ďakujem za poďakovania, teším sa, že som urobil radosť, ani som to nečakal, veď som iba nahrubo preložil článok. ale urobilo mi to radosť, tie dobré skutky (aj takéto nevýznamné) majú niečo do seba :)
Možno tak že je to jeden z najlepších šermiarov Západozemia. Zatiaľ čo Aragorn bol Hraničiar, myslím si že 1v1 s mečom by niekto ako Jaime (ktorý trénoval cele svoje detstvo) porazil Aragorna. Hlavne ide o to že Martin aj Tolkien písali uplne inak. V knihe nie je popísaní ani jeden šermiarsky súboj Aragorna (alebo porovnávaš hrané verzie?), zatiaľ čo Selmy spomína na Jaimeho ako na chlapca s obrovským talentom, ten Selmy ktorý povedal ostatným Bielym plášťom že by ich v početnej prevahe stihol 2-3 zabiť. A ak niekto taký ma rešpekt pred prirodzeným talentom Jaimeho tak si myslím že to už niečo znamená. Aragorn bol určite lepší veliteľ, lepší kráľ aj človek ale podľa môjho názoru nebol lepší šermiar.
No pokud vím, měl Aragorn takovou tu vrhací dýku takže se obávám že pokud by to byl normální boj a nikoli "čestný souboj (v pozadí je slyšet Bronnův pekelný smích)" tak by byl Jaime velice nepříjemně překvapen. Ale to je jak porovnávat Robina Hooda s Legolasem. A porovnává tam taky Gandalfa a Melisandru?
Nejlepší ženská postava v Lotrovi je stejně Galadriel. Ta je skvělá ale taková Arwen (která je jen okrajová postava tak nevim proč jí ve filmu se*ou kam jen můžou mě tam neskutečně vytáčela. A ve filmu ještě víc.
Ak ideme porovnávať výzbroj tak by Aragorn nemal už vôbec šancu. Brnenia z LOTR sú cca z obdobia ranného stredoveku, krúžková zbroj. Zatiaľ čo ASOIAF je vrcholný stredovek s platovou výzbrojou. Aj keď zasa Andúril je magický meč čiže to už vôbec nedáva zmysel porovnávať.
Svoa: Eowyn si chtěla Aragorna vzít, protože chtěla být královnou. Podobá se GRRM postavám v tom, že "myslí politicky". Denethror ani Boromir mi GRRMovští moc nepřišli. Glum je takovej Theon :D.
@Everett_Young Přeci jenom by ten konec vypadal trochu jinak, kdyby se tam Arwen objevila jednou a Aragorn by to z ničeho nic na ostatní v závěru vybalil: "Mimochodem, pokud jsem se o tom předtím zapomněl zmínit, tohle je moje životní láska, budeme se brát."
@Kolikokoli Ano. A zároveň ho obdivovala a byla už nejspíš lehce zabouchnutá - to je něco nemartinovskýho, pokud by to nepokračovalo ve stylu Roberta a Cersei :D Politicky myslí třeba i Denethor nebo Gandalf. Boromir - zklamané naděje do někoho, kdo teoreticky vzato selhat neměl, to je martinovský. Denethor se zase podobá šílenému králi.
Nechcete někdo jen tak stručně shrnout vy výsledky. Abych věděl, jak to vidí sám Mistr. Moje angličtina není moc good a v mluvené podobě je pro mne absolutní noise.
Melisandra vs Saruman? Oni by nebyly proti sobě, oni by byli spolu. Saruman: "Together, my lady Melisandra, we shall rule this Worlds. The old worlds will burn in the fires of only true god. Wirewoods will fall. A new order will rise." Melisandra: "Yes, my friend! I saw the eye. Eye winning flames. R'hllor's eye. Night is dark and full of terrors."
@Kolikokoli Faramir má vždycky pravdu :) ale spíš bych se přiklonila k tomu, jak to vyjádřila svoa00. Eowyn není žádná chladnokrevná zlatokopka bažící po moci a slávě, spíš se zabouchla do ideálu, do vysněného prince, kterému se v jejích očích nejvíc blížil Aragorn.
Spíš jaká by mohla být Arya, kdyby prožila relativně normální dětství a nestala se svědkem zmasakrování vlastní rodiny :) Eowyn přeci jenom není něžná kráska, která trpělivě čeká na zachránce, raději bere věci do vlastních rukou.
Komentáře
http://www.mtv.com/videos/interview/853851/george-rr-martin-plays-grr-vs-jrr.jhtml#id=1696822
Hlavne ide o to že Martin aj Tolkien písali uplne inak. V knihe nie je popísaní ani jeden šermiarsky súboj Aragorna (alebo porovnávaš hrané verzie?), zatiaľ čo Selmy spomína na Jaimeho ako na chlapca s obrovským talentom, ten Selmy ktorý povedal ostatným Bielym plášťom že by ich v početnej prevahe stihol 2-3 zabiť. A ak niekto taký ma rešpekt pred prirodzeným talentom Jaimeho tak si myslím že to už niečo znamená.
Aragorn bol určite lepší veliteľ, lepší kráľ aj človek ale podľa môjho názoru nebol lepší šermiar.
Asi tak, v Martinově světě vyhraje Jaime, v Tolkienově Aragorn...
Melisandra vs Saruman? Oni by nebyly proti sobě, oni by byli spolu.
Saruman: "Together, my lady Melisandra, we shall rule this Worlds. The old worlds will burn in the fires of only true god. Wirewoods will fall. A new order will rise."
Melisandra: "Yes, my friend! I saw the eye. Eye winning flames. R'hllor's eye. Night is dark and full of terrors."