Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
17172747677126

Komentáře

  • @flanker.27 Tak ona je otázka, jestli má při "drncání" vůbec výhodné střílet. Gyroskop není všemohoucí.
    Tohle vypadá možná efektně, ale zajímalo by mě, jestli s dá něco trefit.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Magister_Peditum To je pochopitelně marketingový prvek, ale střílet musíš být schopný za jízdy v terénu už od dob druhé světové, zastavovat a mířit je krajně zdraví nebezpečné, nemluvě o tom, že i pak bys ztrácel čas tím, že:
    a) zastavím,
    b) pak teprve budu nabíjet,
    c) zamířím a odpálím.

    Mimochodem přesnost střelby za jízdy se dnes bere dost vážně. Pokud jsi viděl nějaká videa z tankového biatlonu z loňska, tak všichni účastníci tam soutěžili na T-72B3, jen Číňané dostali výjimku a mohli soutěžit na svém vlastním ZTZ-96. Jeden z prvků je právě střelba za jízdy a ZTZ-96 prokázal, že má lepší SŘP než T-72, když mohl při střelbě jet rychlostí až 30 km/h, zatímco T-72 jel tuším jen asi poloviční rychlostí. Sice ruská posádka celkově vyhrála, protože nevýhodou ZTZ-96 je podmotorovanost a tím pádem malá rychlost a akcelerace v terénu, ale docela zaujal právě díky zjevně pokročilému SŘP.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Proto, že v Polsku to nevybuchlo...
    Vím o tom, ale zatím není potvrzená příčina, tak to neuvádím.
  • upraveno 25. května 2016
    My máme Mig-29 a vy Gripen :)
    Gripen je taká menšia stíhačka takže by mala byť aj rýchlejšia nie?
    Aká je výhoda Migu? Kto by vyhral ak by sa stretli tieto dva stroje?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Amaroun Především je třeba pochopit, že v Sýrii neexistuje to, co je v "normální válce" fronta, když sem dávám ty obrázky postupu bojujících stran, ty barvičky neznamenají, že tam stojí resp. sedí vojáci (či "bojovníci za svobodu") v zákopech ve dvou souvislých liniích proti sobě. když, tak se koncentrují u opěrných bodů (kopce, sídla, skupiny budov a podobně). Spojnice mezi těmi body je pak "fronta". Takovou frontu projít s menším oddílem třeba s pár minomety a podniknout útok třeba i dál za linií není v noci nic těžkého.
    Za druhé, ta základna T4 je vlastně v dezolátním stavu, teprve nedávno dobytá zpět od ISILu při osvobození Palmýry. Ve skutečnosti vypadá asi takhle:
    http://www.aktualnikonflikty.eu/viewtopic.php?pid=53070#p53070
    Za třetí, pravděpodobně sloužila spíš jako předsunutá pozice. Z Latákie je to tam pro vrtulníky dost daleko na to, aby mohly podporovat pozemní síly v oblasti Palmýry z místa dostatečně blízko fronty, aby ta podpora byla účinná, tak mnoho variant nezbývá.
    A za poslední, ty slova o "zničení" jsou spíš takové kyselé hrozny, to by znamenalo vyřadit z provozu plochy, dráhy, budovy a tak, na což by byl potřeba trochu jiný typ úderu.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 25. května 2016
    @DonPadre Mig-39? Myslíš zřejmě Mig-29. Mig-29 a Grippen jsou váhově cca stejná kategorie lehkého stíhače. Pokud jde o šance, tak rozhodoval by jako skoro vždycky výcvik, umění správně letadla nasadit jakož i technický stav (jako srbské migy, které v roce 1999 se do vzduchu vydaly po čtyřech letech bez údržby a jediné letové hodiny, s nefunkčními radary a sotva se držící ve vzduchu).
    Na začátku 90. let se konalo v Německu testování letecké techniky NATO s tou, kterou Luftwaffe podědila po NDR. Tehdy dobře vycvičení němečtí piloti s Migy-29 v dobrém technickém stavu a vybavené tou nejlepší dostupnou technikou Varšavské smlouvy (zejména raketami R-73, které mimochodem třeba Irák ve výzbroji neměl) celkem dost převálcovali své protivníky, když proti F-16 měly migy poměr "sestřelů" 2:1, proti F-18 1,5:1 ve svůj prospěch. Střela R-73 tehdy vzbudila dost rozruch, protože deklasovala tehdy nejmodernější verzi "sidewinderu" AIM-9L, byla rychlejší, měla větší dolet a lépe manévrovala (sidewinder byl pouze o něco málo odolnější proti IČ rušení). V důsledku to urychlilo v Německu vývoj vlastní střely pro náhradu sidewinderu IRIS-T a v Británii AIM-132 ASRAAM.
    Leč to bylo před dvaceti a více lety. Pravda je, že Mig-29 původních verzí co do vnitřního vybavení zastaral (a on třeba radar N019 Sapfir, kterým byly vybaveny exportní "áčka", nebyl právě výkřik techniky ani ve své době, ruské Mig-29B a později S měly o něco lepší N019M Topaz a později N010 Zhuk-M - přičemž ještě málo známé je, že potřebné technické údaje Saphiru vyzradil CIA zrádce Adolf Tolkachev, který byl za toto v roce 1986 popraven), takže po stránce vybavení by grippen byl ve výhodě. Alespoň nevím o tom, že by Slovensko své migy nějak výrazně modernizovalo. Existoval rumunsko-izraelský projekt Mig-29 Sniper na modernizaci rumunských migů, přičemž Slovensko a Polsko tuším uvažovaly, že se k projektu připojí, ale nakonec z toho sešlo.
    Proti grippenu verzí C/D by adekvátní tak byl třeba Mig-29SMT nebo K/KUB (Migy-35 budou vstupovat do služby od příštího roku, k těm by tam byl adekvátní grippen E/F, který také teprve končí vývoj). To by za rovných podmínek byl zajímavý boj.
  • upraveno 25. května 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DonPadre Mně se líbil ten případ z minulého roku, kdy přes Slovensko přejížděl vlak naložený vojenskou technikou a slovenské MO nevědělo, komu to patří a kam to jede :)
  • upraveno 25. května 2016
  • upraveno 28. května 2016
    jeden norský veterán, který bojuje s Kurdy proti ISIS
    https://www.instagram.com/peshmerganor/?hl=cs
    a jeho názor na ruskou intervenci ?
    I'm getting a lot of requests about sharing my opinion on Russia's intervention in Syria, so here's my two cents. Like most people who knows the situation in Syria, I wasn't fooled by Russia's claim that they were intervening to fight ISIS. It's very obvious, and recently even admitted by Putin, that their goal is to keep Assad in power. Most of the russian attacks have been against syrian opposition groups, such as FSA, Islamic Front etc., while ISIS have been relatively spared. Now, I'm not a fan of russian foreign policy or the syrian regime. Just a year ago, I was cheering for the removal of Assad, like most westerners. However, I've learned, and I welcome the russian intervention, and here's why. The syrian opposition, which is backed up by the US, Turkey and the Gulf States, shares the same values and goals as ISIS. They're beeing called "moderate islamists", which is a contradiction in my mind, as an islamist is a Muslim supremacist, and there's nothing moderate about supremacy. The countries I just mentioned, spends billions of dollars on training and arming the syrian opposition, an opposition where many of the groups have close ties to Al-Qaida and even ISIS. It's time for the US to stop supporting the same guys who did 9/11, talk with the russians about joint operations against ISIS and even include Assad in the negotiations with the opposition. This isn't a perfect solution, but the world isn't perfect and compromises have to be done by all sides if this war is to end. It's been going on for almost five years now, and is about to escalate dramatically now that Qatar is threatening to intervene military as well.

