Doprovodné knihy ze světa Písně ledu a ohně

Stručný přehled vydaných i plánovaných knih a povídek, které G.R.R. Martin rád nazývá fiktivními dějinami, aneb „Co píše GRRM v době, kdy čekáme na další díl Písně.“

 

Rytíř Sedmi království je souhrnné vydání povídek o potulném rytíři Duncanovi a jeho neobvyklém panoši. Zatím existují tři, ale vyprávění o Dunkovi a Eggovi zdaleka není u konce a G.R.R.M. jich plánuje ještě několik. Původně vycházely jednotlivé příběhy samostatně ve třech povídkových sbírkách. První z nich, Potulný rytíř, vyšla v roce 1998 (sbírka Legends). V roce 2003 následovala druhá – Přísežný meč (sbírka Legends II). Ta třetí pak v roce 2010 pod názvem Tajemný rytíř (sbírka Warriors). Jako ucelená kniha vyšel Rytíř Sedmi království v ČR v roce 2014 (v USA 2015).
Nakladatelství Crew vydalo (zatím jen) první dvě povídky i jako komiks.

Nebezpečné ženy je sbírka povídek různých autorů, do níž Martin přispěl povídkou Princezna a královna, aneb černí a zelení. Popisuje v ní příčiny a průběh krvavé občanské války zvané Tanec draků, kdy o Železný trůn soupeřily dvě větve rodu Targaryenů. Sbírka vyšla v ČR v roce 2015 (v USA 2013).

Darebáci je název povídkové sbírky, pro kterou G.R.R. Martin sepsal další střípek z historie rodu Targaryenů. Darebný princ dějově předchází povídce Princezna a královna a zachycuje barvité životní osudy prince Daemona Targaryena. Kniha Darebáci vyšla v ČR v roce 2016 (v USA 2014).

Svět ledu a ohně – výpravná a bohatě ilustrovaná publikace, která shrnuje zatím známé dějiny světa Písně nejen v Západozemí, ale i na dalších kontinentech. V ČR vydáno v roce 2015 (v USA 2014).

Při tvorbě Světa ledu a ohně napsal G.R.R.M. tolik poznámek o historických událostech, že většinu z nich nedokázal do už tak obsažné kroniky zahrnout a plánuje je později zpracovat do knihy, kterou zatím nazývá Fire & Blood (nebo taky pracovně GRRMarillion).
* 22. 7. 2017 Martin zveřejnil rozhodnutí rozdělit tuto knihu do dvou svazků. Ten první by snad mohl vyjít už koncem roku 2018, nebo začátkem roku 2019. U druhého svazku odhaduje vydání až za několik let.

Z těchto poznámek vychází i povídka The Sons of the Dragon, kterou Martin dodal do sbírky Kniha mečů. Odehrávat se bude v době vlády synů Aegona Dobyvatele – Aenyse I. a Maegora Krutého. Knihu by mělo česky vydat nakladatelství ARGO v r. 2018 (v USA vyjde na podzim 2017).

V roce 2012 byl vydán soubor 12 map pod názvem The Lands of Ice and Fire.

 

Mezi další doprovodné knihy patří publikace, které tento svět sice nerozšiřují, ale vycházejí z něj:

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů – výběr citátů oblíbeného prostořekého trpaslíka vyšel v roce 2013 v ČR i USA.

Hostina ledu a ohně: Oficiální kuchařka Game of Thrones je průvodce stolováním a zábavou v Sedmi Královstvích, doprovázená úryvky ze všech pěti knih hlavní ságy a s předmluvou od G.R.R. Martina.

 

* aktualizováno 31. 8. 2017