Souhrn Tance s draky 2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

 

Bran III Jon VII
Daenerys VI Princ Zimohradu
Strážce Jon VIII
Tyrion IX Přeběhlík
Králova kořist Daenerys VII
Jon IX Slepá dívka
Duch Zimohradu Tyrion X
Jaime I Jon X
Daenerys VIII Theon I
Daenerys IX Jon XI
Cersei I Královnin strážce
Železný nápadník Tyrion XI
Jon XII Odvržený rytíř
Odmítnutý nápadník Znovuzrozený griff
Oběť Victarion I
Ošklivé děvčátko Cersei II
Tyrion XII Králoborec
Krotitel draků Jon XIII
Královnin pobočník Daenerys X
Epilog

 

—- přejít na první část Tance s draky —-

 

35. BRAN III

Během doby, kterou Bran s ostatními tráví v podzemí s dětmi lesa, se od zelenověštce, který se kdysi jmenoval Brynden, učí jak ovládat své měničské schopnosti. Zotavený Jojen je stále zasmušilejší a zdá se, že má strach. Meera Branovi sdělí, že nakonec budou muset odejít, zatímco Bran tam zůstane. Po několika měsících pobytu mezi dětmi lesa nastal čas, aby Bran pokročil v učení. Po pozření zvláštního pokrmu ze semen čarostromu, který vypadá, jakoby obsahoval krev, se Branovi podaří přenést se na chvíli do božího háje na Zimohradu. Uvidí svého otce. Pomocí čarostromů se může podívat do jakékoliv doby, kterou si usmyslí. Večer Bran marně čeká na Meeru a Jojena. Když nakonec usne, ve spánku znovu očima čarostromu sleduje různé události z historie Zimohradu napříč staletími.

 

36. JON VII

Šest nových bratrů Hlídky, včetně dvou, kteří byli dříve divokými, vyrazí doprovázeno zkušenými průzkumníky za Zeď, aby složilo přísahu před stromem srdce. Jon jede s nimi, když ještě předtím oznámí Železnému Emmettovi radostnou novinu, že bude velet kopinicím, které se přidaly k Hlídce a budou přemístěny do hradu Dlouhá mohyla.
Během cesty ke stromu srdce se objeví průzkumník Tom Ječmínek. Našel skupinu divokých s jedním obrem v božím háji. Jon se rozhodne pokusit je přesvědčit, aby se vydali s nimi ke Zdi. Když je naleznou, i přes počáteční nevraživost se podaří vyhnout boji. Nováčci odříkají slib a divocí včetně obra nakonec putují s nimi zpět.
V Černém hradě čeká Jona dopis od Stannise. Spojil se s horkými klany a dobyl Pahorek v Hlubokém lese. Přidali se další seveřané a jeho armáda sílí. Armáda Mormontů navíc spálila lodě železných u pobřeží. Bolton prý táhne na Zimohrad, aby oženil Ramseyho s Aryou. Zachráním tvou sestru, budu-li moci, píše neočekávaně laskavě. Jon ovšem poslal na jih též Manceho a šest kopinic. Může se Jon spolehnout na Manceho? Může věřit Melisandře? Porazí Stannis Boltona? Udrží on sám Zeď? Vše, co Jon má, jsou pochybnosti.

 

37. DAENERYS VI

Daenerys navštěvuje tisíce lidí z Astaporu utábořených u Meereenu. Jsou nemocní a umírají, ale ona se nebojí, že se nakazí, protože krev draka není náchylná k nemocem. Zpátky ve své pyramidě je informována, že před svatbou musí být její tělo vyšetřeno rodem jejího budoucího manžela. Daenerys odmítne, ale nakonec je přesvědčena, aby to udělala. Hizdahr Daenerys říká, že Yunkai rádo uzavře mír za poplatek a obnovení otroctví. Daario Naharis se vrací a informuje ji o situaci s přebíhajícími žoldáky mezi její stranou a Yunkai. Daenerys nařizuje uzavřít městské brány a poddá se touze po Daariovi.
(by svoa00)

 

38. PRINC ZIMOHRADU

Theon jako svěřenec Neda Starka a nejbližší žijící osoba Aryi Stark dostal za úkol odvést falešnou nevěstu před oltář. Ta ho prosí o pomoc a o to, aby utekli ze Zimohradu. Theon ale stále zápasí s identitou Smraďocha a neodvažuje se podniknout cokoliv, čím by mohl Boltony rozzlobit. Po rychlém obřadu pod bílým stromem následuje svatební hostina, kam také přicházejí zprávy o tažení Stannise a Karstarků proti Zimohradu. Dále je odhaleno něco z nedůvěry vůči přehnaně veselému a štědrému Manderlymu z Bílého Přístavu. Boltonův bastard pověří Smraďocha, aby doprovodil nevěstu k novomanželskému loži. Nakonec je i nucen jí rozříznout svatební šaty a “připravit” nevěstu na svatebním loži. Dýku má stále při sobě…
(RadekK)

 

39. STRÁŽCE

Areo Hotah je v hodovní síni Slunečního oštěpu, když je přivítán ser Balon Swann. Kromě jeho a prince Dorana je přítomna také princezna Arianne, Oberynova milenka Ellaria a jeho dcery. Jsou zde také významní vazalové rodu Martellů. Přítomnost všech těchto lidí na jednom místě plní síň napětím a nervozitou. Poté co rytíř královské gardy předá princi truhlici s Horovou lebkou, začíná hostina o sedmi chodech. Ser Balon je usazen mezi princem a jeho dcerou, která s ním u večeře flirtuje. Balon sděluje Doranovi zprávy, které sebou přivezl z Králova přístaviště. Královna Cersei pro něho uvolnila místo v královské radě a přeje si, aby princ Doran odcestoval do hlavního města. Také si přeje, aby její dcera Myrcella přijela s ním. Po večeři Doran opouští síň, aby se uložil ke spánku, a vyzývá písečné hady, aby jej následovaly do jeho soláru. Areo jde s nimi, společně s princeznou Arianne a Ellariou.
Když jsou konečně v soukromí, vypustí ženy své emoce na povrch. Ellaria si stěžuje na hlubokou pomstychtivost písečných hadů a ptá se, kdy tato nekonečná hra pomsty konečně skončí. Poté, co odejde ze soláru, vyžádá si Doran od dcer svého bratra přísahy věrnosti a podělí se s nimi o své plány. Vinu za smrt Aryse a zranění Myrcelly svalí na Temnohvězdu. Také jim vysvětluje, že od spojence z Králova přístaviště se dověděl o úmyslech královny Cersei. Při cestě do Králova přístaviště je mají v lesích přepadnout divoši a zabít jeho a Trystana. Pak každou z nich pověří úkoly. Obara má doprovázet sera Balona na cestě do Vysoké poustevny, aby tam rytíř mohl vyzvat na souboj Temnohvězdu za jeho činy proti princezně Myrcelle. Nymeria a Tyene budou doprovázet malou princeznu na cestě zpět do Králova přístaviště místo něho. Tam Nymeria zaujme místo v malé radě a Tyene má za úkol sblížit se s Nejvyšším septonem.
Když je propustí, probírá ještě se svou dcerou zprávu, která k nim dorazila z Lysu. “Přes Úzké moře pluje do Západozemí početná flotila.” Společně přemýšlí, jestli je to dračí královna s Quentynem a jejími draky, a jestli mají namířeno do Dorne.
Doran Martell má rozestavené svoje figurky na šachovnici. Hady ukryté v trávě. A je připraven zahájit s Lannistery svou hru o trůny.

