Kecáliště

upraveno 29. června 2011 v Rozličný pokec
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
1294295297299300581

Komentáře

  • JayJay
    upraveno 19. června 2015
    @flanker.27: No a se zločinnými režimy se holt nedá "vyjednávat". A samozřejmě, nejsou to černobílé postavy, ale kdo z vás ví, co dělali Honzátko, Lecián, Rošický a ten čtvrtý a odsunu Němců, nebo za Únorového převratu? Popravdě já nic a není to pro ten případ relevantní stejně jako není relevantní vykradení muzea.
    Mimochodem, Rošický sice "tasil", ale nevystřelil a byl zabit při rvačce o zbraň svojí zbraní... Nosit zbraň a zdráhat s ji použít, to je nešťastná kombinace... Ostatně,to, kterak vyběhl režim s pozůstalými po Rošickém je také kapitola sama pro sebe.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. června 2015
    @Jay A já měl za to, že jsme "vyjednali", že v Případě Mašínové pokračovat nebudeme, protože to nemá smysl, ale já jsem asi taky zločinný režim, tudíž je ospavedlnitelné každou dohodu porušit... =D
    Ne, já vážně pokračovat nebudu.
  • @flanker.27: Takže jsem to mě adresovat sfikovi, případně a tvé komentáře, které "jen nebyly určeny mě" nereagovat? Sorry, ale o dohodě mluvíš ty (já jen řekl, že to nemá cenu,... což nemá, protože prostě máme jiný náozr), ostatně sám jsi dané téma komentoval dále, takže ne, nemm pocit, že bych se vůči tobě provinil porušením dohody...
    Ostatně, to, že Rošický byl zastřelen vlastní zbraní jsem si přečetl až dnes, zajímavé.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. června 2015
    @Jay Tak předně jsem pouze potvrdil jeden vyslovený názor, nevyjádřil jsem se ke skupině bratří Mašínů od té doby, kdy jsme oba zkonstatovali, že to nemá cenu. Za druhé, ten potvrzený názor se vůbec netýkal samotné činnosti této skupiny, zatímco tvůj komentář ano. Za třetí, pokud oba účastníci diskuse pronesou, že to nemá cenu pro příliš odlišná stanoviska, která zjevně nemají šanci se na byť jediném slově dohodnout, mimo toho, že se nedohodnou, tak to jsem dosud považoval za "gentlemen's agreement". Díky, že jsi mne vyvedl z omylu =D
  • upraveno 19. června 2015
    @Jay Takže když ČR změní systém a prohlásí ten předchozí za zločinný, tak budou najednou všichni vrazi státních služeb bojovníci za svobodu?

    Jak se říká svoboda končí tam kde začíná svoboda druhého. Mašíni svoji svobodu dost překročili a ještě si ji vyložili po svém.
  • @flanker.27: Ó, jak odlišné od toho, že jsem též pouze souhlasil s názorem, že nejsou černobílí a pak psal jen o mrtvých a raněném (což je ohromný rozdíl proti komentování rodinných příslušníků) a o režimu...
    Ale když už jsi si tak naběhl, tak logicky bys měl dospět nikoli k názoru, že to považuji za zločinný režim (tam zjevně zastávám jiný postoj než "JEN" nedodržovat dohody), nýbrž k názoru, že tě nepovažuju za gentlemana... :o)
    Každopádně to, že s neshodneme v názorech neznamená, že se neshodneme na faktech. Konkrétně třeba jsem rád, že jsi zmínil muzeum (o něm jsem nevěděl). Našel jsem si díky tomu, že Rošický byl zastřelen vlastní zbraní, což jsem také nevěděl.
