GRRM řekl...

upraveno 1. září 2010 v George R.R. Martin
Posbírané informace z rozhovorů s Georgem R.R. Martinem o Písni ledu a ohně a všem, co se jí týká.
Aktualizace, tentokrát z Finnconu a návštěvy Talinu.Červenec 2009 Finsko, EstonskoTanec s draky hodlá GRRM dokončit na přelomu září a října 2009, aby mohl v USA vyjít v únoru 2010. Tanec s draky bude mít více jak 1200 stránek (v jeho DOSovském editoru). Také řekl, že na Winds of Winter a Dream of Spring si vyčleňuje pokaždé asi tak 3 roky....

Číst celý článek zde
11416181920

Komentáře

  • upraveno 8. října 2012
    Sarven: například ve Fantasy&Science Fiction zima 2008/2009 ho vychvalují M. Swanwick a i Neil Gaiman až to hezké není. Takové to: "čtěte ho vícekrát, napodruhé je lepší" a "Literatura jsou vesměs lži, samozřejmě. Ta nejlepší literatura ale vykládá užitečné lži, takové, které nám pomáhají najít smysl v našem často matoucím světě....U Genea Wolfa jste v dobrých rukou. Vypráví ty nejlepší lži." A tak. Mě ale zrovna ta jeho povídka moc nebavila. :-)
    Mučitelův stín byl 1. díl ságy Nového slunce, která se u nás zasekla právě na tom prvním dílu. Četl jsem to už dávno, tak před 15 lety. Měl tam pár zajímavých nápadů, ale že bych z toho byl úplně u vytržení se říct nedá.
    Takže klidně můžeš zkusit. :-)
  • upraveno 8. října 2012
    nevada, prepíšem to veľmi nahrubo, skôr obsahovo ako doslovne.
  • upraveno 8. října 2012
    sarven napsal(a):

    nevada, prepíšem to veľmi nahrubo, skôr obsahovo ako doslovne.

    Díky. Jestli budeš potřebovat pomoc nebo se o text podělit, dej mi klidně vědět :)
  • upraveno 8. října 2012
    GRRM rozhovor – výcuc

    Adrian: úvodná lichôtka: V španielsku ste ako rocková hviezda, Bruce Springsteen musí žiarliť.
    GRRM: V skutočnosti, moja manželka, ktorá je v Dubline stretla Bruca minulý večer. Stále, má svojich fanúšikov.
    Adrian: Klobúk/čapica, biela brada, okuliare. Vaše symboly:
    GRRM: Vždy som mal rád klobúky. Keď cestujem, používam tento typ gréckeho obchodníka, kovbojský klobúk sa do lietadla nehodí. Ale doma nosím všemožné klobúky. Ak si klobúk a okuliare dám dole, nik ma nespozná... urobí tak a smeje sa... no, kto som teraz? Dá si dole okuliare... som superman! Smiech.

    Adrian: Prečo R.R v mene. Ako Tolkien?
    GRRM: V amerike je veľa ľudí s menom George Martin. Dokonca aj slávnych. Chcel som sa odlíšiť. Tolkien má samozrejme ohromil, dokonca som mu chcel napísať list ako malý, doteraz ma mrzí, že som to neurobil, je o ňom známe, že čítal takmer všetky listy. Ale Tolkien nebol priama inšpirácia pre písanie Ságy.
    Adrian: Sága je fenomén, ktorý ma fanúšikov mladých aj starých. Ja som sa ešte nenarodil, keď ste napísali Hru o tróny.
    GRRM: Áno, píšem pomaly... smiech. Dobrý príbeh je nadčasový, som veľmi rád, že mám tak široké publikum, krížom cez vek, pohlavie, rasu. Možno viac ako polovica čitateľov sú ženy, som na to hrdý.

