Jsou Západozemí a Essos pouze další kontinenty Ardy?

upraveno 9. ledna 2016 v Spekulace
Jsou Západozemí a Essos pouze další kontinenty Ardy?
Vytvořil jsem obsáhlou teorii, která však měla ovšem o 5034 znaků více než je tu dovoleno. Jedná se v ní o tom, co je v nadpisu, tedy o tom zda je Píseň ledu a ohně skutečně Martinův svět.

tudíž, celý můj text najdete na ulozto: http://ulozto.cz/xQYLdVKe/crazy-theory-docx
heslo: Arda

Děkuji za pochopení :)
1235

Komentáře

  • Je to velmi zajímavá premisa. Rozhodně o této možnosti budu uvažovat. Není tolik promyšlená jako ta moje (při vší skromnosti), podle které je Lví zub, první a nejmocnější meč krále Joffreyho Baratheona, bájný Světlonoš.
    Přesto myslím, že je to zatím nejlepší vysvětlení Martinova světa. Konečně bychom měli odpověď na to, jak je možné, že Svět písně je tak dobrý. Jednoduše je to jen další část ještě lepší Ardy. Stručné, jasné, geniální!
    Bravo!
  • Mně se jednou po koukání na Hru o trůny zdál sen, že v dalším díle ve Westerosu přistála kosmická loď, z ní vylezl Darth Vader se stormtrooperama a začali tam všechny kosit, začala tam nová válka a všichni přemejšleli, jak maj tu invazi zastavit. Spíš než klasickej sen to byla spíš noční můra a probudil jsem se celkem spocenej s ujišťováním, že to byl jenom sen a že se tohle ve Hře o trůny ve skutečnosti nechystá. Ale jinak je to celkem zajímavá teorie, že to je planeta kdesi ve vzdálené galaxii.
  • Ale pokud je to opravdu součást Ardy, mělo to dopadnout takhle
  • Tak jsem si ten tvůj spisek pročetl, ale myslím, že čistě geograficky to nemůže sedět. Mezi Ibbenem, který podle tebe má být výběžek Forodwaith, a severním pobřežím Essosu, je příliš malý prostor, nato, aby se tam vměstnala celá severozápadní část Středozemě, jak ji známe z Tolkienových map. Nehledě na to, že kdyby Sauron měl vlastní armádu dračích jezdců (Valyrie), tak armádu Posledního spojenectví a patrně i Ar-Pharazonovu armádu sfoukl jako svíčku a nemusel se před ním uklánět a jít na Numenor do zajetí. Vždyť by byl stejně mocný, jako Morgoth v době jeho největší slávy!
    Tím se dostávám k největší výtce, a sice, časovému vymezení. Doba každého věku světa v Pánu Prstenů je vcelku přesně vyčíslena. V dodatcích v Návratu krále je psáno, že k pádu Numenoru a tedy i ke zmizení Valinoru došlo v roce 3319 2. věku, tj. cca 3000 let před událostmi v Pánovi prstenů a tedy, jak tvrdíš, i zničení Valyrie. A já se ptám, kam bys chtěl narvat na mapu světa Písně ledu a ohně ještě Valinor, když tam celou dobu byl i Westeros? Dejme tomu, že se teď nacházíme cca 400 let od začátku 4. věku, tj. od pádu Valyrie. Tedy cca 3400 let od zničení Numenoru. A co se tehdy stalo ve světě Písně ledu a ohně? Ve Westerosu už 3000 let existovala současná království Andalů, kteří přišli z Essosu. Už 5000 let stála Zeď, a mimochodem, Dlouhá noc by se odehrávala dokonce ještě cca 1000 let před probuzením lidí v době 1. věku, a přitom ve Westerosu se měli První lidé objevit ještě o 4000 let dřív! Mimoděk bys se ale trefil do období, kdy skutečně panovala "dlouhá noc", protože ještě nevyšlo Slunce a Měsíc (ale nebyla kosa, jinak by cvelfové asi umrzli).

