Tolkien

upraveno 21. prosince 2014 v Literatura
Tato diskuze byla vytvořena přesunutím komentářů z diskuze The World of Ice and Fire – Svět ledu a ohně - Ice & Fire.
135

Komentáře

  • upraveno 9. června 2016
    Tak dobrá. Galadriel je Jojen po změně pohlaví. V tom případě je Melisandra Sauron. :-D Taky má šperk, co ji dává sílu, je starší než vypadá a libuje si v ohni.
  • Dreamer napsal(a):

    Nevím, sarkastická taky zrovna není, je chladná, přemoudřelá, všechno ví všechno zná, zdá se být nad věcí, kdyby byl Jojen ženská a měr o pár set let víc =D

    A už si počula o teórii, že v Jojenovi nie je Jojen, ale istý starší zelenoveštec? Máme tě Galadriel! A dokonce i teď bydlíš v pošahaným lesu, kde se každý krom domácich stratí... :-D
  • Magister_Peditum napsal(a):

    Tak dobrá. Galadriel je Jojen po změně pohlaví. V tom případě je Melisandra Sauron. :-D Taky má šperk, co ji dává sílu, je starší než vypadá a libuje si v ohni.

    Z etymologického hľadiska je už Annatar gender flip a myslím, že keď si raz shapeshifter a pobehuješ okolo ako vlk, či had či kvázi upír, premena na humanoidnú červenovlásku nemôže byť tak problematická. :D
  • JayJay
    upraveno 10. června 2016
    @Magister_Peditum... to se mi nezdá, ale našel jsem chronologii...
    22.září 3001 TV Narozeniny
    13.4. 3018 Rozpoznání Prstenu,
    10.července 3018 Gandalf uvězněný
    25.12.3018 Společenstvo opouští Roklinku
    25.2. 3019 Vítězný únor... en, bitva na brodech na Želíze
    4.3.3019 Bitva o Helmův Žleb
    Čili mezi narozeninami a tím než společenstvo vyrazilo byla řádka let (i ve filmu, ař to nebylo exaktně řečeno,... ale v zásadě to je nepodstatné) - ty stránky ukazují, že to co jsem říkal, že mezi tím kdy byl Gandalf uvězněný (a to ještě podle všeho průmyslová revoluce nezačala) a Helmovým Žlebem nebyl více než rok. a "slušná řádka let mezi opuštěním roklinky a nájezdy" jsou na den přesně 3 měsíce... :o)
  • @Jay Dobrá, s tou řádkou let jsem se sekl, ale že Gandalf neviděl nikde "továrny" ještě neznamená, že už Saruman nezačal zbrojit.
  • @Magister_Peditum: No, ono nejde jen o zbrojení, ale i o tu živou sílu... jako ano, z filmu víme, že skřet se narodí a může vyrazit bojovat :o). Takže buď za necelý rok dokázal vybudovat armádu z ničeho, nebo si spíše už nějakou dobu (a od Hobita asi nějaký čas měl) pěstoval v katakombách deset tisíc skřetů... A "vylíhli" se zrovna v tu správnou dobu - náhoda, Sarumanova/Sauronova prozíravost (přesahující Malíčka) a schopnost vidět budoucnost, že by i Jojen bledězelenal závistí... :o)
  • @Jay Saruman tajně kul pykle proti Bílé radě už řadu let. Hlavně proti Gandalfovi. Navíc ho Sauron stále více ovládal skrz palantir, takže kdoví. O Sauronově prozíravosti snad není třeba pochybovat. Na závěrečný střet se připravoval téměř celý jeden věk! Darth Sidious hadr! :-D Navíc mám dojem, že v knize je jeho síla hodně závislá na kmenech horalů, takže to není tak, že by jeho armáda byla čistě složena z Uruků. A ti nemuseli být zrozeni v Železném Pasu, stačilo, že je nějak vylepšil až posléze. Klidně původně mohli přijít z Mlžných hor - to bylo za rohem. ;-)
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    upraveno 13. září 2016
    @Jay No pokud se nepletu tak Gandalf na Radě v Roklince tvrdil, že viděl dýmající pece a slyšel výt vlky, kteří tam byli ustájení, navíc Saruman se spřáhl s Červivcem a muži z Vrchoviny, což znamená, že jeho zrada se musela rodit už delší dobu. Možná od té doby co Bílá Rada vyhnala Saurona z Dol Gulduru, ne li dřív, Saruman se choval v otázce Dol Gulduru minimálně podivně...
  • @Achileus Pokud si pamatuju správně Sillmarilion, tak Saruman byl tak dlouho proti útoku na Dol Guldur, protože prsten hledal.
  • @Achileus: Ale,... tohle už je tak stará diskuze, že si nepamatuji počátek... :o)
    Ano, máš pravdu, v Roklince už Gandalf věděl,... jen říkám, že vybudovat armádu skřetů bych čekal jako trochu běh na delší trať (i clone-troopery trvalo pár let vycvičit). Ale z dat plyne, že třičtvrtě roku před závěrečnou bitvou "nikdo nic neví" a Gandalf si tam nakráčí pro radu. Rohan vlastně nic neví do doby než je napaden a drazí "pastýři stromů" netuší, že jim vykáceli a spálili kus lesa... Tak mi z toho plyne, že
    - zatímco u Martina "všichni ví všechno" (až na Jona Snowa, ten neví nic) u Tolkiena "nikdo neví nic" :o)
    - Sarumanovy armády byly deus ex machina - prostě potřeboval je, tak si je vymyslel a nikdo nic do poslední chvíle netušil (Trochu rozdíl od Sauronových skřetů, kde už se nějakou dobu vědělo, že na východě roste mocná síla).
    - Ostatně zvláštní to je i wyverny nazghúlů - Pytlíka vyrazí hledat na koních (v podstatě ten nejdůležitější úkol, který měli), ale po návratu už má každý připravenu létající potvoru, s kterou by se jim úkol plnil snáze...
    Tím neříkám, že bych to napsal a promyslel lépe (ani náhodou), jen že logické skulinky se prostě najdou i u největších mistrů.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    @Jay Však to právě ukazuje tu sílu průmyslové výroby. Lusknutím prstů měl Saruman ze dne na den desetisícovou armádu. Skřeti přišli z východu, lidi pochytali cestou a pak už jen stačilo naložit je na pár dni do nálevu a vyzbrojit. Enti se o jih Fangornu nestarali, protože měli v bílého čaroděje důvěru.
    No a nazgůlové? Nemohli na wyvernách protože za prvé: všichni by je viděli a utekli by. Za druhé: nemohli by přistát v lese. wyverna je ideální pro průzkum nad bažinami, pláněmi a pustinami. A za třetí: měli je na zakázku a v té době ještě nebyly hotové.
  • @Jay Monte má pravdu, létající potvory se určitě nehodí do každého terénu ;-) navíc neplive oheň ani nic podobného, takže pokud by zrovna před nimi hobiti neprchali po rozlehlé pláni, nehrozilo by ani zakousnutí či sebrání ze země.
  • AvivAviv
    upraveno 15. září 2016
    No ale ten hrôzu naháňajúci vresk je tiež dobré vybavenie. To im ten oheň ani netreba.
  • Jay napsal(a):

