Co zrovna čtete?

upraveno 6. listopadu 2010 v Literatura

Ahoj, všichni! Už jsem Vám na sebe prozradila, že jsem hrozný knihomol (či knihofil :D ), který když si nepřečte aspoň pár stránek, nepovažuje den za ukončený. Ráda bych věděla, co zrovna čtete vy, jaké máte svoje oblíbené knížky (kromě GRRM samozřejmě), co byste doporučili ostatním. Nebo třeba zkuste odpovědět na otázku, jakou knížku byste si s sebou vzali na opuštěný ostrov, čili jestli existuje taková, kterou jste četli už několikrát dokola a budete ji určitě číst znovu. Díky. :)

1131132134136137143

Komentáře

  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 4. září 2018
    Přečteny první čtyři díly Malažské knihy padlých. Původně jsem chtěl počkat, ale nedá mi to, abych jsem nenapsal svoje dojmy.
    Fantasy je to dobré, první kniha je sice pro mne absolutně nečtivá, protože Erikson hodí čtenáře do vody a řekne mu plav (je to asi jako, kdyby se prolog k Písni odehrával během plenění Králova přístaviště). Předlouhé popisy a minimální používání přímé řeči mne během zahrad málem unudilo k smrti, ale finále to naštěstí zachraňuje.
    Druhá kniha vůbec je úplně z jiného soudku. Prolog je pravděpodobně jedna z nejdrsnějších věcí, kterou jsem kdy četl a zároveň jeden nejlepší start knihy, jaký jsem zatím měl možnost kdy číst. Bohužel tady zase trošičku drhlo finále.
    Třetí kniha je jediná, která se mi líbila od první věty do poslední. Dobře napsáno. Paní Závist pobavila, i když jsem se z ní na p*děl jako Everett neposadil (Jako každá slušně vychovaná dáma vím, že co se týče sloužících tři jsou absolutní minimum :D) Anomanderovo 11. září též pobavilo.
    Čtvrtá kniha je velmi kontroverzní pro mne na jednu stranu čtivější, dějou se tam zajímavé věci, ale ten konec zase já vám nevím. Nad čím jsem nejvíc kroutil hlavou je
    Duchové Záchlumčanů masakrující psobijce
    Nezlobte se na mne, kdyby Ned vstal z hrobu a uškrtil Cersei bylo by to uspokojivé jako prase, ale stejně tak by to působilo pěkně retardovaně, nuceně a jako fan-service. Stejně tak
    smrt Felisin Paran
    . Spousta lidí tady psalo, že linka Daenerys je příšerně natahovaná. Já si myslím, že pro dění na Raraku se to dá říct také a zpětně
    Felisin působí jako úplně zbytečná postava, která ničeho nedosáhla a její smrt z mnoha důvodů neměla dopad absolutně na nikoho. Kdyby šaik starší předala svůj post rovnou Felisin Junior, mohlo být ušetřeno stovky zbytečných stran. Chápu, že chtěl autor vyprávět příběh tragické postavy s poučením, že když člověk čelí nesnázím musí jim čelit čelem, ale to neznamená, že to mělo být dlouhé jak týden do výplaty
    Taky to, že autor neutralizoval smrti tolika postav mne dost vyvádí z míry a plot Armor u jiných je prostě šílený stejně tak Deus ex machiny (ano je to i v ostatních sérii včetně Písně, ale tady je to o vzhledem počtu postav mnohem víc do očí bijící.) Na druhou stranu oceňuji world-building, balíček draků, souboje a intriky bohů i lidi a nejednoznačnost Laseeniny postavy. Z tohohle pohledu je to vskutku nejlepší fantasy, zda je to ovšem nejlepší fantasy z hlediska příběhu na to si budu muset počkat až do konce.
  • Vítej ve fanklubu.
    Ono je to prý naschvál takhle náročné na čitatelovu orientaci a trpělivost.
    Taky bych těžko hledala surovější počátek.
    Závist má taky sestru. Ta je ovšam trochu jiná.
    Né, nekaz mito. :D Má to dlho budovaný nástup a ešte to tak úplne neskončillo.
    Taky to nebyli jen Záchlumčané.