 

40. JON VIII

Jon vyšle Val za Zeď najít Tormunda. Ta mu slíbí, že se vrátí s Tormundem nebo bez něj. Chce po něm jen vědět, jestli zabil Jarla. Zabila ho Zeď, odpoví Jon.
Později se Jon radí s Bowenem Marshem, Othelem Yarwyckem a septonem Celladorem. Ti kritizují Jonova rozhodnutí, třeba že novým zbrojmistrem jmenoval Koženáče, jednoho z Divokých, kteří přešli k Hlídce. Koženáč také slouží jako tlumočník pro obra Wun Wuna, který nezná společnou řeč.
Jon navíc do ledových cel umístil dvě mrtvoly divokých, aby se mohl něco dozvědět o nemrtvých, pokud se jimi stanou. Ani to se nezamlouvá zejména Celladorovi. Nejvíce ovšem protestují proti puštění Val. Jednak očekávají Stannisův hněv, Marsh se navíc bojí přívalu dalších divokých, pokud je Val přivede, pro které nebude dost potravy ani možností je zvládat. Rozpory ještě posílí, když Jon naznačí, že další divoké, kteří se měli shromáždit v Tvrdodomově, by bylo lépe rovněž přivést do bezpečí Zdi. Zdůvodňuje to tím, že pokud Divocí zemřou, mohou se vrátit jako nemrtví a budou tak mnohem nebezpečnější.
Pak, aniž by získal souhlas ostatních, poradu rozpustí.

 

41. TYRION IX

Loď z Volantisu je už 12 dní polapena úplným bezvětřím v Zálivu žalu. Tyrion se uvolil, že s Grešlí rozveselí posádku rytířským soubojem na praseti a na psovi. Tenčí se zásoby a tak další souboje už nepředvádějí, aby se prase i pes nestaly obětí lodního kuchaře. Nálada se zhoršuje, už ani trpaslík na palubě nepřináší štěstí. Tyrion řekne Jorahu Mormontovi nepříjemnou pravdu, že není jisté, až najdou Daenerys, koho nakonec omilostní a koho potrestá. Konečně se zvedá vítr, ale místo příznivého větru je rovnou přepadá obrovská bouře. Loď je těžce poškozená, naklání se a má zaplavený nákladový prostor. V bouři přišli o stěžeň, rudého kněze, dva ohnivé prsty, jednoho důstojníka a devět námořníků. Druhý den umírá zraněný kapitán a později i oslepený kuchař. (Vdova prorokovala, že se loď nikdy nedostane do cíle své cesty, ale Tyrion čekal něco trochu jiného.) Lodní důstojník odhadl, že jsou u jižního konce Ostrova cedrů. Když spustili tažné čluny, jeden se potopil a otroci s druhým raději odveslovali na sever. Devatenáct dnů jsou unášeni mořem. Konečně se na obzoru objevila velká galéra, otrokářská. Mormont tasí meč…
(RadekK)

 

42. PŘEBĚHLÍK

Theon dostal za úkol dělat koupelovou služku lady Arye (Jeyne) – Ramsay chce mít svoji nevěstu čistou, ale služky by si všimly jejích modřin. Theon jí radí, aby si pamatovala, že je Arya a on není Theon ale Smraďoch. Lord Ramsay jim totiž nechce ubližovat (pouze když mu k tomu dají důvod).
Jedna z Abelových pradlen se Theona začne vyptávat, jak dobyl Zimohrad, a on jí na to odpoví: „Jako zrádce. Jako Theon Přeběhlík.“ Nic jí neprozradí, protože si je jistý, že to je Ramsayho léčka. Následně si ho nechá předvolat lady Dustin a nechá se jím zavést do krypt pod Zimohradem. Zde mu řekne, že lady Arya neustále pláče, což působí veliké potíže, protože seveřani se Hrůzova bojí, ale Starky milují. Theon si všimne, že někteří z mrtvých Starků nemají meče. Což ho znepokojí, protože železo meče udržuje duchy zemřelých zamčené v jejich kobkách. U hrobky Rickarda Starka se Theon zeptá lady Dustin, proč Starky nemá ráda a ona mu odpověděla: „Ze stejného důvodu, z jakého je ty miluješ.“
Theon si nakonec uvědomí, že chtěl být jedním ze Starků, stejně jako kdysi lady Dustin – Brandon Stark ji připravil o panenství, jenže Rickard Stark měl jižanské ambice a zasnoubil svého syna s Catelyn Tully. Poté měla Barbrey naději, že se provdá za Eddarda, jenže i toho dostala Catelyn a jí zůstal mladý lord Dustin, kterého jí naopak vzal Ned (jako vazal následoval Neda a zemřel při Robertově rebelii). Lady Dustin Eddardovi vyčítá, že nechal kosti jejího muže v Dorne, i když kosti své sestry Lyanny přivezl domů. Proto čeká na kosti Eddarda Starka a chce jimi nakrmit své psy, aby nikdy neodpočívaly vedle jeho sestry.

 

43. KRÁLOVA KOŘIST

Stannisova armáda opouští Pahorek v Hlubokém lese. Aša je spoustaná a Stannis má v úmyslu ji přivést na Zimohrad a předvést dceru krakatice jako svého zajatce a důkaz své síly. K Zimohradu by měli dorazit asi za patnáct dní. Aša poklekla tak, jako to před ní udělali jiní včetně jejího otce, aby mohli příště vstát a bojovat. Aša se snaží Stannise ovlivnit a říká mu, že jeho bratr Robert byl známý tím, že si z nepřátel dělal přátele. Robertovo jméno však Stannise rozčilí, a tak se rozhodne ho před ním už neopakovat.
Na mužích z jihu si sníh začíná vybírat svou daň, ale seveřané jsou na podobné počasí zvyklí. Muži královny Selyse, uctívači Pána světla, přemýšlejí o tom, že vykonají lidskou oběť svému bohu, aby sněhová bouře přešla. Stannis jim však nenaslouchá, ani mužům, kteří chtějí zbudovat tábor, ve kterém by bouři přečkali. Po patnácti dnech zdolali jen polovinu zamýšlené vzdálenosti. Po třiceti dnech už jsou téměř u Zimohradu.
Stannis se svými muži doráží do malé vesnice, kde zbudují tábor a pokoušejí se chytat ryby. Jsou sice utáboření, ale uvězněni sněhem. Především ale nemají zásoby a hladovějí.