    Adrian: Niečo o POV technike písania...
    GRRM: Používam viacero techník, POV mám aktuálne najradšej. Osobne som veľký fanúšik písania v tretej osobe skrz zopár dôležitých postáv. Používal som aj prvú osobu, alebo vševedúci nadhľad, ale ten už vlastne doslova nenávidim. Je neprirodzený, neodzrkadluje to ako ľudia vnímajú. Nik nie je všade a nevidí všetko. To čo sa mi stane za chrbtom nevidím... a chcem, aby čitatelia boli v hlave mojich hrdinov a teda vedeli to, čo môžu oni vedieť.
    Adrian: v Ságe ale máte množstvo POV charakterov.
    GRRM: Pretože popisujem udalosť s veľkým záberom. Niečo ako druhú svetovú vojnu. Mohol by som to popísať očami amerického vojaka v zákopoch, ale nebudem vedieť čo sa deje na úrovni generálov a prezidentov. Takže potrebujem Churchillov POV. Ale neviem čo sa deje na nemeckej strane, takže potrebujem aj Hitlerov POV....
    Adrian: ... keď vidíme postavám do hlavy, mení to naše čierno-biele vnímanie na komplexnejšie
    GRRM: To je môj cieľ. Snažím sa vyhnúť typickému fantasy klišé. Vždy ma fascinoval Homérov Ílias v ktorom zápasí Hektor s Achilom? Kto z nich je dobrý a kto zlý? Hrdina jednej strany je zloduch tej druhej.

    Adrian: Píšete chronologicky?
    GRRM: Preskakovať z postavy na postavu je pre mňa ťažké. Každá postava je iná (v zmysle slovníka, mentality, atmosféry – ak tomu rozumiem) a musím sa na ňu naladiť. Napr. prechod z Tyriona na Dany je naozaj vyčerpávajúci. Chce to veľa. ... Zväčša píšem niekoľko napr. 4 kapitoly jednej postavy. Píšem ju, dokedy viem čo sa s ňou deje, alebo dokedy priveľmi nepredbehne dej.
    Adrian: Pamätáte sa ako ste sa rozhodli v ktorom momente začať ságu. Začali ste vlastne smrťou Jona Aryna, prečo?
    GRRM: ... neviem presne... ťažko sa vyberá konkrétny okamih začiatku, proste sedíte pri stole a dávate príbehu, to čo si pýta. Ale z môjho pohľadu všetko začalo scénou s nájdením šteniat zlovlka. To bola prvá kapitola, ktorú som napísal. Potom som napísal druhú kapitolu a prológ až potom. Všetko začalo v snehu, so šteňatami.

    Adrian: Zmenili by ste niečo napr. na prvej knihe?
    GRRM: Ak by som niečo zmenil tak scénu, ktorá predstaví Tyriona. Zoskočil z brány a to je vlastne nemožné. Vtedy som sa ešte málo zamýšľal čo dokáže trpaslík.
    Adrian: V hostine pribudli okrem mien aj prezývky ako názvy kapitol, napr. Krakenova dcéra. Prečo?
    GRRM: (záhadný úsmev, mlčanie) Ak poznáte Gene Wolfa, podľa mňa jedného z najlepších sci-fi a fantasy spisovateľov, jeho práca je plná odkazov, záhad, skladačiek. Jedného dňa som sa ho spýtal: Prečo si to takto napísal? Je v tom niečo viac? Dlho mi nič neodpovedal a potom sa ironicky opýtal: čo si myslíš, čo to znamená? Tak som mu povedal svoje teórie a on na to... Zaujímavé! To je všetko čo povedal, a to je všetko, čo k tomu ja poviem. (smiech)
    Adrian: V štvrtej a piatej knihe ste dej rozdelili geograficky, prečo?
    GRRM: Pôvodne to nemalo byť rozdelené a malo sa to odohrávať piatich rokov neskôr. Ale tento skok nefungoval pre všetky postavy a tak som to celé nakoniec zahodil a začal písať odznova. Hostina pokračuje „päť minút“ po Búrke. Vzhľadom na množstvo textu som to musel rozdeliť a urobil som to geograficky, pretože som mal pocit, že to udrží príbehy niektorých postáv viac pohromade. Priznávam, mal som kopec problémov s koordináciou dejových línií.

