Doprovodné knihy ze světa Písně ledu a ohně

Aktualizováno 11. 6. 2019.

Stručný přehled vydaných i plánovaných knih a povídek, které G.R.R. Martin rád nazývá fiktivními dějinami, aneb „Co píše GRRM v době, kdy čekáme na další díl Písně.“

 

Rytíř Sedmi království je souhrnné vydání povídek o potulném rytíři Duncanovi a jeho neobvyklém panoši, které se odehrávají cca 90 let před Hrou o trůny. Zatím existují tři, ale vyprávění o Dunkovi a Eggovi zdaleka není u konce a G.R.R.M. jich plánuje ještě několik. Původně vycházely jednotlivé příběhy samostatně ve třech povídkových sbírkách. První z nich, Potulný rytíř, vyšla v roce 1998 (sbírka Legends). V roce 2003 následovala druhá – Přísežný meč (sbírka Legends II). Ta třetí pak v roce 2010 pod názvem Tajemný rytíř (sbírka Warriors). Jako ucelená kniha vyšel Rytíř Sedmi království v ČR v roce 2014 v nakladatelství ARGO (v USA až 2015, ale zato ilustrovaná). V lednu 2019 vydalo ARGO revidovanou verzi (zatím jen pevné vazby), aby odpovídala názvosloví jejich nového překladu Písně ledu a ohně.
Nakladatelství Crew vydalo první dvě povídky i jako komiks. Tu třetí pak bohužel vydalo už nakladatelství Omega.

Nebezpečné ženy je sbírka povídek různých autorů, do níž Martin přispěl povídkou Princezna a královna, aneb černí a zelení. Popisuje v ní příčiny a průběh krvavé občanské války zvané Tanec draků, kdy o Železný trůn soupeřily dvě větve rodu Targaryenů. Sbírka vyšla v ČR v roce 2015 u nakladatelství Motto (v USA 2013).

Darebáci je název povídkové sbírky, pro kterou G.R.R. Martin sepsal další střípek z historie rodu Targaryenů. Darebný princ dějově předchází povídce Princezna a královna a zachycuje barvité životní osudy prince Daemona Targaryena. Kniha Darebáci vyšla v ČR u nakladatelství ARGO v roce 2016 (v USA 2014).

Svět ledu a ohně – výpravná a bohatě ilustrovaná publikace, která shrnuje zatím známé dějiny světa Písně nejen v Západozemí, ale i na dalších kontinentech. V ČR vydal Talpress v roce 2015 (v USA 2014).

Povídka Synové draka, kterou Martin dodal do sbírky Kniha mečů se odehrává v době vlády synů Aegona Dobyvatele – Aenyse I. a Maegora Krutého. Knihu česky vydalo nakladatelství ARGO v říjnu 2018 (v USA vyšla na podzim 2017).

Při tvorbě Světa ledu a ohně napsal G.R.R.M. tolik poznámek o historických událostech z doby vlády targaryenských králů nad Západozemím, že většinu z nich nedokázal do už tak obsažné kroniky zahrnout a plánuje je později zpracovat do knihy Oheň a krev (Fire & Blood nebo taky pracovně GRRMarillion).
22. 7. 2017 Martin zveřejnil rozhodnutí rozdělit tuto obsáhlou kroniku do dvou svazků. Ten první vyšel 20. 11. 2018 v USA, česky vydalo Oheň a krev I. nakladatelství ARGO 11. 6. 2019. Popisovat bude období od Dobyvačných válek Aegona I. až po regentskou vládu za Aegona III. Bude tak obsahovat i události popisované v povídkách Synové Draka, Darebný princ, Princezna a královna, které G.R.R. Martin pro tuto kroniku podstatně rozšířil (hlavně první a poslední jmenovanou).
U druhého svazku Martin odhaduje vydání až za několik let, protože ho zatím nemá dokončený. Dle mistrova vyjádření by to však mělo být až po vydání Vichrů zimy.

V roce 2012 byl vydán soubor 12 map pod názvem The Lands of Ice and Fire. Mapy v českém překladu nevyšly.

 

Mezi další doprovodné knihy patří publikace, které tento svět sice nerozšiřují, ale vycházejí z něj:

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů – výběr citátů oblíbeného prostořekého trpaslíka vyšel v roce 2013 v ČR i USA (v ČR nakladatelství ARGO).

Hostina ledu a ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones, kterou vydala Omega, je průvodce stolováním a zábavou v Sedmi Královstvích, doprovázená úryvky ze všech pěti knih hlavní ságy a s předmluvou od G.R.R. Martina.

 

(Pozn.autorky: V tomto výčtu jsou záměrně vynechány knihy, které se týkají jen a přímo seriálu Hra o trůny.)