Kecáliště

upraveno 29. června 2011 v Rozličný pokec
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
1357358360362363581

Komentáře

  • @Dreamer Tak muz splaca studentsku pozicku doteraz a nebyvame u rodicov :). Nie je to mesacne ziadna horibilna suma, ale ked vsetky styri deti chceli ist na vysoku, tak sa inak nedalo. Nie kazdy ma to stastie byt dotovany od rodicov. Kazdopadne to povazujem za dobry sposob ako a)naucit ludi, ze aj vzdelanie ma cenu b)zredukovat pocet titulovanych mcdonaldakov.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Osobně bych studentskou "spoluúčast" viděl tak, že by dostal absolvent na výběr:
    a) nebudeš platit nic, ale odvedeš to v "naturáliích, tj. budeš po určitou dobu (3 roky, 5 let...) dělat v oboru, který jsi vystudoval.
    b) dělej si co chceš, tady či v zahraničí, ale v tom případě splať, co do tebe bylo investováno.
    Samozřejmě takhle nahrubo je to jen hypotéza, otázka by byla, jestli by třeba stát musel garantovat, jestli v tom oboru absolvent získá místo a podobně, ale viděl bych to jako stav, ke kterému bych to směřoval.
  • @sfik: Ono jde i do jisté míry o to, že kdyby to fungovalo podle toho, co jsem načrtl, že by si na mě těžko mohl "otevřít hubu" ve stylu vystudoval jsi za peníze lidu,... (i takové znám)
    @Mellien: Myslím, že to bývá bakalář 3+1, magisterské navazující 2+1 (doktoři 6+1), takže ne, nemyslím, že můžeš protahovat donekonečna, ale je dost lidí, kteří na té VŠ ty 3+1 rok jsou a toho magistra ani nedodělají (a ano, i takoví by to měli splatit...)
    To, co jsem psal platilo obecně o všech VŠ: jestli chceš mluvit konkrétně o doktorech: No, jako jo, české zdravotnictví je na vysoké úrovni a relativně levné (což má vliv na platy lékařů, sester, atd), ale je to klasický problém tří (podobně jako ve školství) - těžko lze mít něco KVALITNÍ, ZADARMO a PRO VŠECHNY (není moje myšlenka). Návrh přidat doktorům začne znít dobře, až řekneš, jak to platit - větší dluh (Jen to NE), poplatky a platba za nadstandardní léčbu (Já jsem pro, PS zřejmě nikoli), sebrat to z jiné části rozpočtu,... odkud? Jinak já mám s doktory tu nejlepší zkušenost (mamka dělá na rentgenu laborantku, takže nepopírám ani drobnou protekci :o)), ale naštěstí ŤukŤuk jsem nikdy nic vážnějšího nepotřeboval (rozbitá hlava na dva stehy, zahnisaná rána na noze)...
    @Mellien: Jestliže semestr stojí 20.000, tak těch 100.000 nemusí být až tak nereálný odhad, předpokládám, že v té ceně nastavení délky studia je ve své podstatě i "pokuta". A ano, liší se to obor od oboru...
    @Denebola: Ano, tomu zbytku, co by mínil platit daně jinde by se to stalo splatné "okamžitě". Studovat v zahraničí... ale ano, pokud máš za to, že za hranicemi získáš zdarma vzdělání podobné kvality a nebude jim vadit, že po vystudování vezmeš čáru... :o) Matfyz (a flákárna to rozhodně nebyla), plat rozhodně vyšší než "běžný" člověk mám (a samozřejmě je spousta lidí bez VŠ, kteří mají plat vyšší než já i spousta lidí s VŠ, kteří se pohybují kolem platového mediánu... a co?), byť při nástupu jsem byl "jen kolem průměru". Chceš říct, že se stavárnou nemáš ani 25 hrubýho?
  • @Mellien: Nikde jsem neříkal, že by sis reálně měl brát "půjčku". Maximálně v případě, že bys chtěl splatit a vyrazit léčit třeba do USA... proti kterým ty máš teď výhodu, že jsi bez půjčky... :o)
    300.000 je myslím nadsazené 6 let a 40t = 240t (s tím, že se vážně domnívám, že v té ceně za prodloužení studia je penalizace) - takže bych tipl, že skutečná cena bude níže.
    Popravdě myslím, že by to vedlo i k tomu, že by to profiltrovalo VŠ - na jednu stranu ty, které produkují kvanta "zbytečných VŠ" a na stranu druhou ty, které produkují studenty, kteří díky svému vzdělání opravdu vydělají.
    A poněkud si protiřečíš,... na jednu stranu říkáš, jaký je problém sehnat solidní úvazek, na stranu druhou říkáš, jak jsou lékaři přepracovaní a přetahují se jim úvazky... ale to je dané tím, že "státní", u nás -trochu jiný obor- se taky "nestíhá" a odborníků je málo,... ale za přesčasy se platí, jinak firma riskuje, že "zaměstnanec, kterého si vypiplala" udělá pápá...
  • @Jay Neprotiřečím. Dostaneš po škole menší úvazek (klasické doby), ale obrovské množství služeb, které:
    a) nemůžeš odmítnout, jestli tam chceš dělat
    b) neodmítneš, protože by jsi nezaplatil ani minimální náklady