    @Achileus: Ale,... tohle už je tak stará diskuze, že si nepamatuji počátek... :o)
    Ano, máš pravdu, v Roklince už Gandalf věděl,... jen říkám, že vybudovat armádu skřetů bych čekal jako trochu běh na delší trať (i clone-troopery trvalo pár let vycvičit). Ale z dat plyne, že třičtvrtě roku před závěrečnou bitvou "nikdo nic neví" a Gandalf si tam nakráčí pro radu. Rohan vlastně nic neví do doby než je napaden a drazí "pastýři stromů" netuší, že jim vykáceli a spálili kus lesa... Tak mi z toho plyne, že
    - zatímco u Martina "všichni ví všechno" (až na Jona Snowa, ten neví nic) u Tolkiena "nikdo neví nic" :o)
    - Sarumanovy armády byly deus ex machina - prostě potřeboval je, tak si je vymyslel a nikdo nic do poslední chvíle netušil (Trochu rozdíl od Sauronových skřetů, kde už se nějakou dobu vědělo, že na východě roste mocná síla).
    - Ostatně zvláštní to je i wyverny nazghúlů - Pytlíka vyrazí hledat na koních (v podstatě ten nejdůležitější úkol, který měli), ale po návratu už má každý připravenu létající potvoru, s kterou by se jim úkol plnil snáze...
    Tím neříkám, že bych to napsal a promyslel lépe (ani náhodou), jen že logické skulinky se prostě najdou i u největších mistrů.

