Kecáliště

upraveno 29. června 2011 v Rozličný pokec
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
1285286288290291581

Komentáře

  • http://www.theguardian.com/world/2015/may/10/european-commission-migrant-quota-plan-mediterranean-crisis

    Nevšimla jsem si, že by to proběhlo ve zprávách, tak jenom pro informaci o plánu EU na kvóty migrantů pro jednotlivé země. A ano, podle plánu by to bylo povinné. Nechci teda být prorok, ale pokud chce EU účelově narušit systém udělování občanství v jednotlivých státech, pak by měla taky odhodit pokryteckou masku a netvářit se, že Brusel nemá diktátorské sklony. Nevím ani, kde začít s chybami toho plánu. Hlavně - pokud ty migranty Italové ani pořádně neregistrují (ani nemluvím o Řecích), jak chtějí ty lidi identifikovat a zavést jakýkoliv systém? Někteří ty migranti jsou z Bangladéše, Indie a afrických zemí, kde žádný konflikt není - plánují je naložit do letadel šmahem zpátky, nebo jak? A co lidi, co měli tisíc a víc dolarů pro převaděče, přešli několik bezpečných zemí a v táboře u Callais se už nemůžou dočkat, jak se pokusí porušit britské imigrační zákony - neztratili takhle náhodou nárok na jakoukoliv solidaritu?

    Říkám to teda jenom tak na zamyšlení, protože Británie, Dánsko a Maďarsko jsou už oficiálně proti tomu a bude naslédovat spousta "Východoevropanů" (výraz, který Guardian geniálně používá pro směsku zemí, jako je Bulharsko, Česko a baltské státy). Některé bohaté státy holt nemůžou pochopit, že není moc fér, když Rumuni nebo Lotyši platí studium zdravotních sester, které pak pracují třeba v Německu, a oplátkou by měli dostat Afričana, který nemá co nabídnout kromě natažené ruky (jo, řekla jsem to a stojím si za tím). Taky je asi mimo schopnost jejich vnímání ten fakt, že země na východ od Německa měly se svými menšinami divoký vztah a že neúspěšný multikultiralismus spousty zemí na severu a západě Evropy je vůbec neláká. Pokud má kdokoliv z odpůrců přerozdělování migrantů dvě mozkové buňky, tak Merkelovou a Junckera vrátí do reality návrhem, že ten jejich návrh stejně nic nevyřeší, pokud nezrušíme volnost pohybu.
  • Ale tak to přece je - to že "tak nějak obecně" znám Bibli, že znám starořecké bohy, že trochu tuším o starořímských ekvivalentech a tak podobně, přece ještě neznamená, že je uctívám,...
    To, že to (nyní) patří do všeobecného přehledu je fakt, je-li to správně, má-li mít člověk s neznalostí tohoto maturitu, či je-li správně takovou otázku zařazovat do otázky z ČJ a literatury je opravdu na diskuzi...
    Osobně si myslím, že doplnění jména Jidáš nevypovídá nic o znalosti knihy "Jistě, pane ministře", která za mě nepatřila mezi povinnou ani povinně volitelnou četbu (bohužel), a beztak nevidím účelnost pamatovat si každé slovo... No jo, ale to by se po maturentech pak místo soft-skills chtěli tak trochu hard-skills typu "Jmenujte 3 Lumírovce", "Vyjmenujte 5 básní z Erbenovy Kytice", "Uveďte celý název Erbenovy "Kytice"",... Myslím, že na to by jich bylo prskalo podstatně víc, protože když nevíš, tak ti všeobecný přehled nepomůže.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @svoa00 Souhlas.
    Navíc vidím ty nadšené tváře, až se dozví, že místo Velké Británie/Německa/Švédska poputují do ČR nebo Rumunska (pro jistotu - dělám si z toho legraci).
  • @Krisa A já bych přidala černý humor - můžeme výrazně omezit ilegální imigraci do Evropy, pokud zavedeme praxi, že každý člověk žádající o azyl musí podstoupit křest :twisted: Jenom pro informaci - v Česku za loňský rok připadalo sto žadatelů o azyl na milion obyvatel. My si můžeme dovolit být velkorysí. Například Švédsko už nemůže, pokud netouží dál měnit svoje města na předměstí Mogadišu.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @svoa00 Jojo, včera na TV Nova (těšila jsem se na REJE a on tam nebyl :( ) říkali, že loni ČR přijala asi 1100 azylantů. Podle EU by jich měla přijmout 10 000!!!
    To nechápu, co by tady dělali a kde by to dělali.
  • @Krisa Nějak jsem ani nepochytila, jak by ten mechanismus měl případně fungovat. Mluví jenom o přijetí žadatelů o azyl, ale co posuzování? Z těch deseti tisíc by Česko klidně mohlo posoudit jako relevantních právě třeba jenom zase 1100 žádostí. A to není žádná nereálná představa. Píše se o tom, že Německo vyřizuje 200 000 žádostí o azyl, ale už nikdo nedodá, že většinu z těch lidí nejspíš odmítne jako ekonomické migranty. Právě v Guardianu nedávno zmiňovali, že v případě kosovských Albánců Německo vrací 99 % lidí.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    @svoa00 Tam tvrdili, že bychom je měli přijmout - umístit a nechat tady. ALe možná jsem to jen blbě pochopila...
  • Víte, co je lepší než velký příval imigrantů? Víc imigrantů! :dance:
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Paneboze za chvíli to tady bude jak ve Francii
  • Jinak na idnesu takový kvíz, "co všechno z Bible se promítá do běžného života"