 

44. DAENERYS VII

Daenerys se probouzí vedle Daaria a váhá ohledně blížící se svatby. Daario ji žádá, aby se provdala za něj, ale ona ví, že to udělat nemůže a ani to neudělá. Yunkajci obléhají město, ale záměrem není město zničit, ale rozšířit za pomoci hladomoru nemoci a donutit Meereen podřídit se.
Daario královně představuje tři muže z Dorne, kteří tvrdí, že pro ni mají dary. Představí se jí jako Quentyn Martell, Gerris Drinkwater a Archibald Yronwood. Ukáží jí list, který dokazuje tajné spojenectví mezi Dorne a Targaryeny, které měl zpečetit sňatek jejího bratra Viseryse a Arianne Martell. Vzpomene si na slova Quaithe, která jí mimo jiné řekla, že musí být ve střehu před synem slunce (které mají Martellové ve znaku). Odmítne Quentynovu nabídku k sňatku a upřednostní Hizdahra.
(by svoa00)

 

45. JON IX

Do Černého hradu zavítá královna Selyse na cestě do Noční pevnosti se Shireen, svými, resp. Melisandřinými muži v čele s Axellem Florentem a vyslancem Braavoské Železné banky Tychem Nestorisem. Setkání není pro Jona příliš příjemné, brzy se přesvědčuje, že Cotter Pyke královně ve svých dopisech nelichotil oprávněně. Královnin doprovod je poněkud šokován, když spatří Wun Wuna, ten se ovšem představí a poklekne. Od Koženáče už umí několik slov. Setkání se nakonec obejde bez incidentu, ale královnin chlad a pohrdavost nepoleví.
Vyslanec Tycho poté jedná s Jonem. Lannisterové přestali splácet Braavosu dluhy Železného trůnu. Banka proto zjišťuje, zda by Stannis mohl být důvěryhodnějším partnerem. Tycho by chtěl vyrazit za Stannisem. Jon ho varuje, že cesta zemí ve válce může být nebezpečná. Nabízí mu zásoby a průvodce, ovšem něco za něco. Pro začátek chce půjčit na jednu plavbu tři lodě, na kterých Braavosané připluli do Východní hlídky. Dále finanční půjčku. Smlouvání trvá dlouho, ale džbán svařeného vína je nakonec zpečetí.
Problémy jsou se serem Axellem. Chce vidět Val. Přitom pravděpodobně ví, že je pryč. Jon prohlásí, že Val je v bezpečí a dále se o ní nehodlá bavit. Spíše přemýšlí, jak později dluh Železné bance splatí. Vyruší ho zpráva, že ke Zdi přijela urozená dívka na umírajícím koni. Není to Arya, je to Alys Karstark, která žádá o ochranu před svým strýcem Creganem, kterého si má vzít. Dědicem rodu je její bratr Harrion, ten je ale zajatcem v Panenském jezírku. Jon se dozvídá, že Creganův otec Arnolf přísahal Stannisovi věrnost, protože doufá, že Lannisterové proto Harriona popraví. Arnolf se spojil s Boltonem a hodlá Stannise zradit. Ve jménu tvého otce tě prosím: Ochraň mne, žádá Alys.

 

46. SLEPÁ DÍVKA

ARYA
Arya je stále slepá. Cez deň. V noci vtelená do Nymerie vedie najodvážnejšiu svorku v okolí k hostinám. Niekedy z jeleňa, inokedy z človeka. V noci je mysľou ďaleko za morom medzi svojimi. Cez deň sa stále zručnejšie pohybuje po chráme a po meste. V meste chodí žobrať a zisťovať tri nové veci, v chráme pomáha opatrovať tých, čo si prišli pre dar Smrti. Počíta schody, aby trafila, učí sa klamať a rozoznať klamstvo, posilňuje ostatné zmysly.
Pohyb vetra ju zrazu upozorní, že nie je sama. Ktosi, koho nepozná po hlase a kto je tichší a rýchlejší ako ona, ju napadne, zmláti palicou a zmizne. Neskôr je jej pripomenutý príbeh vzniku viery v boha mnohých tvári a na potulkách prístavom sa dozvedá, že boli zajaté lysanské lode s otrokmi spomedzi Divokých.
To najdôležitejšie sa udeje na záver. Arya si nájde nové oči. Prostredníctvom mačky vidí svoje okolie a spozná v Láskavom mužovi neznámeho útočníka s palicou. Odhalí ho, ale svoju schopnosť utají. Za odmenu sa ráno zobudí a konečne zase vidí. Neistý plamienok sviečky je to najkrajšie, čo v živote videla.
(sarven)

 

47. DUCH ZIMOHRADU

Na Zimohradu nalezli tři mrtvé muže a mezi muži lorda Boltona se začalo šeptat, že v hradu jsou Stannisovi přátelé, kteří stojí za jejich smrtí, což vede k hádkám.
Theon se často prochází sám po hradbách a dalších prostorách Zimohradu a tráví čas v božím háji.
Jedna z Abelových pradlen chce od Theona zavést do krypt, on ji však odežene, protože tuší lest. Té noci spadne nová stáj a než stihli odklidit trosky, naleznou čtvrtou mrtvolu, o které již nemohlo být řečeno, že se jednalo o nehodu. Byl to Ramsayeho oblíbenec Žlutý Dick, kterému někdo uřízl úd a vrazil mu ho do úst tak prudce, až mu vyrazil tři zuby.
Theon při procházce na hradbách potká muže v kápi a s dýkou, který ho označí za „Přeběhlíka“, ale nezabije ho – nechá ho Ramsayovi. Po návratu do svého pokoje si Theona předvolá lord Bolton a vyslýchá ho. Protože se sám toulal po Zimohradu, je označen za vraha. Díky jeho zuboženému stavu ho však Roose propustí jako nevinného.
Po cestě do božího háje se za hradbami ozývá válečný roh a buben. Theon se modlí ke stromu srdce, aby mu bohové dovolili zemřít s mečem v ruce. Při modlitbě začínají listy šeptat jména „Theon a Bran“ a Theon se bojí, že ho straší Branův duch (ačkoliv Branovi ve skutečnosti nikdy neublížil). Překvapí ho tři Abelovy pradleny se zbraní a Theon je prosí, aby ho zabily. Ony mu slíbí rychlou smrt, ale nejprve musí zazpívat Abelovi.

 

48. TYRION X

Tyrion je spolu s Grešlí a jejími zvířaty dražen v táboře před obléhaným Meereenem. Po dlouhém licitování, do kterého se zapojí i západozemský žoldnéř, jsou koupeni otrokářem, kterému by tloušťku záviděl i magistr Illyrio. Odporně vypasený otrokář patří mezi nejbohatší a nejvlivnější yunkajce a má zálibu v bizarních bytostech, které si kupuje do sbírky. Tyrion šikovně přesvědčí svého nového pána, aby koupil i zbídačeného Mormonta. Medvěda nezlomilo bití od otrokářů, fyzické vyčerpání u vesel a dokonce ani hlad. Zničila ho až pouhá slova – když se dozvěděl o svatbě Daenerys.
Během cesty k příbytkům jejich majitele sleduje Tyrion pozorně situaci a běžné dění v ležení. Brzy zaregistruje řádění nakažlivé nemoci – Krvavého průjmu. Rychle dojde k závěru, že nejlepší bude utéct, co nejdříve to jen půjde.
Hned první večer předvádějí vystoupení pro svého pána, pak roznášejí nápoje mezi hosty. Je mezi nimi i Hnědý Ben Plumm, ve kterém Tyrion pozná muže, který ho chtěl koupit. Žoldnéř se znovu pokusí trpaslíka získat, tentokrát ho vyhrát v cyvasse. Hraje přímo proti Tyrionovi, ale nakonec jen prohraje velkou sumu peněz. V závěru dne se Tyrion dozví, že budou vystupovat před samotnou Daenerys, při oslavách uzavření míru.

