Historie vojenství, od kyje k pušce

Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
1272830323366

Komentáře

 • Kušiník podle vzoru Lučištník.
 • @Nevada Kušovník.

  @Hildegarda Když pominu, že symbol svatých zároveň připomíná církev a náboženství, které to s mrtvými taky nemají dvakrát dobré, tak připomínají jméno bitvy. Nebo se mají dle tvého mínění politicky korektně přejmenovávat i dějiny? Krom toho, ten kdo má největší právo něco Stalinovi vytýkat, jsou právě oni. Fakt se nesnaž vykládat něco tomu, koho se to týká mnohem víc.
 • Já je mám zafixované jako kušníky...Něco lze odvodit z této diskuze
 • I ten může být. Já to mám podle toho, že se Kušovník objevil v Krvi elfů. Nakonec se ale zdá, že správná varianta je ještě jinde. Z jiné diskuse na toto téma:
  http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=1810&ID_from=62001303&dir=-1&auth=

  Příspěvek uživatele:
  Už mě ta debata nebaví napsal jsem na AV ČR na ústav češtiny... Vydržte do vyjádření.

  Po obdržení vyjádření:
  žádný z dostupných výkladových slovníků češtiny ani jeden z
  Vámi uvedených výrazů bohužel neuvádí. Nicméně v dokladech
  shromážděných Českým národním korpusem se vyskytuje v
  publicistických textech podoba "kušista". To by odpovídalo i
  slovotvorným zvyklostem češtiny tvořit názvy osob např. právě
  pomocí přípony - ista (z nejnovějších výrazů ze sportovní oblasti
  lze uvést též kitesurfista, kendista nebo korfbalista).

  S pozdravem
  Barbora Procházková
 • Nebo jak by řekl seriálový Yoren: "Ten, co nabijí moc dlouho."
 • Jo, to je ovšem jen jedna strana mince. Kuše se sice nabíjí dlouho a u mohutnějších verzí je potřeba háčku na opasku nebo i heveru, jakmile je nabitá, už to střelce tolik nestojí. Nadto se s ní potom celkem snadno míří. Ale natáhnout luk, držet ho natažený a přitom mířit a pak vystřelit a necuknout při tom, to zas taková švanda není.
 • Já bych řekl, že žadný správný jiný slovo není. Je to prostě střelec z kúše, nebo střelec ze samostřílu. Ještě jsem na to schválně koukal do Wagnerovi knihy Kroje, Zbroje, zbraní z doby husitské a nikde se tam jiný výraz než střelec/ci s kůšemi nebo samostříli nevyskutuje. Stejně jako jako je z tam není uveden střelec z ručnice, hákovnice, píštaly. Stejně jako se neuvádí že byli v bitvě u Kresčaku janovští kůšovníci, ale janovští střelci z kuší. Naopak lučistník je tam uveden běžně. K podobnýmu temátu docela pěkný článek o dlouhém luku napoleon-knihy.blogspot.cz/2010/06/azincourt-bernarda-cornwella-jiriho.html. Docela mě dostalo, že uvažovalo ještě za Napoleonských válek o použití luku ( což se neuskutečnilo, protože v té době už nebyl nikdo dlouhodobě cvičen ve střelbě z dlouhého luku.
 • Jinak pokud si chcete přečist dobrý román od anglických lučištnících doporučuju Azincourt od Bernarda Cornwella. Bitva tam je dobře románově popsaná a nechybí ani historická poznámka z čeho vycházel co by tam mělo být historicky přesně a co si přibájil. Říkam si že je škoda že taky nemáme někoho jako je Cornwell, kdo by tak obsáhle psal historický romány o našich slavných válkách . On píše romány od Artuše přes Alfreda Velikého, Stoletou válku až po Napoleonské války - já jsem čelt kromě Sharpa z Napole. válek všechno a je to celkově hodně dobrý.
 • @flanker.27 Dostal si svojmu menu.
  Najprv nabozenstvo, potom sarkazmus a potom narceni z toho, ze sa snazim niekomu nieco vykladat. A pritom som len napisala, ako to pripada mne. Ale super vediet, ze zem sa toci. Aspon mozem ist v klude spat.
 • @Hildegarda To co jsi prohlásila je takový virtuální povytažení obočí. Je v tom mínění a odsudek, ano, tvůj, nepřisuzuji jej jinému =D
 • V českém překladu Medieval II Total War jsou uvedeni Janovští Kušiníci.
 • Nevím, jestli to hodit sem, nebo do sranda topič. Každopádně stojí za to vidět, jak funguje A-Team syrské osvobozenecké armády...

 • To budou asi ti rebelové, které svět (kromě dábělského Ruska a Číny) má podporovat proti imperátorovy ?
 • @Blackfish Tyhle lidi není třeba podporovat. Je jedno jestli se mezi sebou pobijí pomocí kamenů nebo raket. I když podle dostupné ukázky je jasné co je účinnější :D.
 • Přesouvám to sem...
  Everett_Young napsal(a):

  @flanker.27 A z Ruských letadel se mi hrozně moc líbí Čajka

  Pěkná, ale prý pro průměrného pilota skoro k nezvládnutí. Já jsem fanda La-7

  image
  Komentář upravil(a) flanker.27 2013-03-08 11:34:57
 • JoeGyry napsal(a):

  An arbalist, also spelled arbelist, is one who shoots a crossbow.


  Ale po česky netuším, tiež som stretol s výrazom kušostrelec. Lebo ten výraz Arbalist/arbelist mi príde že popisuje moderného strelca z kuše.

  Nu, Balist je niečo so strieľaním, Balisti strieľali, Ar(b) tam bude zrejme tá kuša, takže možno stačí Arbalista. Ale neviem to dedukujem.
 • Tohle je správnej instruktor:

 • Bez zbytečných pohybů navíc a s téměř strojovou přesností. Zjevně to nedělá poprvé :D

  O podobném expertovi mi vyprávěl děda. Když dotyčný branec házel granátem, tak u toho zakopnul, granát mu vyletěl z ruky a dopadl jen pár metrů před něj. Naštěstí přitom zárověň upadnul, takže se mu nic nestalo, akorát oficíra z něj málem trefil šlak.
 • Eště jak to tam pak vklidu uhrabává :)
 • Kamarád voják vyprávěl, že když se po nástupu v zimě učili házet granáty, tak jedné slečně byla zima na ruce, takže si vzala rukavice a při odhozu jí ten granát vyklouzl a spadl za záda - pán, co je učil, ji jen serval dopředu do toho ďolíku, kam měli házet. A teda, co říkal, tak takhle v klidu to pak neuhrabával.
 • @Krisa To víš, Čína, kdyby přišli o jednoho "studenta" tolik by se zase nestalo :D
 • Je tu někdo kdo má rád napoleonské války ?
 • @DanielSvatoš Četl jsem Kovaříka, jestli se to počítá...
 • počítá já od něj taky čtu má dobré knihy ale nejlepší jsou Marbotovi Paměti četl jsi to ?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Nahoru
Komentáře
Dolů