    Adrian: Dejové línie sa teraz spojili. Zostanú spojené?
    GRRM: Dúfam, že áno. Taký je plán.
    Adrian: Každý názov má tri slová. Súvisí to s „Drak má tri hlavy?“
    GRRM: Určite nie. Chcel som, aby tie názvy mali jednu mustru. Aby bolo jasné, že patria k sebe. Pôvodne to bolo plánované ako trilógia s názvami: Hra o tróny, Tanec s Drakmi, Víchry zimy. Tanec mám konečne za sebou, myslel som si, že sa k Vetrom už nikdy nedostanem a teraz ich píšem...

    Adrian: Koľko strán z WoW máte?
    GRRM: Napísal som asi 400 strán (predpokladám, že tie čo presunul z Tanca), ale z toho iba 200 strán je naozaj dokončených. Druhých 200 je skôr draft, ktorý treba dočesať. Treba si uvedomiť, že tanec má 1500 strán a WoW bude približne rovnako dlhý. Takže ešte kopa písania. 2014 sa mi vidí ako rok vydania knihy, ale dobre viete, že predpovedať vydania je moja slabina. Každopádne, na záver budem hodnotený kvalitou kníh, nie rýchlosťou ich písania.
    Adrian: Kam až siaha inšpirácia Vojnou ruží? Máme očakávať podobný koniec (svadba a vznik novej dynastie)?
    GRRM: S tým radšej nerátajte. Oni sa v podstate vyvraždili a Tudorovci boli nový rod....
    Adrian: Viete, ako to dopadne?
    GRRM: Áno. Pre mňa je písanie ako cestovanie. Poznám začiatok aj koniec cesty, aj hlavné zastávky. Ale netuším kade presne pôjdem, či sa niekde zastavím na dlhšie, alebo odbočím za peknou scenériou... Občas objavím čosi čo sa mi páči a musím sa vrátiť dozadu a upraviť niektoré detaily, aby sedeli... aj preto píšem tak pomaly.

    Adrian: Posledná kniha sa pôvodne mala volať Čas vlkov...
    GRRM: Áno, ale premenoval som ju.
    Adrian: Prečo? Pôvodný názov príliš odhaľoval pointu?
    GRRM: Nie, proste sa mi Sen o jari viac páči.
    Adrian: Harry Potter a Ohnivá čaša získala cenu Huga v roku keď bola nominovaná aj Búrka mečov (čože??? Pri všetkej úcte k potterovi, to je absurdné). Čo si myslíte o Rowlingovej ságe?
    GRRM: No.... (výrazná zmena hlasu a nálady)... Prial by som si, aby som ten súboj vyhral . Mám pocit, že Rowlingova o tú cenu ani nestála, ani ju nikdy oficiálne neprijala, čo je „čudné/zvláštne/mrzuté“?
    Každopádne urobila veľkú vec pre fantasy, priviedla k nemu a k čítaniu obrovské množstvo detí. Za to jej tlieskam.
    Adrian: Je Búrka vašou najobľúbenejšou knihou? Mojou je.
    GRRM: V podstate áno, aj keď je to bizardné. Vnímam to celé ako jeden príbeh, jednu knihu. Podobne ako LOTR je jedna kniha umelo rozdelená na tri. To je ako keby som mal povedať, že týchto 20 kapitol mám radšej ako ostatné.

    Adrian: Viete, že koniec príbehu nepoteší každého...
    GRRM: Pochopiteľne. To sa ani nedá. Iste je veľa ľudí, ktorí majú svoju teóriu a ak nevyjde budú sklamaní. Vyfantazírovali si kto prežije dokonca, kto si koho zoberie. Poznám to z Hostiny aj z Tanca. Slovami Ricka Nelsona: Nemôžeš potešiť všetkých, tak urob radosť sebe. Takže posledné dve knihy napíšem najlepšie ako viem a verím, že väčšine mojich čitateľov sa to bude páčiť. Urobiť radosť každému je osudová chyba, písanie nie je demokracia. JE to môj príbeh, tí ktorí budú znechutení, si môžu napísať svoj vlastný.