    V důsledku to pak vypadá tak, že nemáš flexibilní pracovní dobu, ani pevně danou, ale děláš od rána do rána... a o 25k hrubýho můžeš jen snít.



  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 25. ledna 2016
    @Jay Doktori se ale nenachazeji v trznim prostredi (resp. v jejich pripade trh docela dost selhava). Vubec by mi proto neprislo spatne, kdyby minimalni mzda doktoru byla alespon 1.5x median. Neslo by si pak navic stezovat vylozene na stat, ale tak maximalne na pomalou ekonomiku, stejne jako u soukromeho zamestnavatele (do urcite miry).
    Stejne tak u ucitelu. 15 tisic za jednu z nejdulezitejsich praci je proste malo. Alespon 1x median by to byt mohl.
  • upraveno 25. ledna 2016
    @Jay Jenže tohle je státní sektor, tady se platí almužna i přes nedostatek doktorů.

    K údajům: průměrný plat nevypovídá nic o tom, o čem jsem mluvil já. A to je platová situace lékařů po promoci v rozmezí 6-8 let. Když opravdu ani na 25k hrubého nedosáhnou. Zdrojem jsou stránky ČLK.

    Do tvého průměrného platu je započítáno několik zásadních bodů: Většina lékařské populace je stará, tudíž se pohybuje v letech praxe nad 30. Dále je tam zahrnut i primářský systém a všechny podobné blbosti + hromady přesčasů, jak jsem psal výše.

    Základní plat lékaře bez atestace dle platové třídy nepřesáhne 23 hrubého, po atestaci pak 25k hrubého do 7 let praxe. Následné navýšení je jen velmi pozvolné, takže rozdíly ve skutečných příjmech pak tvoří služby, které ale mají devastující vliv na úroveň poskytujících služeb.

    Edit: Jestli si to chceš projít osobně, není problém: http://www.tribune.cz/clanek/34868-nova-platova-tabulka-pro-lekare-od-ledna

    PS. A ano, pod 25k po pěti letehc odmakané práce lékaře, to je almužna, totální. Jestli to vidíš jinak, tak se shodneme, že se neshodneme :)