    Mne sa zas Felísinina linka páčila. A nebola iba o nej. Uznávam, že v štvorke to už malo menší drive, ale pořád fajn.
    Tady souhlasím. Bylo by fajn udělat si statistiku, kolik postav zařvalo a kolik se z toho nějak dostalo, ať máme jasnější poměr, ale je toho dost.
    Laseen je opravdu zajímavá. V šestke se předvede v přímo unikátním světle.
    A teď se připrav, až tě pětka zase pošle tak trocha plavat. Dokonce i v názvu máš vlny.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 5. září 2018
    @Aviv
    Vítej ve fanklubu.
    Ono je to prý naschvál takhle náročné na čitatelovu orientaci a trpělivost.
    Já se řídím zásadou, že dobrý autor je čtivý a zároveň má kvalitní obsah. Nevím, co je v tomhle případě záměrem, spousta věcí by prostě mohla odsýpat mnohem lépe.
    Závist má taky sestru. Ta je ovšam trochu jiná.
    Ano paní Zášť, Draconis se těmi jmény výborně bavil :D
    Né, nekaz mito. Má to dlho budovaný nástup a ešte to tak úplne neskončillo.
    Taky to nebyli jen Záchlumčané.
    Tak jestli to chceš opravdu zkazit, nejde se ubránit myšelnce na to, že se autor očividně inspiroval Návratem krále
    :twisted: (Who enters my domain?) V tomhle je památeční citát Babí Zlopočasné: Mrtví by neměli zabíjet živé, protože jsou v přesile. Kdo by si kdy pomyslel, že to bude výborná spisovatelská řada.
    Tak dlouho budovaný nástup měla i zmrtvýchvstání
    Coltaina a Kalouse
    to ovšem nic nemění na to, že by bylo mnohem lepší, kdyby oba dva opravdu mrtví zůstali.
    Oba dva se obětovali pro záchranu uprchlíků a nemohl by žádat lepší odchod ze scény, speciálně Kalous, který svým důvtipem spasil Aren.
    Mne sa zas Felísinina linka páčila. A nebola iba o nej. Uznávam, že v štvorke to už malo menší drive, ale pořád fajn.
    Tak to je mi jasné, že nebyla jen o něj, ale to je přesně problém. Felisín byla už dobře vybudovaná, byla navázaná na několik postav Laseen, Tavore, Ganeos, Heborik, Lorik atd. A autor jí teď sejme a nahradí ji rychlokvaškou, která nemá žádnou osobnost, žádné pořádné navázání a jmenuje se úplně stejně a co mne nejvíc dostává
    tak podle spioilerů, který jsem si přečetl se také stane šaik. Tenhle titul se mimochodem očividně snaží trumfnout pozici učitele obryn proti černé magii z Harryho Pottera v tom, kolik se na něm vystřídá lidí
    :twisted:
    Tady souhlasím. Bylo by fajn udělat si statistiku, kolik postav zařvalo a kolik se z toho nějak dostalo, ať máme jasnější poměr, ale je toho dost.
    Taky by nebyla od věci statistika toho kolik postav už ascendovalo. Pokud to půjde takhle dál, tak tu za chvíli bude víc bohů než smrtelníků :-D chudák Kápě musí být víc zoufalejší než Smrť když se pokoušel dopadnout Mrakoplaše =D
  • Lost in Medias Res: The worst offender in the entire series. The book could easily be the second half of a book in the middle of a trilogy that in turn is a sequel to another trilogy. Word of God states that this was intentional, to ensure that only dedicated readers would stay on. https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Literature/GardensOfTheMoon
    Ale řekla bych, že je to i o tom, že se do toho ještě jenom zaběhával a kvalita se zvykne zlepšovat praxí.
    Jestliže Kotilion a Ammanas a Tigr kolem straší protože ascendace přišla jako forma resurekce, pak je to součást světa a nejde tak úplně o smrt, jako spíš o jiný proces a jsem ochotná vidět ascendaci celé zatracené armády jako, takhle to v tomto světe chodí things are getting real serious these days a ještě to není zcela za vodou. I tohle nadpřirození mohou dojít likvidace.
    Marná snaha, v dobrých odkazech na jiná díla si libuju a tenhle se mi pozdáva. Ještě odněkud je něco okopčené? :D
    Neumím si představit, proč. :D
    Jo takhle, náhrada se ti nelíbí. Hmm... S touhle šaik to bude jinak. Spirituálne má ísť o spásu Feísín Paranovej (tady asi pán E chtěl mít dort i ho sníst a možno by to s lepším psaním vyšlo, ale nechal jen drobečky), ale čeká nás úplně jiný cop-out. Jo. Spása zde bude. Taková divná. A vyzní do prázdna. Literary device really.
    "Celá armáda" budeme počítat na pár tisíc, nebo to vezmeme jako filmový Gimli s olifantem? :D
    Kápě je největší obětí celé série. Někdo ho obejmetě. Ale nezapomínejme, že se s tím Smrťák zrovnal a už jen zvědavé čekal, takže tenhle buh mrtvých už asi taky rezignoval. Nebo mii čtění ukáže, že ne.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Aviv
    Lost in Medias Res: The worst offender in the entire series. The book could easily be the second half of a book in the middle of a trilogy that in turn is a sequel to another trilogy. Word of God states that this was intentional, to ensure that only dedicated readers would stay on. https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Literature/GardensOfTheMoon
    Ale řekla bych, že je to i o tom, že se do toho ještě jenom zaběhával a kvalita se zvykne zlepšovat praxí.
    To za prvý a hlavně si myslím, že to bylo trochu opačně, přece jen každý autor chce, aby se jeho knihy četly.
    Jestliže Kotilion a Ammanas a Tigr kolem straší protože ascendace přišla jako forma resurekce, pak je to součást světa a nejde tak úplně o smrt, jako spíš o jiný proces a jsem ochotná vidět ascendaci celé zatracené armády jako, takhle to v tomto světe chodí things are getting real serious these days a ještě to není zcela za vodou. I tohle nadpřirození mohou dojít likvidace.
    Ale o tyhle vůbec nejde ti jsou v pohodě, problém vidím hlavně
    v ascendaci všech mrtvých Paličů mostů, to znamená nádherná scéna s Whickjackovou smrtí předpokládám opětovně spláchnutá do hajz*lu stejně tak jako krvavé a tragické finále v Korálu. To mi ostatně můžeš mlhavě napsat, jak tihle se tam často budou vyskytovat. A pak samozřejmě Baudín jako DeathKnight je velký problém. Jeho scéna byla také fantastická: Felisín, ...přísaha tvojí sestře.....ty nejsi taková, jaak jsem čekal. A teď je to zase obrácený vzhůru nohama a předopkládám, že ten už se taky nedozví jak to s jeho chráněnkyní dopadlo :D