  • JayJay
    upraveno 19. června 2015
    @Gorgloj: No, tak ve státní službě jsou i učitelé, lékaři a podobně, že? Pak zní odpověď NIKOLI. Nicméně pokud současný režim bude uznán zločinným, jelikož perzekvoval a vraždil vlastní občany, pak lze předpokládat, že na lidi, kteří by nyní zabíjeli členy ozbrojených složek státní moci (byť v rámci přípravy na útěk z tohoto zločinného režimu) by se následně hledělo nikoli jako na vrahy, ale jako na bojovníky za svobodu... (von Stauffenberg, atentátník z Mnichovské pivnice či Paul Thummel mohou jít příkladem - ve své době zločinci, nyní hrdinové).
    Ale no tak, samozřejmě, to platí ve vztahu člověk - člověk. Ve vztahu člověk - režim vidím zřejmou nevyváženost, v případě když režim porušuje základní lidská práva a svobody. A dotyční zastupovali režim a snad nikdo nezpochybňuje, že útoky nebyly cíleně mířeny na Leciána, Rošického, Honzátka a toho čtvrtého, ale na sloužící orgány, na příslušníka LM, který je chtěl legitimovat a na pokladníka, který měl v ruce zbraň.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. června 2015
    @Jay Kromě toho soudím, že Kartágo musí být zničeno =D
    Protože opravdu stojím za tím, že nechci tuto debatu prodlužovat a cokoli bych odpověděl by ji dále protahovalo, doporučuji každému zájemci knihu Kačor, Miroslav: Svědomí hrdinů. Kniha sama se staví proti Mašínům, ale minimálně v ní najdete přepisy dochovaných vyšetřovacích spisů vč. fotografií, výslechy svědků i dopadených členů, i svědectí samotných Mašínů a Paumera, takže i pokud se někomu nebudou líbit závěry autorovy, má dost podkladů k tomu si udělat vlastní.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Kamilkazi A co neutralita? Maginotovu linie se začala budovat v roce 29, 9 let před Mnichovem. Vzkaz byl jednoznačný: Nejdál půjdeme na hranice s Německem, i kdyby Francie nesignatovala Mnichov, do Německa by nevstoupil ani jeden francouzský voják.
    Za zahraniční politiku vlády odpovídá Ministr zahraničí, Beneš jím byl nepřetržitě od 1918- 35 tzn. 17 let
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Ministr za ni odpovídá vládě, ale státu a občanům za ni odpovídá vláda. Ostatně jaké mělo Československo možnosti. Z německého vlivu se vymanilo a nechtělo pod něj opět spadnout. S Poláky jsme kamarády nebyli historicky vlastně nikdy, hraniční spory jsme dokonce řešili v roce 1919 válkou vyvolanou Poláky, navíc oba režimy nebyly moc kompatibilní (Beckovské Polsko v žádném případě nebyla demokracie). Z Rakouska se stala bezvýznamná země a Maďarsko byl vedle Německa další potenciální nepřítel. Jediným naším spojencem v sousedství bylo Rumunsko a to nebylo dost silný spojenec. Francie byla na kontinentě po porážce Německa nejsilnější vítěznou mocností, která byla de facto jediná, o koho se Československo mohlo opřít, a která stejně jako my považovala Německo za potenciální hrozbu, což mimo jiníé symbolizovala právě Maginotova linie. K Francii fakticky alternativa neexistovala, tedy pokud šlo o bezpečnostní koalici. nešlo jen o to přemýšlet, zda pošle Fancie vojsko jen na Maginotovu linii (ostatně v roce 1940 ji poslala alespoň do Belgie), ale o to, že pokud by Německo vyhlásilo válku nám, tak bude ve válečném stavu i s Francií, což nikoli jen z hlediska Beneše, ale v zásadě celé politické reprezentace, znamenalo pro Německo příliš velkou hrozbu, kterou by si nemohlo dovolit. Dopadlo to jinak, ale dokonce ani v roce 1938 ještě nebylo nikoho, kdo by věděl, co bude za rok za dva. Po bitvě je každý generálem a každý ví, co měli tenkrát lidé vědět.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @flanker.27 Minimálně vztahy s Polskem se měli zlepšit, Beneš je tuším zkoušel v září 38 podplatit Těšínskem, ale Beck se mu vysmál, jinak vztahy s Polskem dobré ani být nemohli, když se RČS začala pamatovat se SSSR, to definitivně zavřelo jakoukoliv možnost narovnání s Polskem. Přičemž režim panující tou dobou v Rusku byl československé demokracii ještě vzdálenější, než Pilsudskeho sanační režim v Polsku