 

49. JAIME I

Jaime přijíždí z Řekotočí k hradu Havranostrom, který je obléhán armádou Jonose Brackena. Brackenové a Blackwoodové jsou sousedé a odvěcí nepřátelé. Oba rody se postavily na stranu Robba Starka, ale po Rudé svatbě Brackenové na rozdíl od Blackwoodů poklekli před Lannistery.
Obléhání se táhne, na dobytí hradu nemá Bracken dost sil. Jaime se dohodne s Brackenem, že se pokusí za cenu územních zisků pro Brackeny domluvit s Tytosem Blackwoodem kapitulaci. To se mu podaří celkem snadno, i když za cenu ústupků. Jako rukojmí si bere jednoho z Blackwoodových synů, Hostera, který svým nadšením pro knihy připomíná Jaimemu Tyriona. Naopak Bracken musí do Králova přístaviště poslat jednu ze svých dcer jako dvorní dámu.
Jaimeho oddíl se zpět vrací jinou cestou a na noc se utáboří ve vesnici Grošostrom. V noci stráže přivádějí Brienne z Tarthu. Vypadá hůř než kdy jindy a sdělí mu, že s ní musí sám odejít za Sandorem Cleganem, který prý vyhrožuje, že jinak zabije Sansu Stark.

(brbr)

 

50. JON X

Ve světle R’hllora se koná svatba Alys Karstark a Sigorna, mladého magnara Thennů. Zatímco Melisandra si dává na obřadu záležet a královna Selyse je z obřadu ve zbožném rozpoložení, většina ostatních jen trpně mrzne ve studeném větru.
Jon po obřadu opět bez skrupulí sděluje Melisandře své pochybné mínění o moci Pána světla a pravdivosti jejích vizí. Melisandra totiž není schopná vidět ve svých plamenech ani Stannise, ani Manceho. A její záměnu Alys a Aryi jí samozřejmě Jon neváhá připomenout. Nezdary však Mel vysvětluje tím, že vize nelžou, pouze ona chybuje při výkladu jejich významu. Podobné mínění má Jon i o Melisandřiných varováních před dýkami ve tmě, které prý okolo něj vidí.
Pak se jí Jon omluví a jde navštívit zajatce – Cregana Karstarka, který dorazil na Zeď den po Alys a jeden z jeho lidí měl tolik nerozumu, že se pokusil na Hlídku zaútočit. Oznámí mu radostnou zvěst, že se Alys provdala. Cregan se pokouší protestovat a spílá Jonovi, ale ten mu jen sdělí, že lordem Karské bašty je Harrion a i Alys má před Creganovým otcem přednost. Dva z mužů, kteří přišli s Creganem, potvrdili její slova o plánech spojenectví Arnolfa s Ramsayem Sněhem a Alys věří, že až se vrátí do Karské bašty, budou jí vrata otevřena. Nabízí mu proto čestný mír, to jest dát se k černým. To Cregan odmítne. Jon ho upozorní, že Stannis, až se vrátí, jej nejspíše popraví, pokud nebude nosit černý plášť. Pak se vydá na svatební hostinu.
Svatební veselí přece jen na chvíli otupí rozbroje mezi černými, divokými a královninými muži. Během hostiny dorazí list od Cottera Pykea, který sděluje, že se dle rozkazu vydává s loděmi na Tvrdodomov. Opět však na něj ser Axell zaútočí otázkami na Val. Hrozí spor, vtom ale zazní roh. Dvakrát. Divocí. Tormund přichází.

 

51. DAENERYS VIII

Daenerys pořádá svatební hostinu, které se účastní i lordi z Yunkai a vůdci žoldáckých skupin. Dohodnutá je výměna sedmi rukojmích z každé strany. Ze strany Meereenu to bude Hizdahrova sestra a dva bratranci, Daenerysin ochránce Jhogo, admirál Groleo, kapitán Neposkvrněných Hrdina a Daario Naharis. Daenerys se také snaží najít způsob, jak nahradit Hnědého Bena a jeho muže, kteří přeběhli k Yunkai.
Daenerys Quentynu Martellovi ukazuje Viseriona a Rhaegala. Žádá ho, aby odešel z Meereenu, protože tu pro něj není bezpečno. Muži jako Daario a Hizdahr ho vidí jako hrozbu. Quentyn to však odmítá.
Daenerys se odebere na lože, kde na ni čeká opilý a žádostivý Hizdahr. Dovolí mu, aby se s ní miloval. Missandei vidí, že její královna je nešťastná a utěšuje ji. Daenerys nakonec usíná, ale bojí se zítřka, protože zítra budou znovu otevřeny bojové jámy a poteče krev.
(by svoa00)

 

52. THEON I

Posádka Zimohradu očekává útok Stannise, když je nalezena další mrtvola – Malý Walder Frey (Abelovy pradleny ho prý nezabily). Po nálezu se strhne potyčka, při které je zraněn lord Manderly, devět mužů zemřelo a další tucet byl zraněn. Lord Bolton nařídí svým mužům zaútočit na Stannisovo vojsko.
Abelovy pradleny využívají vřavy a spustí plán na záchranu Eddardovy dcery za pomoci Theona. Theon s pradlenami vyvedl Jeyne ven na nádvoří (nejprve jít nechtěla, protože se bála, že jde o Ramsayeho lest), kde se rozdělili. Theon s Jeyne a dvěma pradlenami šli na hradby, kde ženy zabily dva strážné, což donutilo Jeyne vykřiknout. Přiběhnuvší strážní zabili obě pradleny a Theonovi nezbylo nic jiného, než s Jeyne na rameni skočit z hradeb Zimohradu.
V této kapitole sledujeme úplnou přeměnu Smraďocha zpět v Theona, který vzpomíná na předchozí život na Zimohradu a dospěje k názoru, že měl raději být s Robbem Starkem a zemřít společně s ním ve Dvojčatech.

 

53. DAENERYS IX

Daenerys s manželem navštěvují bojovou jámu. Silný Belwas zde jí smažené kobylky a Hizdahr jí říká, že jsou chutné, ale ona je odmítne. V jámě je dvacet tisíc přihlížejících, a když Hizdahr oznámí začátek bojů, skandují slovo Matka ve svém jazyce. Daenerys si pomyslí, že nemilují ji, ale zápasy.
Mezi zápasy dva trpaslíci předvádějí rytířské klání, jeden z nich jede na praseti a druhý na psu. Jeden z nich má štít v barvách Lannisterů, což Daenerys pobaví. Hizdahr na ně chce vypustit lvy, ale Daenerys mu připomíná, že trpaslíci k tomu nedali svolení, na rozdíl od ostatních bojovníků.
Příští bojovnicí je Barsena Černovlas, kterou však rozpárá kanec – k nelibosti davu. Daenerys už má podívané dost a chce odejít. Silnému Belwasovi se poté, co snědl otrávené kobylky, najednou přitíží. V té chvíli se konečně objeví Drogon, kterého přilákal křik a krev. Sežehne kance, načež ho začne požírat, poté i Barsenu. Hizdahr nařizuje kopiníkům, aby draka zabili, ale Drogon se úspěšně brání. Daenerys vběhne do jámy. Bojí se, že ji drak nepozná, a když na ni vypustí oheň, vezme na něj bič. Drogon ji nakonec nechá nasednout na svá záda. Společně s ním stoupá a Meereen je pod ní menší a menší.
(by svoa00)

 

