrolu, pak má smysl tam být a tu strategii rozjet, anebo se nenajde a pak doporučuju ústup. Dokud si ale samotní Afghánci, resp. jejich podstatná část, sama nebude přát změnu, bude to stejná díra jako dosud. Uměle živené ostrůvky koncentrované okolo misionářů zvenčí se spasitelskými komplexy na tom nic nezmění.

    Jestliže se obávám vzestupu Číny nebo Ruska, pak není nejlepší variantou tomu čelit zoufale neúspěšnou operací, která nemá ani konec, ani jasně stanovený cíl (a kromě toho odčerpává značné prostředky, které by mnohé armády, včetně té naší, zoufale potřebovaly jinde). Mnohem více by udělalo, kdyby např. Německo mělo více než 4 letuschopné eurofightery a jejich ozbrojené síly měly jiné priority než nákup těhotenských uniforem.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • Ešte čítam komentáre. Tie tiež nie sú márne, narozdiel od niektorých iných webov.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. září 2018
    @Aviv Akorát bych tam měl jednu poznámku, v podstatě naprosto okrajovou vzhledem k obsahu článku, ale stejěn mi to nedá. Když jsem zmínil tohu CHurchilla, v šlánku je mimo jiné uvedena jím nařízená akce proti francouzskému loďstvu v Mes el-Kébiru. I když z velmi jednoduchého pohledu se ta akce může zdát jako logická a oprávněná, v reálu měla přesně opačný účinek. O co šlo. Když Němci obsazovali Francii, Francouzi přesunuli hlavní síly svého loďstva do Afriky, aby nepadly Němcům do rukou. Britové se báli, aby v případě příměří se lodí Němci nezmocnili a nenasadili je proti Británii. Proto vyplavali proti nim. Sice probíhalo diplomatické jednání, jak zabránit útoku, ale to bylo vedeno z obou stran velmi špatně a vinou řetězce chyb na obou stranách nakonec Britové usoudili, že nezbývá než zaútočit. To se stalo. Francouzské lodě stály v přístavu nepřipravené k boji, takže vlastně neměly moc šanci a byly na nich napáchány těžké škody (plus asi 1200 námořníků padlo). Jenže nakonec byla zničena jen jedna bitavní loď (tuším Lorraine), zbytek plavidel byl sice poškozen (kromě bitevního křižníku Strasbourg, který se pod palbou stihl utrhnout z kotev a díky vysoké rychlosti dokázal uprchnout) ale posléze opraven. A proč o tom mluvím, Francouzi potom lodě přesunuli zpět do Francie do Toulonu spadajícího pod vládu ve Vichy. Ve výsledku tak tahle akce francouzské lodě přisunula Němcům mnohem blíž. Naštěstí když v listopadu 42 Němci obsadili Vichystickou Francii, posádky stihly lodě potopit dříve, než Němci přichvátali do přístavu.
  • AvivAviv
    upraveno 19. září 2018
    O tom jsem neměla ani páru, dík. Nuž, stáva sa.
    Ach jó, Vichy. To bylo jak ta naše SR, ale tam měli rozum a Petaina nepopravili.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Aviv Petain byl k trestu smrti odsouzen, nepopravili ho jednak kvůli zásluhám v 1. světové, jednak pro vysoký věk. Jeho chování za druhé světové ale nemělo daleko k Vidkunu Quislingovi, jehož jméno se stalo přímo symbolem kolaborace. A v jeho případě Norové s popravou moc neváhali.
  • AvivAviv
    upraveno 19. září 2018
    Vím. Pre Quislinga špeciálne vlastne zrušili zákaz popravovania. Prostě myslím, že to u Petaina bylo dobré rozhodnutí.
  • Čímž nechci říct, že bych schvalovala ty tábory a podobně.
  • Fotky - S kým se fotí je mi taky jedno, ale nepatří to na profesní web. Je to stejné jako CV - nedávej tam co tam nepatří.

    Afghánistán - Strategie existuje a v roce 2018 bude s posilou vojáků bude upravena. Doporučoval bych si něco najít o generálu Nicolsonovi. Jinak většina Afghánců si přeje změnu respektive nechtějí aby Daeš a Taliban je masakroval. Ono zjistíš, že většina lidí se tam snaží žít normální život. Procentuální rozdíl mezi extrémisty tam a například tady není zas tak markantní. Ve výsledku těch pár procent tvoří dost podstatný rozdíl. Je samozřejmě nutné přičíst zdejší prostředí, mentalitu a dostupnost zbraní.