    Navíc Ascendety je přece hrozně těžké zabít
    Ani Fener přece není totálně mrtvý pouze ztracený.
    Tady zase budu citovat Smrtě: VY SMRTELNÍCÍ PROTO NEMÁTE LEPŠÍ VÝRAZ, TAKŽE ANO JE MRTVÝ. Myslím si, že to se k tomu popisu hodí. Samozřejmě nevím jací a kolik ascendntů umře v druhé polovině ságy (a ani to vědt nechci), ale shodneme se, že speciálně ten s tím kladivem, co může rozbít celou planetu je poměrně složitýo oříšek :)
    Jo takhle, náhrada se ti nelíbí. Hmm... S touhle šaik to bude jinak. Spirituálne má ísť o spásu Feísín Paranovej (tady asi pán E chtěl mít dort i ho sníst a možno by to s lepším psaním vyšlo, ale nechal jen drobečky), ale čeká nás úplně jiný cop-out. Jo. Spása zde bude. Taková divná. A vyzní do prázdna. Literary device really.
    No a to je právě to, v Domu mrtvých to vypadalo, že tou hodně jinou šaik bude Felisín, která k tomu měla mnohem lepší předpoklady, ať už budeme mluvit o tom, že pocházela z jiné kultury, takže nebyla zatížena místním prostředím a že v sobě kombinovala znalosti staré šaik a znalosti o Malazské říši. A sama mladší Felisín přiznala, že když si ji Paranová vybrala, tak to bylo poprvé, co viděla v očích šaik zájem o ostatní. Naopak mladší Felisín má mnohem více společného se starší šaik, rodištěm počínaje, Bidythalem koncem, tak doufám, že její osvícená šaik nebude působit jako pěst na oko. Znovu zbytečně se natahuje.
  • AvivAviv
    upraveno 5. září 2018
    Někteří lidé si libují v elitářství.
    Paliči sú tak awesome, že fakt chcem, aby boli justifiable.
    No tak Šumařovi se řekne, ať si na sebe dává pozor, protože ještě nejsou zcela za vodou, no a Křovák si zahrá zajímavou roli.