    Martin jistě našel mnoho inspirace, stejně jako mnozí jiní autoři, u Tolkiena, ale že by zasadil Píseň ledu a ohně do světa Pána prstenů se mi zdá silně přitažené za vlasy. To by musel zcela ignorovat jeho mytologii/historii a značně si upravit i jeho geografii.
  • SagartSagart Amo ergo sum
    Magister_Peditum napsal(a):

    Tak jsem si ten tvůj spisek pročetl, ale myslím, že čistě geograficky to nemůže sedět.
    1. Mezi Ibbenem, který podle tebe má být výběžek Forodwaith, a severním pobřežím Essosu, je příliš malý prostor, nato, aby se tam vměstnala celá severozápadní část Středozemě, jak ji známe z Tolkienových map.
    2.Nehledě na to, že kdyby Sauron měl vlastní armádu dračích jezdců (Valyrie), tak armádu Posledního spojenectví a patrně i Ar-Pharazonovu armádu sfoukl jako svíčku a nemusel se před ním uklánět a jít na Numenor do zajetí.
    3.Vždyť by byl stejně mocný, jako Morgoth v době jeho největší slávy!
    4.Tím se dostávám k největší výtce, a sice, časovému vymezení. Doba každého věku světa v Pánu Prstenů je vcelku přesně vyčíslena. V dodatcích v Návratu krále je psáno, že k pádu Numenoru a tedy i ke zmizení Valinoru došlo v roce 3319 2. věku, tj. cca 3000 let před událostmi v Pánovi prstenů a tedy, jak tvrdíš, i zničení Valyrie.
    5.A já se ptám, kam bys chtěl narvat na mapu světa Písně ledu a ohně ještě Valinor, když tam celou dobu byl i Westeros?
    6. Dejme tomu, že se teď nacházíme cca 400 let od začátku 4. věku, tj. od pádu Valyrie. Tedy cca 3400 let od zničení Numenoru. A co se tehdy stalo ve světě Písně ledu a ohně? Ve Westerosu už 3000 let existovala současná království Andalů, kteří přišli z Essosu. Už 5000 let stála Zeď, a mimochodem, Dlouhá noc by se odehrávala dokonce ještě cca 1000 let před probuzením lidí v době 1. věku, a přitom ve Westerosu se měli První lidé objevit ještě o 4000 let dřív!
    7. Mimoděk bys se ale trefil do období, kdy skutečně panovala "dlouhá noc", protože ještě nevyšlo Slunce a Měsíc (ale nebyla kosa, jinak by cvelfové asi umrzli).

    >Martin jistě našel mnoho inspirace, stejně jako mnozí jiní autoři, u Tolkiena, ale že by zasadil Píseň ledu a ohně do světa Pána prstenů se mi zdá silně přitažené za vlasy. To by musel zcela ignorovat jeho mytologii/historii a značně si upravit i jeho geografii.

    1. Co se týče počítání, zda by se tam Středozem vešla, vyházím z map z Tance draků a Hry o Trůny, kde Ibenn zakreslen není a tudíž přesně nevíme, kde se nachází. Tolik k tomu ;)
    2. Páni Valyrie měli v té době mnoho starostí se svými vlastními územími. Nebyli úplně podřízeni Sauronovi, byli to jeho vazalové a měli své vlastní starosti s Ghisem a dalšími sviňárnami.
    3. Stejně jako Morgoth by silný nebyl, jelikož Morgoth měl k dispoziic pravé draky, zatímco Valyrijci, což jistě víš, jelikož jsi článek četl pozorně, pravé draky neměli :)
    4. Co se týče časového vymezení, měření času v aSoIaF je značně přemrštěné, což je jasné každému, kdo si uvědomí, že nám autor vlastně říká, že skoro všechny velké rody jsou staré něco okolo 8000 let, což je dle mého nemožné i na Fantasy svět. Časové údaje nesedí z toho důvodu, že většinu z nich v Písni nemůžeme brát doslova...
    5. Těší mě že se ptáš, bohužel mi tím dokazuješ, že jsi zřejmě nečetl pozorně, což ti nijak nevyčítám, jen tě prosím, aby sis to vyhledal znovu. Je to tam napsané ;)
    6. Co se stalo na Jiných kontinentech se nemusí vztahovat na ostatní. Přeci jenom, Nůmenorejci nesměli k západu.
    7. Mám dojem, že problém zmrzlých zwelfů jsme řešili i zde v tomto topicu. Mé teorie říkají, že zatímco si elfové žili v Beleriandu, v ostatních částech země byla doba ledová, což by vysvětlovalo, proč se První věk soustřeďuje pouze na Beleriand. Lidé prchali na západ z důvodu naprosto jednoduchého, neboť slyšeli zvěsti o tom, že je tam klasický chod ročních období, což přisuzuji moci Sillamrilů...

