Nič v zlom Branislav ´Gepeto´, ale trochu si protirečíš. Na jednom mieste hovoríš o tom, ako ateisti pôjdu do pekla a na druhom, ako si Biblia vymýšľa. Som jediný, čo tam vidí rozpor?
Na téma jaké že to je v nebi napsal Mark Twain před sto lety krásnou knížečku "Dopisy z planety Země". Drobný úryvek: Všichni lidé jsou blázniví. Člověk je báječná kuriozita. Je ztělesněným sarkasmem. A přitom lichometně a naprosto upřímně nazývá sám sebe „Nejušlechtilejším výtvorem Božím“. A není to pro něho žádná nová myšlenka, mluví o tom už celé věky a věří tomu. Věří tomu, a v celé jeho rase se nenašel nikdo, kdo by se tomu vysmál.
K tomu ke všemu – promiňte, jestli je toho na vás až příliš – si o sobě myslí, že je Stvořitelův mazlíček. Věří, že je na něho Stvořitel hrdý, věří dokonce, že ho Stvořitel miluje, a to vášnivě, že prosedí celé noci v obdivných myšlenkách na něho, ano, že nad ním bdí a chrání ho před všemi potížemi. Modlí se k Němu a domnívá se, že náš Pán mu naslouchá. Co říkáte něčemu tak výstřednímu? Člověk cpe do svých modliteb nemotorné, tupé a květnaté pochlebné řečičky a myslí si, že náš Pán sedí a vrní nad těmi přemrštěnostmi blahem a má z nich radost. Modlí se o pomoc, o přízeň, o ochranu každý den a dělá to s nadějí a důvěrou, i když na žádnou ze svých modliteb nikdy nedostal žádnou odpověď. Každodenní urážky a porážky ho neodradí, drmolí své modlitby dál. A musím vám vyrazit dech ještě něčím: člověk myslí, že přijde do nebe! Z vlastních peněz si platí kazatele, kteří mu to namlouvají.
Povšimněte si, jak byl Mark Twain před těmi více než sto lety v emerice pokrokový :-)) Další úryvek z Dopisů z planety Země " :-)
Povšimli jste si, že lidská bytost je prostě kuriozita.
Starý a Nový zákon je velice zajímavá kniha. Je v ní kus krví zbrocených dějin, řada mravních naučení a spousta obscenit. A tisíce lží.
Bibli nápadně tedy chybí originalita, což je pochopitelné.
Co dělat? Uvěříme-li spolu s lidmi, že krutosti vymyslel Bůh, budeme pomlouvat Boha. Uvěříme-li, že je vymysleli sami lidé, budeme pomlouvat je.
Teď však mohli páchat zlo – a trpět za to; teď si osvojili vlastnost, kterou církev prohlašuje za neocenitelnou: Mravní smysl. Onen smysl, který odlišuje člověka od zvířete a staví ho nad zvíře. Místo toho, aby ho stavěl pod zvíře – našinec by předpokládal, že právě tam by patřil, neboť má stále plnou hlavu špinavostí a je vinen, kdežto zvíře má v hlavě čisto a je nevinné. Je to, jako bychom přikládali větší hodnotu hodinkám, které se prostě musí opožďovat nebo předcházet, a nikoli hodinkám, které za všech okolností musí jít přesně.
Zrodil se stud a někteří lidé si jej od té doby cení, i když by je jistě přivedlo do rozpaků, kdyby měli vysvětlit proč.
Adam a Eva přišli na svět nazí a nestydatí – nazí a nezkažení, a žádný z jejich potomků nikdy nepřišel na svět jiný. Všichni se narodili nazí, nestydatí a s čistým svědomím. Narodili se beze studu. Stud a špinavé myšlenky si museli osvojit, jinak to nešlo. První povinností křesťanské matky je pošpinit mysl svého dítěte, a ona tuto povinnost nezanedbává. Její klouček vyroste, stane se misionářem a vydá se k nevinným divochům a civilizovaným Japoncům, a špiní zase jejich mysli. Načež oni si přivlastní stud, zakryjí si těla a přestanou se společně koupat nazí.