    Baudín byl fakt pěst na oko. Řekla bych, že nedozví. Zábavný je i Toc.
    Niektorí skrátka ožijú, alebo zázračne uniknú smrti, len aby zase zomreli. Niekoho treba len dosť dobre ošetriť. Väčšina si zmŕtvychvstanie neužíva a je závratne poznamenaná, takže ta tragédie tak nějak zustava, ale ano, není to už to samé. Zopár je skrátka nejak suspendovaných, ale nie mŕtvych. Niektorí sú len neživí. Niektorí ešte čosi vykonajú, hoci už zomreli, ale neožijú.
    Vyskytne sa prípad kliatby opakovaného zmŕtvychvstania a tento horor bude vyžmýkaný do poslednej kvapky.
    Takých čo zomrú a neožijú (aspoň zatiaľ) sa ešte nazbiera. Je to tam divné.
    To je pravda. Vidím to tak, že sily sa zbiehajú a zbierajú, aby začal armagedon a tam budou kapat i ascendenti. Když kapou malé božstva a prevtelenci a iné podivnosti, príde aj na ascendenty.
    V tomhle směru promarněná šance, to jo. Ale stejně to bylo úžasně tragické. To gradovanie a následný kolaps. Ten moment kdy posadnutí skončilo a zas tam byla malá zmatená holka a Sherlock s Watsnovou dojdou až chvíli na to, když už je pozdě.
    Hmm... Čti.
    Oblíbená postava?
  • upraveno 6. září 2018
    Viete ze v Malazu na konci 8 knihy zomre Anomander ? a na konci 9 knihy zomre Keneb ?
  • AvivAviv
    upraveno 6. září 2018
    zaklinac napsal(a):

    Viete ze v Malazu na konci 8 knihy zomre Anomander ? a na konci 9 knihy zomre Keneb ?



    Spoilery člověče... Zakrýt a hned!
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    upraveno 6. září 2018
    Jsem u konce předposledního dílu a musím říct, že čím více se blížím ke konci, tím hůře se mi čte. Od šesté knihy Erikson už "pouze" vypráví příběh a více méně nerozšiřuje své universum. Ohledně toho, kdo umře a projde bránou mistra Kápě a kdo "umře" ale vlastně neumře, jsem měl taky docela negativní pohled. Ale v určité chvíli do toho Erikson vnese světlo, některé věci začnou dostávat jasný obrys a pak člověk může na věc změnit názor. Alespoň u mě se to stalo. Je však fakt, že Erikson vysvětluje některé věci dost těžkopádně, a třeba sedmá kniha na mě skoro od začátku až do konce působila strašně nuceně, a některé věci Erikson vysvětlí třeba až o 1200 stran později, což mi přijde pozdě. Paradoxně se v této knize objeví asi nejlépe napsaná postava celé ságy. Ale to je prostě Erikson. A pak přijde osmička, která je úplně jiná, o dost lepší snad ve všem (v mém osobním žebříčku dokonce nejlepší kniha ságy), a s nejepičtějším finále. Jako den a noc.