  • JayJay
    upraveno 25. ledna 2016
    @Vena: Hmmm, tohle je věčný boj tabulky vs. jednotlivci - já jsem primárně pro to, aby lidé byli hodnoceni dle jejich schopností, nikoli dle tabulek. Socanské vlády se zuby nehty brání nadstandardům, což má dopady
    @Mellien: Sorry, neshodneme se zřejmě v interpretaci čísel,... pokud to jediné na co koukáš je průměr, protože ostatním hodnotám nerozumíš, pak po právu namítáš že je nevypovídající, ale nebereš v potaz, že jsem ti nabídl i další, které již vypovídají. Mimochodem staˇák ta čísla přepočítává na 8 hodinovou dobu, pokud se nepletu. Ale fajn, pokud jsi sesekal rozmezí na 6-8 let (původně jsi psal 10 let téměř žádné zlepšení a nemožnost 20 let žít samostatně (víš že existuje hypotéka a že milion na 20 let není nikterak nemožná pálka na měsíční splácení?)...)) po promoci, tak to je trochu jiná liga - nevím, jak to vidíš ty, ale já si prostě pln teoretických znalostí s reálnou praxí minimální ani o ten průměrný plat neřekl (jasně, v mojí profesi nejde o životy, ale lítají tu stamiliony) a asi bych jej nedostal i proto, že určitou dobu mi stál za zády někdo, kdo zajišťoval, jak se zapracuji, zjišťoval jak tomu rozumím etc. Peníze šly nahoru až pak... Podobně to je, předpokládám, u lékařů s atestacemi - dokud je nemají, ještě nemůžou nést plnou zodpovědnost a pořád "jsou v zácviku"... pak je otázka, zda by se nedala změnit výuka tak, aby atestace mohli dělat dříve.
    Například řidiči autobusu dříve museli mít asi pětiletou praxi na náklaďáku, což po revoluci tuším padlo (možná později)... Takže ani tam to nebylo "hop na krávu a je tele". To je otázka dříve a méně kvalitní, nebo kvalitnější později?
    Ale říkám, já a priori nehodnotím platy lékařů, jen říkám, že
    1) mě pořádně naštvala jejich konkrétní akce (které zde byla zmíněna) - a ne proto, že bych nesouhlasil, že si lékaři ty peníze nezaslouží, spíše proto, že se mi nelíbí tyhle odborářské vyděračské akce - prostě pokud je Franta omáčka nespokojen, měl sbalit svých pět šestek a jít.
    2) říkám, že by se mělo zavést splácení studia (do budoucna protože tohle recipročně zavést nejde), což by řešilo když ne příčinu, tak alespoň možná řešení (školy by měly peníze vychovat lékařů více, když by o ně byl zájem)
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    @Jay To ja bych byl taky pro, ale jak takovy system udelat? Neco takoveho by bylo nejlepsi hlavne u ucitelu, protoze jejich schopnosti se strasne hodne lisi (vysoky rozptyl). Ale jak nastavit platovy system, ktery by neco takoveho zohlednil, me fakt nenapada.
  • @Mellien: Tabulky pěkné, ale na nic, protože fakt nevím, která tabulka znamená co...
    No, po šesti letech studia a pěti letech práce není těch 25 nic moc, ale pokud to je tak, že si pak uděláš atestaci a vyletí to výrazně nahoru (a já nepochybuji, že primáři mají více než kdy budu mít já), tak je to prostě jen o tom, jestli jsi jen dobrý nebo špičkový.
  • @Jay Máš pravdu, ve statistice ti nejsem rovnoceným soupeřem. Chytil jsem se průměru, jelikož ten mohu hodnotit. Ať už z tabulkových platů člk, nebo informací od kolegů-doktorů (to zní divně, ale si na to prostě potrpí)

    Chápu tvé přirovnání, jen posuzuji nástup lékaře poněkud odlišně od ostatních profesí. Jednak délkou vzdělávání a jednak také tím, že zařazení do atestačí přípravy znamená v kostce dvě věci:
    A) Musíš makat jako ti, co ji mají.
    B) A k tomu se ještě učit jako na škole

    Každopádně dost o penězích. Kdyby postgraduál vypadal tak, že se ti starší kolegové věnují a předávají zkušenosti, tak bych možná ani o odchodu neuvažoval, praxe je však taková, že skončíš jako neplaven hozený do vody :O

    K "Děkujeme, odcházíme." A co mají dělat, když se samovolně podmínky nezlepší? Dělat morální gesta je pěkné, ale k řešení situace to nepomůže. Akce poukázala na nedostatky ve zdravotnictví a to je dobře.