Ani by som nepovedal, že ten rozpor je taký veľký, aj v Starom zákone sa píše o odpustení hriechov a veciac, ktoré by ste po prečítaní(ak by ste nevedeli, z ktorej časti Biblie to je) zaradili do Nového, rovnako ako niektoré časti z Nového by ste dali do Starého. Majú toho dosť spoločného, až to človeka prekvapí potom, čo číta milión názorov na to, aké sú odlišné. A k Twainovi. Je veľmi pokrokové, keď morálku a to, že ľudia považujú časť svojho správania za zlé niekto označí za to, čo nás robí horšími ako zvieratá a vlastne nedokonalejšími tvormi. Pritom všetky tieto veci vyplývajú z toho, že ľudia sú uvedomelé bytosti(my veriaci pridávame aj časť s dušou, ale aj keď túto časť pre tento moment odignorujeme, zostáva zmysel nezmenený) a teda dokonalejší než zvieratá. Napríklad, z inštinktívneho "neskazeného" chovania vyplýva párenie na základe fyzickej dokonalosti alebo prípadné znásilnenie samice samcom. No problem. Nie je jedlo, matka zožerie deti, aby mala výživu aspoň pre seba. No problem. Nepáčiš sa mi, Zabijem ťa. No problem. Aj keď podľa Marka Twaina je toto možno dokonalejší systém ako ľudská morálka. Žiaľ, už sa ho na to spýtať nemôžem.
Tyhle řeči miluju, jako hláška od Humphreyho Applebyho k Mnichovské dohodě: "Došlo k ní v době kdy nebyly známy jisté skutečnosti a už se nikdy nebude opakovat." :) To je zrovna jedna z vašich obvyklejch výmluv. Vždycky je to chyba doby, jednotlivců, špatně provedený dobrý úmysl. Teď už jsme lepší... Neberu, nezájem.
Nicméně konkrétně jsem myslel dědičný hřích a celou logiku křtu. Vy byste špatně spali, kdyby vás nepolili trochou vody a neřekli, že jste očištěný od hříchu. Bez toho byste asi přišli do pekla. Placka nebo víno jsou pro vás tělo někoho dávno mrtvýho. Zritualizovali jste spoustu úkonů, protože se bojíte síly svý vlastní morálky, svýho vlastního svědomí. Říkáte, že úkon činíte před bohem. Člověk, vy sami, jste pro sebe málo. Nedůvěřujete si, tak přivoláváte vyšší sílu, která bude rozhodovat za vás. A pak, když už provedete něco špatnýho, jdete si ulevit do něčího ucha a vyfásnete pár otčenášů a zdrávasů. Stydíte se za sexuální pud, za něco tak přirozenýho jako hlad a žízeň. Bojíte se, že nezvládnete sami sebe, tak jste si vymysleli soubor pravidel, kterej vám potom už přeroste přes hlavu a ty pravidla dodržujete pro ně samotný, ne pro smysl, kterej možná kdysi mohly mít. Děláte si monopol na slušnost, na morálku.
Církev vydala novou příručku pro exorcisty. Udržuje dogma o neomylnosti papeže. Zakrejvá pedofilii kněží. Udržuje při životě pitomej celibát. Káže nebesa a čeká na majetky.
Naprosto mě nezajímá, co je horšího nebo lepšího ve starym nebo novym zákoně, nevim že by se bible nějak rozdělila, je to součást jednoho celku.
A málem bych zapomněl. Furt mluvíte o lásce. Ale skutečná láska nemá s bohem společný ani kulový. Nikoho a nikdy nemůžu milovat víc než jsem miloval svojí ženu a nikdo víc nemiloval mě než ona.
Ja sa tiež celkom divím nad zmyslom tých rituálov, ktoré kňazi dakedy robia, mávajú rukami a oplátku (ktorú BTW potom hodia do koša) nejako posväcujú. Chodím do kostola, pretože som ešte neplnoletý, žijem pod strechou svojich rodičov a teda ich rešpektujem, chodím na spoveď, keď ma donútia, miništrujem, pretože sú tam spolužiaci a je to pre mňa logické strávenie hodiny (ktorú by som nijako inak zmysluplne nevyužil, takto aspoň čítam a počúvam evanjeliá sem-tam započujem niečo múdre). To však neznamená, že v Niečo/Boha neverím. Len som si ho vyložil po svojom a Cirkev si ho vyložila po svojom.
Jestli nevěříš v to, že ty úkony mají smysl, tak to nedělej, to je moje odpověď. Zpověď, ať už se na ní dívám jakkoli, by měla bejt o hlasu každýho v nitru, kterej ho k tomu vede, že byt o měl udělat. Neměl by k ní chodit proto, že to někdo rozhodl za něj.