    @Tyrion Lannister co se týče Felisín,
    její příběh nebyl tak úplně jejím příběhem, ale spíše příběhem Tavore, která ji sice chtěla zachránit z "lágru", ale byla natolik nadutá, že ji nedala vědět, že za její záchranou stojí ona sama, Felisín ji pak brala jako zrádkyni a proto se ji chtěla pomstít, čehož využil Chromý bůh a Felisín použil jako šaik. Její smrt pak ukazuje na to, kam až taková nadutost může dojít. Přičemž to má velký vliv na další chování Tavore, která, jak uvidíš, se hodně uzavře do sebe a celý příběh se bude odehrávat jinak.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Hm, taky bych MKP měla dočíst. Lépe řečeno začít číst znovu od začátku, protože z těch prvních tří dílů si spoustu detailů už nepamatuju. Ale chci si dát i repete Algoru před vydáním 4. dílu. A jak se objevují zprávy o natáčení Zaklínače, tak mě láká zopakovat i tuhle sérii.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 8. září 2018
    @Aviv Někteří lidé si libují v elitářství.
    Paliči sú tak awesome, že fakt chcem, aby boli justifiable.
    No tak Šumařovi se řekne, ať si na sebe dává pozor, protože ještě nejsou zcela za vodou, no a Křovák si zahrá zajímavou roli.

    Baudín byl fakt pěst na oko. Řekla bych, že nedozví. Zábavný je i Toc.
    To je možná to, Paliči jsou kvalitní postavy o tom žádná, ale zas tak úžasní mi nepřijdou a k tomu se dostanu. Hlavně celá ta nadherná scéna s
    pohřbem v Měsíčním kameni
    vyznívá teď úplně naprázdno a zas tak málo času se s tím také imho nestrávilo. Baudina snad nebudu komentovat
    Kapě má holt erekci z čestných bojovníků Daseen Ulthor, Ithkovian a nyní Baudín :-D
    Niektorí skrátka ožijú, alebo zázračne uniknú smrti, len aby zase zomreli. Niekoho treba len dosť dobre ošetriť. Väčšina si zmŕtvychvstanie neužíva a je závratne poznamenaná, takže ta tragédie tak nějak zustava, ale ano, není to už to samé. Zopár je skrátka nejak suspendovaných, ale nie mŕtvych. Niektorí sú len neživí. Niektorí ešte čosi vykonajú, hoci už zomreli, ale neožijú.
    Zní to divně, trochu to prostě kazí ten efekt. V tomhle asi má výhodu Píseň, kdy GRRM k těm postávám přistupuje nevybíravě (přestože právě to především ho dostalo do té slepé uličky, ve které uvízl, mimo jiné)
    @Aviv
    Vyskytne sa prípad kliatby opakovaného zmŕtvychvstania a tento horor bude vyžmýkaný do poslednej kvapky.

    Jak jsi věděla, že tohle máš zmínit. To mám ze všeho nejraději :twisted:

    Takých čo zomrú a neožijú (aspoň zatiaľ) sa ešte nazbiera. Je to tam divné.
    To je pravda. Vidím to tak, že sily sa zbiehajú a zbierajú, aby začal armagedon a tam budou kapat i ascendenti. Když kapou malé božstva a prevtelenci a iné podivnosti, príde aj na ascendenty.
    V tomhle směru promarněná šance, to jo. Ale stejně to bylo úžasně tragické. To gradovanie a následný kolaps. Ten moment kdy posadnutí skončilo a zas tam byla malá zmatená holka a Sherlock s Watsnovou dojdou až chvíli na to, když už je pozdě.
    Hmm... Čti.
    Ne, ne, ne k absolutní dokonalosti prostě chyběla nějaká takováhle reakce
    https://awoiaf.westeros.org/index.php/File:A_Price_of_Honor_nejna.png
    https://2.bp.blogspot.com/-dBxHdEDGoQE/W0N2pNwuIaI/AAAAAAAF8_o/m_iUZg185lMzmNwj0XpTM6j9bd8r2MVPwCHMYCw/s0/013.png
    Ale samozřejmě chápu, že autor potřeboval Tavore psychicky schopnou, aby vedla armádu. I když pravě tohle mohl být zlomový bod, kdy by zběhnula (Což později stejně udělá, takže doufám, že zbytek její služby u císařství bud HODNĚ důležitej pro další vývoj)


    :twisted: :twisted:
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    upraveno 8. září 2018
    @Aviv Oblíbená postava?
    Tady se velmi mimojiné i rozepíšu o tom, co se mi na sérii líbí a co mi naopak vadí.

