Kecáliště
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
Mimochodem, Rošický sice "tasil", ale nevystřelil a byl zabit při rvačce o zbraň svojí zbraní... Nosit zbraň a zdráhat s ji použít, to je nešťastná kombinace... Ostatně,to, kterak vyběhl režim s pozůstalými po Rošickém je také kapitola sama pro sebe.
Ne, já vážně pokračovat nebudu.
Ostatně, to, že Rošický byl zastřelen vlastní zbraní jsem si přečetl až dnes, zajímavé.
Jak se říká svoboda končí tam kde začíná svoboda druhého. Mašíni svoji svobodu dost překročili a ještě si ji vyložili po svém.
Ale když už jsi si tak naběhl, tak logicky bys měl dospět nikoli k názoru, že to považuji za zločinný režim (tam zjevně zastávám jiný postoj než "JEN" nedodržovat dohody), nýbrž k názoru, že tě nepovažuju za gentlemana... :o)
Každopádně to, že s neshodneme v názorech neznamená, že se neshodneme na faktech. Konkrétně třeba jsem rád, že jsi zmínil muzeum (o něm jsem nevěděl). Našel jsem si díky tomu, že Rošický byl zastřelen vlastní zbraní, což jsem také nevěděl.
Ale no tak, samozřejmě, to platí ve vztahu člověk - člověk. Ve vztahu člověk - režim vidím zřejmou nevyváženost, v případě když režim porušuje základní lidská práva a svobody. A dotyční zastupovali režim a snad nikdo nezpochybňuje, že útoky nebyly cíleně mířeny na Leciána, Rošického, Honzátka a toho čtvrtého, ale na sloužící orgány, na příslušníka LM, který je chtěl legitimovat a na pokladníka, který měl v ruce zbraň.
Protože opravdu stojím za tím, že nechci tuto debatu prodlužovat a cokoli bych odpověděl by ji dále protahovalo, doporučuji každému zájemci knihu Kačor, Miroslav: Svědomí hrdinů. Kniha sama se staví proti Mašínům, ale minimálně v ní najdete přepisy dochovaných vyšetřovacích spisů vč. fotografií, výslechy svědků i dopadených členů, i svědectí samotných Mašínů a Paumera, takže i pokud se někomu nebudou líbit závěry autorovy, má dost podkladů k tomu si udělat vlastní.
Za zahraniční politiku vlády odpovídá Ministr zahraničí, Beneš jím byl nepřetržitě od 1918- 35 tzn. 17 let
Ad hlídání řádů: Sorry, ale jelikož šlo o citát (což jsem uvedl), tak bych ten řád nemohl změnit ani kdybych chtěl.
@flanker.27: Možná největší problém je v tom, že používáme slovo hrdina, aniž bychom si jasně vysvětlili, co tím slovem rozumíme, protože to slovo zdaleka není jednoznačné (i knihy znají kladné i záporné hrdiny (takže o morálce to 100% není) - např. Jaime jakkoli je charismatickým hrdinou, tak brutálním porušením povinností a vraždou určitě není charakterní, byť i v dané vraždě je vidět, že vražda na tyranovi není nutně zločinem). Dokonce i ta kniha, ve které je autor proti nim má slovo HRDINA v názvu. Já pod hrdinstvím chápu předně statečnost a odvahu udělat to, co morálně považuji za správné a to i přes to, že jde o hazard, který mě může stát vše včetně života. (Proto nemám problém s tím, abych uznal hrdinnost Rošického... dokonce i přesto, že v kritickém okamžiku nevystřelil)
Pokolikáté to je, co to Řekové hrají do poslední chvíle? Ti se svojí balkánskou mentalitou by klidně opustili EU zítra, kdyby to znamenovalo zmizení dluhů, a začali si půjčovat od Putina (což by dlouhodobě nešlo, protože i Putin musí mít v první řadě na ruské důchody). Fascinuje mě, že jim krácení důchodů přijde hrozné a ponižujicí, když je pořád mají dvakrát vyšší než u nás, nemluvě o několika o dost chudších zemí eurozóny, které Řecko finančně podporují. Přičemž ceny v supermarketech mají skoro stejné jako u nás. Řekům by neměly dělat starosti nižší platy a důchody, ale astronomická nezaměstnanost (25 %, a to klesla).
Ehhh, nesejmul náhodou Barristan při útěku pár plášťů? No, je jich míň, ale i tak HRDINA.