Ale ja nehovorím, že tí, čo robili krížové výpravy a inkvizíciu boli dobrí. Ale ty teda odmietaš samotný predpoklad, že ľudia sa môžu zmeniť. A súdiš niekoho pre to, čo spravil dakto dávno mŕtvy, kto patril k tej istej skupine ľudí. Koho chceš ešte odsúdiť, každého Nemca za holokaust, Rusa za komunizmus, belocha za otroctvo? Super, môžem sa rovno ísť obesiť, lebo som taká zavrženiahodná bytosť, lebo som katolícky Slovák, čiže som robil križiacke výpravy a poslal Židov do Osvienčimu. Nebol to Urban II., nebol to Vojtech Tuka, ale boli to veriaci a my? Uvedom sa! Chápem, že nemusíš Cirkev a máš výhrady, napríklad to, že mnohí robia úkony a snažia sa robiť dobro len preto, lebo sa chcú dostať do neba a nie lebo je to správne je pravda a aj ja sám som taký bol. Ale odsudzovať milióny ľudí len preto, lebo niekto si povedal, že Boh chce smrť moslimov je dosť hlúpe. A jasné, lebo každý kňaz je bohatý, má dom, auto, proste super zabezpečený život. A ohľadom majetkov, choď si niekedy na Silvestra na omšu a vypočuj si vyúčtovanie, ktoré sa vtedy robí. Zistíš, že len osvetlenie kostola sú tisíce eur, vykurovanie ďalšie a že tá Cirkev nemá len obrovské príjmy, ale aj obrovské výdaje, ktoré sa používajú na jej chod. Ale z jednej časti, čo si napísal začínam chápať, že niečo vysvetľovať je vlastne zbytočné. Keď niekto absolútne odmieta uznať názor iných a kritizuje Cirkev a veriacich za samotnú vieru, nie za to, čo mnohí robia, tak to je už fakt stratený prípad. Ale keď už sme začali, tak sa idem pustiť do ateistov tak, ako sa ty púšťaš do kresťanov: Akékoľvek pripustenie čohokoľvek vyššieho ako človek je neprípustné, lebo by ste tým museli uznať, že nie ste najlepší, že nemusíte mať vo všetkom pravdu, že vaše rozhodnutia nemusia byť správne. Vytvárate si morálku podľa toho, čo sa vám hodí. Fajn, chcem sex, tak idem s prvou, ktorá povie áno. Môžem niečo ukradnúť bez potrestania, tak prečo nie? Niekto má iný názor, tak ho úplne zvozím pod čiernu zem, lebo to moje je najlepšie a žiadna Cirkev nemá nárok povedať svoj názor. Ale ja si môžem hovoriť do veriacich čo chcem, veď ja som ten múdry, ten, čo vie, ako je to všetko správne.
Nehodí sa to zrovna na teba? No, to, čo si písal sa nehodí zrovna na mňa, ale čo, veď všetci kresťania sú rovnakí.
flanker, odkial mas, ze krestania odsudzuju sex, ktory nie je vedeny za ucelom plodenia? maju byt len otvoreni moznosti pocatia, ale cez neplodne dni si mozu sexovat ako kraliky, kolko chcu
tak preco by Boh stvoril neplodne dni? podobny typ otazky kedze krestan ma byt otvoreny pocatiu, tak to o antikoncepcii je podla mna uplne jasne a planovane rodicovstvo je tiez agendou krestanov, nik ho neodsudzuje
To je otázka na křesťana, ne na mě, já jim nevyzpytatelné boží cesty obhajovat nebudu :) Nicméně pro křesťany resp. židy je smilstvo jakýkoli styk mimo manželství, to je smilstvo. Sex s antikoncepcí je sex pro rozkoš, zakázáno. Mimochodem je zajímavý, že to odsuzování rozkoše má náožesntví společný s jinejma ideologiema, např. "socialistická morálka" se na to taky celkem ksichtila. Nejlepší zdůvodnění jsem našel asi v Orwellově 1984, kde Winston o tomhle uvažuje a dochází k tomu, že při sexu člověk v návalu rozkoše ztrácí ze zřetele ideologii a strach. Takže když člověk nemá myšlenky na to "vznešené a vyšší", je to nebezpečí. Ať už je to vyšší bůh nebo velký bratr, musí mysl člověka ovládat neustále, musí být zdrojem lásky i strachu
Komentáře
Drobný úryvek:
Všichni lidé jsou blázniví. Člověk je báječná kuriozita. Je ztělesněným sarkasmem. A přitom lichometně a naprosto upřímně nazývá sám sebe „Nejušlechtilejším výtvorem Božím“. A není to pro něho žádná nová myšlenka, mluví o tom už celé věky a věří tomu. Věří tomu, a v celé jeho rase se nenašel nikdo, kdo by se tomu vysmál.