    1) Felisín Paranová
    Tahle postava je byla moje nejoblíbenější. Předně proto, že zatímco ostaní postavy na mne působí dojmem, že je autor psal, aby se někomu zalíbily, tahle je od začátku rozporuplná, není jednoduché ji mít rád, ale přesto s ní člověk dokáže soucítit. A jakožto fanoušky tropy from the hero to the zero jsem si jí velmi oblíbil. Scénu s poklekáváním velemágu na konci dvojky dávám na roveň se scénou, kdy Daenerys čelí Balerionovi s bičem v Tanci. Až mne překvapilo, kolik lidí tuhle postavu nesnáší, hlavně kvůli tomu, jak se chovala k Baudínovi a Heborikovi, ale buďme upřímní ti dva by dokázali zkazit žaludek kde komu. Pokud by Baudín přede mnou udělal s tou důchodkyní, to co před Felisín, choval bych se k němu stejně. A Heborik byl zpočátku prašivej zbytečnej zloděj, kvůli kterýmu Felisín dala jedinou věc, co měla a vděk nikde. (sám později přiznává, že bez ní by byl mrtvej, což víceméně potvrzuje, že Baudín řekl, že prodala svoje tělo zbytečně, pouze aby jí nas*ral. Proto mne taky její smrt vyvedla z míry. Nyní uvedu subjektivní a objektivní důvody, proč:
    Subjektivní: Potenciál do budoucna měla obrovský, zabít jí tímhle způsobem, bez reakce ostatních je prostě špatné. Doufal jsem, že Felisín bude taková Daenerys na steroidech, koneckonců oproti ní měla x desítek let zkušeností od předchozí šaik, tudíž by v tom mohla být mnohem lepší než ona, protože Dany udělala spoustu chyb z mladické blbosti a tomu se Felisín mohla vyhnout. A nebo mohla prohrát, ale "pulled out Kellanved" a nahradit Dryžhnu jako bohyně smršti to by byl úžasný příběh. A vzhledem k tomu, že se blíží armagedon, tak si myslím, že vůdkyně vojska apokalypsy by si tam svoje místo našla
    Objektivní: to s tou zbrojí pitomost, proč by šaik přesvědčená o své neporazitelnosti do takové míry, že ignoruje veškerá varování na sebe brala zbroj a navíc taková, která kompletně zakrývá celé tělo, na konci Domu mrtvých její vojsko projde až k Arenu, proč ji bohyně, která nemá zdravý rozum a inteligenci průměrného ohaře stínu jí dovolila ustoupit je prostě za mnou. Chápu, že Felisín mohla být šokovaná tím ukřižováním, ale nikoliv její bohyně, takže proč jí dovolila ustoupit, místo aby svoje nepřátele vyřadila hned je prostě nepochopitelné. Taky Felisín se chtěla setkat s Tavore o samotě a nikdy jsme se nedověděli, proč k tomu setkání nedošlo. A taky změna od jsem natěšená na to bojovat se sestrou (hláška A kdo tomu vojsku povelí?) versus mám ze ségry vítr. To taky nevím jak k tomu došlo. A poslední věc je, že nedává smysl, aby když jí opustila bohyně byla zase normální holka. Jestliže Apsalar se totálně změnila po tom, co jí posednul Kotilion a zůstali jí veškeré vzpomíky tak Felisín rozhodně muselo zůstatl něco ze šaik a dryžhny. Ano, mohli bychom si říct, že Tavore ji zabila ve chvíli, kdy byla zmatená podobně jako Apsalar v jedničce, jenomže tomu odporuje to, co Felisín prožívá uvnitř hlavy.
    Takže proto ten okamžik nemám rád, bylo to nucený, příliš mnoho plotholů, aby se to mohlo provést, příliš nucené a bez žádné reakce ostatních postav. Ve srovnání s Rudou svatbou nebo popravou Neda, teda ploché jak prkno. Co skutečně udělalo Rudou Svatbu a popravu Neda, tak smutným, leč úžasnými motivy je, že Arya tu pokaždé byla. A její reakce ty skutečné lámaly srdce. Jedna z věcí, kterou jsem se naučil, že strach postavy může být strašnější než sebehroznější nestvůra. A že sebehorší moment, nemůže na čtenáře zapůsobit takovým způsobem jako reakce postav na něj
    A navíc ještě tenhle moment je opět podkopán, protože mladší Felisín je tak trochu oživení Paranové, přestože tady je jasné, že narozdíl od všech ostatních si chudák holka vytáhla kratší slámku