    Doufám, že jsem ti osvětlil to, co ti přislo nějasné a zkus přijít s dalšími argumenty, celkem mě baví protiargumentovat ;) :D
  • 1. Tak to je problém, protože já zase vycházím z oficiálních map z knihy The World of Ice & Fire. Kde naopak už víme přesně, kde se nachází. :-)
    2. To by nebyl Sauron rád, že mu někdo není zcela podřízen. Ale dejme tomu.
    3. Kde se v tom textu píše, že valyrijští draci nejsou praví? Jen to, že jsou to jeho kolegové a sluhové. To byli v podstatě i ti morgothovi draci, šlo jen o znetvořené maiar. To je v Ardě snad s výjimkou Entů úplně každá magická bytost, protože nikdo kromě Iluvatara nový život stvořit neumí. Buď jak buď není to podstatné.
    4. Že se tobě časové údaje nezdají, neznamená, že je můžeš zcela ignorovat. Je to fantasy, kde běhají ledový hnusáci, oživlé mrtvoly a létají draci. Že se mezi aristokraty neobjevily za 8 tisíciletí genetické vady je maličkost.
    5. O Valinoru píšeš, že skrytý, ale to je právě až od zničení Numenoru. Do té doby byl normálně ve světě fyzicky přítomný.
    6. Jako, že na jiných kontinentech se lidé probudili dřív? Podle Tale of Adanel sice je to možné, respektive, že se celé to probuzení posouvá už na dobu před vznikem Slunce, ale stále je to nelogické vzhledem k tomu, že začátek Dlouhé noci začal až poté.
    7. Má to jednu drobnou chybku na kráse. Cvelfové se neprobudili v Beleriandu, ale kdesi na východě až za oblastí pozdějšího Gondoru, u jezera Cuivienen. A do Beleriandu došla jen část clvefů. Část z nich žila stále na východě (tzv. Avari)
  • SagartSagart Amo ergo sum
    Magister_Peditum napsal(a):


    1. Tak to je problém, protože já zase vycházím z oficiálních map z knihy The World of Ice & Fire. Kde naopak už víme přesně, kde se nachází. :-)
    2. To by nebyl Sauron rád, že mu někdo není zcela podřízen. Ale dejme tomu.
    3. Kde se v tom textu píše, že valyrijští draci nejsou praví? Jen to, že jsou to jeho kolegové a sluhové. To byli v podstatě i ti morgothovi draci, šlo jen o znetvořené maiar. To je v Ardě snad s výjimkou Entů úplně každá magická bytost, protože nikdo kromě Iluvatara nový život stvořit neumí. Buď jak buď není to podstatné.
    4. Že se tobě časové údaje nezdají, neznamená, že je můžeš zcela ignorovat. Je to fantasy, kde běhají ledový hnusáci, oživlé mrtvoly a létají draci. Že se mezi aristokraty neobjevily za 8 tisíciletí genetické vady je maličkost.
    5. O Valinoru píšeš, že skrytý, ale to je právě až od zničení Numenoru. Do té doby byl normálně ve světě fyzicky přítomný.
    6. Jako, že na jiných kontinentech se lidé probudili dřív? Podle Tale of Adanel sice je to možné, respektive, že se celé to probuzení posouvá už na dobu před vznikem Slunce, ale stále je to nelogické vzhledem k tomu, že začátek Dlouhé noci začal až poté.
    7. Má to jednu drobnou chybku na kráse. Cvelfové se neprobudili v Beleriandu, ale kdesi na východě až za oblastí pozdějšího Gondoru, u jezera Cuivienen. A do Beleriandu došla jen část clvefů. Část z nich žila stále na východě (tzv. Avari)