K tomu ke všemu – promiňte, jestli je toho na vás až příliš – si o sobě myslí, že je Stvořitelův mazlíček. Věří, že je na něho Stvořitel hrdý, věří dokonce, že ho Stvořitel miluje, a to vášnivě, že prosedí celé noci v obdivných myšlenkách na něho, ano, že nad ním bdí a chrání ho před všemi potížemi. Modlí se k Němu a domnívá se, že náš Pán mu naslouchá. Co říkáte něčemu tak výstřednímu? Člověk cpe do svých modliteb nemotorné, tupé a květnaté pochlebné řečičky a myslí si, že náš Pán sedí a vrní nad těmi přemrštěnostmi blahem a má z nich radost. Modlí se o pomoc, o přízeň, o ochranu každý den a dělá to s nadějí a důvěrou, i když na žádnou ze svých modliteb nikdy nedostal žádnou odpověď. Každodenní urážky a porážky ho neodradí, drmolí své modlitby dál. A musím vám vyrazit dech ještě něčím: člověk myslí, že přijde do nebe! Z vlastních peněz si platí kazatele, kteří mu to namlouvají.
Indové věřej pro změnu na reinkarnaci, tak se nějak dohodněte :)
Povšimli jste si, že lidská bytost je prostě kuriozita.
Starý a Nový zákon je velice zajímavá kniha. Je v ní kus krví zbrocených dějin, řada mravních naučení a spousta obscenit. A tisíce lží.
Bibli nápadně tedy chybí originalita, což je pochopitelné.
Co dělat? Uvěříme-li spolu s lidmi, že krutosti vymyslel Bůh, budeme pomlouvat Boha. Uvěříme-li, že je vymysleli sami lidé, budeme pomlouvat je.
Teď však mohli páchat zlo – a trpět za to; teď si osvojili vlastnost, kterou církev prohlašuje za neocenitelnou: Mravní smysl. Onen smysl, který odlišuje člověka od zvířete a staví ho nad zvíře. Místo toho, aby ho stavěl pod zvíře – našinec by předpokládal, že právě tam by patřil, neboť má stále plnou hlavu špinavostí a je vinen, kdežto zvíře má v hlavě čisto a je nevinné. Je to, jako bychom přikládali větší hodnotu hodinkám, které se prostě musí opožďovat nebo předcházet, a nikoli hodinkám, které za všech okolností musí jít přesně.
Zrodil se stud a někteří lidé si jej od té doby cení, i když by je jistě přivedlo do rozpaků, kdyby měli vysvětlit proč.
Adam a Eva přišli na svět nazí a nestydatí – nazí a nezkažení, a žádný z jejich potomků nikdy nepřišel na svět jiný. Všichni se narodili nazí, nestydatí a s čistým svědomím. Narodili se beze studu. Stud a špinavé myšlenky si museli osvojit, jinak to nešlo. První povinností křesťanské matky je pošpinit mysl svého dítěte, a ona tuto povinnost nezanedbává. Její klouček vyroste, stane se misionářem a vydá se k nevinným divochům a civilizovaným Japoncům, a špiní zase jejich mysli. Načež oni si přivlastní stud, zakryjí si těla a přestanou se společně koupat nazí.
A k Twainovi. Je veľmi pokrokové, keď morálku a to, že ľudia považujú časť svojho správania za zlé niekto označí za to, čo nás robí horšími ako zvieratá a vlastne nedokonalejšími tvormi. Pritom všetky tieto veci vyplývajú z toho, že ľudia sú uvedomelé bytosti(my veriaci pridávame aj časť s dušou, ale aj keď túto časť pre tento moment odignorujeme, zostáva zmysel nezmenený) a teda dokonalejší než zvieratá. Napríklad, z inštinktívneho "neskazeného" chovania vyplýva párenie na základe fyzickej dokonalosti alebo prípadné znásilnenie samice samcom. No problem. Nie je jedlo, matka zožerie deti, aby mala výživu aspoň pre seba. No problem. Nepáčiš sa mi, Zabijem ťa. No problem. Aj keď podľa Marka Twaina je toto možno dokonalejší systém ako ľudská morálka. Žiaľ, už sa ho na to spýtať nemôžem.
