Píseň ledu a ohně v kontextu historie a historických románů. (!!POUZE KNIHY NIC ZE SERIÁLU)

«134

Komentáře

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 30. prosince 2018
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 2. ledna 2019
    Jé, k tomuhle tématu jsem si kdysi podklady chystala taky. Možná to ještě v počítači najdu a pak sem nahodím.

    Zatím jen k realitě, kdy Richard III. prohlásil své královské synovce za bastardy. Vycházel z toho, že Eduard se ještě před sňatkem s Alžbětou oženil s jinou dívkou - alespoň údajně, historikové v tom nejsou jednotní. Sňatek byl tajný, tuším jen za přítomnosti kněze (tady by se dala najít paralela u Tyrionova sňatku s Tyshou), ale Richard o něm od Eduarda věděl. Pokud to byla pravda, tak by sňatek s Alžbětou Woodvillovou nebyl platný a jejich děti by byly nemanželské. Proto taky Jindřich VII. Tudor Richardův výnos okamžitě zrušil, protože jeho sňatek s Eduardovou dcerou Alžbětou posiloval jeho nárok na trůn, byť si ho získal silou.

    https://www.historyextra.com/period/medieval/the-secret-intimacies-of-edward-iv-multiple-marriages-and-a-same-sex-affair/
  • Tohle je tak skvělý nápad, že na to nemám slov.
    Jo a souhlasím, že Richard III by mohol byť predlohou Stanissa.

    Nevím, jestli se to počítá, když Robo Kapucňa je spíš historkou (prinajlepšom pseudonym, čo outaws používali pri skrývaní identity a pak je zde nová teorie o standardním hrdlořezovi 13. století, jež chtěl podporu obyvatelstva a tak útočil na Francúzov), ale on se mu ten Berric docela podobá, ne?
    Veľa verzií hovorí o Robinovi ako o šľachticovi, ktorý sa stal zbojníkom, pretože nespravodlivosť (a odobraté pozemky).
    Za nespravodlivú považoval napríklad aj vládu Jána, tvrdohlavo verný kráľovi Richardovi. Berric vyšiel proti Tywinovým oddielom na príkaz pobočníka v mene kráľa Roberta a s nasledujúcim prevratom nesúhlasí, takže v bojoch pokračuje.
    Anguy spĺňa lukostrelecké štandardy.
    A Sedmistruna si asi nejede po žádný zlatý šíp, ale undercover operation to rozhodne je.
    Thoros je jasný mních Tuck. A Berric doma nechal aj nejakú milovanú slečnu, takže to máme Marianu. Naprosto krutá alternativa by byla, že polibek života staví UnCat do téhle pozice. Koneckoncu, je to Thorosovo kouzlo, takže zde jeho podíl. Malého Johna, Willa Scarleta a spol priradených nemám. Tywin ako šerif z Notinghamu a Joffrey ako John.
  • SagartSagart Amo ergo sum
  • Robo je vlastne hovorový variant ako Fero a Jožo a ide o Róberta. Keďže Lysa volá svojho syna Robin, bude to skôr zjemňujúci tvar, teda Robko by bol lepší, ale predstavme si zbojníka Robka. Takže Robo. Samozrejme, do matriky by šlo zapísať aj Robin, mala som spolužiaka, čo nebol Ivan ale Ivo. Miesto kapucne by ešte išla kukla, kukly sa nosia pri prepadoch. :D

    Jen zmiňuj. Ona v budoucnu zákonitě zazní i Bartolomejská noc.

    Alebo má zas históriu tak rád, že chce použiť čo najviac odkazov a považuje to za materiál nadradenejší fantáziám. Na historii je skrátka spolehnutí, protože je jisté, že se to muže stát, teda realistické a přístupní stotožnení/sympatii a mělo by to mít dopad na čtenářovu duši. Taky mohl být línej, no. Inak vedie ma to k otázke. Kde by si povedal, čisto subjektívne, že je to viac na škodu - v úplne izolovanom vlastnom fantasy svete, alebo vo fantasy svete, ktorý sa čo najviac snaží priblížiť historickým reáliám a to fantasy tam hrá pomaly nie druhé, ale tretie husle?
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 30. prosince 2018
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 30. prosince 2018
  • SagartSagart Amo ergo sum
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 30. prosince 2018
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Sagart A k Martinově historii si ještě vynutím poznámku že mi tam celkem chybí známky nějakého technologického pokroku. Přeci jen, 300 let je dlouhá doba a to je pouze existence Sedmi království jako celku, zatímco od Velké noci uběhlo 8000 let (jestli si dobře pamatuji) a jestli to říkám správně, tak v té době vznikali první vládnoucí rody. Ve srovnání s naší historií kdy rok co rok je technologie na mnohem větší úrovni a i laik si uvědomí, co jsme dokázali za těch 2000 a více let od počátku letopočtu. Spekulovat se zde dá o nějakém technologickém poklesu (jako se uvádí v případě počátku ranného středověku), případně o nepodstatnosti technologií ve světě magie (ta ale není ve Světě Písně tak obsáhlá). Každopádně je možné že si mistři namísto věd a pokroku leští své obsidiánové svíce, kdo ví