    http://zpravy.idnes.cz/kviz-biblicke-postavy-v-kazdodennim-zivote-fez-/domaci.aspx?c=A150512_110103_domaci_klu

    Za mě 9/10, přičemž příznávám, že jeden z bodů je tipnutím.
  • upraveno 14. května 2015
    7/10

    Zajímavé. O křestanství, respektive bibli se nezajímám, ale jsem rád, že základní přehled mám :) Tipnul jsem 3 a tři špatně :oops:
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Hehe, 10/10, asi jsem skrytý praktikující křesťan :twisted:
  • 9/10 - nevěděl jsem akorát přísloví.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    U Svaroga! Na hranici s váma vy uctívači falešného boha!
    @Jay :onfire:
    @flanker.27 :onfire:
    @Everett_Young :onfire:
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    6/10 ... Vic nez jsem cekal :D
  • Samej pámbíčkář tady, heh
  • upraveno 14. května 2015
    10/10 a přišlo mi to jednoduché... evidentně jsem zarytý pámbíčkář. :twisted: =D
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
    8/10 - Nevěděl jsem přísloví a "Houby s octem" (Tam jsem si nebyl jistý mezi dvěma a zvolil špatně), ale stejně za mou nevědomost může Cermat, takže jsem v klidu.
  • @Riokai: Jo, "houby s octem", na tom jsem ztratil bod. Přísloví jsem tipnul...
    ---------------
    Každopádně čekám, kdy udělají stejný test na antická božstva... Aneb kdo by to řekl, že Pallada je odvozená od Pallas Athény, že?
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Jay Ta Pallada se dá domyslet
  • RiokaiRiokai "Mrtví jsou mrtví."
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Riokai No když se k maturitě dostane někdo, kdo nedomýšlí, tak je cosi shnilého ve školství českém
  • Zase nehažte všechny maturanty do jednoho pytle, díky ;)
  • @Mellien ticho tam v pytli, nemáte právo protestovat! :twisted:
  • Tak ono se dá domyslet spousta věcí... jestli bude i ta antika, tak jsem zvědav, jestli tam zazní něco ve stylu "Jeden z nižších řeckých bohů splynul s nymfou, díky čemuž se jeho jméno stalo synonymem pro oboupohlavnost. Potomkem kterých obyvatel Olympu byl?"
    (Jako tohle je zákeřné v tom, že se zadání prolíná několika obory,... ale kdo má středoškolské vzdělání, měl by myslím být schopen domyslet... a podotýkám, že to, že to jde domyslet JE nápověda)
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 14. května 2015
    @Jay Ja čoskoro možno budem mať stredoškolské vzdelanie a nemám ani tucha, keďže antické mýty sme akosi nepreberali. Tipol by som si Hermes a Afroditu (keď si napísal, že to ide odvodiť), lenže o tých bohoch som len počul, nemám ani tušenie, či sú z rovnakého panteónu (v tom, ktorí sú Rímski a Grécki som mal často bordel) a preto či už je to domyslené alebo nie, je to tip. Tipovanie má čo robiť v takejto forme v športke, nie celoštátnom testovaní.