    Jsem rád, že mi to také čísluješ :D za to plus ;)
    1. Tudíž si budu muset sehnat Svět ledu a ohně ;)
    2. Sauron opravdu nebyl rád ;)
    3. Za toto se omluvám, měl jsem dojem, že to tam je :O. Tudíž vysvětlení: Valyrijští draci nejsou praví draci, ale jejich evolučně příbuzní na způsob fellbeastů, kterých měl Sauron jistě dostatek...
    4. Nesnažím se je ignorovat, snažím se je pouze mírně snížit, aby byl příběh reálnější. Natahování časových období je pouhý pokus Martina nás zmást, abychom měli dojem o prastarosti rodů a také aby zatřel stopy o tom, že píše fanfikci. Jako správný Da vinci nám ale zanechal velmi průhlednou stopu v podobě stáří Noční hlídky ku počtu jejích lordů velitelů, kde podle toho co si pamatuji vychází průměr jednoho lorda velitele na krásných 70 let, což je nesmysl...
    5. Neznáme velikost Valinoru, ve skutečnosti je to malý ostrov, který se tam klidně vpasoval...
    6. Lidé se prbudili o něco dřív, než je známo, tudíž Velkou noc štastně stihnuli.
    7. Omlouvám se, ale nic takového jsem netvrdil. To, že velká část elfů zústala a mrzla je jejich chyba...

    Na závěr bych dodal argument, že ani Martin nedokázal obsáhnout celé Tolkienovo dílo a určitě i on sám nadělal řadu chyb. Jeho štěstí je, že jen pár vyvolených ví, že se jedná o fanfikci...
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Sagart Dej pozor na ilumináty :D
  • JoffreyWater napsal(a):

    Ale pokud je to opravdu součást Ardy, mělo to dopadnout takhle

    20 dobrých mužov je teda o dosť slabšia liga. V originále na to stačili 2 muži + 1 elf + 1 čarodejník + 1 trpaslík (to jest 2/3 muža) + 4 hobiti (to jest 2 muži) = 6,6 muža a to to bolo zredukované pri záverečnom akte na dvoch hobitov s jedným... stvorením podobnej veľkosti = 1,5 muža.
    A potom došlo k vzniku upgradeu, kde na to stačilo ešte menej a dokonca aj Sean Bean zostal nažive! Ramsay a jeho 20 good men sa môžu ísť schovať. :D
  • upraveno 8. června 2016
    Dobrá, přejdu rovnou k 5. bodu: I Arda má svůj oficiální atlas. The Atlas of Middle-Earth. Tady je třeba mapa Valinoru i s Numenorem. http://i.stack.imgur.com/36XEg.jpg
    Je vidět, že to rozhodně malý ostrůvek nebyl. Ostatně ani nemohl, když měl původně zabírat celý západ Ardy.
    6. No, jediný zdroj, který to tvrdí, je právě Tale of Adanel, což je nikdy nepublikovaný Tolkienův příběh, tudíž není kanonický. Zajímavý je spíš kvůli tomu, že naznačuje, že skřeti byli stvořeni z lidí a ne elfů. Problém s Dlouhou nocí ale je, že zákonitě před tím musel být den a ten před Sluncem nebyl.
    7. Avari ale nezmrzli, stejně tak lidé. Ostatně proč by prchali do Beleriandu za teplem, když to byla nejsevernější část Středozemě? Nebylo by lepší z Eriadoru zamířit spíš na jih?

