Ašaj

upraveno 6. listopadu 2010 v Spekulace

V jedné kapitole ve Hře o trůny říká Jorah Mormont, že Ašaj je "přístav daleko na jihu".

Vývozní artikly tohoto exotického sídla: Rudí kněží, Poutačky stínů, Azor Ahai, rudé hedvábí, dračí vejce... a další.

V Jonově kapitole vypráví Mance, že divoká žena mu zašila plášť ašajským hedvábím, které nalezla ve ztroskotané bárce na Zamrzlém pobřeží.

Ptám se: jak se tam ta bárka vzala? Když pomineme možnost, že to hedvábí bylo určeno pro Jorahovu Lynesse (bylo by to vůbec z časového hlediska možné?), pak mě nenapadá, proč by někdo vozil takovou vzácnou látku na sever k divokým. Ano, pašeráci s nimi obchodovali, ale co dobrého mohli dostat výměnou? Kdybych byl pašerákem, spíše bych se snažil vzácné hedvábí udat někde, kde jsou dámy a kde se vyrábí ošacení. Což za Zdí určitě není.

Vzpomeňme v této souvislosti na slova Quaithe : "Aby ses dostala na sever musíš jít na jih. Abys dosáhla západu, musíš jít na východ." Co když Ašaj leží tak daleko na jihovýchodě, že už tam je celkem zima? Co když má svět Písně takový zvláštní tvar, že Ašaj leží zároveň i na severozápad od Zdi? V takovém případě se tam ta bárka mohla dostat přímo z Ašaje, jen ji tam odnesla bouře, nebo něco podobného.

Víme, že Ašaj leží u Stínu. Třeba je stín totéž, co Srdce zimy, jen z druhé strany.

Azor Ahai je koneckonců ašajská legenda. Připadne vám obvyklé, aby hrdina putoval tisíce mil na druhý konec světa, tam porazil Jiné, zase se vrátil zpátky a byl považován za zachránce všeho? Považuji za pravděpodobnější, že AA vykonával hrdinské činy spíše nedaleko Ašaje. Snad bojoval proti Stínu; porazil Jiné útokem z tohoto směru, a tím zachránil i Západozemí.

Co myslíte? Diskutujte, ťunkové! :)

1235

Komentáře

  • upraveno 28. srpna 2012

    ještě mě tam chybí skrytá země

    Hh, terror incognita.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 29. srpna 2012
    :D Už som sa zľakol, že tam Narnia nie je :D

    Když se skříň otevře v Narnii a zavře se v Neverlandě, když Zeměmoře vyschne a Azeroth začne létat v ovzduší jako Outland. Tehdy přijde khal Drogo od Sunset Sea, no né dřív.

    BTW: Kde je zemeplocha?
  • upraveno 29. srpna 2012
    Náhodou Nový Krobuzon s jeho kaktusíky, cheprijkama a rukodlakama bych rád navštívil. A hlavně Tkáče! :)
  • :D Už som sa zľakol, že tam Narnia nie je :D

    Když se skříň otevře v Narnii a zavře se v Neverlandě, když Zeměmoře vyschne a Azeroth začne létat v ovzduší jako Outland. Tehdy přijde khal Drogo od Sunset Sea, no né dřív.

    BTW: Kde je zemeplocha?


    země plocha lítá nad planetou a voda která z ní padá čas od času vyvolá monzunové srážky v zemích věčného léta :)
  • ještě když se země otevře a Feanoruv dědic vynese silmaril
  • Brane ku*vauž říkám ti že nejsem žádné debilní dítě lesa ale hobit HO-BIT !!
  • upraveno 29. srpna 2012
    Astaldeo napsal(a):

    Náhodou Nový Krobuzon s jeho kaktusíky, cheprijkama a rukodlakama bych rád navštívil. A hlavně Tkáče! :)

    Ale psychomůry a tu jejich debilní totalitu ať si strčí za klobouk. Rukodlaci jsou taky pěkná pakáž. A mít k sobě za pitomou krádež naroubovanej kotel by se mi sakra nelíbilo.
  • upraveno 29. srpna 2012
    Vlcacka: O tom žádná, ale je to jistě jeden z nejbizarnějších světů, o kterém sem kdy četl ;) Dal bych zlatý prase za pohled na Armadu...
  • upraveno 29. srpna 2012
    Astaldeo napsal(a):

    Vlcacka: O tom žádná, ale je to jistě jeden z nejbizarnějších světů, o kterém sem kdy četl ;) Dal bych zlatý prase za pohled na Armadu...

    :-)
  • upraveno 29. srpna 2012
    Já bych do Nový Krobuzon šla, ale výradně jako významný člen vládnoucího establishmentu.