54. JON XI

Jon s Tormundem těžce vyjedná podmínky, za kterých nechá 4000 jeho divokých projít branou. Hodlá je usadit v dalších neobydlených hradech hlídky. Divocí se mimo jiné vzdají zlata a cenností, kterými hodlá Jon zaplatit Braavosanům.
S Val se poté Jon vydá vykonat návštěvu u královny, kterou chce seznámit s podmínkami divokých. Val a královna si do oka nepadnou a Jon příliš neuspěje ve snaze přesvědčit Selyse, že podmínky dojednané s Tormundem jsou nutností. I Jon se však na odchodu dostane s Val do sporu, a to kvůli Shireen. Val poděsila její nemoc a prohlásila ji za nečisté dítě, kterému by pomohl jen bolehlav, ale stačil by i polštář nebo dýka. Prohlásí, že Manceho a Dallino dítě nechce ve stejné věži jako Shireen. Její projev primitivní pověrčivosti Jonem notně zacloumá.
Později se na vrcholu Zdi radí Jon s Bowenem Marshem, Othellem Yarwyckem, Clydasem, septonem Celladorem a klanovými náčelníky Flintem a Norreym, kteří se přidali ke Stannisovi. Opět je to další kolo sporu o to, jestli divoké pouštět přes Zeď, nebo ne. Tormunda ostatní již berou jako věc, se kterou se musí smířit, ale svár vyvolá, když Jon prohlásí, že hodlá vpustit i Plakače, pokud bude ochoten přijmout jeho podmínky.
Bowen, když skončí vypočítávání, kolik asi divokých bude nutno přijmout včetně těch, kteří jsou v Tvrdodomově, prohlásí, že pokud Hlídku nezabijí meči, udělají to ústy. Jon jim sdělí, že Divocí se vzdají cenností, kterými hodlá zaplatit Braavosu, a další podmínkou jsou rukojmí – sto chlapců, synové náčelníků a velitelů. Bowen však ani to nepovažuje za dostatečnou záruku. Nakonec Jonův plán nazve zradou a porušením přísahy. Jon se odvolá na pasáž o obraně říše lidí. Tím skončí debatu a rozdá úkoly, které každého čekají. A vzpomene na Melisandřino varování o dýkách ve tmě.

 

55. CERSEI I

Cersei je stále vo väzení a dúfa, že Jaime príde na bielom koni a vyslobodí ju. V úplnej izolácii od vonkajšieho sveta pomaly prichádzajú pochybnosti, Cersei sa stáva čoraz labilnejšou a poddajnejšou. Starajú sa o ňu tri septy – Unella, Moelle, Scolera. Nerozprávajú sa s ňou, neodpovedajú na jej otázky. Ponúka im zlato, pocty, oni sú však k jej prosbám a vyhrážkam hluché. Nenechajú ju odpočinúť, budia ju dňom i nocou a žiadajú ju, nech sa prizná k svojim hriechom až nakoniec vyčerpaná Cersei súhlasí a požiada o audienciu u Najvyššieho vrabčiaka. Priznáva k cudzoložstvu s Lancelom a Černokotlými, ale pripisuje to osamelosti a strachu o svoje deti. Odmieta, že by mala pomer, kým ešte Robert žil, taktiež obvinenia Černokotlého o vražde bývalého Najvyššieho septona, o krivom svedectve proti Margaery a úkladnú vraždu Roberta. Klamstvami označí aj reči o inceste. Najvyšší vrabčiak ju oboznámi so súdom, ktorý sa bude viesť proti nej a povolí jej všetky návštevy okrem jej syna. Po priznaní Cersei dostáva väčšiu celu a požiada o návštevu strýka Kevana. Ten jej odpúšťa Lancela a informuje ju o Myrcelle, z čoho ona obviňuje iba Tyriona. Poprosí strýka, aby oslovil Qyburna a dôveroval mu pri menovaní rytiera Kráľovskej gardy ako náhrady za mŕtveho Arysa.

 

56. KRÁLOVNIN STRÁŽCE

První kapitola Barristana Selmyho v Písni ledu a ohně.
Již několik dní je královna Daenerys nezvěstná. Od doby, kdy z bojové jámy odletěla na hřbetě Drogona na sever od města. Při této události zemřely přibližně dvě stovky lidí a třikrát tolik jich bylo zraněno. Někteří věří, že je královna mrtvá. Jiní doufají, že se vrátí.
Její manžel Hizdahr zo Loraq se chopil příležitosti a převzal vládu nad Meereenem pevně do svých rukou. Velení nad Mosaznými zvířaty předal jednomu ze svých příbuzných. Její khalasar vyslal pryč z města, aby stříbrnou královnu našli v travnatých pláních, kde byl drak spatřen naposledy. Písařka Missandei byla propuštěna ze své funkce. Danyiny služebné odjely s ostatními Dothraky, a Silný Belwas se kvůli otráveným kobylkám v medu zmítá mezi životem a smrtí.
V jejím apartmá nyní přebývá už jen Missandei a on. Když rytíř na terase vzpomíná na své mládí a na všechny krále, které nedokázal ochránit, přichází k němu Missandei a oznamuje mu, že se s ním chce v soukromí setkat Skahaz mo Kandaq (Holotemenný), nyní již bývalý kapitán Mosazných zvířat.
Na konci dne se s ním Barristan setká ve stájích. Holotemenný mu oznamuje, že chytil cukráře, který otrávil Belwase. Vyslechl ho a dozvěděl se, že jej k tomu donutili muži Harpyje a původně byly kobylky určeny pro královnu. Z toho důvodu Skahaz obviňuje Hizdahra z pokusu o zabití své manželky. Prý má také v plánu společně s Reznakem otevřít přístav flotile z Volantisu. Lidé budou znovu zotročeni a Barristan bude vržen do bojových jam, aby tam zemřel v klání. Dále na něho naléhá, že je třeba zasáhnout bez svolení královny. Její věrní žoldnéři jsou připravení zaútočit na yunkajce, kteří jsou stále usazeni okolo města. Barristan chce cukráře vyslechnout osobně a slíbí Holotemennému, že promluví s Šedým červem, aby se Neposkvrnění přidali k jejich akci.

 

57. ŽELEZNÝ NÁPADNÍK

Victarion Greyjoy kotví poblíž Ostrova cedrů, blízko Zálivu otroků. Jeho bratr Euron ho vyslal za Daenerys Targaryen, aby mu ji přivedl, ale Victarion se s ní plánuje oženit sám. Rána, kterou utržil v boji s Talbertem Serrym, se zanítila. Má podezření, že mistr Kerwan, kterého spolu s ním poslal Euron, se ho spíš pokouší zabít. Dozvídá se, že na cestě je i loďstvo z Volantisu, zatímco jeho vlastní flotila se cestou roztrousila a jen polovina lodí našla cestu. Loď, která právě připlula, má na palubě i rudého kněze Moqorra. Ten tvrdí, že v plamenech viděl, že Victarion zemře, pokud mu kněz nepomůže. Posádka by chtěla vidět kněze mrtvého, ale Moqqorovi se pomocí magie podaří uzdravit Victarionovu ruku. Victarion poté nechá mistra Kerwana obětovat kvůli příznivému větru.

 

58. TYRION XI

S rychle postupující epidemií v táboře se Tyrionovi konečně naskytne příležitost k útěku. Jejich pán umírá a Tyrionovi se díky drzému jazyku podaří zajistit, aby byl s Grešlí a Mormontem poslán pro čistou vodu. Tyrion předpokládá, že po smrti otrokáře budou zabiti jeho nejoblíbenější otroci a nehodlá čekat, aby si pravdivost svého předpokladu ověřil na vlastní kůži.
Během cesty ke studni opět pozorně sleduje dění v táboře a při pohledu na vojáky, kteří chystají katapulty a jiné zbraně proti drakovi, se jen tiše směje. Z knih si pamatuje, že jediné slabé místo draka jsou jeho oči a mozek za nimi.
U studny se v dlouhé řadě čekajících probírají novinky. Každý tvrdí o Daenerys a jejím drakovi něco jiného – podle některých na něm odletěla, podle jiných ji drak shodil a pak ji přejel vůz, podle dalších ji sestřelili kušostřelci, když se snažili zasáhnout draka. Na zpáteční cestě Tyrion změní směr a přesvědčí ostatní, aby šli s ním. Vydají se k táboru žoldnéřského společenstva Druzí synové, vedeného Hnědým Benem. Při následném setkání s veliteli přesvědčí Tyrion Plumma, že jejich přijetím do společenstva může hodně získat a nic ztratit.