    Neziskovky a spasitelské komplexy - rozvojová spolupráce ma komplexnější důvody než jenom dojímat se nad nebohým stavem populace. Zvlášť v dnešním globalizovaném světě je to prvním nástrojem spolupráce dvou zemí. Doporučoval bych nastudovat si něco více o zahraniční politice.

    4 schopné eurofightery - No asi je to málo, ale pokud vím Německo s tím něco dělá. Rozhodně to ale v dnešní době není rozhodujícím faktorem. Dnešní bitvy jsou mnohem komplexnější a vedou se na více rovinách. Studená válka a doba národnostních konfliktů, kdy je nutné během několika hodin mobilizovat všechno co se dá už je dávno pasé (jako klobouky). Dokonce i Rusko to ví - viz jejich strategie hybridní války. U číny je to vyloženě zatím ekonomická rovina.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 20. září 2018
    Zase mi to připomíná Wericha: "Lazebníci nás berou do parády léta a stále marně." Asi tak je to se strategií pro Afghánistán. Až nějakou změnu uvidím, pak bude o čem se bavit. K mentalitě místních jsem skutečně skeptický, ne že bych jím to v zásadě vyčítal, to je pochopitelné, že lidé na jejich úrovni vidí své políčko, svou kozu a své dvě až tři manželky a dál nic. Když za nimi přijdou s volbami, zeptají se co to je. Zdejší lidé ve středověku nebyli lepší. Ale stovky let společenského se nepřeskočí, je třeba si projít vším, vývojem myšlení, slepými uličkami a tak dále. Nakonec lidi musí k nějakému pokroku dospět sami, jinak je i sebelepší myšlenku těžké přijmout za vlastní, když přichází odjinud.
    P. S. Netvrdím ani, že by místní nějak nadšeně podporovali Talibán, ale dokud to bude vypadat tak, že jejich vlastní ozbrojené síly budou v boji takřka nepoužitelné, dokud oni sami nebudou odhodlaní se Talibánu zbavit svými vlastními silami, pak jakákoli pomoc může věci jen dočasně zmírnit, ne je změnit.

    Politika a už vůbec ne zahraniční se nemá řídit zájmem neziskovek. Pokud to dělá, je to špatně. Od toho je to ostatně "NGO" sféra. Chápu, že si páv chválí vlastní ocas, ale

    4 letuschopné eurofightery jsou 4 letuschopné eurofightery. To je důsledek dlouhých let zanedbávání ozbrojených složek jako celku. Věta o jakési komplexnosti mi připomíná "ten prospěch není tak růžový, jak jsme si představovali, ale já bych to neviděl tak černě. Třeba ta krásná čtyřka z dusíku nebo ten krach na burze, to jsou dvě první vlaštovky". Jinak řečeno okecávání. Stav evropských armád je povětšinou tristní a to ne vždy v počtu použitelné techniky, ale hlavně v lidských zdrojích. Kvalifikovaných je málo a stále jich ubývá. Většina evropských armád má třeba podstatně méně lidí schopných obsluhovat techniku než té techniky, třeba mají vycvičené posádky jen pro třetinu tanků a podobně. A zahraniční mise na tom mají svůj podíl, jak už jsem řekl, odčerpávají prostředky, které by jinak bylo třeba vložit do údržby, do zvyšování kvalifikace personálu a tak dále.
  • JoserJoser persona non grata
    Jenom takové povzdechnutí obecního blázna. Předně Talibán vznikl z americké podpory boje proti Sovětům, jen díky nim má Taliban takovou moc v Afghánistánu. To oni masivně dotovali Mudžáhidy, Bin Ládina, teroristy a fundamentály nejhoršího ražení, jen aby se nerozšířila moc sovětů. Jediný problém tkví v tom, že jsou jako loutky špatně uhlídatelní. Kdyby do toho konfliktu USA neintervenovali, nikdy by žádný Táliban ani nevznikl...Západní imperialismus dusí, vysává a okupuje místní obyvatelstvo již celá desetiletí, a není se co divit, že při současné tamní úrovni veřejného vzdělávání mnozí uvěří propagandě fundamentálů. Al-Kajdá přišla do Afghánistánu po americké invazi, Islámský stát vznikl po porážce Íráku USA. Ani jeden z cílů boje v Afghánistánu nebyl dosud naplněn, přestože válka v Afghánistánu probíhá 17 let, tedy 3x déle, než byla 2. světová válka. Člověk, kterému je 17 let a narodil se tam, nezažil jinou realitu než přítomnost zahraničních armád na území svého státu. Po 17 letech není celé území pod kontrolou vlády, kterou podporuje NATO, okovaná pěst globálního Severu. Těžko si dokážu představit lepší prostředí pro radikalizaci části obyvatelstva a vzniku a fungování teroristických organizací.