    @Aviv Gimli je borec, ale ještě drsnější je mistr lukostřelec z Helmova žlebu: :-D
    Jinak ale zase Ramayovým dvaceti dobrým mužům se zničit Barad Dur podařilo aniž by zničili Prsten, takže to je taky výkon. ;-)
  • @Aviv Ale oni potřebovali armádu na odlákání pozornosti.
  • Vzhledem k tomu, že dojatý Gandalf hľadel z pred brán Mordoru aj v Ramsayho klipe, očividne áno. A taktiež, v tomto klipe Ramsay nešpecifikoval, akú taktiku jeho 20 mužov chcelo použiť. Pokojne mohla zahŕňať aj ničenie prsteňa v magme. A ešte stále tu nikto neprekonal Gimliho a lukostrelcov výkon.
  • @Aviv Nn, Ramsay říká, že armádu nepotřebuje, Gandalf se přišel akorát podívat.
  • @Magister_Peditum Mistr lukostřelec je jedním z Ramsayho 20 dobrých mužů.
  • Sagart napsal(a):

    Magister_Peditum napsal(a):


    1. Tak to je problém, protože já zase vycházím z oficiálních map z knihy The World of Ice & Fire. Kde naopak už víme přesně, kde se nachází. :-)
    2. To by nebyl Sauron rád, že mu někdo není zcela podřízen. Ale dejme tomu.
    3. Kde se v tom textu píše, že valyrijští draci nejsou praví? Jen to, že jsou to jeho kolegové a sluhové. To byli v podstatě i ti morgothovi draci, šlo jen o znetvořené maiar. To je v Ardě snad s výjimkou Entů úplně každá magická bytost, protože nikdo kromě Iluvatara nový život stvořit neumí. Buď jak buď není to podstatné.
    4. Že se tobě časové údaje nezdají, neznamená, že je můžeš zcela ignorovat. Je to fantasy, kde běhají ledový hnusáci, oživlé mrtvoly a létají draci. Že se mezi aristokraty neobjevily za 8 tisíciletí genetické vady je maličkost.
    5. O Valinoru píšeš, že skrytý, ale to je právě až od zničení Numenoru. Do té doby byl normálně ve světě fyzicky přítomný.
    6. Jako, že na jiných kontinentech se lidé probudili dřív? Podle Tale of Adanel sice je to možné, respektive, že se celé to probuzení posouvá už na dobu před vznikem Slunce, ale stále je to nelogické vzhledem k tomu, že začátek Dlouhé noci začal až poté.
    7. Má to jednu drobnou chybku na kráse. Cvelfové se neprobudili v Beleriandu, ale kdesi na východě až za oblastí pozdějšího Gondoru, u jezera Cuivienen. A do Beleriandu došla jen část clvefů. Část z nich žila stále na východě (tzv. Avari)

    Jsem rád, že mi to také čísluješ :D za to plus ;)
    1. Tudíž si budu muset sehnat Svět ledu a ohně ;)
    2. Sauron opravdu nebyl rád ;)
    3. Za toto se omluvám, měl jsem dojem, že to tam je :O. Tudíž vysvětlení: Valyrijští draci nejsou praví draci, ale jejich evolučně příbuzní na způsob fellbeastů, kterých měl Sauron jistě dostatek...
    4. Nesnažím se je ignorovat, snažím se je pouze mírně snížit, aby byl příběh reálnější. Natahování časových období je pouhý pokus Martina nás zmást, abychom měli dojem o prastarosti rodů a také aby zatřel stopy o tom, že píše fanfikci. Jako správný Da vinci nám ale zanechal velmi průhlednou stopu v podobě stáří Noční hlídky ku počtu jejích lordů velitelů, kde podle toho co si pamatuji vychází průměr jednoho lorda velitele na krásných 70 let, což je nesmysl...
    5. Neznáme velikost Valinoru, ve skutečnosti je to malý ostrov, který se tam klidně vpasoval...
    6. Lidé se prbudili o něco dřív, než je známo, tudíž Velkou noc štastně stihnuli.
    7. Omlouvám se, ale nic takového jsem netvrdil. To, že velká část elfů zústala a mrzla je jejich chyba...

