Aha, jestli tomu dobře rozumím, tak by se to mělo vztahovat asi k tomu týdnu před, který definuji jako agresivní vzteklý, háravý vlkodlak, co? Naštěstí jsem už za ty roky rokoucí zapomněla jaké to je. Byla jsem skutečně nebezpečná a to doslova.
Dneska jsme se od babičky dozvěděla zajímavost,o kterou mám chuť se podělit :-) Celou dobu jsem se mylně domnívala, že naše babičky a prababičky se vdávaly dřívě než my, ale není tomu tak. Prababi (*1900) se vdávala v 19 ti letech a musela dva roky dokupovat a babi se vdávala za druhé světové až v 21, aby dokupovat nemusela. Ano, ženy se mohly vdávat od 21 a muži od 24, jinak museli dokupovat roky. Já to vážně netušila:-)
To se dělá i dnes, když je snoubencům míň než 18 a chtějí či častěji "musí" se vzít. Zkrátka státu zaplatíš poplatky (nevím kolik), ale dokupuje se to po měsících.
Babička říkala, že proto se málokdo vdával či ženil dřív, protože to bylo drahé a většinou právě jen z důvodu těhotenství. Takže když někdo dokupoval roky, tak to byla hlavně hanba na celou vesnici, prtože pravděpodobnost, že se holka nebo kluk brali dřív byla nízká. Konkrétně u mé prababičky to z důvodu těhotenství kupodivu nebylo, ale kvůli koupi velkého statku a aby to bylo jako manželská kupní smlouva nebo tak nějak a nemuselo se platit u notáře 2x totéž.
@Rolandzee-Zafira-Winterfell Nechápu :-) Vůbec netuším, co vlastně chceš říct :-) Prostě se vzali, protože dokoupit roky přišlo laciněji než převádění majetku. O statek samosebou přišli a všechen majetek rovněž a to se prababi dožila 93 let (zemřela 1993). JZD si odhlasovalo na své schůzi, že jí vrátí maximálně 60 krav nebo 17 500,-. Žádné stroje, další zvířata nic...nakonec to bylo prmlčeno a rodina nedostala vůbec nic. Pozemky zůstaly taky JZD respektive ZD jak se přejmenovali, protože druhá možnost byla, že bychom museli všechny ty hektary obhospodařovat. Naděje na odprodej nicotná.
Takže to co si vydřeli a draho koupili - o to všechno po revoluci definitivně přišli v novém kraďoš systému.
@Černá_Alison Naše babi s dědou měli teda s kraďoš systémem asi štěstí, protože barák a všechny pole, co dědovým rodičům v padesátých letech sebrali, dostali nazpátky, takže zas tak zlý to asi nebude. Co já vím, tak u nich na vesnici se vrátilo snad všechno, nebo aspoň skoro všechno (kromě teda samozřejmě církevního, což nikdy nepochopím, proč), takže tak zlý to snad nebude, nebo aspoň u nás.
Říkej co chceš, ale prababička za chybějící roky do 21 let platila. A babička mi ráno právě říkala, že když žádala o sňatek ona, tak jí na úřadu kontrolovali kolik jí je a když zjistili, že už 21, tak jí řekli, že platit nemusí (vypadala mladší a nebyla těhotná).
Sousedovi holka se vdávala v šestnácti před 25 lety protože byla těhotná a také musela zaplatit příslušný obnos (manželství na houby a dávno nejsou spolu).
Dotaz z praxe. Jak je to se státním občanstvím, pokud uzavře náš občan s občanem třetí země, pokud daná země je správním celkem jiné země, která však nad svým celkem nemá správní pravomoc a celek je pod správou OSN? :))
@Černá_Alison Do všobecného zákoníku občanského z roku 1811 se mi moc nechce :) Definitivně je to nesmysl po roce 1950, kdy tento zákoník přestal platit, dotyčná vydatá před 25 lety je buď pomýlená nebo kecá, asi jako kdyby vykládala, že mají doma vejcorodou krávu.
Ergo kupování let, kdyby tak šlo nějaký prodávat :)
@Černá_Alison V roce 1950 došlo k rekodifikaci práva a přijetí nového občanského zákoníku (vydržel do roku 1964, kdy byl přijat nový spolu se zákonem o rodině).