    Adrian: Čekujete diskusné fóra a teórie fanúšikov?
    GRRM: Poznám zopár najdôležitejších amerických a anglických, ale už tam chodím minimálne. Začal som sa tam cítiť nekomfortne. Mnoho teórii je bláznivých, ale niektoré sú na dobrej stope. Kedysi si musel každý človek nájsť svoje vlastné stopy, teraz v dobe internetu je to kumulatívna sila. Desaťtisíc ľudí pátra spoločne po každom slove a vytávrajú mozgový trust, ktorý zistí omnoho viac ako jednotlivec. Ak niekto na niečo prišiel, neznamená to, že zmením príbeh. To by znamenalo, že stopy ktoré som rozmiestnil by prestali platiť, klamali by a ja nie som klamár. V zásade veľká časť teórií sú tiene na stene, ale niektoré sú správne. Moja žena Paris to sleduje či sa objaví niečo veľmi zásadné.

    Adrian: Ste zabíjač postáv. Ako sa s tým vyrovnávate.
    GRRM: Chcem aby ste postavy mali radi, aby ste sa báli o ne. Aby nebolo jasné, že toto je hrdina, ktorý to zvládne, len je otázka ako. V živote to tak nie je, ani v knihách by nemalo. Mojím cieľom je silný príbeh, ktorý si budete pamätať a ktorý si užijete.
    Adrian: Kto je hrdinom Ságy?
    GRRM: Neviem.... všetci.

    Adrian: ďalšou zaujímavosťou sú stopy, ktoré poskytujete skrz proroctvá červeného boha, vízie v Dome Neumierajúcich a podobne.
    GRRM: Myslíte, že prezrádzajú dej? Smiech. Musíte ich čítať pozorne. Proroctvá sú ako obojsečné meče. Pridávajú príbehu hĺbku, ale ich význam môže byť rôzny. Vo voje ruží bol Lord, ktorému prorokovali smrť pod múrmi nejakého zámku. Celý život sa vyhýbal tomu regiónu, aby bol nakoniec zabitý v bitke pri St. Paul de Vence a našli ho pri hostinci, ktorý mal v erbe prorokovaný zámok. Takže ktovie ako to bude s tými proroctvami...
    Adrian: Takže nás vlastne chcete sklamať...
    GRRM: Áno. Mojím úmyslom je čitateľa prekvapiť. Čítal som strašne veľa kníh s predvídateľným príbehom, ako čitateľ som ocenil každé prekvapenie, pre mňa je prekvapenie esenciu rozprávačstva. Vo fantasy je veľa automatických očakávaní od príbehu, od hrdinu... to nie je to čo chcem.
    Adrian: Pieseň ľadu a ohňa.... takže sága je o drakoch a veciach za Múrom. Alebo je toho viac?
    GRRM: Táto časť je dosť evidentná. Oheň je láska, vášeň, sex.... Ľad je zrada, pomsta, neľudskosť...
    Adrian: Najobľúbenejší?
    GRRM: Tyrion. Vznikol ako charakter už v roku 1981, keď som s kamarátkou Lysou Tuttle písal novelu Windhaven. Tam vznikla idea lorda trpaslíka. Najškaredšieho a najmúdrejšieho široko Ďaleko. Táto idea sa mi vrátila, keď som začal písať Hru.
    Adrian: Takže zabíjate postavy, ako Tyrion. Ste vlastne Lannister.
    GRRM: Ktovie... smiech. Patrím všetkým rodom. Mám s nimi nestále spojenectvá (aktuálne mal na sebe tričko Greyjoyov)