    Co se týče agresivity Ruska, ta je IMO čistě reaktivní, vyplývající z aktivit NATO a USA. Nemyslím si o Putinovi a jeho oligarchických bojarech nic dobrého, bohužel Rusko není Sovětský svaz, ale být na jeho místě, asi bych se choval tváří v tvář smrtelné nebezpečnosti USA zvlášť a NATO jako celku podobně. Spíš mnohem tvrději. Třeba bych rozhodně nikdy nepřistoupil na omezení množství jaderných zbraní , které jako jediné zabezpečují Rusku s jeho celkovou slabostí kvůli malé populaci, dlouhými a komplikovanými hranicemi, slabým námořnictvem a tak ve srovnání s hyperagresivní upadající - takové jsou nejnebezpečnější - supervelmocí určitou paritu a bezpečnost. Abcházie a Osetie je složitý příklad s komplikovanou historií, tam označovat Rusko za agresora je trochu zpozdilé. Dejme tomu u té Ukrajiny, ale zas, kdo si vzpomíná na Irák, Afganistán, Libyi, Sýrii, Írán, Nikaraguu, Grenadu, Chile etc. etc.etc. . A na stovky základen po celém světě... :)
  • upraveno 27. září 2018
    To je příšerný takhle pořád si vymýšlet o Rusech a navís bez důkazů. Fak na blití...
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-6210951/Smirking-Salisbury-hitman-unmasked-decorated-GRU-colonel.html
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Celkem normální článek o pomalé normalizaci uvnitř Sýrie. Cesta z Damašku do Aleppa už netrvá dva dny, ale jen osm hodin...
    https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-economy-transpor/easier-movement-in-assads-syria-brings-some-economic-reward-idUSKCN1M71YD
  • AvivAviv
    upraveno 30. září 2018
    Až teď mi došlo, že už je to 7 let boju...
    Každopádně, ať se daří.
  • JoserJoser persona non grata
    Stanislav Motl se touto knihou snaží zaplnit tuto mezeru. Doporučuji všem, kteří mají zájem o naši novodobou historii. Tohle čtení opravdu nebude ztracený čas. Zejména dnes ne a navíc – uděláte to pro sebe. Abyste si připomenuli to, co mnozí popírají – že osud sudetských Němců se nepsal po 9. květnu 1945. Ale o mnoho a mnoho let dříve. A také to, co by nás od „milých krajanů“ asi tak bylo očekávalo, kdyby byli nakonec zvítězili.Nemáme právo zapomínat!

    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/09/25/tip-na-dobrou-knizku-valka-pred-valkou-krvavy-podzim-1938-v-cechach-a-na-morave/#more-954095
  • To by mohlo být zajímavé čtění. Najdesivejšia je tá časť, kde ľudia, u ktorých roky nakupujete a ktorí vešajú českosloveské vlajky najednou obrátí o 180°. To a ještě děti. A obsenie toho, čo pomohol.
  • upraveno 7. října 2018
    V pátek večer jsem si zašel v rámci Noci vědců na UHK poslechnout přednášku "Novičok, Skripal a Česko – mýty a fakta". Kromě informací již známých jsem se např. dozvěděl, že látka VX byla původně vyvinuta v Anglii (už někdy v roce 1949), a teprve posléze vyhandlována do Států výměnou za část know-how ke konstrukci termonukleárních zbraní. Konečně jsem viděl, jaké že jsou vlastně rozdíly v chemické struktuře jednotlivých novičoků, plus pár dalších zajímavostí.

    Přednášející zřejmě neprošla potřebnou indoktrinací, takže v závěru spíš tak nádavkem zpochybnila většinu tvrzení zpoza Kanálu, kterými nás zásobuje naše zpravodajství (krom toho Vojenského). Zejména:

    - jakákoliv mimolaboratorní manipulace s unitární formou těchto látek by téměř jistě vedla k intoxikaci dotyčných kutilů. Přičemž smrtelné dávky se pohybují někde na úrovni jednotek mg, a to jak při vdechnutí, tak při potřísnění kůže (což je hlavní deviza novičoků oproti starším generacím neurotoxinů)..