    V prvom rade si treba urovnať, či má byť maturita (ne)prirodzeným výberom, či zhodnotením vedemostí nazbieraných striktne zo štátnych školských smerníc. Ono je ťažké čakať (minimálne na Slovensku) študentov schopných informácie dedukovať, keď celý systém je skôr o tom nabifliť sa a natrepať do gebule nejaké omáčky zo starých kníh a častokrát (máme minimálne jedného takého profesora) vedieť to povedať presne tak, ako si to žiada profesor (takže nič iné ako biflenie nezostáva).
  • JayJay
    upraveno 14. května 2015
    @Gepeto: No, jestli věříš, že to je "tip", tak si běž vsadit... :o) Ale asi tě zklamu, ale já v tom vidím celkem racionální dedukci, odvození a rozhled (minimálně v tom, že víš, že takoví bozi "někde" byli a alespoň nějaký (zrovna ten potřebný) rozhled třeba i v biologii...).
    Popravdě, u té matury je to těžké - u matematiky je samozřejmě nejlepší testovat schopnost aplikovat poučku, než ji umět vysypat z rukávu (protože umět ji vysypat je tak trochu skoro podmínkou pro to ji aplikovat), u literatury to je těžké a fakt se necítím být kompetentní určit, zda je vhodnější testovat nabiflování seznamů období-autor-kniha-obsah (na což se to v době mojí maturity smrsklo), nebo testovat takovýmto způsobem myšlení (podle mě není optimální). Já nevím, možná by bylo zajímavé dát nějaké pasáže textu a podle nich (ať už podle znalosti textu, použité formy, nebo stylu) určit dílo/autora/období vzniku... ale to je jen takový okamžitý nápad (a je možné, že to tam je)...
    PS: Římští bohové (ti hlavní) mají shodná jména jako planety naší sluneční soustavy...
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    @Jay Dať pasáž a očakávať zistenie obdobia je dosť tanec na hrane. Bral by som to tak (a myslím, že to tak trocha aj máme), že ak je v diele explicitne jasné, že autor oslavuje prírodu, žiak (skôr pri ústnej maturite) povie, že mu to vypadá na naturizmus/naturalizmus (vždy sa mi mýli, ktoré je ktoré) a či už mal pravdu alebo nie, použil rozhľad, vedomosti a domýšľanie.

    Napríklad je jedno maturitné zadanie, na ktoré frflem, lebo sa naň treba naučiť orientovať sa v poznámkach, ale ktoré sa dá zvládnuť aj obkecom - Matka/Otec/Hendikepované postavy v literatúre. Na jednu stranu si človek musí spomínať absolútne všetko od antiky po 21. storočie, na stranu druhú mu vážne stačí obkecávať o zlej matke zo Zuzanky Hraškovie, dobrej matke z Matky, Otcovi Goriotovi, Anči z Ťapákovcov, nejaké tri príklady a je technicky jedno o čom hovorí, ak sa vie odraziť a ak vie prechcane využiť tie možnosti.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.