Jídlo a pití

upraveno 26. června 2011 v Rozličný pokec
Dneska jsem měl tu čest ochutnat svatojánské pivo. Bylo docela dobré, ale hlavně mě přivedlo na myšlenku založit topic na téma, které mají lidé společné bez rozdílu. Tedy najdou se mezi námi tací, kteří posvátnou zásadu "alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství" nectí, tak jsem se rozhodl rozšířit diskusi na téma jídlo. Pokud tady daná diskuse již je, tak prosím Aleka, aby jí smazal a zahodil jí na smetiště dějin, ale v opačném případě nechtě diskuse započne. Tématem je cokoliv, co Vás napadne. Co Vám chutná, co jste dnes vypili (snědli). Dějiny pití, vaření. A tak dále, a tak dále....

«13456724

Komentáře

  • upraveno 26. června 2011
    Jak jsem již řekl, dnes jsem měl svatojánské pivo z pivovaru Velké Březno. Barva byla hezky červená, stupeň 13, chuť poměrně plná, rozhodně žádný instant a lá Gambrinus. Když už mluvíme o pivu, tak mám raději kvasnivové, nefiltrované, pšeničné, nebo kombinaci všech.

    Jinak zajímavá četba je od Pavla Toufara Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti a třeba knihy o jídle od Magdaleny Beranové - např. Jídlo a pití za Rudolfa II., Jídlo a pití v pravěku a ve středověku a Jak se jedlo ve starověku.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 26. června 2011
    Ještě někde před začátkem seriálu jsem tu jeden topic o jídle založil. Tedy přesněji to byla "Západozemská kuchyně".
    Jinak pšeničná piva mi moc nešmakují. Ale pil jsem to jen jednou v životě a je možné, že jsem netrefil zrovna dobrou značku. Ale v Německu jsou tyhle barevný pšeničáky hrozně v módě.
    Tak nějak nejraději mám prostě dobrej ležák. Nebo černý piva, ty mám taky rád. (Guinness, Tmavej Kozel, Černý Krušovice, Svijanská Kněžka,...) Primátor má docela zajímavé speciály. Nedávno jsem pil Primátora Double - 24 pivo, prostě dvě dvanáctky v jedné dávce :D. Chutná to jako pivo s rumem a po jednom kousku jsem byl docela veselej :S
  • upraveno 26. června 2011
    Jako správný regionální patriot ctím Svijany...:-)
  • upraveno 26. června 2011
    Nedávno jsem byl tejden v německu a celkem mě kvalita tamních piv zklamala - cesta po lipsku, drazdanech a norimberku - byly tam dva dobrý druhy - jeden byl v lipsku v male hospudce mistni pivo a druhy bylo v drazdanech importovany černý krušovice - jinak přeslazene břečky nebo piva bez chuti. říkám pořád na naše nic nemá. Bernard ČERNÝ LEŽÁK- nejlepší pivo.
  • upraveno 26. června 2011
    Jako správný regionální patriot ctím Svijany...:-)
    Svijany jsou hodně dobrý pivo... Asi nejkvalitnější co tak soudím... Škoda že v Čechách lepší výběr Cindrů/ Sindr? Teď fakt nevím... příkladem buď Frisco...
  • upraveno 27. června 2011
    My s kamarády moc rádi chodíme na Hoegaarden. Chuťově je to už hodně vzdálený od našeho piva, ale je to moc dobrý.
  • upraveno 27. června 2011
    Teď v létě se chci mrknout na kácovský pivovar, který má také vyhlášené pivo. Jinak pro notorické ochutnavače piva doporučuji návštěvu Pivovarského klubu v Praze na Florenci, kde jednak mají neustále asi 6 točených piv, a to i z minipivovarů, a ale hlavně několik desítek lahvových z celé republiky, ale i okolních zemí a Francie, Británie, Belgie či Irska. Já tam ochutnal třeba pivo Haštal z klášterního pivovaru v Želivě, fakt mi chutnalo a chtěl bych se tam někdy podívat, nemám to zas tak daleko. Dobré pivo mají i v Černé hoře. A Svijany jsou samozřejmě klasa. V Praze mají taky pár zajímavých pivovárků, ale to pražáci asi dobře znají - třeba Novoměstský pivovar, Jihoměstský (tam mi chutnal weissbier, tedy pšeničné pivo), a perfektní pivo, bohužel vzhledem k turistické atraktivitě trochu dražší, mají ve Strahovském klášterním pivovaru (ale když tam člověk jde jen jednou za čas ochutnat a ne vychlemtat 10 kusů, tak to jde).
  • upraveno 27. června 2011
    pivo ma síce živí, ale až tak veľa ho nepojem. každopádne som rád za návrat malých súkromných pivovarov, tie robia naozaj zaujímavé a poctivé kúsky.
  • upraveno 27. června 2011
    Dováží se na Slovensko hodně český pivo? Jsem z mladší generace, tak sorry že netušim... Ze Slovenská znám jen Zlatý Bažant, ale nikdy jsem to nepil... a to i přesto že tomu dávaj přízvisko Světové pivo...
  • upraveno 27. června 2011
    No a Šariš a Smedný mnich :-))