    - Na základě chemické analýzy nelze určit původ látky. Naopak, o kvalitě laboratoří svědčí to, že striktně dodržují postup, a výsledek tudíž nezávisí na místě vzniku.

    - Rozpoznat, o jaký typ látky se jedná, na základě analýzy metabolitů odebraných z těl obětí je možné pouze tehdy, máte-li k dispozici etalon dané sloučeniny a odzkoušeli jste ho předem někde na myších.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    MImochodem, když jsme tuhle zmiňovali (ne)úspěšnost intervenční strategie:
    https://zpravy.idnes.cz/afghanistan-taliban-vycvik-vojaku-cesko-fd2-/zahranicni.aspx?c=A180924_122113_zahranicni_aha

    O tomhle jsem mluvil. Prvotní je zájem a ochota místních. Ta nemůže být suplovaná zvenčí donekonečna.
  • Teď ještě otázka, jestli, pokud odtamtud odtáhnou, Taliban se sklidní, nebo bude mít volné ruce řádit i mimo svou krajinu víc.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Aviv Bé je správně, co si budeme namlouvat. Jenže pro mě je mrháním prostředků i životů snaha udržovat zvenku něco, co se nedokáže udržet samo o sobě. Necítím zodpovědnost za "světový mír", za to, jak si jsou nebo nejsou své věci schopní uspořádat jinde. Měli stejný čas na rozvoj jako my.
    Když použiju příměr ze školních let, byli spolužáci, kterým stálo za to nějak pomoci, občas "ťuknout" a chytili se. A pak byli takoví, kteří kdyby měli okolo sebe deset specializovaných asistentů a dvacet výchovných poradců, bylo to h-houby platné.
    Musí dospět k pochopení, že o své štěstí se musí zasadit nejdřív sami. Takovým má smysl pomáhat. Mám rád nesobecké hrdiny a pohádkový altruismus, ale ani to se nesmí přehánět do absurdna. A i jinak můžu pomoci různým lidem v různé míře. Třeba sousedka je úplně blbá, xkrát jsem jí musel šroubovákem otevřít dveře, když si je zabouchla, anžto si šla na cígo a nechala klíče v zámku zevnitř. Nepoučí se. Nebo jí znovu vyladit kanály na televizi, protože si to je schopná kompletně rozfrcat. A ano, to je zrovna případ, kdy pomáhám někomu, aniž by to mělo dopad. Nebo je vždycky hrozně překvapená, když si zajede k jiné kvočně do čtvrtého patra a pak při nástupu do výtahu jede opačným směrem. Výtah z předvolbami je pro ní šifra mistra Leonarda. Když na ní narazím bloudící mezi patry, dovezu jí kam potřebuje. Jenže je to sousedka no. Blbá ale naše, chtělo by se říct. Třicet let soužití v jednom domě v člověku nějakou tu solidaritu vybuduje.
    No jenže pak jsou tu jiné země, jiné kontinenty, národy, kde prostě solidaritu necítím. a vlastně žvaním o něčem úplně jiném, než jsem původně chtěl, nějak mi to ujelo jinam. Takže to ignoruj :)
  • AvivAviv
    upraveno 11. října 2018
    Jo, jo. Kdyby Taliban chtěl řádit jen na svém Afgánskem písečku, tak ať, jejich věc. Ale kdyby chtěl být akčnější i venku... Prevence bordelu venku je docela pádny argument. Na koho všetko si asi tak brúsi zuby, hm?
    Ještě k tí solidaritě. Nemá smysl chtít zachránit každého. Obzvlášť když nevíme jak na to. Na druhou stranu je čoraz nerealistickejšie povedať, že mňa sa tá a oná vec netýka, pretože globalizácia. Tovar, čo kupujeme. Krajiny do ktorých predávame. Spojenectvá. Podpora nariadení, ktoré sa týkajú niečoho vonku, ale mohli by sa vzťahovať aj na niečo iné, s čím máme do činenia. A potom eko veci ako že áno, dažďový prales je míle a míle ďaleko, ale pretože je potrebný pre rovnováhu planéty, tak jeho likvidáciu, než/ak vôbec sa tam niekto spamätá, pocítime. Tie hospodárske a eko veci sa prelínajú, jedna podnecuje druhú. V jistém smyslu jsme na jedný lodi a řešíme, jak lidem zabránit vrtat díry, zatímco někdo profituje z prodeje vrtáku a zatopených komor.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.