    Na závěr bych dodal argument, že ani Martin nedokázal obsáhnout celé Tolkienovo dílo a určitě i on sám nadělal řadu chyb. Jeho štěstí je, že jen pár vyvolených ví, že se jedná o fanfikci...
    Ja by som rada poznamenala, že silmarily nie sú ohrievače, ale majú povrch ako svätá voda - pália pekelníkov.
  • A čo by drahí návštevníci tejto vysoko erudovanej diskusie povedali na moju teóriu o tom, že mnoho mnoho rokov po Vojne o Prsteň došlo k inej šarvátke, ktorej výsledkom bolo rozlomnie Stredozeme niekde medzi Mordorom a Gondoru a ďalej na severozápad približne po línii Hmlistých hôr (alebo aspoň blízko), takže z Mordoru bola Valýria a zo západného úlomky Westerosu a postupne sa vzdialili natoľko, že medzi nimi vzniklo Úzke more a rozdiely v klíme? Ďalšie udalosti ako glaciál by vyplývali z nejakej Ainurskej z vady, na ktorej sme sa bližšie nedohodli, ale navrhovala som, aby Boh mnohých tvárí bol pseudonym Mandosa a buď sú jeho tvárami aj Veľkoiná - Ľadová a Rohlíková - Ohnivá, alebo sú tamtí dvaja iní buriči.
  • @Aviv To není teorie, to je kompletní překopání světa k obrazu tvému. 8-O To rovnou můžeš napsat, že do Ardy narazila kometa, vyhladila všechen život a způsobila masivní posunutí tektonických desek, takže za další 3 miliardy let se tam objevil svět Westerosu. :-D Ale OK. Kdo by tu apokalyptickou válku mohl způsobit? Jediný, kdo měl takovou moc byl buď sám Iluvatar nebo celá armáda Valar při střetu s celou moci Morgotha. A ti všichni jsou od 4. věku mimo hru. Zbyly jen smrtelníci, pár maiar a elfů. Leda by proběhla průmyslová revoluce a Gondor vynalezl nukleární zbraně, to by pak k něčemu takovému mohlo dojít. V Mordoru se žádní draci nenacházeli, Šmak v Osamělé hoře byl dost možná poslední svého druhu. Na Mnohotvářného boha můžeš naroubovat jakýkoliv kult smrti, co tě jen napadne, proto je taky tak úspěšný.
  • Tyrion je hobit. Nebo možná dwarf. Ale spíš hobit.
  • A navíc se narodil ve skále. Skála-nora
  • Bílí chodci jsou mrtví z Šeré brázdy.
  • Já si řekla, že tady v téhle témičce se nájde místo pro sebevětší úlet, páč celá tak nějakým uletěla až někam do exosféry... Překopat... Teď abych si dávala pozor, aby mi taky nezčernala ruka jak na uhel když jsem to tam tak překopala... :-D
    Nevidím dôvod, prečo by aj medzi Ainur, čo ostali po vzexilovaní Morgotha nemohlo dôjsť k takej roztržke, že by dodala tektonickej oblasti pod Mordorom impulz dostatočne silný, aby trocha narušila územie na severozápade a potom to už išlo prakticky samo. Ako India a Afrika. Alebo prepadlina, čo vzniká v Afrike teraz a plní sa jazerami.
    So Sagartom sme tak troška domysleli, že tie uvrieskané príšerky, na ktorých lietala Čierna 9, sú dračí príbuzní a s troškou mágie a evolúcie či dodatočného kríženie mohli dôjsť dopodoby, akú majú ASOIAF draci. Myslím, že majú bližšie k nim, než k Smaugovi, ktorý bol teda rozhodne viac než zviera s plameňometom v hrdle.
    Jo. Na Rohlíka by šel naroubat Aule, nebo někdo pod ním. A to samý u Velkojiného s Manwem.
    Našli sme iného hobita - staručkú vešticu za ktorou na vysoký kopec chodievalo Bratrstvo bez praporu.
  • Tak mi řekněte, kdo je ve Westerosu Tom Bombadil? :-D
  • Hodor predsa. Som prekvapená, že existuje niekto, kto na to neprišiel. :-D
  • Gandalf uřízl Varysovi péro.
  • @Magister_Peditum: No a Západozemí je ten kontinent úplně na východě, kde je vyznačená jen Zeď :o)
  • @Aviv Chudák Tom prodělal lobotomii? I když je pravda, že úplně v pořádku nebyl už v Pánovi Prstenů :-D
    @JoffreyWater A hodil ho do ohně? Nevím, nevím, tahle metoda mi víc sedí třeba na Sarumana.
    @Jay To má být reakce na ten odkaz s mapou Ardy? No, Zeď tam sice je, ale nemá špatnou zeměpisnou polohu?
  • AvivAviv
    upraveno 9. června 2016
    Nééé... To on se jen tak tváří. Ve skutečnosti mu to myslí tak jak předem a jen počkej až začne zpívat! Jen nevím, kde má tu svou Zlatoočku...
    Taky jsem si říkala, ale neumím si představit jak by toho dosáhl s rohanskou kudlou zabodlou už pář věku v zádech.
  • @Magister_Peditum: Ano na tu mapu. Špatnou polohu,... Jak? Na severu docela je a to že je zatočená a od pobřeží vede nejprve na sever, to je jistě dáno přenesení kulového glóbu na plochu... - reálně samozřejmě vede ve směru východ-západ. :o)
  • @Jay Reálně ta zeď chrání západní pobřeží toho kontitentu. Ne sever nebo jih. Proto se taky jmenuje Wall of the Sun.
  • SagartSagart Amo ergo sum
    Achileus napsal(a):