 

59. JON XII

Začíná velký přesun. Tormundovi divocí procházejí Zdí. Nejprve rukojmí, pak bojovníci, pak ženy a děti a nakonec zadní voj. Bowen Marsh a mnoho dalších s trpným nesouhlasem plní Jonovy příkazy. Celkem podle Bowena prošlo Zdí 3119 divokých, kteří budou postupně podle Jonových rozkazů umístěni v hradech Hlídky, v Krtinci a v Daru. Jeden z žijících Tormundových synů bude Jonovi sloužit jako panoš.
Přesun trvá celý den, k večeru se zvedá vítr a padá sníh. Jon je velmi rád, když se opět ocitne na jižní straně Zdi. Jediné, co přinese Jonovi na mysl trochu veselí, je fakt, že Černý hrad nyní nevypadá jako místo ticha a stínů. Všude je plno světel, plno hlasů a života.
Dorazí zpráva od Cottera Pykea. Z jedenácti lodí zůstalo šest, podařilo se nalodit jen část divokých, došlo k bojům. V lese i ve vodě jsou mrtvé věci. Žádá o vyslání pomoci po souši. Na moři zuří bouře. Snáší se noc a moje stráž začíná, pomyslí si Jon.

 

60. ODVRŽENÝ RYTÍŘ

Hizdahr zo Loraq pořádá audienci. Barristan Selmy je přítomen jako králův strážce, i když byl ze své funkce propuštěn. Síň je plná stovek prosebníků. Král na většinu nereaguje a po celou dobu za něho hovoří navoněný senešal Reznak mo Reznak. Některé hlasy volají, že Hizdahr není jejich pánem a že chtějí zpět královnu, načež se v davu strhne hádka a strkanice o to, jestli královna je nebo není mrtvá.
Audienci přeruší příchod tří yunkajských otrokářů. Krvavovous, který je doprovází, hodí před Hizdahra uťatou hlavu Grolea. Otrokáři se ohání smlouvou, kterou uzavřeli pro příměří. Krev za krev, život za život. Protože Yurkhaz byl ušlapán davem v bojové jámě, byl popraven námořník Groleo. Jako gesto dobré vůle yunkajci propustili tři ze zbylých šesti rukojmí. Všechno jsou to příbuzní Hizdahra.
Když je audience u konce, rozhodne se Barristan varovat prince Quentyna. Zastihne jej na odchodu do své komnaty. Varuje prince před Hizdahrem a vysvětluje mu, v jaké pozici se nyní nachází. Doporučuje mu okamžitě opustit město a vrátit se do Dorne, jinak riskuje svůj život. Barristan doufá, že tak mladý princ učiní.

 

61. ODMÍTNUTÝ NÁPADNÍK

Quentyn nehledí na radu sera Barristana Selmyho a zůstává nadále v Meereenu. Jeho společníci Gerris a Arch se mu snaží rozmluvit setkání s Otrhaným princem, ale on se jimi nenechá odradit. Nehodlá se vrátit do Slunečního oštěpu s prázdnou.
Setkají se Otrhaným princem ve sklepení domu s purpurovým lotosem na dveřích. Quentyn se mu snaží vysvětlit důvod své cesty a proč zradili Větrem hnané. Poté mu nabízí zlato, aby si jeho společenství najal do svých služeb. Když se ho Otrhaný princ zeptá, co za to zlato chce, prozradí mu Quentyn svůj úmysl. Chce ukrást draka. Načež Otrhaný princ nesouhlasí s cenou. Chce za svou spolupráci Pentos.

 

62. ZNOVUZROZENÝ GRIFF

Jon Connington se vylodí se čtvrtinou Zlatého společenstva na Mysu hněvu. Díky momentu překvapení se jim podaří bleskově dobýt Gryfův hřad, sídlo rodu Connigtonů, i několik menších přilehlých hradů. Connington nařídí Haldonovi poslat dopis Doranu Martellovi se zprávou, že jeho synovec Aegon je naživu, a doufá v alianci s Dorne. Ukazuje se, že doba je příhodná pro jejich věc: Západozemí je oslabené boji o moc, Stannis Baratheon daleko na severu, Mace Tyrell odjel do Králova přístaviště a k obléhání Bouřlivého konce zanechal před hradem jen část svého vojska. Jon si potají ošetřuje ruku napadenou šedým lupem, je si vědom toho, že kdyby se vojáci dozvěděli o jeho nemoci, odvrátili by se od něj.
Po čtyřech dnech pošle Connigton pro prince Aegona, který dorazí s prvním členem své Královské gardy – serem Rollym Kachnopole. Jon prince spraví o jejich plánu dobýt Bouřlivý konec. Aegon souhlasí, avšak s jednou změnou: útok chce vést sám.
(by sveva)

 

63. OBĚŤ

K Aši Greyjoy se vracíme v opuštěné severské vesnici vzdálené asi jen tři dny cesty od Zimohradu. Kvůli nekončící sněhové bouři zde již po devatenáct dní živoří armáda Stannise Baratheona a Arnolfa Karstarka, který se k nim připojil. Docházejí zásoby a přibývají úmrtí z umrznutí a vyčerpání. Byly odhaleny první známky kanibalismu, které král ihned trestá smrtí provinilých jedinců upálením ve jménu boha R’hllora. Mezi jižanskými rytíři a vojáky, severskými klany a Karstarky se projevuje netrpělivost z čekání a rozpory v názorech na další postup proti Boltonům a jejich přívržencům. Aša se střetává se skupinou jezdců, kteří nově přijeli do vesnice, a poznává v nich své druhy, železné muže, jenž byli vykoupeni z vězení Pahorku v Hlubokém lese Tychem Nestorisem, služebníkem Železné banky Braavosu. Bankéř si žádá okamžitého přijetí u krále Stannise a informuje, že pod zdmi Zimohradu čekají na Stannise oddíly Morse „Vránojeda“ Umbera a také předává Aši “dárek”. Dárek je dívka a stařec, který Ašu osloví jako svou sestru a představí se jí jménem Theon.
(sepsal vojtilla)

 

64. VICTARION I

Victarion Greyjoy pokračuje na cestě do Meereenu. Posádka je zneklidněná přítomností Moqorra, ale Victarion trvá na tom, že Rudý bůh jim pomůže. Jeho ruka je sice nyní popálená, přesto je silnější než kdykoliv předtím. Nyní jsou s ním dva bohové.
Železná flotila se zmocní za pomoci Moqorrových proroctví řady obchodních lodí. Jako výraz vděku Victarion nechá na bárce vyslané na moře upálit několik otroků (oběť pro oba bohy). Po této oběti se zvedne příznivý vítr pro nyní už šedesát lodí Železné flotily.
Victarion té noci Moqorrovi ukáže roh, který mu dal Euron. Je na něm prý napsáno Jsem Spoutávač draků. Je na něm zmíněno i to, že kdo na něj zatroubí, zemře, což už Victarion ví. Moqorro na to odvětí, že je jedno, kdo na roh zatroubí. Draci přijdou k pánovi rohu. Victarion si roh musí přivlastnit. Krví.