Na tvém přirovnání s SS pokulhává v zásadě hlavně to, že hrdina je vždy jednotlivec a ano, je pravděpodobné, že i mezi SS byli hrdinové, ale na to, abychom se mohli bavit o někom konkrétním, musíš jméno a konkrétní čin říct ty, já žádné jméno z této bandy neznám (z NSDAP bych zopakoval Thummel, ale myslím, že v SS nebyl). Ostatně u Mašínů bych jako konkrétní čin jmenoval útěk za čáru, ty ostatní případy neglorifikuji, jen je v kontextu dějin neodsuzuji. Ostatně Arya při svém útěku taky zabila malého stájníka - samo o sobě nic na třikrát hurá, ale jestli jí ho vyčítám,... no, fakt ne.
Opět paralela k Písni. Když přišli za Nedem coby pobočníkem z Říčních krajin, že Lannisteři vypalují jejich vesnice, tak žádali, jestli můžou udělat to samé na Západě. Ned jim na to odpověděl něco jako "A já myslel, že hledáte spravedlnost." Asi tak jako se Ned postavil k jejich prosbě, tak já se stavím k Mašínům a spol. Není pro mne morálně přípustné zabít někoho, jen proto, že z určitého úhlu pohledu "něco reprezentuje", i když mne ani nikoho jiného nijak neohrožuje, jeho zabití nikomu neprospěje a v žádném případě nijak neuškodí těm, se kterými si to prostřednictvím jakéhosi pěšáka (a ani to pro mne řadový venkovský esenbák není, jeho úkolem je řešit venkovské rvvačky v hospodě, krádeže slepic, nějaké ty bouračky).
BTW co taková ETA? Ta si taky brala za cíle především "symboly státu", i když dělai i výjimky. Sranda na tom je, že do roku 1975 byla svobodným světem vnímaná do značné míry jako odpor proti Francovu totalitnímu režimu, po roce 1975 se z ničeho nic změnila na teroristickou organizaci, přestože vlastně dělala pořád totéž... =D
@Terezička To je celkem dost přesný popis faktické situace.
Minimálně "vůbec ne Leciána" je ta největší pitomost, co jsi napsal - tady ta paralela sedí naopak velmi přesně - konkrétní osoba, která je chtěla zatknout ne, ale legitimovat v danou chvíli znamenalo prakticky skoro totéž, že? Ostatně zopakuji můžeme zpochybňovat, nakolik hrdinské byly tyto skutky, faktem zůstává, že představitelé režimu z nich měli nahnáno (což dokládá i to, jak zveličovali jejich plány při soudu - včetně minimálně sporného plánování atentátu na Gottwalda) a to co předvedli za husarský kousek při útěku z republiky je hodno obdivu (takový lapsus si nedovolili v Majoru Zemanovi ani nastínit, místo toho tam z "nich" dělají zbabělce).
Jinak problém je, že "mne ani nikoho jiného neohrožuje" zjevně od jistého okamžiku u těch čtyř neplatilo (bez ohledu na to, že do té situace se dostali sami) - esenbáci je mohli identifikovat , u těch dvou druhých šlo o akutní hrozbu (namířená pistole, pokus legitimovat jako podezřelé).
K ETA asi tolik - opět nerozlišuješ organizaci a jednotlivce - řekni jméno a skutek a můžeme se bavit, jestli byl či nebyl hrdinský (opět opakuji - nemám problém vidět hrdinství ani mezi členy organizace, která "historicky" propadla).
K Nedovi - problém je, že to byl na jednu stranu naivka, který chtěl spoustu věcí řešit sluníčkově. Na stranu druhou toto jako úředník nechtěl "eskalovat" a tohle rozhodnutí za hrdinské vážně nepovažuji... Ostatně, spravedlnost v tom požadavku byla - Oko za oko platilo u Chamurappiho, a i když toto nebylo na úrovni člověk - člověk, tak na úrovni "overlordů" Řekotočí - Západ to bylo spravedlivé řešení - ale žádat o něj měl Edmur, nikoli napadení lordi.
Já mažu co jsem napsal, to by zase byla hádka kdo co měl říct a jak to druhý hodnotí, to mě neba =D
http://echo24.cz/a/iC7Ww/jak-pomoct-recku-vratit-ho-zpatky-na-balkan
Pán uhodil hřebíček na hlavičku v popisu řecké mentality a západním rozplýváním se nad "kolébkou evropské civilizace", které se povedl zázrak v tom, že dokázala mít málo vydělávajících lidí, celoroční export na úrovni Česka koncem února a důchody na úrovni Německa. Zaplaťpámbu že jsme nepřešli na euro a ani nepřejdeme, dokud ta monetární unie nebude zároveň unie rozpočtová. Dost na tom, že blbí Češi platí poplatky bankám, které všechny dividendy odvedou do zahraničí a pracují pro zahraniční koncerny za míň jak polovinu nákladů, které by vynaložili doma :-@