Historie vojenství, od kyje k pušce
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.

Komentáře
Dále dost pohybuji o tom, vzhledem k jejich zpravodajství, že například žáčci na ruských základních školách se dozví, co to byl Katyňský masakr. A jako vrchol pokrytectví hodnotím tvrzení, že Rusko se svojí rolí před a během druhé světové války vyrovnalo. I kdyby se s ní verbálně vyrovnalo, vzhledem k aktuálním metodám jejich zahraniční politiky se z ní rozhodně nepoučilo.
Mluvíme-li o civilních obětech, tak konvenční nálety působily taky velké ztráty a kdyby opravdu muselo dojít k invazi, je možné, že by civilní Japonci "naskákali z útesu", jak předvedli tuším na Iwojimě a přestali by jako národ existovat... Takže ano, velké civilní oběti to neslo, ale myslím, že i na straně Japonců to víc životů (i civilních) zachránilo než zmařilo (ač to rozhodně nebyla priorita).
Docela spěchal na to být zařazen do registru dárců, narodil se roku 1689, už v 15 letech v roce 1704 ztratil v bitvě u Malagy levou nohu (kule mu rozdrtila nohu, zbytek mu amputovali pod kolenem), následně roku 1707 v bitvě u Toulonu ztratil levé oko a roku 1714 při obléhání Barcelony obsazené Brity a s nimi spojenými Katalánci ještě pravou ruku...
Historie nezná kdyby, takže těžko spekulovat, jestli by vylodění přišlo dřív nebo později, či zda by bylo nutné. Ze strany Američanů šlo o pragmatické řešení, které fungovalo (válka skončila záhy) a minimalizovalo vlastní ztráty (to že paradoxně vedlo pravděpodobně i ke snížení ztrát na druhé straně je už otázka "co by kdyby"). Tywin a Rudá svatba je přirovnání sedící jak prdel na hrnec.
... jestli ne česká wiki, tak si to přečti na anglické, nebo v odkazovaných dokumentech... seznam cílů byl jediný (ono dělat dva seznamy a pak říct "z tohoto seznamu už jedno město máme, tak jdeme na druhý seznam je pitomost"). S Kjótem máš pravdu... z anglické wiki "On July 25, Nagasaki was put on the target list in place of Kyoto".
Tohle vidím jako hlavní problém u příliš komplikovaných systémů, jejich provozuschopnost za běžných podmínek. Když v průběhu testů jsou schopni udržovat v proozu najednou sotva polovinu strojů za plné podpory výrobce (bnáhradní díly, servis atd.), jak by to fungovalo v bojové situaci. A toto je věc, která se dalším vývojem neodstraní. Zkrátka F-35 nemá mé sympatie.