  • upraveno 27. června 2011
    Jo, když jsem byl před pár lety na Slovensku, tak jsem tam Bažanta měl, a Šariš myslím taky, ale už si to přesně nepamatuju. Bažant je docela dobrý pivo. Jinak co jsem tam tehdy viděl, tak skoro všude, alespoň tedy na západě Slovenska, měli i Plzeň, takže minimálně to se na Slovensko dováží. Moravská piva budou na Slovensku asi taky docela běžná.
  • upraveno 27. června 2011
    My s kamarády moc rádi chodíme na Hoegaarden. Chuťově je to už hodně vzdálený od našeho piva, ale je to moc dobrý.
    Hoegaarden je pšeničné pivo, a pšeničná piva byla u nás ve středověku a raném novověku oblíbenější než dnešní ječná piva.
    Jinak pšeničná piva mi moc nešmakují. Ale pil jsem to jen jednou v životě a je možné, že jsem netrefil zrovna dobrou značku. Ale v Německu jsou tyhle barevný pšeničáky hrozně v módě.
    Zkus pšeničné pivo od Herolda nebo z toho Jihoměstského pivovaru, třeba změníš názor. :-)
  • upraveno 27. června 2011
    jasne, je tu kopa českého piva: plzeň, gambrinus, staropramen, krušovice, budvar - to je úplne všade. černá hora, starobrno, svijany a bernard sa dajú nájsť.
    zo slovenských bažant, corgoň, šariš - ten ako tmavý je fakt dobrý.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 27. června 2011
    Zlatý Bažant je slovenské pivo? To jsem fakt netušila, u nás ho točí (nebo točili - bohužel ty hospody zrušili nebo změnili majitele) minimálně ve 2 hospodách...
  • upraveno 27. června 2011
    tak Plzeň a Budvar jsou snad po celým světě. Sice za hranice evropy jsem se sice ještě nedostal, ale všude kde jsem byl tak jsem na ně narazil (od Irska až po Rumunsko).
    Je nějakej rozdíl mezi pšeničným a kvasnicovým pivem nebo to jsou jen dva různý názvy pro jeden a ten samej typ? Já měl totiž za to že německý weissbier jsou kvasničáky. Ty mi hodně chutnaj. Jeden z nej je Erdinger. Pak byl dobrej König Ludwig a myslím Franziskaner. Z českých kvasnicových mi chutná protivínskej Platan kterej má dobrou i klasickou 11.
    Svijany jsou hodně dobrý, ale bojim se, že tím jak se teď ohromě rozrůstaj tak že uberou na kvalitě a stane se z nich to klasický multimasový pivo alá gambáč.
    V Irsku jsem měl Guinness a ten byl fakt dobrej. Zkusil jsem si ho dát potom i v čechách a ten už byl teda takovej nic moc. Třeba to ale bylo jen tou irskou atmosférou.
    Jinak ale jako správnej Budějčák chodim většinou na Budvar, ale ani ne tak kvůli němu jako spíš kvůli jedný hospodě.
    Z jídla mám nejradši takový ty klasický český: vepřo knedlo, svíčková, guláš atd
  • upraveno 27. června 2011
    Thule: Kvasničák je, pokud vím, nepasterizované a nepřefiltrované pivo.
  • upraveno 27. června 2011
    Dreamer: tak jsem si to našel na netu a nemáš pravdu:
    http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=92126
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Pšeničné_pivo
    takže pokud to dobře chápu tak německý weissbiery jsou pšeničný piva a kvasničáky jsou něco jinýho
  • upraveno 27. června 2011
    No moment, ale kvasničák je doopravdy nefiltrované nepasterizované pivo, proto má tu zakalenou barvu. No to nevim, co to máš za zdroj, ale pro tvůj klid se můžu zeptat osoby, která by to měla rozseknout.
  • upraveno 27. června 2011
    Co se pití týče, tak mezi osadníky budu za exota. Pivo mi vážně nejede. Ovšem takové tokajské a nějaký dobrý sýr nebo chianti s játry na cibulce a s fazolkami, to je jiná :)
  • upraveno 27. června 2011
    tak to jsi gurmán potom :)
  • upraveno 27. června 2011
    Jo víno a sýr- to je lahůdka. Moje oblíbená večeře :-)
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 27. června 2011
    Thule: V Irsku jsem měl Guinness a ten byl fakt dobrej. Zkusil jsem si ho dát potom i v čechách a ten už byl teda takovej nic moc. Třeba to ale bylo jen tou irskou atmosférou.
    Nebylo to tím, že v Irsku sis dal hezky točený a tady u nás jen z lahve. Já jsem bohužel na točený Guinness u nás nenarazil.
  • upraveno 27. června 2011
    Montezuma3: já na točenýho Guinnesse už párkrát narazil. Mívaj ho v "Irských" hospodách. Třeba když jsem byl jednou na výletě v Pardubicích tak tam ho měli. Myslím že i Potrefená Husa ho má točenýho. Ale prostě neni to ono jak ten v prevej irskej hospodě a natočenej irským barmanem.

