Píseň ledu a ohně v kontextu historie a historických románů. (!!POUZE KNIHY NIC ZE SERIÁLU)

Po políčku od Nevady :twisted: jsem se pro změnu rozhodl k něčemu konstruktivnímu a rozjet nápad, který už mám v hlavě dlouho. Jako fanoušci Písně si myslím stojíme před zásadním problémem o čem vlastně mluvit? Těch pět knih, které máme k dispozici naneštěstí nejsou nekonečné a prostě všechny teorie už tu pravděpodobně byly stejně jako predikace budoucího děje ságy na milion způsobů.

Tím tématem jsou paralely mezi Písní ledu a ohně a historií středověku, které jak jsem ke svému překvapení zjistil jsou mnohem větší, než jsem si původně myslel, protože jako student historie, když se prodírám několika historickými knihami, tak nacházím čím dál více podobností. Předem bych zároveň upozornil, že různé paralely o kterých budu mluvit jsou zcela můj osobní názor, který nepředkládám jako fakt a čirou spekulací. Martinovi nevidím do hlavy, nevím co všechno mu prošlo pod rukou, takže se můžu pouze domnívat.

Začnu tou pravděpodobně nejprovařenější paralelou
Stannis Baratheon = Richard III.
Je zde několik konceptů, které jsou pro tuhle paralelu klíčové
1) Tři důležití bratři Edvard IV., Richard III, George Plantegenet (1. vévoda z Clarence) tahle rodinná paralela je důležitá hned z několika důvodů, protože Richard III. zaujímal ke svému předchůdci a staršímu bratrovi Edvardu IV. velice podobný postoj, jaký zaujímal Stannis k Robertovi. V zákonu jímž Richard III. uplatňoval svůj nárok na anglický trůn odsoudil vládu svého bratra jako vládu člověka, který se pod
pochlebování a lichocení a veden smyslností a zhýralostí, řídil radami nestoudně zkažených osob plných nezvyklé lakoty a pohrdal dobrými ctnostnými a prozíravými lidmi...
Z toho co se dá vyčíst, tak Richard III. měl na rodinu Woodvilleů zhruba stejný názor jako Stannis na Lannistery, což bude velice důležité v dalším bodě. Eduard IV. nepochybně má mnoho společného s Robertem. Oba se stali králem za velice nestandardních podmínek a oba museli o svou korunu bojovat i později. Podle slov Thomase Morea byl Eduard:
dobrý člověk, na pohled velice vznešený, příjemného vzezření, monutného těla, výrazně čistý a urostlý
Tedy popis, který se dá naroubovat dokonale i na mladého Roberta Baratheona. Také v počátcích jeho vlády se sesazený král Jindřich VI. nacházel těsně za severní hranici ve Skotsku, což je dost podobné situaci Targaryenů, jak je nacházíme na počátku ságy.
Clarence v mnoha ohledech připomíná Renlyho, zásadní rozdíl je v tom, že George Plantagenet způsoboval mnoho problémů už svému bratrovi Eduardovi především neustalým přechodným spojenectvím s Warvickem a Markétou Anjuovskou. V pozdější fázi života se stal nezvladatelným a podle slov Crowlandské kroniky
se v té době zřejmě čím dál víc vyhýbal králově, přítomnosti, při zasedání v radě téměř nemluvil a v královském sídle nejedl ani nepil.
Nakonec ho Eduard IV. nechal uvěznit v Toweru, kde byl v roce 1478 diskrétně odpraven. Ač se může zdát, že tedy tahle paralela se moc nenaplňuje, faktem je že rivalita mezi Richardem III. a Clarencem existovala, ostatně spolu zápasili například o titul nejvyššího královského komořího a jednou se před královskou radou dokonce do sebe navzájem pustili s takovou zuřivostí, že sklidili obecný potlesk (což opět dost vystihuje atmosféru v Malé radě)
2) Bastard synovec. Jak víme Richard III. zavraždil svoje dva synovce, kteří mu stáli v cestě na trůn (v posledních letech se objevily spekulace, že ne ovšem podle mne ničím nepodložené a související spíš se senzací nalezení Richardova těla) Očividná spojka je však to, že Richard III. svoje uchvácení koruny obhajoval tím, že oba mladí princové jsou nemanželské děti a také tím, že je jediným manželským synem Richarda, vévody z Yorka a proto jediným právoplatným následníkem. Pravdivost narozdíl od ságy těchto tvrzení je krajně nepravděpodobná, přesto však je velice možné, že sám Richard byl o pravdivost jednoho obou obou z nich přesvědčen. Podobně jako Stannis nikdy nevynechal příležitost se dovolávat mravních ospravedlnění. Myslím si, že není tak daleko předpokládat, že Martin očividně Stannise napsal podle téhle interpretace Richarda - člověka, který je o svém nezpochybnitelném nároku na trůn přesvědčen.