    někdo tady pořád brečel a mlel o tom jak jsou Rusové v Sýrii hrozní :) tak tady to je z první ruky od člověka ze Západu
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Mám pocit, že už jsem to tu viděl. Brr, nechtěl bych být v té kobře...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 30. května 2016
    Video zajímavé z toho důvodu, že v 29. vteřině ukazuje mapu s oblastmi, pro které platí příměří (zeleně).

  • @flanker.27 jo já jsem si pak říkal že jsem to sem asi už dával a taky že jo :) moje chyba
    snad ta mapa bude červená zase jednou a co se týše těch zbraní tak asi nic nového
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Něco z bojů kolem Deir ez Zor. To je ta vládní enkláva hluboko v území ISILu (tam není mýlka, kdo je na druhé straně):



  • upraveno 30. května 2016
    zmrdsoni z ISIS ukořistili u Deir ez Zor tank a BVP ale snad to syrská armáda zvládne
    druhé video mi udělalo velkou radost :)

    ten zvuk od A10 je krásnej
  • Koukám, že kolem Aleppa se vytváři další slušný kotel... Akorát teď má namále Assad.
  • teď bodou mít namále obyvatelé Aleppa protože teroristé začali město zase silně ostřelovat
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 4. června 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 4. června 2016
    Místy dost drsné video, zřejmě natočené ISILem někde u Azazu (sever u tureckých hranic) z bojů mezi ISILem a FSA. Je to celé arabsky, takže jen domýšlím. Záběry na mrtvá těla, kamiony zásob, nálet amerických A-10 a plno muslimského popíku:
    https://ia601505.us.archive.org/24/items/ghsdgtezt_mail_AZAZ/AZAZ.mp4
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 5. června 2016
    Aby nebyla jen samá Sýrie, tady je reportáž BBC z Iráku:

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Když se výsadek tak trochu nepovede... Aspoň přihlížející vojáci z toho mají vánoce :)

  • co jsem vyčetl z komentářů tak ten veselý kameranam půjde před nějakou disciplinárku
    jinak docela pecháček :D
  • Schválně, kdy se objeví v některém z českých autobazarů jako "lehce jetá" :-P Zajímalo by mě, kde je problém. Že by v rámci zvyšování protiminové ochrany pořád přidávali váhu, ale padáky i se šňůrami zůstaly původní?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš To jsem tam zaznamenal, nevím, jestli je to pravda, ale pokud jo, co má člověk dělat? Já na jeho místě bych se smál taky. To případné obvinění bude něco ve stylu "Vysmívá se mi do očí za mými zády" :)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    To je tak krásně upřímnej smích :)
  • no očividně měl radost takže to bude podrývání morálky :D
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.