    Už iba stručne, veci ktoré sú menej známe....
    - ženské postavy sú rôzne, lebo ženy sú rôzne
    - keď som bol scenárista, musel som vždy prepisovať veci, aby boli lacnejšie. Menej ľudí, menšie bitky... tak som si sľúbil, že v mojej knihe bude všetko epické, obrovské. Nikdy som nečakal, že by sa to malo raz filmovať....
    - po úspechu LOTR boli ponuky na film, no jednoznačne som ich odmietal, neveril som, že je to možné okresať do kinofilmov. Jedného dňa prišli Dan a David. Z pracovného obeda bol celodenný míting a išli sme do toho.
    - zo seriálu som nadšený. HBO je Tiffany medzi televíziami, písal by som aj viac ako jeden diel v sezóne, ale to by som nestíhal.
    - tretia kniha bude v dvoch sezónach, natáča sa opätovne na viacerých lokáciach, to je veľká výnimka v televíznych produkciach. Vraciame sa do Maroka (Dothraki v pilote) tentokrát kôli Zálivu Otrokov.
    - španielsko bolo tak trochu predlohou pre Dorne. Spolu s Walesom. Zvažovalo sa aj natáčanie v Španielsku, ale Chorvátsko vyhralo.
    - Múr má predlohu v Hadriánovom múre, fascinovalo ma to rozhranie rimanskej civilizácie a barbarského sveta.
    - ASOIF nie je metafora na súčasnosť, paralela medzi separtizmom Roba Starka a politickými pohymi v európe je pre GRRM zvláštna. Nerozumie celkom prečo napr. Baskovia a Katalánci nechcú byť spolu so Španielmi, ale zároveň chcú byť spolu s nimi v EU. Je to iné ako v Amerike.






  • upraveno 8. října 2012
    narýchlo, nahrubo, s chybami. ale snáď poteší. (môj prvý verejný preklad z aj :) )
  • upraveno 8. října 2012
    sarven: vďaka :)
  • upraveno 8. října 2012
    heavy_head napsal(a):


    Takže klidně můžeš zkusit. :-)

    tak neviem, či si ma vlastne neodradil... :)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 8. října 2012
    Samozřejmě, že potěšilo. Díky moc :)
  • upraveno 8. října 2012
    Veľmi pekne urobene..... na to za aký čas... +1
  • upraveno 8. října 2012
    Jasně, Nevada kývne malíčkem a sarven se může přetrhnout. :-)
  • upraveno 8. října 2012
    :)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 8. října 2012
    0:)
  • upraveno 8. října 2012
    Skvělé! Díky :)
  • upraveno 9. října 2012
    ¨díky moc Sarvene! jen nepotěšil ten počet dokončených stran a počet plánovaných stránek, rok 2014 zní jako utopie:-(
  • upraveno 9. října 2012
    děkuju.....dobrá práce...
  • upraveno 9. října 2012
    Díky, Sarvene. Ten počet dokončených stran Vichrů mě taky nepotěšil, ale to se holt nedá nic dělat, takhle prostě Martin pracuje. Zajímavé také je, jak důležitá je pro něj scéna s nalezením vlčat. Nějak chci věřit, že by pak zlikvidování všech Starčat moc nedávalo smysl. Hodně mě potěšil se svým postojem k proroctvím, potvrdil mi můj dojem z těch proroctví, co už se vyplnily - bude to ironické :)

    Oheň (láska, vášeň, sex) a led (zrada, pomsta, nelidskost)... Taky jsem to tak pochopila. Už zase musím citovat tu básničku:


    Někteří tvrdí, že svět zajde ohněm,
    druzí, že zničí ho led.
    To co znám z vášně, přinutilo mě
    k ohni se přiklánět.
    Však jestli se ohněm svět nezmrzačí,
    znám natolik i nenávist,
    abych si byl docela jist,
    že led by to sved,
    že na to stačí.
  • upraveno 9. října 2012
    Hm... tuto definiciu som vždy mal v obľube... teda oheň ako vašeň a ľudskosť a ľad ako nenavisť a neľudskosť... Ale ma to širší rozmer. oheň e tym padom citovosť a ľad uvažovanie.. a človek nikdy nemôže mať obe v rovnakej miere
  • upraveno 9. října 2012
    Diky, sarvene. :)
    Neni moc prijemny se dozvedet, ze za posledni rok napsal 200 stranek (200 uz mel pri dokonceni Tance). Ale pokud bude chtit, tak to do 2014 da. Jestli je teda jako ja... ja odkladala napsani 4 velkejch seminarek skoro dva roky, ted to musim stihnout do Vanoc (a zatim to jde). :D
  • upraveno 9. října 2012
    Z vlastnej skúsenosti (vcelku nepríjemnej) viem, že sa dá napísať 30 normostrán za jednu noc, aj keď to možno nie je to pravé orechové. :-)
  • upraveno 9. října 2012
    To co znám z vášně, přinutilo mě
    k ohni se přiklánět.
    Osobně bych raději zmrzla než uhořela. :-)