Nicméně konkrétně jsem myslel dědičný hřích a celou logiku křtu. Vy byste špatně spali, kdyby vás nepolili trochou vody a neřekli, že jste očištěný od hříchu. Bez toho byste asi přišli do pekla. Placka nebo víno jsou pro vás tělo někoho dávno mrtvýho. Zritualizovali jste spoustu úkonů, protože se bojíte síly svý vlastní morálky, svýho vlastního svědomí. Říkáte, že úkon činíte před bohem. Člověk, vy sami, jste pro sebe málo. Nedůvěřujete si, tak přivoláváte vyšší sílu, která bude rozhodovat za vás. A pak, když už provedete něco špatnýho, jdete si ulevit do něčího ucha a vyfásnete pár otčenášů a zdrávasů. Stydíte se za sexuální pud, za něco tak přirozenýho jako hlad a žízeň. Bojíte se, že nezvládnete sami sebe, tak jste si vymysleli soubor pravidel, kterej vám potom už přeroste přes hlavu a ty pravidla dodržujete pro ně samotný, ne pro smysl, kterej možná kdysi mohly mít. Děláte si monopol na slušnost, na morálku.
Církev vydala novou příručku pro exorcisty. Udržuje dogma o neomylnosti papeže. Zakrejvá pedofilii kněží. Udržuje při životě pitomej celibát. Káže nebesa a čeká na majetky.
Naprosto mě nezajímá, co je horšího nebo lepšího ve starym nebo novym zákoně, nevim že by se bible nějak rozdělila, je to součást jednoho celku.
A málem bych zapomněl. Furt mluvíte o lásce. Ale skutečná láska nemá s bohem společný ani kulový. Nikoho a nikdy nemůžu milovat víc než jsem miloval svojí ženu a nikdo víc nemiloval mě než ona.
A jasné, lebo každý kňaz je bohatý, má dom, auto, proste super zabezpečený život. A ohľadom majetkov, choď si niekedy na Silvestra na omšu a vypočuj si vyúčtovanie, ktoré sa vtedy robí. Zistíš, že len osvetlenie kostola sú tisíce eur, vykurovanie ďalšie a že tá Cirkev nemá len obrovské príjmy, ale aj obrovské výdaje, ktoré sa používajú na jej chod.
Ale z jednej časti, čo si napísal začínam chápať, že niečo vysvetľovať je vlastne zbytočné. Keď niekto absolútne odmieta uznať názor iných a kritizuje Cirkev a veriacich za samotnú vieru, nie za to, čo mnohí robia, tak to je už fakt stratený prípad.
Ale keď už sme začali, tak sa idem pustiť do ateistov tak, ako sa ty púšťaš do kresťanov:
Akékoľvek pripustenie čohokoľvek vyššieho ako človek je neprípustné, lebo by ste tým museli uznať, že nie ste najlepší, že nemusíte mať vo všetkom pravdu, že vaše rozhodnutia nemusia byť správne. Vytvárate si morálku podľa toho, čo sa vám hodí. Fajn, chcem sex, tak idem s prvou, ktorá povie áno. Môžem niečo ukradnúť bez potrestania, tak prečo nie? Niekto má iný názor, tak ho úplne zvozím pod čiernu zem, lebo to moje je najlepšie a žiadna Cirkev nemá nárok povedať svoj názor. Ale ja si môžem hovoriť do veriacich čo chcem, veď ja som ten múdry, ten, čo vie, ako je to všetko správne.
Nehodí sa to zrovna na teba? No, to, čo si písal sa nehodí zrovna na mňa, ale čo, veď všetci kresťania sú rovnakí.
kedze krestan ma byt otvoreny pocatiu, tak to o antikoncepcii je podla mna uplne jasne
a planovane rodicovstvo je tiez agendou krestanov, nik ho neodsudzuje
Nicméně pro křesťany resp. židy je smilstvo jakýkoli styk mimo manželství, to je smilstvo. Sex s antikoncepcí je sex pro rozkoš, zakázáno.
Mimochodem je zajímavý, že to odsuzování rozkoše má náožesntví společný s jinejma ideologiema, např. "socialistická morálka" se na to taky celkem ksichtila. Nejlepší zdůvodnění jsem našel asi v Orwellově 1984, kde Winston o tomhle uvažuje a dochází k tomu, že při sexu člověk v návalu rozkoše ztrácí ze zřetele ideologii a strach. Takže když člověk nemá myšlenky na to "vznešené a vyšší", je to nebezpečí. Ať už je to vyšší bůh nebo velký bratr, musí mysl člověka ovládat neustále, musí být zdrojem lásky i strachu