Píseň ledu a ohně v kontextu historie a historických románů. (!!POUZE KNIHY NIC ZE SERIÁLU)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Vypadá to, že zde ještě nevlastníš účet. Pokud se chceš zapojit do diskuze, klikni na jedno ze dvou tlačítek níže.
Komentáře
Zatím jen k realitě, kdy Richard III. prohlásil své královské synovce za bastardy. Vycházel z toho, že Eduard se ještě před sňatkem s Alžbětou oženil s jinou dívkou - alespoň údajně, historikové v tom nejsou jednotní. Sňatek byl tajný, tuším jen za přítomnosti kněze (tady by se dala najít paralela u Tyrionova sňatku s Tyshou), ale Richard o něm od Eduarda věděl. Pokud to byla pravda, tak by sňatek s Alžbětou Woodvillovou nebyl platný a jejich děti by byly nemanželské. Proto taky Jindřich VII. Tudor Richardův výnos okamžitě zrušil, protože jeho sňatek s Eduardovou dcerou Alžbětou posiloval jeho nárok na trůn, byť si ho získal silou.
https://www.historyextra.com/period/medieval/the-secret-intimacies-of-edward-iv-multiple-marriages-and-a-same-sex-affair/
Jo a souhlasím, že Richard III by mohol byť predlohou Stanissa.
Nevím, jestli se to počítá, když Robo Kapucňa je spíš historkou (prinajlepšom pseudonym, čo outaws používali pri skrývaní identity a pak je zde nová teorie o standardním hrdlořezovi 13. století, jež chtěl podporu obyvatelstva a tak útočil na Francúzov), ale on se mu ten Berric docela podobá, ne?
Veľa verzií hovorí o Robinovi ako o šľachticovi, ktorý sa stal zbojníkom, pretože nespravodlivosť (a odobraté pozemky).
Za nespravodlivú považoval napríklad aj vládu Jána, tvrdohlavo verný kráľovi Richardovi. Berric vyšiel proti Tywinovým oddielom na príkaz pobočníka v mene kráľa Roberta a s nasledujúcim prevratom nesúhlasí, takže v bojoch pokračuje.
Anguy spĺňa lukostrelecké štandardy.
A Sedmistruna si asi nejede po žádný zlatý šíp, ale undercover operation to rozhodne je.
Thoros je jasný mních Tuck. A Berric doma nechal aj nejakú milovanú slečnu, takže to máme Marianu. Naprosto krutá alternativa by byla, že polibek života staví UnCat do téhle pozice. Koneckoncu, je to Thorosovo kouzlo, takže zde jeho podíl. Malého Johna, Willa Scarleta a spol priradených nemám. Tywin ako šerif z Notinghamu a Joffrey ako John.
Jen zmiňuj. Ona v budoucnu zákonitě zazní i Bartolomejská noc.
Alebo má zas históriu tak rád, že chce použiť čo najviac odkazov a považuje to za materiál nadradenejší fantáziám. Na historii je skrátka spolehnutí, protože je jisté, že se to muže stát, teda realistické a přístupní stotožnení/sympatii a mělo by to mít dopad na čtenářovu duši. Taky mohl být línej, no. Inak vedie ma to k otázke. Kde by si povedal, čisto subjektívne, že je to viac na škodu - v úplne izolovanom vlastnom fantasy svete, alebo vo fantasy svete, ktorý sa čo najviac snaží priblížiť historickým reáliám a to fantasy tam hrá pomaly nie druhé, ale tretie husle?
Tohle téma bych nechal do seriálové diskuze, protože nelze o něm hovořit bez zmínek o něm. Preston Jacobs na to už video udělal viz diskuze v seriálovém vlákně. Já jenom dodám, že mne osobně mi to vůbec divné nepřijde, stejně jako mi to nepřišlo divné v Zaklínači, Malazu nebo Pánu prstenů, kdy ty světy existují mnohem déle než náš středověk. A to je jeden zásadní rozdíl: magie. V momentě, kdy je tu a myslím si, že se lzde oprávněně domnívat, že ve Valryii to tak skutečně bylo obrovská skupina, která čaruje, tak se nikdo nebude namáhat s vymýšlením nějakých technologií, když si spoustu věcí může vyčarovat. Další věc, kterou je nutno zmínit, že Evropa následovala určitý velice specifický vývoj. Kdo ví, kdyby Jižní Ameriku před 500 lety kolonizátoři nechali na pokoji, tak tam budou žít stejně doteď. To samé Afrika a některé části jižní Asie (viz kmen civilizací nedotčený, který nedávno sejmul toho Američana.) Proto mu úplně nezazlívám tři tisíciletí středověku, když tu očividně byly takové katastrofy jako Dlouhá noc a Válka s Andaly, které se pravděpodobně nedají srovnávat s našimi konflikty.
(Jen doufám, že Aegon a jeho případný syn nebudou kosit šlechtu jako Jindřichové VII. a VIII., protože to už v Západozemí nezůstane z původních postav skoro nikdo. A pokud by se náhodou Martin věrně držel Války růží, tak Aegon porazí v rozhodující bitvě Stannise a ožení se s jeho dcerou :) Ale to nepředpokládám.)
On Martin samozřejmě neopisuje historii komplet, ale některé události v Písni rozstřelí do dvou až tří, z některých si zobne jen ždibek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Matylda_Anglická
https://cs.wikipedia.org/wiki/Štěpán_III._z_Blois#Vláda_a_válka_s_císařovnou_Matyldou
Jo a Maegor Krutý je tak trochu Henrich VIII, ikdyž jenom tím, že byl druhý v poŕadí a ženy střídal v honbě za potomkem. A sporom s cirkvou. Hmm... Povaha dominujúca až těžká u obou, ale zcela jiným spusobem. Jindřich byl dvoran, Maegor válečník.
Obecně vzato je tohle téma zajímavé a jsem zvědavý jak moc se bude konec ságy podobat konci Války růží :D
Daleko víc pasuje Rasputin, ale když jsme to vzali tak po britsku...
A bylo by opravdu zajímavé, kdyby nekromantické hrátky vedly k větší odolnosti fyzického poškození. Jak jsi mrtev, asi sám sebe nevzbudíš (jedině že bys předem zajistil, že po smrti se staneš něčím Jiným), ale třeba by zde s navrátivší magii byl prostor na nejaký obškurný druh upgradeu.