    Tohle téma bych nechal do seriálové diskuze, protože nelze o něm hovořit bez zmínek o něm. Preston Jacobs na to už video udělal viz diskuze v seriálovém vlákně. Já jenom dodám, že mne osobně mi to vůbec divné nepřijde, stejně jako mi to nepřišlo divné v Zaklínači, Malazu nebo Pánu prstenů, kdy ty světy existují mnohem déle než náš středověk. A to je jeden zásadní rozdíl: magie. V momentě, kdy je tu a myslím si, že se lzde oprávněně domnívat, že ve Valryii to tak skutečně bylo obrovská skupina, která čaruje, tak se nikdo nebude namáhat s vymýšlením nějakých technologií, když si spoustu věcí může vyčarovat. Další věc, kterou je nutno zmínit, že Evropa následovala určitý velice specifický vývoj. Kdo ví, kdyby Jižní Ameriku před 500 lety kolonizátoři nechali na pokoji, tak tam budou žít stejně doteď. To samé Afrika a některé části jižní Asie (viz kmen civilizací nedotčený, který nedávno sejmul toho Američana.) Proto mu úplně nezazlívám tři tisíciletí středověku, když tu očividně byly takové katastrofy jako Dlouhá noc a Válka s Andaly, které se pravděpodobně nedají srovnávat s našimi konflikty.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 30. prosince 2018
  • SagartSagart Amo ergo sum
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 30. prosince 2018
    A asi netřeba moc připomínat, že Aegon "Mladý Griff" dost připomíná mladého Jindřicha Tudora, který dobyl anglický trůn a stal se z něj král Jindřich VII. Zvlášť, jestli se ukáže, že je to nějaký Blackfyre nebo případně Bittersteel. Jindřich Tudor byl polozapomenutým a v podstatě posledním, byť nepřímým, Lancasterem, a potomkem krále Eduarda III., ale jen přes matku a navíc z legitimizovaných bastardů.
    (Jen doufám, že Aegon a jeho případný syn nebudou kosit šlechtu jako Jindřichové VII. a VIII., protože to už v Západozemí nezůstane z původních postav skoro nikdo. A pokud by se náhodou Martin věrně držel Války růží, tak Aegon porazí v rozhodující bitvě Stannise a ožení se s jeho dcerou :) Ale to nepředpokládám.)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
  • SagartSagart Amo ergo sum
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 30. prosince 2018
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 30. prosince 2018
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 30. prosince 2018
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Byl to Perkin Warbeck :)

    On Martin samozřejmě neopisuje historii komplet, ale některé události v Písni rozstřelí do dvou až tří, z některých si zobne jen ždibek.

  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Další událostí inspirovanou dle skutečnosti je Tanec draků - boj o korunu mezi Rhaenyrou a Aegonem II. Ve skutečnosti Matylda Anglická (dcera JIndřicha I., vnučka Viléma I. Dobyvatele) a její bratranec Štěpán z Blois. Válka (na rozdíl od té knižní se táhla přes 20 let) skončila podobným výsledkem. Matylda ji prohrála, ale její syn se stal následníkem Štěpána a rok po skončení války se stal králem jako Jindřich II. (otec Richarda I. Lvího srdce).

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Matylda_Anglická
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Štěpán_III._z_Blois#Vláda_a_válka_s_císařovnou_Matyldou
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Tak s tímhle srovnáním z plna hrdla nesouhlasím.
  • A je niekto, ku komu by si ju prirovnala skôr?
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Daenerys? Asi k nikomu konkrétnímu. Ona je taková archetypální figurka. Původně určená jen k okrase a množení, po dramatických událostech si uvědomila svou cenu a získala sebevědomí. Královen, které se osobně účastnily vojenských tažení, bylo víc. Navíc Daenerys k boji velí po radách svých kapitánů a rádců. A při vládnutí v Meereenu vlastně taky. V tomhle mi trochu připomíná Alžbětu I. Ta se taky obklopila schopnými rádci, kterým naslouchala a finální rozhodnutí (většinou) dělala po zvážení jejich rad.
  • AvivAviv
    upraveno 1. ledna 2019
    Nu, s Bětkou by jistá podoba byla. Potomek žádný, ale flirt od rána do večera, dôraz na PR a kult, "obskakujte mě, hoši".
    Jo a Maegor Krutý je tak trochu Henrich VIII, ikdyž jenom tím, že byl druhý v poŕadí a ženy střídal v honbě za potomkem. A sporom s cirkvou. Hmm... Povaha dominujúca až těžká u obou, ale zcela jiným spusobem. Jindřich byl dvoran, Maegor válečník.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Aegon VI. může být nakrásno inspirován i Perkinem Warbeckem, který se vydával za jednoho že synů Edwarda IV. ;-)

    Obecně vzato je tohle téma zajímavé a jsem zvědavý jak moc se bude konec ságy podobat konci Války růží :D
  • AvivAviv
    upraveno 1. ledna 2019
    Hej, Qyburn jako John Dee? :D
    Daleko víc pasuje Rasputin, ale když jsme to vzali tak po britsku...
  • SagartSagart Amo ergo sum
  • Zálibou jo, ale rolou v příběhu... Nebo se mu snad taky povedlo vklínění do vládnoucí rodiny přímo zázračním ošetřením jednoho člena a pak role snad nejbližšího poradce, jehož všichni ostatní poradci nesnášejí a lehce okultní metódy (ne že by někteří náckové nebyli do okultizmu, ale skrátka jsou zde ruznorodé přístupy). Qyburn má people skills, Rasputin prej taky měl (aneb úspěšné získání přízně)...
    A bylo by opravdu zajímavé, kdyby nekromantické hrátky vedly k větší odolnosti fyzického poškození. Jak jsi mrtev, asi sám sebe nevzbudíš (jedině že bys předem zajistil, že po smrti se staneš něčím Jiným), ale třeba by zde s navrátivší magii byl prostor na nejaký obškurný druh upgradeu.
  • Mě v sáze chybí někdo jako Gilles de Rais. Nějakej sympaťák, kterej btw. zabije několik tisíc dětí..
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.