Kecáliště
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
...
Platy učitelů jsou zkrátka výsměch :/
Podle mě to příznačné vystihuje věta z filmu Návštěvníci.
"Vy zlodějům neuseknete ruku?"
"Ne"
"Ale to kradou dal!"
Ale to se asi jen zase chovám typicky česky, když v tom hledám zase něco negativního :D
Vtipy na peklo,... hmmm, pobavily mě dva první, ale to spíš jen proto, že ty ostatní nejsou moje krevní skupina.
Plat vs. Zodpovědnost: Ano, spousta profesí je podhodnocená (ale za sebe říkám, že to je můj subjektivní pocit, za objektivní pravdu bych to nevydával), ale každý do toho šel s tím, že to tak je... popravdě, mě třeba víc vadí, že studiem na VŠ nevznikne člověku dluh, který by člověk musel splatit (ve standardním případě třeba o pár procent vyšší daně než to splatí), než by "mohl" pláchnout za čáru (aneb klidně si jděte léčit, za říšská eura, ale zaplaťte ČR to, co jste zde dostali) - to, že lze v ČR zdarma, kvalitně a bez jakéhokoli závazku studovat není dobře... Ani z morálního hlediska - co je zadarmo, toho si člověk neváží.
Vzdát se bez výstřelu... to mluvíte o Rakousku (obsazen, ale pln sympatizantů), Slovenkém štátu(přímá kolaborace), nebo o ČSR, která díky "podpoře" mocností přišla v Mnichově o obranu (pokud se budete bránit, budete označeni za agresory), nebo potom o záboru nebránitelného území (ty pohraniční pevnosti byly celkem zásadní silou a neopouštěly se lehce, stačí vidět malby v objektu (tuším) Maliňák na tvrzi Dobrošov)? Tenhle průšvih totiž bez debat začala Francie, jeden výstřel v Porúří mohl zásadně změnit běh dějin.
Uprchlický komiks - tuším, že jsem slyšel, že na tem MŠMT nedalo ani korunu.
http://video.aktualne.cz/dvtv/vavra-ceskou-sodu-nepotrebujeme-politici-delaji-jeste-lepsi/r~51bc993ec10811e59c4a002590604f2e/
@Mellien: Odchod s penězi spojuji zcela úmyslně, protože o ten většinou primárně jde (viz zmíněná "Děkujeme, odcházíme"). Ad: Studovat by nešla, páč by si to nemohla dovolit... eeh, ty tam vidíš nějaký náklad, který tam nyní není?
@Krisa: V současné době je daň z příjmu 15%, že? Jak jsem psal (od oka), kdyby absolvent VŠ platil 17% (z platu 20.000 o 400 víc), tak by jej to nezničilo (jinými slovy "sorry, ale pokud si s VŠ nenajdeš práci, kterou vyděláš o 400 měsíčně víc než bez VŠ, tak na tu školu fakt nemá cenu lézt"). Čas: do doby, než by splatil náklady na VŠ studium (netuším,..100.000?, to by bylo cca 20 let). Bereš 40t, splatíš rychleji, bereš 15t, splatíš za 30... a nesplatíš-li do smrti, holt špatná investice státu - pořád by na tom byl stát lépe i u takového, než je nyní. Navíc si umím představit nějakou formu příspěvků od zaměstnavatele, etc. A pokud někdo chce pracovat a platit daně jinde: OK, jeho problém, ale jako člověk žijící v ČR bych rád, aby vrátil alespoň ty náklady, které do něj ČR investovala.
@Jay Ohledně doktorů... tady dokazuješ sovji absolutní neznalost problematiky. Aneb lékař vyprofilován jako někdo, kdo bude zlej na lidi, pokud mu nepřidají a chce zdrhnout za euráčama. Většinovým motivem je životní úroveň a časová vyváženost. Obrovskou roli hraje fakt, že jinde nemusíš brát kupu přesčasů (která je ti u nás nucena!)a máš čas na život - rodinu, koníčky. Den v týdnu volna, kdy se mužeš věnovat sám sobě... a pak být příjemný na lidi. U nsá to funguje tak, že makáš od rána do rána a ještě na tebou řvou, že se na paní xy neusmíváš ;)
Nebo je v tvých očích doktor někdo, kdo má jen sloužit lidem a na nic jiného nemá nárok? U nás - zejmána těm mladším - hodí tolik služeb do měsíce, že je z tebe chodící troska. Děkujeme - odcházíme nám media prezentovali jako nenažranost doktorů. Uznám, že některé kroky nebyly správné, ale víceméně to jen prezentovalo jasný vzkaz: Nejsme otroci systému.
A ano, náklady tam vidím. Když zmíníš, že si mají své studium zpětně platit - tak jsi už primárně neuvedl, že to má být pouze symbolické - ale adekvátní částka by šla do tisíců, ne stovek ;)
Edit:
Ještě k těm odchodům lékařů pro @Jay : Odchází hlavně mladí lidé po promoci, jejichž hlavní motivací je propracovanější systém postgraduálů - atestace. Ne peníze.
Navíc by to fungovalo pouze za předpokladu, že člověk s VŠ má skutečně větší plat než člověk bez VŠ. V reálu tohle ale neplatí. Většina lidí by se na studium vykašlalo. Nevím, na jakou školu jste kdo chodil, ale mě to teda nepřišlo jako pohoda lážo plážo (stavárna).
Prostě jsou otevřené hranice a moc tomu nezabráníš. Spíš bych viděla šanci v motivování lidí se vrátit. Víš co, lidi začnou pracovat za hranicemi, získají zkušenosti a praxi a pak se vrátí. Proč nevyužít lepší knowledge, kterou mají na západě, a zlepšovat tak stávající stav v naší zemi? Už teď se většina lidí po čase vrací.
Víš, proč funguje půjčka na medinu v USA - která je mnohonásobně vyšší? Protože je ta práce podle toho ohodnocena. Kdyby to tak bylo u nás, taky si půjčím 300 tisíc, ale takhle? To bych byl blázen. A na jiných oborech to rozhodně není slavnější. S tvojí logikou by pak v Česku žili jen inženýři, lidé bez VŠ a vedoucí státních firem :D