    @Sagart Dej pozor na ilumináty :D

    Dám...
    Magister_Peditum napsal(a):

    Dobrá, přejdu rovnou k 5. bodu: I Arda má svůj oficiální atlas. The Atlas of Middle-Earth. Tady je třeba mapa Valinoru i s Numenorem. http://i.stack.imgur.com/36XEg.jpg
    Je vidět, že to rozhodně malý ostrůvek nebyl. Ostatně ani nemohl, když měl původně zabírat celý západ Ardy.
    6. No, jediný zdroj, který to tvrdí, je právě Tale of Adanel, což je nikdy nepublikovaný Tolkienův příběh, tudíž není kanonický. Zajímavý je spíš kvůli tomu, že naznačuje, že skřeti byli stvořeni z lidí a ne elfů. Problém s Dlouhou nocí ale je, že zákonitě před tím musel být den a ten před Sluncem nebyl.
    7. Avari ale nezmrzli, stejně tak lidé. Ostatně proč by prchali do Beleriandu za teplem, když to byla nejsevernější část Středozemě? Nebylo by lepší z Eriadoru zamířit spíš na jih?

    5. Jediná oficiální mapa Středozemě je ta, jenž zveřejnili v Sillmarilionu, v LotRu, v Nedokonečených příbězích, nicméně tyto mapy mnohdy inspirované podobou země před příchodem člověka jsou stejně nekánonické jako ruská pokračování Pána prstenů.
    Nůmenor nebyl malý ostrůvek, ale ani jej nemůžeme považovat za kontinent...
    6. Pokud není kánonický, není třeba se o něm zmiňovat.
    7. Avari Zimu vydrželi. Stejně jako lidé. V Beleriandu neměla Morgothova zima moc, kvůli moci elfských knížat, případně kvůli ochrané moci Silmarillů.
    Aviv napsal(a):

    Sagart napsal(a):

    Magister_Peditum napsal(a):