    Já bych chtěla vidět město zavěšené na řetězech ze Zjizvené noci.
  • upraveno 29. srpna 2012
    Ja chci kalimdor... A tamriel
  • Moomin , to je země Mumínků ??
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    upraveno 29. srpna 2012
    Jaj Mumínci, ti jsou boží. Jsem to po pár letech znovu nedávno viděla a přišel mi strašně vtipnej zevlák, kterej se jmenuje Šňupálek - dřív mi nedocházelo, jaký to je vtípek povedený :)
  • fují, nekaž mi představu o Šňupálkovi ....a je to skrytý Aragorn ještě než měl co společného s prstenem :D

    ...ty jo, tak tam se chci podívat :)
  • upraveno 7. října 2012
    Zajímavé, jak se to vždycky stočí úplně jinam :)
  • upraveno 9. října 2012
    Ne to není zajímavé, to je normální :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 8. července 2015
    Přesun ze smazané diskuze:
    Mirkleus napsal(a):

    Četl jsem tu teorii, že Shadow land za Ašajem je pouze Krajina za zdí z druhé strany. A že jsou tam taky Jiní( A právě zde bojoval Azor Ahai proti jiným, ne v Západozemí).

    Tak mě napadlo - co když nají Ašajané také svou ,,Noční hlídku´´ , která bojuje proti jiným a chrání Ašaj a vlastně celý Essos pře invazí Jiných.Pro mě to dává docela smysl...


    *****************************************
    p1e9t9r2 napsal(a):

    Ašaj tak tam už se vydal na výlet Egg aby zjistil, jak výhnout vejce no a víme, jak ten pokos dopadnul

    hnzanai napsal(a):

    @p1e9t9r2 Egg byl na výletu v Ašaji? To jsi zjistil kde?

    Svět ledu a ohně.
  • upraveno 8. července 2015
    Je o tom ve světe ledu a ohně, takže si říkám, že ten ašaj zas tak daleko asi nebyl, když si tam udělá výlet král sedmi království
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    @p1e9t9r2
    p1e9t9r2 napsal(a):

    Je o tom ve světe ledu a ohně, takže si říkám, že ten ašaj zas tak daleko asi nebyl, když si tam udělá výlet král sedmi království

    To nemá, co dělat se vzdálenosti, protože tenhle král cestoval ve svém dětství skoro pořád, takže to, že se vydal do Ašaje u Stínu, bych přičítal spíš tomu, než že Ašaj není daleko.
  • @Tyrion Lannister To vím, ale spíš, že král si odjede pryč a nechá království doma bez krále, když mu stále hrozí nebezpečí od blackfirů je docela vtipné. Jen nevím jak dlouho byl pryč to by nám mohlo hodně pomoct ohledně té vzdálenosti
  • upraveno 8. července 2015
    a byl na té cestě "jako král" nebo jako král čekatel, hmm ?
  • @p1e9t9r2 No, on to pak Krvevran s Blackfyry docela pořešil :-D
  • Tak vzhledem k tomu, že je Ašaj obydlený, tak už by o tom snad někdo věděl ne?
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Kromě Světa ledu a ohně máme taky oficiální mapy. Ašaj je dost daleko. Ale není to v tom světě nepřekonatelná vzdálenost. Ta cesta trvala určitě několik měsíců. A Ašaj nebyla jediným místem, které přitom navštívil. Doslova se tam píše, že pátráním po záznamech o dracích strávil několik posledních let své vlády. Že král nebyl v království zase tolik nevadí. Měl dospělé syny, kteří ho mohli zastoupit, určitě měl pobočníka.
  • @Nevada Jenom dva a jeden z toho se trůnu zřekl a ani neměl děti a ted druhý měl děti jenom dvě. Třetí syn byl zabit.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 8. července 2015
    Já vím. Nic z toho nevylučuje, že ho mohli ve vládnutí zastupovat. Kromě toho mrtvého, pochopitelně.

    Nicméně, zřejmě během jeho cest vládl pobočník, ať už to byl kdokoliv.
  • @Nevada
    ok, díky za info. Svět jsem koupil teprve nedávno a jsem zatím jen u kapitoly Děti Valyrie nebo Invaze Andalů...
  • p1e9t9r2 napsal(a):

    Je o tom ve světe ledu a ohně, takže si říkám, že ten ašaj zas tak daleko asi nebyl, když si tam udělá výlet král sedmi království

    Vzhledem k tomu, že Egg žil ve stejné době jako Krvevran, který je teď (pravděpodobně) vrostlý do čarostromu daleko na severu (asi by tam nešel kdyby to tam aspoň trochu neznal), tak se třeba do Ašaje vážně podíval okolo Zdi...
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Kdyby se targaryenský král, jehož život zdokumentovali mistři, dostal do Ašaje cestou od Zdi, tak by o tom byl nejeden záznam, bylo by to obecně známo. Aegon V. zemřel nějakých 40 let před událostmi Písně.
    Co má mít společného cestování s tím, že Egg žil ve stejné době jako jeho prastrýc Bloodraven?
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.