Aby bylo jasno, ty zákony co začaly platit kolem roku 1950 v této oblasti nebyly dané změnou režimu, ale prakticky od konce války se kontinuálně pracovalo na rekodifikaci práva a byly by přijaty i bez změny režimu.
Zkusím zabrousit do starších předpisů. jinak za 1. republiky byla plnoletost od 21 let (leč právo být volen nastávalo až od 26 let).
@flanker.27 jj, manželství. V praxi to bylo zábavné, neboť Srbsko jí stále uznává nárok na srbské občanství a oběma nárok na pas; jelikož se vzdala kosovského občanství.
@Tom To se nevylujuče. Obecně sice musí osoba žádající o občanství prokázat, že jeho nabytím pozbyde původní občanství (tím se provádí mezinárodní smlouva, která má zabránit, aby lidi měli víc státních občanství)), ale pokud zákony původní země se vznikem nového občanství nespojují zánik původního (např. náš zákon v případě, že český občan uzavře manželství s cizinecem na nabyde tím cizí občanství tohoto občana českého občanství nezbavuje), tato podmínka se promíjí.
Komentáře
@Krisa :D
Celou dobu jsem se mylně domnívala, že naše babičky a prababičky se vdávaly dřívě než my, ale není tomu tak. Prababi (*1900) se vdávala v 19 ti letech a musela dva roky dokupovat a babi se vdávala za druhé světové až v 21, aby dokupovat nemusela.
Ano, ženy se mohly vdávat od 21 a muži od 24, jinak museli dokupovat roky.
Já to vážně netušila:-)
Babička říkala, že proto se málokdo vdával či ženil dřív, protože to bylo drahé a většinou právě jen z důvodu těhotenství. Takže když někdo dokupoval roky, tak to byla hlavně hanba na celou vesnici, prtože pravděpodobnost, že se holka nebo kluk brali dřív byla nízká. Konkrétně u mé prababičky to z důvodu těhotenství kupodivu nebylo, ale kvůli koupi velkého statku a aby to bylo jako manželská kupní smlouva nebo tak nějak a nemuselo se platit u notáře 2x totéž.
Nechápu :-) Vůbec netuším, co vlastně chceš říct :-) Prostě se vzali, protože dokoupit roky přišlo laciněji než převádění majetku.
O statek samosebou přišli a všechen majetek rovněž a to se prababi dožila 93 let (zemřela 1993). JZD si odhlasovalo na své schůzi, že jí vrátí maximálně 60 krav nebo 17 500,-. Žádné stroje, další zvířata nic...nakonec to bylo prmlčeno a rodina nedostala vůbec nic. Pozemky zůstaly taky JZD respektive ZD jak se přejmenovali, protože druhá možnost byla, že bychom museli všechny ty hektary obhospodařovat. Naděje na odprodej nicotná.
Takže to co si vydřeli a draho koupili - o to všechno po revoluci definitivně přišli v novém kraďoš systému.
A babička mi ráno právě říkala, že když žádala o sňatek ona, tak jí na úřadu kontrolovali kolik jí je a když zjistili, že už 21, tak jí řekli, že platit nemusí (vypadala mladší a nebyla těhotná).
Sousedovi holka se vdávala v šestnácti před 25 lety protože byla těhotná a také musela zaplatit příslušný obnos (manželství na houby a dávno nejsou spolu).
Definitivně je to nesmysl po roce 1950, kdy tento zákoník přestal platit, dotyčná vydatá před 25 lety je buď pomýlená nebo kecá, asi jako kdyby vykládala, že mají doma vejcorodou krávu.
Ergo kupování let, kdyby tak šlo nějaký prodávat :)
U roku 1919 a období druhé světové mám jistotu placení.
Aby bylo jasno, ty zákony co začaly platit kolem roku 1950 v této oblasti nebyly dané změnou režimu, ale prakticky od konce války se kontinuálně pracovalo na rekodifikaci práva a byly by přijaty i bez změny režimu.
Zkusím zabrousit do starších předpisů. jinak za 1. republiky byla plnoletost od 21 let (leč právo být volen nastávalo až od 26 let).