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Achileus Na zlepšení vztahů musí být vždycky dva. polsko už v roce 1919 se pokusilo vojensky v rozporu s mírnovými dohodami obsadit ty oblasti, ve kterých měl proběhnout plebiscit, což vyústilo v Sedmidenní válku a polskou porážku. Ostatně Poláci si rádi věci přizpůsobovali sobě. Zatímco ve sporných oblastech, které byly historicky české, argumentovali národnostním složením, ve kterém dle nich převládalo polské obyvatelstvo, zatímco na východě v oblastech, kde drtivou většinu obyvatelstva tvořili Ukrajinci a Bělorusové naopak argumentovali tím, že jde o historickou oblast Polska (Litevska). Já si nemyslím, že my bychom se měli Polákům z čehokoli zodpovídat a skládat jim účty, spíše naopak.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @flanker.27 No Polsko mělo být na východě ohraničeno Curzonovou linií, že si to FR a VB nepohlidali.... Obě strany ve vzájemných vztazích udělali chyby, válka kvůli jedné železnici a pár černouhelným dolům zlomila RČS o devatenáct let později vaz
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Achileus Obávám se, že i kdybychom měli vztahy s Polskem nejlepší možné, před Mnichovem a protektorátem by nám to nepomohlo ani co by se za nehet vešlo.
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    @Achileus a kto mohol na 100% vediet, co sa stane v buducnosti a kto to vie teraz ?
  • upraveno 22. června 2015
  • @Ugla: Útok byl vedený na službukonajícího příslušníka SNB, rozhodně to nebylo tak, že by si řekli "počkáme až bude sloužit Honzátko a zabijeme ho". To, jestli se mu umíralo líp nebo hůř je tvoje spekulace, brát ti ji nebudu.
    Ad hlídání řádů: Sorry, ale jelikož šlo o citát (což jsem uvedl), tak bych ten řád nemohl změnit ani kdybych chtěl.
    @flanker.27: Možná největší problém je v tom, že používáme slovo hrdina, aniž bychom si jasně vysvětlili, co tím slovem rozumíme, protože to slovo zdaleka není jednoznačné (i knihy znají kladné i záporné hrdiny (takže o morálce to 100% není) - např. Jaime jakkoli je charismatickým hrdinou, tak brutálním porušením povinností a vraždou určitě není charakterní, byť i v dané vraždě je vidět, že vražda na tyranovi není nutně zločinem). Dokonce i ta kniha, ve které je autor proti nim má slovo HRDINA v názvu. Já pod hrdinstvím chápu předně statečnost a odvahu udělat to, co morálně považuji za správné a to i přes to, že jde o hazard, který mě může stát vše včetně života. (Proto nemám problém s tím, abych uznal hrdinnost Rošického... dokonce i přesto, že v kritickém okamžiku nevystřelil)
  • http://www.novinky.cz/ekonomika/372977-babis-recko-by-melo-konecne-zbankrotovat.html

    Pokolikáté to je, co to Řekové hrají do poslední chvíle? Ti se svojí balkánskou mentalitou by klidně opustili EU zítra, kdyby to znamenovalo zmizení dluhů, a začali si půjčovat od Putina (což by dlouhodobě nešlo, protože i Putin musí mít v první řadě na ruské důchody). Fascinuje mě, že jim krácení důchodů přijde hrozné a ponižujicí, když je pořád mají dvakrát vyšší než u nás, nemluvě o několika o dost chudších zemí eurozóny, které Řecko finančně podporují. Přičemž ceny v supermarketech mají skoro stejné jako u nás. Řekům by neměly dělat starosti nižší platy a důchody, ale astronomická nezaměstnanost (25 %, a to klesla).