 

65. OŠKLIVÉ DĚVČÁTKO

ARYA
Arya spolu s ďalšími akolytmi obsluhuje jedenásť služobníkov Mnohotvárneho boha, ktorí sa stretli na výnimočnej spoločnej večeri. Prvým bodom programu boli dohody, kto komu dá Dar, druhým Aryina skúška. Opäť je prichytená pri priehľadnom klamaní a pri túžbe zabíjať svojvoľne, z pomsty. Aj tak však dostane úlohu – dať Dar, teda zabiť neznámeho človeka. Ten je neustále chránený dvoma ochrancami a je medzi ľuďmi.
Znovuzrodená Kočka z kanálu ho tri dni sleduje, kým zistí, ako na to a kto to je. Zistí, že je to zlý človek, nepoctivý poisťovateľ lodí. Laskavý muž ju upozorní, že nie je na nej posúdiť, či je dobrý, alebo zlý, či si zaslúži pokoj smrti, alebo nie.
Arya, neskôr Kočka, sa stane Škaredým dievčatkom. Dostane novú tvár. Doslova. Navštívi jedno z najtajnejších miest chrámu – sklad, kde sú tisíce skutočných tvárí. Istejšie ako kúzlo či trik.
Nasadenie skutočnej tváre bolí, sú v nej spomienky a smrť. Smrť je aj v pláne tejto novej, škaredej a dobitej tváre. Stačia rýchle ruky, otrávená minca v mešci a muž napriek dvom bodyguardom je bezmocný a zomiera. Škaredé dievčatko dostáva naspäť tvár dcéry Eddarda Starka a čierno-biele rúcho akolytu k tomu. Začína pravé učenie, ako sa stať Nikým.
(sarven)

 

66. CERSEI II

Cersei pristúpi na ponižujúcu cestu kajúcnice až do Rudé bašty, v prípade, ak jej zaručia, že sa jej nič nestane a bude môcť opäť prebývať vo svojich komnatách so synom po boku. Septy ju celú vyholia a nahá, bosá a zraniteľná prechádza ulicami mesta za pokriku a nadávok ľudu. Na začiatku cesty je hrdou kráľovnou, ktorá neskrýva svoju nahotu, na jej konci je to zlomená žena, ktorá sa plazí a škriabe po štyroch až k vytúženému cieľu. Nový člen kráľovskej gardy ju na konci cesty vezme do náručia a odnesie do Maegorovej pevnosti. A do príbehu tak vstupuje Robert Strong, nemý rytier a obor v jednom.

 

67. TYRION XII

Tyrion podepisuje dlužní úpisy společenstva, kterými si koupil život, svobodu a možnost uplatnit svůj nárok na Casterlyovu skálu. Cena je nemalá: sto zlatých dragonů pro seržanty, tisíc pro vyšší důstojníky, sto tisíc pro zástupce velitele a pro pokladníka a nakonec sto tisíc, úrodnou půdu, hrad a panský titul pro samotného velitele, Hnědého Bena Plumma. Jednoho dne toho možná bude litovat, ale teď, půl světa od Západozemí, rád vymění kus podepsaného papíru za výhody. Když je s tím Tyrion hotov, je přijat mezi Druhé syny a do knihy se jmény členů se podepíše inkoustem s kapkou vlastní krve. Hned pod podpis Joraha Mormonta.
Po podpisech je poslán k vozům s výzbrojí, aby si našel zbraň a brnění. Vezme s sebou Grešli, která se od příchodu ke společenstvu na Tyriona zlobí a nemluví s ním kvůli opuštění jejích zvířat. Neustále namítá, že mezi otroky by jim bylo lépe. Tyrion se rozhodne, že jí bude raději lhát, pokud ji to uklidní. U vozů se potkávají s Mormontem, který trefně poznamená, že i s výzbrojí se z nich nejspíš brzy stanou mrtvoly, protože Yunkai už v podstatě válku prohrálo, třebaže to ještě yunkajští páni neví. Tyrion je si toho vědom taky. Druzí synové jsou opět na špatné straně. To se musí změnit a on se o to hodlá postarat.

 

68. KRÁLOBOREC

Barristan Selmy a Holotemenný se opět tajně sešli ve zbrojnici, aby se dohodli, jak budou postupovat při chystaném zatčení Hizdarha a zajištění města. Brány města mají být zavřeny a Hizdahrovi ani královniným šenkům se nesmí nic stát.
Zbytek dne Barristan tráví obchůzkami a výcvikem mladých rytířů. Večer pak vzpomíná na turnaj v Harrenově a na Ašaru Dayne do které se tehdy zamiloval. Kdyby byl býval v posledním klání vyhodil Rhaegara ze sedla, vybral by za královnu lásky a krásy Ašaru, a vše by tenkrát bylo jinak.
V hodině vlka vyrážejí Barristan s Holotemenným uskutečnit jejich plán. Do komnat krále Hizdahra je vpuštěn pouze on. Král se vypotácí ze své ložnice skoro nahý a za ním Barristan zahlédne postelovou otrokyni. Barristan se z Hizdahra snaží vypáčit doznání k pokusu o otrávení královny a odhalení, kdo je Harpyje. Hizdahr vše popírá a když Selmy tasí meč, volá král turnajového šampióna Khrazze o pomoc. S ním si však rytíř snadno poradí a Hizdahra schovaného za závěsem zajme.
V ten moment přichází sluha se zprávou, že někdo z jámy vypustil draky.

 

69. KROTITEL DRAKŮ

Quentyn Martell nemůže usnout. Hlavou se mu honí myšlenky a jeho naivní sny. Pohrává si v soláru se svíčkou a hovoří s Gerrisem o tom co se následující ráno chystají provést. Stejně nemá šanci usnout a tak přečká vzhůru až do hodiny vlka. Se svými společníky krátce posnídá a vyrazí dolů k úpatí velké pyramidy, převlečeni za mosazná zvířata.
Znají pro tento den tajné heslo mosazných zvířat, a tak bez problémů vystřídají hlídku u brány. Poté dovnitř vpustí Větrem hnané s vozem plným masa a s velkými řetězy. Dole u jámy už však tajné heslo neplatí a strážní se na ně vrhnou. Spolu s žoldáky ale všechny stráže pobijí.
Uvnitř nalézá Quentyn na dně jámy zeleného draka. Pokyne mužům, aby jej nakrmili přivezenou ovcí, a mezitím hledá ve tmě druhého. Ten je usazen ve svém hnízdě, vydlabaném ve stropě jámové síně. Hned jak ho tam Quentyn objeví, se Viserion snese ze stropu mezi ně. Quentyn se zdivočelého draka snaží zkrotit bičem a předstíranou odvahou stejně jako to viděl udělat Daenerys s Drogonem v bojové jámě. Drak ho však ignoruje a snaží se dostat otevřenými vraty ven na svobodu. Žoldnéři po sobě pokřikují a střílí po něm z kuší, čímž vyprovokují Viseriona k útoku. Jeden z mužů je zasažen dračím plamenem a posléze se z něho stává dračí pochoutka. Když se Quentyn snaží Viseriona opět zkrotit bičem, objevuje se za jeho zády Rhaegal. Princ si uvědomuje, že bič v jeho ruce hoří, jeho ruka hoří, všechno na něm hoří. Dává se do křiku.