    Mě naopak potěšilo, že GRRM vidí reálné datum 2014. Že už vůbec řeší vydání.
    Doufám, že těch 200 stránek není popisování oděvů a jídla, ale nějaký nosný děj. :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 9. října 2012
    Oheň (láska, vášeň, sex) a led (zrada, pomsta, nelidskost).
    Nemálo jsem se zamyslela o tom, co tohle dělá ze Starků. A co teprve, když jsem se při přemýšlení dostala k Rhaegarovi a Lyanně...
  • upraveno 9. října 2012
    Nevada napsal(a):

    Oheň (láska, vášeň, sex) a led (zrada, pomsta, nelidskost).
    Nemálo jsem se zamyslela o tom, co tohle dělá ze Starků. A co teprve, když jsem se při přemýšlení dostala k Rhaegarovi a Lyanně...

    Věčně zrazované pomstychtivé nelidské mrchy... eh. Rhaegar a Lyanna - asi to o nich nic nevypovídá, protože když odhlédneme od fanouškovských teorií, tak to zatím vypadá, že ji unesl a znásilňoval.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 9. října 2012
    No právě. Takže žádná romantická láska. Žádná zamilovaná Lyanna, která s ním utekla. Hezky poctivě založená nenávist, utrpení. A možná, třeba je narození Jona od Lyanny spíš pomstou. Třeba Jon nakonec zabije Daenerys! (to už fantazíruju hodně, já vím)
  • upraveno 9. října 2012
    Nevada je taková romantická duše :) Osobně si taky myslím, že ta romantická teorie je mylná, on všechny podobný iluze Martin rozdupal i u jiných párů, tady to nebude jinak.
  • upraveno 9. října 2012
    svoa00 napsal(a):

    Nevada je taková romantická duše :) Osobně si taky myslím, že ta romantická teorie je mylná, on všechny podobný iluze Martin rozdupal i u jiných párů, tady to nebude jinak.

    VeĎ prave... u inych tie predstavy zničil čiŽe teraz by nas šokovalo ak by to u nich bolo inak
  • upraveno 9. října 2012
    Já na znásilňovanou Lyannu nevěřím. Ne protože bych byla romantička, ale proto, že tomu nic nenasvědčuje. Rhaegara je prezentovaný jako sladkobolný drnkálista na loutnu s citlivou duší, Lyanna od něj dostala věnec z modrých růží, patrně ten, co měla u porodu - těžko by si vzala dar od násilníka. A Ned na něj několikrát vzpomínal s úctou. To by asi nedělal, kdyby mu rok znásilńoval ségru.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 9. října 2012
    Nevada napsal(a):

    Oheň (láska, vášeň, sex) a led (zrada, pomsta, nelidskost).
    Nemálo jsem se zamyslela o tom, co tohle dělá ze Starků. A co teprve, když jsem se při přemýšlení dostala k Rhaegarovi a Lyanně...

    Takže: Jon sa zamiloval to Ygritte (Čekt), Jon pocítil vášeň k Ygritte (Čekt), Jon mal sex s Ygritte (Čekt) a Ygritte bola ,,ohněm políbená". Jon pocítil zradu (Čekt), Jon pocítil neľudskosť (možno WW) (Čekt), Jon pocítil pomstu (Alliser) (Čekt). Všetko v ľadových spároch Zdi.
  • upraveno 9. října 2012
    Rhagear zemřel.. to je jedine na čom zaleží.. a Jon ako sa zdá tiež
  • upraveno 9. října 2012
    Gardien napsal(a):

    Rhagear zemřel.. to je jedine na čom zaleží.. a Jon ako sa zdá tiež

    Jon vstane ako nemrtvy, proto tie modre oci v proroctve :)
  • upraveno 9. října 2012
    "Rhaegar fought valiantly, Rhaegar fought nobly, Rhaegar fought honorably. And Rhaegar died."

    http://awoiaf.westeros.org/index.php/Feature_quote
    Inač niektore citaty použitelne
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.