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 22. června 2015
  • @flanker.27: No, a kdyby ukradl zbraně a při útěku sejmul další 4 zlaté pláště, kteří jen budou chtít zabít a zapůsobit, aby se další tři se pobili navzájem kvůli friendly fire, pak určitě.
    Ehhh, nesejmul náhodou Barristan při útěku pár plášťů? No, je jich míň, ale i tak HRDINA.
    Na tvém přirovnání s SS pokulhává v zásadě hlavně to, že hrdina je vždy jednotlivec a ano, je pravděpodobné, že i mezi SS byli hrdinové, ale na to, abychom se mohli bavit o někom konkrétním, musíš jméno a konkrétní čin říct ty, já žádné jméno z této bandy neznám (z NSDAP bych zopakoval Thummel, ale myslím, že v SS nebyl). Ostatně u Mašínů bych jako konkrétní čin jmenoval útěk za čáru, ty ostatní případy neglorifikuji, jen je v kontextu dějin neodsuzuji. Ostatně Arya při svém útěku taky zabila malého stájníka - samo o sobě nic na třikrát hurá, ale jestli jí ho vyčítám,... no, fakt ne.
  • Mašínové vycházeli z mylného předpokladu, že bude řádný odboj a možná další válka. Na to se připravovali. Přistoupili k tomu s ohledem na zkušenosti z II. světové války, sháněli peníze a zbraně ber kde ber (a jak ber). Kdyby opravdu k odporu (podporovanému ze Západu) vůči KSČ a sovětskému vlivu došlo, byli by bezpochyby za hrdiny, kteří tady připravili půdu pro úspěšný odboj. Jenže takhle naloupili, vyzbrojili se, utekli na Západ a tam si vyslechli "hm, když Československo prostě patří SSSR, s tím se nic dělat nebude" a tím to skončilo. Odboj čistě zevnitř neměl šanci. Navíc podle mě byla většina lidí ráda že je po válce a relativní klid a do ničeho se jim nechtělo.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 22. června 2015
    @Jay Teď myslím, že jsme si ohledně SS nerozuměli, já jsem neřekl, že byli hrdinové, řekl jsem, že byli velmi odvážní, což mi ovšem samo o sobě nestačí k tomu, aby byl někdo hrdina. Pokud jde o Barristana, ten se bil s konkrétními osobami, které ho chtěly zatknout, což v žádném případě není případ ani Kašíka ani Honzátka a už vůbec ne Rošického nebo Leciána.
    Opět paralela k Písni. Když přišli za Nedem coby pobočníkem z Říčních krajin, že Lannisteři vypalují jejich vesnice, tak žádali, jestli můžou udělat to samé na Západě. Ned jim na to odpověděl něco jako "A já myslel, že hledáte spravedlnost." Asi tak jako se Ned postavil k jejich prosbě, tak já se stavím k Mašínům a spol. Není pro mne morálně přípustné zabít někoho, jen proto, že z určitého úhlu pohledu "něco reprezentuje", i když mne ani nikoho jiného nijak neohrožuje, jeho zabití nikomu neprospěje a v žádném případě nijak neuškodí těm, se kterými si to prostřednictvím jakéhosi pěšáka (a ani to pro mne řadový venkovský esenbák není, jeho úkolem je řešit venkovské rvvačky v hospodě, krádeže slepic, nějaké ty bouračky).
    BTW co taková ETA? Ta si taky brala za cíle především "symboly státu", i když dělai i výjimky. Sranda na tom je, že do roku 1975 byla svobodným světem vnímaná do značné míry jako odpor proti Francovu totalitnímu režimu, po roce 1975 se z ničeho nic změnila na teroristickou organizaci, přestože vlastně dělala pořád totéž... =D
    @Terezička To je celkem dost přesný popis faktické situace.