    Ale zase uznávám, že to je z velké části můj problém :D
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    2) Toc Mladší - asi jediná další postava, která mi přirostla k srdci skoro stejně jako Felisín (má ostatně poměrně podobný charakterový arc) je to outsider, spár,nespár, který se navíc musí vyrovnat s odkazem svého otce.
    A jeho převtělení se mi líbilo, to bylo dobře uděláné stejně jako jeho přátelství s Prvním mečem Tlan Imass. Následné převtělení tedy bylo nádherné

    3) Laseen byť nedostala moc prostoru zatím, tak je to asi jediná postava, která na mne nepůsobí jako chodící fan-service
    4) Kotilion a Stínupán
    Původně jsem prostě považoval za bulls*hit, když byla odhalena jejich skutečná identita. A musím tleskat autorovi jak logicky z toho dokázal vybruslit a téměř všechno osvětlit až na Rychlého Ben, který trochu půsboí jako anomálie a vůbec nerozumím tomu, proč neřekl ostatním Paličům o skutečné identitě Ammanase, když o ní musel už v jedničce vědet. Na druhou stranu to není poprvé ve vyprávění příběhu, kdy někdo někomu nesdělí důležitou informaci

    5) Anomander, Paliči mostů, Whieksjack a další - Šumař, Kalam, Rychlej Ben je fantastické trio to bezesporu, ale většina postav v MKP, mi prostě nevím přijdou hrozně chladné, umělé. Mají skvělé moment, mají skvělé hlášky, ale já nevím to, že je poznávám až v určité fázi života, bez hlubší znalosti jejich minulosti mi brání si k nim vytvořit vazbu a mít/nemít rád. Velký kontrast oproti postavám z Písně nebo zaklínače. Příkladem tehle robotovosti je Pání Závist, která je považována některými za revoluční ženskou postavu, ale to jen proto, že je odříznuta od všeho, co ženu dělá ženu. Odmyslete is od Yennefer její mateřský komplex (
    Segulehům Závist udělala
    v podstatě to samé, co Yennefer Geraltovi, když ho potkala) přidejte další kousky osobností z Lóže a vyjde vám paní Závist. A ano souhlasim s *Nevada chová se jako puberťačka.

    Jinak samozřejmě ságu jako celek hodnotím velmi pozitivně, jinak bych o tom nepsal a ni bych se tím neprokousával, což je taky důvod, proč se tady (až se náš @zaklinac zeptá) tak vypisuju, abych si trochu tenhle složitý a komplexní příběh rozložil v hlavě a pokusil skrz názory druhých pochopit některé věci.
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @Nevada
    Nevada napsal(a):

    Hm, taky bych MKP měla dočíst. Lépe řečeno začít číst znovu od začátku, protože z těch prvních tří dílů si spoustu detailů už nepamatuju. Ale chci si dát i repete Algoru před vydáním 4. dílu. A jak se objevují zprávy o natáčení Zaklínače, tak mě láká zopakovat i tuhle sérii.

    Mám to podobně jedničku Malazu jsem četl dvakrát a k povídkám Zaklínače jsem se také vrátil v poslední době.
  • AvivAviv
    upraveno 9. září 2018
    Pro mně z prvních čtyř kníh Ganoes, Kalous, Kulp, Iskaral, Kruppe, Ralick, Toc, Lostara, Perel (to je i tou zelenou), ta dva ascendována stínidla, Whiskeyjack, Kalam s Benom, Šumař s Křovákom, Mizela, Vrč, Flaška. Pořadí nepodstatné. Felisín nemám medzi naj, ale jej osobnosť a vývoj sú fakticky spisovateľským umeleckým dielom, klobúk dolu.
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    @Tyrion Lannister Už si to nepamatuju úplně přesně, ale
    Felisín si vzala zbroj, aby ani Tavore až do poslední chvíle nevěděla, s kým bojuje. Taky její smrt byla nevyhnutelná. Samotná bohyně Smršti byla vzhledem k omezenému počtu svých následovníků řekněme také omezená ve své moci. Co se týče toho, že Felisín nezůstalo nic ze šaik, tak si myslím, že je prvně rozdíl v tom, že Kotilion posedl Líto úplně, ze starého života ji nenechal nic (až později se začala rozpomínat), kdežto Felisín nebyla tak úplně posedlá, pořád měla vědomí staré Felisín, jen pomocí knihy Drydžhny získala nějaké její schopnosti. Proto poté, co byla bohyně zničena, nezůstalo ve Felisín ze šaik nic.


