Historie vojenství, od kyje k pušce
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.

Komentáře
Zajímavý je, že takovej panther je počítanej mezi střední tanky, přitom vážil přes padesát tun. Jeho prokládaný pojezdový kola se v polních dílnách velmi špatně vyměňovaly a že to bylo často potřeba. Mezi kola se dostával písek, kamení a bahno, který když zamrzlo, tak se musel podvozek rozebrat celej.
Proti tomu T-34 byl takovej tank, co má všechny parametry vyvážený. Cenu, hmotnost, rychlost, odolnost, palebnou sílu. Je výbornej v průchodu terénem.
Hnát nevycvičený vojcly v čemkoli do útoku je pitomost, bez ohledu na techniku. Co se týče úrovně výcviku, měli převahu cca do začátku roku 44, pak se to vyrovnalo na cca 1:1.
Že by byl Pz IV technicky vyspělejší bych si dovolil nesouhlasit. Měl nepochybně vyspělejší některý jednotlivý zařízení, rozhodně radiovybavení, převodovku a podobně. Samotnej design byl ale u T-34 nesmírně pokrokovej, díky zešikmenýmu pancéřování byl stejně odolnej jak tank s pancířem dvonásob tlustým (a tím dvojnásob těžkým). Problém byl, že tanky vyrobený v letech cca 42-43 ve velkým spěchu nekvalifikovanou silou byly většinou velmi špatně
Často se mluví o převaze německých kanónů v penetračních schopnostech. To je sice částečně pravda, ale platí to jen v určitém rozsahu. Rusové většinu zbraní konstruovali jako univerzální, čili i tankový kanóny byly dělaný tak, aby měly přiměřenej výkon proti pancíři a zároveň proti živý síle, spolejhali na těžký projektily větší ráže. Němci šli cestou velmi rychlejch lehkejch projektilů, který mají výhodu v první části letu, jenže díky lehkosti brzo ztrácejí rychlost a od určitý vzdálenosti jejich výkon začne klesat. Naopak těžkej projektil ztrácí rychlost pomalu a díky vysokýmu průřezovýmu zatížení má při dopadu na pancíř větší účinek. Krom toho je výhodnější při boji s pěchotou.
Na toto téma doporučuju tenhle článek:
http://www.militaria.cz/cz/clanky/vojenska-technika/mytus-jmenem-kwk.html
@Blackfish Mazej psát! Ať už tě tu nevidím!