  • @flanker.27: Ad SS - v čem nepochopili? Já zpochybňuji, že všichni byli odvážní a naopak nemám problém s tím uznat, že někteří jednotlivci mohli být "hrdiny" bez ohledu na to, že bojovali na špatné straně a v organizaci, která má snad nejhorší jméno. Mimochodem, znáš knihu Ďáblova garda? Bývalý esesák popisuje nasazení ve Vietnamu v cizinecké legii... jako humus na en-tou, ale svým způsobem hrdina byl (o mnoho rozporovatelnější než Mašínové), protože jakkoli drsné metody volil, stále platilo, že jeho jednotka měla velmi nízké ztráty v poměru k nepříteli.
    Minimálně "vůbec ne Leciána" je ta největší pitomost, co jsi napsal - tady ta paralela sedí naopak velmi přesně - konkrétní osoba, která je chtěla zatknout ne, ale legitimovat v danou chvíli znamenalo prakticky skoro totéž, že? Ostatně zopakuji můžeme zpochybňovat, nakolik hrdinské byly tyto skutky, faktem zůstává, že představitelé režimu z nich měli nahnáno (což dokládá i to, jak zveličovali jejich plány při soudu - včetně minimálně sporného plánování atentátu na Gottwalda) a to co předvedli za husarský kousek při útěku z republiky je hodno obdivu (takový lapsus si nedovolili v Majoru Zemanovi ani nastínit, místo toho tam z "nich" dělají zbabělce).
    Jinak problém je, že "mne ani nikoho jiného neohrožuje" zjevně od jistého okamžiku u těch čtyř neplatilo (bez ohledu na to, že do té situace se dostali sami) - esenbáci je mohli identifikovat , u těch dvou druhých šlo o akutní hrozbu (namířená pistole, pokus legitimovat jako podezřelé).
    K ETA asi tolik - opět nerozlišuješ organizaci a jednotlivce - řekni jméno a skutek a můžeme se bavit, jestli byl či nebyl hrdinský (opět opakuji - nemám problém vidět hrdinství ani mezi členy organizace, která "historicky" propadla).
    K Nedovi - problém je, že to byl na jednu stranu naivka, který chtěl spoustu věcí řešit sluníčkově. Na stranu druhou toto jako úředník nechtěl "eskalovat" a tohle rozhodnutí za hrdinské vážně nepovažuji... Ostatně, spravedlnost v tom požadavku byla - Oko za oko platilo u Chamurappiho, a i když toto nebylo na úrovni člověk - člověk, tak na úrovni "overlordů" Řekotočí - Západ to bylo spravedlivé řešení - ale žádat o něj měl Edmur, nikoli napadení lordi.
  • upraveno 23. června 2015
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 23. června 2015
    @Jay ---
    Já mažu co jsem napsal, to by zase byla hádka kdo co měl říct a jak to druhý hodnotí, to mě neba =D
  • Pro zájemce o řeckou tématiku:
    http://echo24.cz/a/iC7Ww/jak-pomoct-recku-vratit-ho-zpatky-na-balkan

    Pán uhodil hřebíček na hlavičku v popisu řecké mentality a západním rozplýváním se nad "kolébkou evropské civilizace", které se povedl zázrak v tom, že dokázala mít málo vydělávajících lidí, celoroční export na úrovni Česka koncem února a důchody na úrovni Německa. Zaplaťpámbu že jsme nepřešli na euro a ani nepřejdeme, dokud ta monetární unie nebude zároveň unie rozpočtová. Dost na tom, že blbí Češi platí poplatky bankám, které všechny dividendy odvedou do zahraničí a pracují pro zahraniční koncerny za míň jak polovinu nákladů, které by vynaložili doma :-@
  • VenaVena Stannis the Mannis!!!
    upraveno 23. června 2015
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.