 

70. JON XIII

Nikdo není nadšen z toho, že by Jon vyslal výpravu na Tvrdodomov, a královna Selyse nejméně. Rozhodně odmítne jakkoli záchrannou výpravu podpořit vlastními silami. Jon ať dělá, co musí, a bude se z toho zodpovídat, až se Stannis vrátí. Selyse Jona dále seznámí s plánem oženit tři ze svých rytířů s dcerami Gerricka Králokrve, jednoho z náčelníků divokých, který se prohlašuje být jejich novým králem. Navíc hodlá oženit sera Patreka z Královy hory s Val. Po Jonovi chce, aby Val poslal za ní, protože ji bude učit dvorským způsobům. Jon si je jist, že to proběhne úchvatně, i pro názory Val na Shireen. Na odchodu chce s Jonem mluvit Mel, ale ten ji odbývá s tím, že její plameny lžou. Mel mu je schopna dát jen mlhavé odpovědi a podobenství, a tak ji Jon zanechá za sebou.
Koženáčovi řekne, že hodlá večer ve Štítosíni jednat se všemi veliteli ohledně výpravy, na kterou budou potřeba nejen muži, ale též vozy, zásoby a tažná zvířata. Na Jona se valí další problémy. Yarwyck si stěžuje, že nestačí zobyvatelnit všechny pevnosti. Má málo stavitelů a divocí neumějí pracovat s kamenem, jsou líní a nedisciplinovaní. Marsh zase ani trochu neulehčuje Jonovo rozhodování, koho má poslat na Tvrdodomov. Nejraději by, aby poslal pryč co nejvíce divokých, aby je nemusel krmit. Jedině úkol přemístit vězně z ledových cel do sklepení lorda velitele neznamená větší problémy.
Tormund přijíždí s bojovníky, které slíbil vyčlenit pro výpravu na Tvrdodomov. Sliboval jich 80, přivezl 50. Než s ním Jon stihne něco věcného projednat, přinese mu Clydas list, o kterém prohlásí, že jej vyděsil. Na dopisu zvenčí stojí jen Bastard. Jon rozlomí pečeť a začne číst. List je od Ramsayho Boltona, pravého pána Zimohradu, jak se tituluje. Ten tvrdí: Falešný král Stannis je mrtev, zničen v bitvě. Jeho armáda je rozprášena. Má jeho meč. Má Manceho. Chce zpátky svou nevěstu. Chce Melisandru, královnu Selyse a Shireen. Když mu Jon vyhoví, nechá Hlídku na pokoji. Jon přečte obsah Tormundovi. Spolu se pak několik hodin radí.
Hlídka, divocí a královnini muži se setkají ve Štítosíni, kam rytíři, kteří odešli sloužit k Hlídce, odkládali svá dřívější heraldická znamení. Jon všem zopakuje, že je třeba poslat pomoc na Tvrdodomov. On sám se však cesty nezúčastní. Pojede na jih. Nato jim přečte Ramsayho dopis. Vypukne vřava. Když se hluk trochu uklidní, Jon zopakuje, že Hlídka se na záležitostech říše nepodílí, proto pojede na jih sám. Kdyby však se někdo chtěl k němu připojit… Mnoho jich tak učiní.
Když však vyjde Jon ven, uslyší křik. Wun Wun drží v rukou zkrvavenou mrtvolu rytíře Patreka z Královy hory. Sám je raněn a rozběsněný, mlátí mrtvolou o zeď. Jon se jej pokouší uklidnit a snaží se držet hromadící se dav dál od obra.
V tom spatří Wicka s nožem. Ten jej sekne do krku. Překvapený Jon se zeptá: “Proč?”
“Pro Hlídku,” řekne Wick. Pak Jona bodne Bowen Marsh se slzami v očích do břicha. Třetí rána zasáhne Jona do zad.
“Duchu,” zašeptá Jon. Čtvrtou ránu již necítí.

 

71. KRÁLOVNIN POBOČNÍK

Barristan je proti své vůli pasován do pozice pobočníka královny v době její nepřítomnosti. Draci jsou vypuštěni, Meereen se zmítá v požárech a Quentyn Martell naposledy vydechl při východu slunce.
Po princově smrti toho rána se Selmy odebere na radu, kde společně s ostatními probírají aktuální situaci. Důležité je, aby yunkajci propustili zbylé tři rukojmí. Pokud diplomacie selže, přijde řada na oheň a krev. Po zbytek rady probírají plány a přípravy na útok proti yunkajcům. Signál k zahájení útoku bude zapálení majáku na vrcholu pyramidy.
Poté se Selmy vydá do cely za dvěma společníky prince Quentyna, aby jim sdělil, že jejich princ zemřel. Slíbí jim Quentynovy ostatky a loď do Dorne, pokud pro něho splní jeden úkol. Budou propuštěni spolu s ostatními žoldáky a jejich úkolem bude vyřídit vzkaz Otrhanému princi, že pokud jim přivede zpět z tábora yunkajců jejich tři zajatce, dostane to, co mu Quentyn slíbil. Pentos.
Večer se pak Selmy setkává se Zelenou milostí, která se vrátila z diplomatického jednání s yunkajci. Výkupné bylo odmítnuto. Zelená milost věří, že je Dany mrtvá a přeje si i smrt draků. Radí Selmymu, že když propustí Hizdahra na svobodu, ukončí tím vraždění v ulicích Meereenu, které se poslední tři dny opět začalo stupňovat.
Jejich rozhovor přeruší Holotemenný, který přijde pobočníkovi oznámit, že yunkaiské trebuchety začaly bombardovat město. Barristan se chystá na válku, ale Zelená milost odpoví, že přes jejich hradby nelétají kameny, ale těla.

 

72. DAENERYS X

Daenerys jde skrz Dothracké moře zpět na jih k Meereenu. Nedokáže přinutit Drogona, aby ji vzal zpátky. Po cestě onemocní, krvácí a má halucinace. Vidí v nich i Quaithe a Joraha Mormonta a zdá se, že se týkají toho, že zapomíná, kým je. Naráží na dothrackého jezdce a poté i na skupinu khala Jhaqa, bývalého společníka jejího prvního manžela.
(by svoa00)

 

73. EPILOG

Epilóg vyrozprávaný z pohľadu Kevana Lannistera nás zavedie do Kráľovho prístaviska. Tu je zasadanie Malej rady, kde sa okrem iného rieši aj Cersein Boží súd, ktorý ju odsúdi alebo oslobodí. Po porade Kevan odchádza za svojou neterou Cersei. Následne je však vyzvaný, aby sa dostavil k veľmajstrovi Pycellemu. Tam uvidí bieleho havrana oznamujúceho zmenu ročného obdobia – zima je už tu! A zároveň tu nachádza aj mŕtvolu veľmajstra Pycelleho. Objaví sa tam Varys, postrelí ho kušou (podobne ako Tyrion Tywina) a napokon prikáže svojim ,,malým vtáčkom”, aby Kevana dorazili, sprevádzajúc to slovami, že ho nezabíja kvôli pomste či zlobe, ale kvôli ríši. Tiež ho uistí, že ten chlapec za Úzkym morom je skutočne Aegon Targaryen, ktorého považovali za mŕtveho.
(spísal Lord Gepeto Illar)