    Tak myslím, že pôvodne sme riešili ako a kedy sa zo Sarumana stal záporák.
    Možno že prípravy prebiehali už dlhšiu dobu, ale potajomky v podzemí. A keď už mal raz Gandalfa v Orthancu, tak si povedal, že je čas vykašľať sa na pretvárky a urýchliť proces. Možno v tej dobe už potreboval jedine urobiť z toho sériovú výrobu. Uhizhaiovia (či ako sa to píše) majú byť nadradené tvory, už sa dokonca "rodia" v dospelej podobe. Pokojne sa môžu rodiť aj so všetkými potrebnými zručnosťami a výcvik netreba.
    Všetko ostatné sa dá vysvetliť cez Wizard did it. :-D
  • @Aviv Hobita s tím ale k zemi nesrazíš a když už jo, tak padne pod nějaký keř a maskovací elfský plášť :D
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Aviv Otázka je kdy se definitivně rozhodl, podle mě někdy před vyhnáním Saurona z Dol Gulduru, což by i časově odpovídalo
  • JayJay
    upraveno 16. září 2016
    @Aviv: Jo, jo z toho to asi plynulo...
    @Achileus: Pořád je tam ovšem problém, že buď 1) se na temnou stranu přiklonil už v době Hobita a pak měl na vše fůru času... jen pak byli nejspíše všichni zcela slepí - počínaje Gandalfem který si tam přijede třičtvrtěrok před agresí pro radu a elfy enty či Rohan do toho nepočítaje, ti nevěděli nic ještě měsíc předem, nebo 2) přešel až v době, kdy řekněme Sauron zjistil, že Prsten je nalezen a pak by se dalo chápat utajení, ale armáda na lusknutí prstem těžko (a nebo by se chápat dala, ale pak je truhlík, že si nenaluskal armádu dvoj-,troj-, deseti- či stonásobnou, ta by dokázala Rohan i s elfy a Gondorem dohromady umlátit papučema od pyžema)...
    @Dreamer: Jako by se těm jezdcům neschovali... :o) No ne, mě by smysl dalo poslat kombinovanou jednotku, každopádně by se vyhnuli koupání v rozvodněné řece (ať už ji rozvodnila filmově Arwen - po příjezdu z planiny, kde by se letci hodili, nebo knižně ten elf... Glorfindel?).
  • @Jay asi nemá cenu se v tom pitvat, stejně už ses rozhodl. Navíc ta honička mezi přízraky a Arwen je jednou z nejlepších scén celého filmu. Až ve dvojce přišel vylepšený přízrak na křídlech, v jedničce měli k dispozici pouze super děsivé obří válečné oře :-P
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Jay V knížce ji rozvodnil Elrond a Gandalf :D
    Saruman se snažil rozložit Rohan zevnitř, Červivec, nebýt Gandalfova příjezdu tak by tahle snaha byla úspěšná.

    O Sarumanovi víme, že chtěl Prsten, což dokazuje, že byl pěkný hlupák...
  • Nu, ono se to stalo tak nějak postupně (nejdřív skoumal prstenovou magii, pak chtěl Prsteň a pak se dal do spolupráce), takže si umím představit, že si toho nevšimli, obzvlášť keď mal tak dobrú povesť. Já to vidím tak, že nejdřív celkem dlouhou dobu jen experimentoval a plánoval, jak by vlastně tu armádu udělal a pak, až se prsten nalezl, došel k názoru, že je na čase to i uskutečnit a to prumyslné centrum a ta armáda co napadla Rohan, bylo prostě to, co si nevyluskal, ale stihl za tu dobu sériově vyrobit, díki hodně dobrým podkladum z mnoha let předtím někde v Laborec v podzemí.
    Jo, ten elf, co zachránil Froda před přízraky a jezdila se zvonečky se jmenoval Glorfindel, ale rozvodnění je tak, jak píše Achileus.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Z fb edice Fantastiky v Argu:
    Tolkienův Pád Gondolínu v překladu Stanislavy Pošustové chystáme na podzim tohoto roku. Překlad rediguje Viktor Janiš, knihu ilustroval Alan Lee. Tušíme, že uděláme minimálně několika fanouškům velkou radost...

    https://www.facebook.com/fantastikavargu/posts/1031934100331911
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    https://www.facebook.com/fantastikavargu/posts/1118710938320893

    Dne 27. 8. by měl v českém překladu Stanislavy Pošustové konečně vyjít Tolkienův vytoužený Pád Gondolinu. Neusínáme však na vavřínech, už v prvním čtvrtletí příštího roku by se měla v překladu Filipa Krajníka dočkat vydání také kniha Beren a Lúthien, o kterou si píšete neméně často...
  • SagartSagart Amo ergo sum
    @Nevada Zase jsem po nějaké době otevřel Húrinovi děti a rozjímal...

    Trochu se obávám, co se s jeho odkazem stane dál. Zda zbytek potomstva nerozprodá práva kde se dá a nebudeme zase jednou nespokojení s mizerným přístupem k adaptaci našich oblíbených knih :o
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    btw, četl jste už někdo ten Pád Gondolinu co vyšel loni?
  • Já si pustila Evenstar. Ten soundtrack tak nějak ztělesňuje tesknost za odcházející nádherou.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Z facebooku Fantastika v Argu:
    Společnost spravující dílo J. R. R. Tolkiena oznámila připravované vydání Nedokončených příběhů s ilustracemi Alana Leeho, Johna Howea a Teda Nasmithe. Jde o zprávu, na kterou jsme už dlouho čekali.

    Kniha by měla vyjít v anglickém originále 1. října 2020. Budeme se snažit, aby české vydání knihy následovalo co nejdříve...
  • MonteKarstark napsal(a):

    btw, četl jste už někdo ten Pád Gondolinu co vyšel loni?

    O existenci té knihy jsme se dozvěděla až dnes. Ale mrkla jsem na komentáře na Databázi knih a podle všeho se jedná o příběh toho, jak Tolkien psal příběh o pádu Gondolinu. Tj. jsou uváděné různé verze podle toho, jak je zrovna piloval.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    RIP Ian Holm :-(
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Aj... :(
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.