Doufám, že toto nebylo moc odborné, další paralely se budu snažit kvůli omezenému prostoru psát v komentářích. Zároveň bych požádal ostatní, aby když tak zmínili jejich oblíbené podobnosti Písně se skutečnou historii a zároveň, aby se neváhali diskutovat o historických románech, které jsou v něčem Písni podobné, či prostě o své oblíbené části středověku. A protože to je pořád velký problém
ŽÁDNÉ SPOILERY ZE SERIÁLU
124»

Komentáře

  • AvivAviv
    upraveno 15. září 2019
    Jestli teda někdy zatoužím podívat se jim na zoubek pořádně, zeptám se na tu adresu.
  • upraveno 21. května 2022
    Pevnost Bourtzi - možná inspirace pro Tyrionův řetěz:
    "V přístavu Nafplio se nachází také malý ostrov Bourtzi s pevností, který se stal dominantou města. Původně zde stála jen věž, která byla postavena v roce 1473 a na konci 17. století byla rozšířena Turky. V té době byl ostrov využíván k ochraně přístavu, a to tím způsobem, že mezi přístavem a ostrovem byl natáhnutý řetěz, který zabraňoval vplutí nepřátelských lodí do přístavu." (https://www.recko-web.cz/clanky/nafplio-pamatky-2-cast nebo https://zajimavaevropa.cz/recko/nafplio-nejmalebnejsi-mesto-peloponesu/)


    Tahle pevnost je docela známá, ale něco podobného se občas používalo i jinde
    https://hmn.wiki/cs/Boom_defence

  • Pěkný nález, jen co je pravda.
  • Aviv napsal(a):

    Pěkný nález, jen co je pravda.

    Souhlasím! Myslíš, že se Martin otevřeně inspiroval nebo jde o jeho invenci? ;) Pro mne další dílek skládačky do mé vnitřní imaginace :-).

  • Když na to přišlo více lidí v minulosti, klidně mohl i on teď. Ale s tím jak rád implementuje historické věci (Stark-York a Lannister-Lancaster) si spíš myslím, že se s tím setkal.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 20. srpna 2022
    Už jsem to sem kdysi dávala, ale do jiné diskuze, protože tenkrát tahle neexistovala. (Plánovala jsem kdysi na tohle téma článek na webu, ale lenost tehdá zvítězila.)

    Článek samotný se věnuje bitvě u Towtonu, ale v jeho závěru autor sumarizuje podobnost s Písní - viz citace pod odkazem.

    The Wars of the Roses, the Battle of Towton and Allusions in A Song of Ice and Fire
    George R.R. Martin's A Song of Ice and Fire features multiple allusions to the Wars of the Roses as a whole and the Battle of Towton in particular. A full analysis of such things belongs to its own article, but a few of the obvious factors are as follows:

    The names 'Stark' and 'Lannister' are echoes of 'York' and 'Lancaster', although of course the details of the families are very different: York and Lancaster were branches of the same tree of descent, worshipped the same religion and most of the members of the two houses were related to one another.
    The casus belli for the Wars of the Roses was the mismanagement of the kingdom caused by the 'Mad King', Henry VI, similar to how Aerys II Targaryen sparked Robert's Rebellion. However, whilst Aerys's insanity resulted in him burning people alive and executing people for no reason, Henry's manifested as a catatonic state lasting months at a time. The initial rebellion against Henry focused more on how he was served by poor advisors, a theme touched on in ASoIaF (particularly on how Varys's advice to Aerys seemed to backfire) but not as prevalent.
    The term 'Protector of the Realm' was claimed by both Richard of York and Eddard Stark. However, whilst Eddard was honourable to a fault, Richard was more self-serving and a more politically savvy person.
    The Battle of Towton ended the war with a surprise victory for the numerically inferior force led by a young but charismatic and skilled teenager. The battle is in many respects a dead ringer for the Battle of the Trident, although the Battle of Towton was fought alongside a small river rather than over a large one and Edward IV did not kill Henry VI's heir there.
    Edward IV's life story - a young, brilliant fighter slightly underestimated who turned into a strong war-leader who became a king but, bored of rule, became a bit of a fat drunkard, and whose death sparked a renewed period of civil war (including a dubious claim to the throne by his youngest brother) - bears strong similarities to that of Robert Baratheon. A key difference is that Edward seems to have loved his wife Elizabeth Woodville, and there are no indications Elizabeth ever slept with her brother. There are also echoes of the later Henry VIII in Robert.
    Lord Thomas Stanley is seen as a ruthlessly pragmatic man who wants to improve the power of his family and is ready to support any course to do so. He withholds his army until a victor emerges and then joins with it. This can be seen as an analogue of Lord Tywin Lannister. Other elements can be seen in other historical figures: Warwick's immense fame, influence and wealth, not to mention him reacting badly to any slight, are also traits of Tywin's.
    The overall course of the war - the Lancasters and Yorks basically fighting one another whilst suffering in-fighting between their own forces and eventually both being trumped by the Tudors - can be seen somewhat reflected in the Starks and Lannisters fighting one another to exhaustion only for the Tyrells (whose symbol is a rose) to rise to power afterwards.
    For literal references: Ser Criston Cole of the Kingsguard, whose support for Aegon II rather than Rhaenyra sparked the Dance of Dragons, was called the 'Kingmaker', like Richard Neville, Earl of Warwick. The sisters of King Baelor the Blessed were locked up in the Maidenvault and became known as the 'Princesses in the Tower', similar to how Edward V and his brother Richard became the Princes in the Tower. Fortunately, the princesses had a happier fate.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Určitá podobnost by se našla i mezi králi Eduardem III. vs. Daeronem II. Byť povahově jsou každý jiný - bojovník vs. úředník, tak společné body jejich životy mají.
    Oba zdědili říši po problematické vládě svých otců.
    Jejich nejstarší synové byli považování za budoucí velké krále (Eduard Černý princ je do značné míry předobrazem Baelora Kopílama) a oba zemřeli cca o rok dříve než jejich otcové, což ovlivnilo budoucnost království.
    Za jejich vlády byla velká epidemie.
    Jejich dědici se nakonec stali druhorození potomci - Richard II. (vnuk Eduarda) a Aerys I. (syn Daerona).

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Eduard_III.

    Jako bonus, Eduard měl 5 synů, což v konečném důsledku vedlo k válce růží. Od jeho potomků měli královský původ Yorkové, Lancasteři i Beaufortové (z nichž po přeslici pocházel Jindřich Tudor).
  • upraveno 31. ledna 2023
    Tak jsem přemýšlela, jestli Martina neinspiroval náhodou i Jack London. Kromě toho, že POV vlků připomíná Bílého tesáka (ten sice nebyl němý, ale skoro nikdy neštěkal ;-)), měl kapitán Vlk Larsen (z knihy Mořský vlk) bratra, s kterým bojoval a který byl ještě horší než on. Že by tak vznikli bratři Cleganové?
    (Jestli projde citát:
    „Říkají mu Smrtonoš Larsen.“
    „Smrtonoš Larsen!“ zvolal jsem bezděčně. „Je tedy jako vy.“
    „To sotva. Je to kus živočišného masa. Hlavu nemá. Má se mnou společnou mou – mou –“
    „Zvířecí surovost,“ napověděl jsem mu.
    „Ano – děkuji vám za vhodný výraz – všecku mou zvířeckou surovost má, ale dovede jen tak sotva číst a psát.“)
    I když s chybějící hlavou to London ještě nemyslel doslova :-)
  • London je klasika. Neprekvapilo by ma, keby pôsobil keĎ už nie vedome tak z podvedomia.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
  • Je tam istá podoba. Sice teplejší podnebí, ale ta strmina je obdobní.
  • @Nevada Klidně mohla být. Přístup k těm klášterům už naštěstí není tak šílený, jak musel být dřív (kdysi se mi podařilo se do dvou z nich podívat a po laně nás naštěstí nahoru nikdo netahal :-)). Škoda že se na tohle nemůžeme zeptat přímo Martina, i když by možná neodpověděl 8-).
  • Gratuluji k dobytí dvou pevností, čejko! :D
  • @Aviv Zas takový výkon to nebyl :-). Je to už dávno a mám pocit, že k jednomu klášteru dokonce vedl můstek, jenom u toho druhého se muselo po nějakých schodech ve skále... Zkusila bych případně najít taky nějaké fotky, i když na internetu je jich dost
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.