    Víno a sýr: Tak na tom si teda moc nepochutnam. Většina sýrů mi vůbec nechutná a vínu jsem taky nějak nepřišel na chuť. To už musí bejt nějaký sladký aby mi aspoň trochu chutnalo. Hold jsem barbar, ale nestydim se za to :-))
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 27. června 2011
    Thule: V Potrefený huse? Sakra! Vždycky když jsme tam chtěli vlézt, tak bylo plno :-/ Mno teď už aspoň vím kde hledat. :-)
  • upraveno 27. června 2011
    Ale nejsem si jistej. Určitě ho tam maj (aspoň u nás v ČB, ale viděl sem ho i jinde), ale ruku do ohně za točenýho nedám. Možná je fakt jen lahvovej.
  • upraveno 27. června 2011
    Víno a sýr velmi schvaluji... Jinak co jsem byl za bráchou, který se přestěhoval do Katalánie, tak zdejší asijský usedlíci maj restaurace sněz co chceš a kolik chceš asi za 12 euro... Kdyby to byla nějaká obyč česká kuchyně tak se na to vyprdnu, ale ty jo ten výběr... Hlavně ty mořský plody jsou výborný.. Parádní je že do tý nabídky patří i pití zdarma.. Pivo teklo proudem :-D A nakonec jsme jim trošku "poplenili" jejich zásoby Tiramisu :-)
  • upraveno 27. června 2011
    Po šesti letech v Olomouci a intenzivní snaze přijít vínu na chuť, jsem zjistil, že jsem v tomto ohledu naprosto ztracen. Byl, jsem a zřejmě budu navždy pivař...
  • upraveno 27. června 2011
    :-) Nedívejte se na víno jako Lister :-) Holt každému jede něco jiného. Mi taky nechutnalo, ale to bylo asi tím, že mi přišly kyselé...jenže pak jsem objevila ledová vína a portské :-) Říká se tomu láska na první pohled :-) A na sýry jsem vysazené od doby, kdy mi tatík leta vozil výběry sýrů ze světa - jak projížděl, tak všude koupil pár kousků (cca 15) a tehdy jsem se rozmlsala. Jdou sehnat i u nás, ale někdy né tak kvalitní a taky jsou u nás hodně drahé, ale stojí za to. I když český modřenín nebo madeland je taky lahůdečka světové úrovně :-)
  • upraveno 27. června 2011
    Jó není nad pivo a tvarůžky, kdo nezkusil, neví, o co přichází :-D
  • upraveno 27. června 2011
    Portské je moc sladké a ledové proklatě drahé....:-))
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.