Jarla: Vymykala? Vždyť jede přesně podle kánonu (královské dítě, tajemný původ, magické schopnosti, žije coby anonymní chudák a hlavně je tam motiv JEN ONA MŮŽE/DOKÁŽE...)
Nemyslím, že je na tom něco špatného. Naopak. Zpracovat ústřední mýtus civilizace tak, aby byl něčím nový a zajímavý, je velký kumšt.
Jo takhle. Mno, to se všechno posouvá, klaďasové nás už neberou, teď jsou v kurzu drsňáci se skrytým zlatým srdcem. Ostatně ani ten Harry Potter neměl jen kladné vlastnosti.
Přesně tenhle archetyp hrdiny mě štve u Warcraftu, prostě daný ústřední hrdina Malfurion/Thrall a ostatní sekundují. Proto se mi líbí ty knížky psané z druhé strany barikády. Ti zlý mají mnohem lépe vypracované charaktery a jde si je mnohem víc zamilovat než ty dobré. Řeč je o obyčejné fantasy- warhammer, warcraft.Třeba u GRRM nebudu mít Ramsaye a Waldera Freye asi nikdy mít rád, stejně jako i u Sapkowského nikdy nezamiluju Vilgefortze ale toho zas z trochu jinýho důvodu.
Z motivu "vyvolených" si dělá legraci China millévile v dětské fantasy Un Lun Dun, kdy hlavní hrdinka stále naráží na podceňování a pochyby, protože není vyvolená.
Další jsou taky oblíbení hrdinové - ubožáci, kteří pak udělají něco úžasného a tím zachrání svět a už nejsou ubožáci ale hrdinové :D To bych tu knížku nejraděj zahodil, kdybych neměl ke knihám takovou úctu :D
V poslední době jsem se dost začetl do wiki popisů potvor ze slovanské mytologie, a je to celkem zajímavější než ti všední elfové, trpaslíci, gryfové a tak. Neznáte autora který se ve fantasy věnuje tomuhle? Mimo Sapkowského :) toho mám rád :)
U Martina je fajn, že má postavy různorodé - od Brienne po Joffreyho. Ale ve knížce, co má jenom pár postav, je to problém, aby postava nezačala lézt na nervy. Nejvíce se mi líbily zvraty u HP: oblíbený učitel bývalý nácek, neoblíbený učitel drtí zuby při opečovávání Harryho, úžasný tatínek grázlík a rodina Úžasňákových má ve svém středu evil Úředníka.
Když už tu Jarla výše doporučuje knihu Františky Vrbenské a Leonarda Medka - nedávno jsem se pustil do Leonardova cyklu Dobrodruh, což je - jak praví sám autor - historický, dobrodružný a fantasy román v jednom. Děj příběhů se odehrává (zatím) v 1. a 2. dekádě 20. století a milovníci dobrodružné klasiky a zároveň fantastiky si v nich přijdou na své. Jenom dodám, že já i Leonard Medek patříme k vášnivým čtenářům a obdivovatelům díla Jaroslava Velinského - Kapitána Kida, jehož knihy se čtou opravdu jedním dechem.
Stín modrého býka se mi líbil. S knihami od Červeňáka mám problém. Trilogie o Iljovi Muromecovi byla docela fajn. Nic převratnýho, ale celkem fajn oddychovka. Pak jsem na základě toho zkusil Bivoje a první díl byla taková blbost, že už jsem na další neměl.
Á Červenák :) Od neho som prečítal takmer všetky knihy. Mňa jeho knihy oslovili hlavne kvôli tej slovanskej mytológii. Ak by som mal odporučiť tak jednoznačne sériu Černokňažník ( Rogan a Gorja sú proste úžasný :D ) a potom Kapitána Bathoryho.
Komentáře
Nemyslím, že je na tom něco špatného. Naopak. Zpracovat ústřední mýtus civilizace tak, aby byl něčím nový a zajímavý, je velký kumšt.
V poslední době jsem se dost začetl do wiki popisů potvor ze slovanské mytologie, a je to celkem zajímavější než ti všední elfové, trpaslíci, gryfové a tak. Neznáte autora který se ve fantasy věnuje tomuhle? Mimo Sapkowského :) toho mám rád :)
Nejvíce se mi líbily zvraty u HP: oblíbený učitel bývalý nácek, neoblíbený učitel drtí zuby při opečovávání Harryho, úžasný tatínek grázlík a rodina Úžasňákových má ve svém středu evil Úředníka.
Jenom dodám, že já i Leonard Medek patříme k vášnivým čtenářům a obdivovatelům díla Jaroslava Velinského - Kapitána Kida, jehož knihy se čtou opravdu jedním dechem.