  • @Vena: U učitelů těžko říct, ale kdyby byla požadována zpětná vazba ze strany žáků a rodičů na jejímž základě by byly rozděleny odměny, pak jen dobře (za sebe vím, že na gymplu jsme měli pár perfektních učitelů... a to jej tak hodnotili i ti, kteří jejich předmět nemuseli...).
  • @Jay PO atestaci ti to vyletí cirka o tisíc korun. A to prosím není for (mám to od chirurga). Ale aspoň něco ti přibude... odpovědnost a starosti :)
  • @Jay Takže názor člověka po atestaci z oboru je málo? Mám si promluvit s tisícem atestovaných lékařů? to je přece zbytečné.

    @Jay Neříkám, že něco vyřešila. Teď mi vkládáš do úst cizí slova. Napsal jsem, že poukázala na problémy ve zdravotnictví. A to nemůžeš popřít.
  • @Jay Ale chápeš, proč k těm krokům dochází?

    "Zcela destruovaný systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny."

    Pod tohle se podepíši a pokud jsou akce typu "děkujeme, odcházíme" tím jediným, co na tento problém upozorní, tak ať probíhají dál a ve větším měřítku.



  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Jay Spoluúčast studentů VŠ? Při jeho kvalitě v ČR? Neblázni, až budeme mít úroveň školství jako v západních státech, tak neřeknu ani popel, ale takhle?

    Navíc pokud začneš pracovat po skončení VŠ, tak ty peníze státu vrátíš...
  • upraveno 25. ledna 2016
    @Jay Tak jsem si dal trochu práce a prostudoval platové podmínky. Dokonce i po atestaci nepřesáhne ZÁKLADNÍ plat 25K hrubého v nemocnici. Do všech statistických hodnot se totiž započítávají služby. Pokud bychom vzali hodinovou mzdu a podívali se na ni zhlediska klasické pracovní doby, tak je to pod výše zmíněnou částku. Vše nad tvoří služby (pravidlem je, že lékaři sslouží i 3 víkendy v měsíci). Začnou v pátek ráno, končí v pondělí odpoledne.

    Takže co z toho plyne? Všude v civilizovaném světě má lékař po promoci nástupní plat, který odpovídá průměrnému platu dané země. U nás je to 20k hrubého. A ptám se, je tohle vůbec příčetné? Po vystudování nejtěžší školy, 6 letehc odříkání... A nárust také žádný. Takže mi to pak neměj za zlé, ale absolutně se nemohu divit lidem, kteří se snaží jakkoliv prosadit o zlepšení situace. Třeba i podáváním výpovědi. 1/4 lékařů po promoci Česko opouští a lepší to rozhodně nebude. Tím bych tedy tuhle diskuzi za sebe uzavřel. Výše zmíněné ohodnocení je totiž směšné.

    Editováno
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
  • @Krisa humanitní obory budou nejlevnější, není třeba žádné drahé laboratorní vybavení ani pomůcky :) totéž ekonomky.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Dreamer Výjimka je archeologie, ale ta potvrzuje pravidlo
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 25. ledna 2016
    @Dreamer My jsme potřebovali drahý statistický program s licencí (stál několik set tisíc na rok), bohužel na něj nebyly prachy, tak jsme měli excel =D
  • upraveno 25. ledna 2016
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @brbr Ty studuješ archeologii? Je to náročné? A co přijímačky?
  • @brbr Archeologii jsem si vždy představoval jako super práci :)

    A ta lenost... Když mi bývaly spolužák srdcerivne vypravel, že to jako bylo drsný, když se musel 4 dny učit na zkoušku, tak jsem malém dostal histericky záchvat a to jsem klidas :D :D
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    @Mellien Mě stačilo, co mi vyprávěla kamarádka která studuje na 2.LF...
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.