    1. Tak to je problém, protože já zase vycházím z oficiálních map z knihy The World of Ice & Fire. Kde naopak už víme přesně, kde se nachází. :-)
    2. To by nebyl Sauron rád, že mu někdo není zcela podřízen. Ale dejme tomu.
    3. Kde se v tom textu píše, že valyrijští draci nejsou praví? Jen to, že jsou to jeho kolegové a sluhové. To byli v podstatě i ti morgothovi draci, šlo jen o znetvořené maiar. To je v Ardě snad s výjimkou Entů úplně každá magická bytost, protože nikdo kromě Iluvatara nový život stvořit neumí. Buď jak buď není to podstatné.
    4. Že se tobě časové údaje nezdají, neznamená, že je můžeš zcela ignorovat. Je to fantasy, kde běhají ledový hnusáci, oživlé mrtvoly a létají draci. Že se mezi aristokraty neobjevily za 8 tisíciletí genetické vady je maličkost.
    5. O Valinoru píšeš, že skrytý, ale to je právě až od zničení Numenoru. Do té doby byl normálně ve světě fyzicky přítomný.
    6. Jako, že na jiných kontinentech se lidé probudili dřív? Podle Tale of Adanel sice je to možné, respektive, že se celé to probuzení posouvá už na dobu před vznikem Slunce, ale stále je to nelogické vzhledem k tomu, že začátek Dlouhé noci začal až poté.
    7. Má to jednu drobnou chybku na kráse. Cvelfové se neprobudili v Beleriandu, ale kdesi na východě až za oblastí pozdějšího Gondoru, u jezera Cuivienen. A do Beleriandu došla jen část clvefů. Část z nich žila stále na východě (tzv. Avari)

    Jsem rád, že mi to také čísluješ :D za to plus ;)
    1. Tudíž si budu muset sehnat Svět ledu a ohně ;)
    2. Sauron opravdu nebyl rád ;)
    3. Za toto se omluvám, měl jsem dojem, že to tam je :O. Tudíž vysvětlení: Valyrijští draci nejsou praví draci, ale jejich evolučně příbuzní na způsob fellbeastů, kterých měl Sauron jistě dostatek...
    4. Nesnažím se je ignorovat, snažím se je pouze mírně snížit, aby byl příběh reálnější. Natahování časových období je pouhý pokus Martina nás zmást, abychom měli dojem o prastarosti rodů a také aby zatřel stopy o tom, že píše fanfikci. Jako správný Da vinci nám ale zanechal velmi průhlednou stopu v podobě stáří Noční hlídky ku počtu jejích lordů velitelů, kde podle toho co si pamatuji vychází průměr jednoho lorda velitele na krásných 70 let, což je nesmysl...
    5. Neznáme velikost Valinoru, ve skutečnosti je to malý ostrov, který se tam klidně vpasoval...
    6. Lidé se prbudili o něco dřív, než je známo, tudíž Velkou noc štastně stihnuli.
    7. Omlouvám se, ale nic takového jsem netvrdil. To, že velká část elfů zústala a mrzla je jejich chyba...

    Na závěr bych dodal argument, že ani Martin nedokázal obsáhnout celé Tolkienovo dílo a určitě i on sám nadělal řadu chyb. Jeho štěstí je, že jen pár vyvolených ví, že se jedná o fanfikci...

    Ja by som rada poznamenala, že silmarily nie sú ohrievače, ale majú povrch ako svätá voda - pália pekelníkov.
    Ani já netvrdím, že plní úlohu ohřívačů. Pouze chránili Zimní moci Jiných, aby vnikli do Beleriandu.
    Zde je zajímavé, že právě mistr Bauglir držel ve své moci Silmarilly, které jeho ledovým démonům bránili proniknout do Beleriandu...
    JoffreyWater napsal(a):

    Tyrion je hobit. Nebo možná dwarf. Ale spíš hobit.

    Tyrion je hobit, jelikož hobit je vlastně malý čověk, stejně jako je třeba Dítě lesa malý elf, goblin malý skurut nebo Valyrijský drak je menší (a neinteligentní) verze Morgothových draků z Ancalagonova plemene...
    JoffreyWater napsal(a):

    Bílí chodci jsou mrtví z Šeré brázdy.

    Jiní jsou Morgothovi démoni z Utumna, kteří způsobili glacion po Ardě...

    A ještě jednou pro úspěch...
    Výše zmiňovaná mapa není kánonická, stejně jako není kánonická tato slátanina nebo tato výrazně lepší mapa ;)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.