    Kotilion a Stínupán - jejich ascendenci se věnuje kniha Noc nožů od Esselemonta, jestli jsi ji ještě nečetl, doporučuji, je to dobrý vhled do důležitých událostí před začátkem ságy. A Rychlej Ben si vyložené úžívá, pokud si může důležité informace nechat pro sebe, jak sám zjistíš v dalších knihách.
    Tyrion Lannister napsal(a):


    Ale samozřejmě chápu, že autor potřeboval Tavore psychicky schopnou, aby vedla armádu. I když pravě tohle mohl být zlomový bod, kdy by zběhnula (Což později stejně udělá, takže doufám, že zbytek její služby u císařství bud HODNĚ důležitej pro další vývoj)


    :twisted: :twisted:
    Tak to si piš, že bude.. :twisted:

    A mimochodem,
    Toc mladší je strašně tragická postava, na jeho osud se těš, strašně mě jeho linka chytla za srdce.
  • Nedávno som dočítala celý cyklus Černokňažník aj s voľnými pokračovaniami. Hodnotím to ako skvelý príbeh, ktorý šliape naplno od prvej do poslednej strany, neskôr sa k nemu pridávajú intrigy v zákulisí, slovanská aj severská mytológia a chvíle vášne.
    Obľúbila som si hlavne ústrednú dvojku Rogan&Goryvlad,tu uvediem obľúbené vedľajšie postavy.
    Vládca vlkov:Mirena,Velemír,Mocnogor,Zdravko Miletič
    Radhostov meč:Čestmír,Svatomysla,Dagomir
    Krvavý oheň:Vladan,Ctirad,Krug,Svarun
    Vojna s besmi:Sebedrag,Devana
    Zlato Arkony:Milada,Ogneslav,Skyndil
    Prízraky na Devíne:Pribina,Mojmír
    Čo sa týka Červenáka, chcem si prečítať aj detektívky s trojkou Stein,Barbarič&Jaroš. :-) Hovorí sa, že niektorá z nich sa dočká aj filmovej alebo seriálovej podoby. Nechám sa prekvapiť. A podobne ako Nevada, tiež si chcem zopakovať čítanie Zaklínača. :-)
  • Ja teraz citam velke hovno.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 10. září 2018
    @zaklinac A je to dobrý?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @zaklinac A kdo to napsal?
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @zaklinac Já taky.
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    @zaklinac to som uz tiez precital .
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Krisa napsal(a):

    @zaklinac Já taky.

    Ty máš blízat dvanáctiletý med :twisted:
  • četl tu někdo knihy od Simona Scarrowa? myslím tu římskou sérii

    dobré? špatné?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 12. září 2018
    @DanielSvatoš Ano, četl. Mně se to líbí, ale je to fakt na 90 % čistě military. Nejlepší jsou první díly odehrávající se během Claudiovy invaze do Británie. Výhoda: mezi legionáři nejsou menšiny, ženštiny ani jiné příznaky politicky korektní společnosti :)
    Jako další pozitivum beru, že u většiny knih má autor buď doslov nebo je tam s ním rozhovor, ve kterém rozebírá popisované události z historického hlediska (Scarrow je profesionální historik), kde vycházel z reálií, co si musel vymyslet nebo kde něco změnil v zájmu děje.
  • tak to hned beru celou sérii :D
    díky
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    upraveno 13. září 2018
    @DanielSvatoš daj potom vediet ake to je
  • Sleduje tu niekto Sandersonov universe? Mám za sebou Elantris, Mistborn, všetky doterajšie diely Stormlight Archive, a mám rozčítaný Warbreaker a hrozne si to užívam. :)
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    @Arutha Stormlight Archive
  • @Edem všetky tie knihy sú konceptuálne prepojené, tak ak sa Ti páčil Stormlight, určite odporúčam aj zvyšok Cosmere univerza ;)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.