Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
18485878990126

Komentáře

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Muhehe:
    UK doctor who documented Syria “chemical attack” was considered “committed jihadist” by MI6
    https://www.jihadwatch.org/2017/04/uk-doctor-who-documented-syria-chemical-attack-was-considered-committed-jihadist-by-mi6
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Letadlová loď nového typu USS Gerald R. Ford zahajuje zkušební plavbu:
    http://www.armadninoviny.cz/uss-gerald-r-ford-nejdrazsi-zbranove-system-vsech-dob.html
  • Tyrion LannisterTyrion Lannister The Mannis strikes back!!!!!!
    https://www.novinky.cz/zahranicni/435029-rusko-vetovalo-nejnovejsi-rezoluci-rady-bezpecnosti-osn-k-syrii.html

    Nevíte někdo, kde bych si tu rezoluci mohl přečíst? Hledal jsem na stránkách, ale asi jsem buď neschopnej nebo to tam není.
  • @Tyrion Lannister Myslíš tohle?
    un.org/press/en/2017/sc12791.doc.htm

    Nevím jestli jde najít přesné znění zamítnuté rezoluce.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Tyrion Lannister Problém měl podle Ruska být v tom, že byl označen viník dříve, než by vůbec vyšetřování započalo:
    Mr. SAFRONKOV (Russian Federation) said his delegation had voted against the draft because of its “erroneous” contents, emphasizing that his country’s concerns and priorities had been pushed aside. The main problem was that the “troika” of drafters had named a perpetrator before a proper investigation had been conducted, he said, adding that by presenting a “doomed” resolution they had undermined the Council’s unity. If partners thought it necessary to adopt a meaningful resolution and agree upon a valid document, they should have aimed to ensure the OPCW’s ability to conduct an impartial investigation, he said, pointing out that in the eight days since the incident, no steps had been taken to investigate. A full and immediate inquiry must be undertaken, he stressed, adding that Damascus had displayed a readiness to cooperate and had proposed the immediate launch of an investigation. Some States had expressed an anti-regime slant and a reluctance to ensure a truly impartial investigation, he said, cautioning that other incidents, involving extremists, could unfold.

    Což, pokud to rezoluce obsahovala, je problém i pro mě. Pak se nedá o žádném vyšetřování mluvit, stačí nám tisková prohlášení Al-Kájdy, které nejen západní vlády, ale i média nekriticky přejímají. Připomínám, že v minulých případech (pokud vím tak naprosto ve všech), kdy byl Asadův režim obviněn z užití chemických zbraní, buď nakonec samo OSN prohlásilo, že SAA to nebyla nebo to minimálně nebylo nijak prokázáno. Viz třeba ten článek z neviditelného psa.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jo, MOAB poprvé použita bojově, doufám, že na ty, kteří si takovou "maminku" zaslouží:
    http://zpravy.idnes.cz/matka-vsech-bomb-usa-afghanistan-islamsky-stat-fqv-/zahranicni.aspx?c=A170413_192246_zahranicni_ert

  • dobré povídání
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Celý si to pustím zítra, ale zaujala mě ta zmínka o seriálu BBC o Napoleonovi příští rok.
  • upraveno 14. dubna 2017
    @flanker.27 no video bylo nahrano 2014 takže už to musí být venku
    teď jsem na konci a musím říct že je to fakt dobré
    na tohle téma mám přečteno více než běžný smrtelník takže se malinko vyznám a taky se přiznávám že jsem bonapartista :) Napoleon Veliký je samozřejmě VELIKÝ a je to ten největší borec co kdy chodil po tyhle planetě ale jinak nejsem zaujatý :D
    ne fakt skvělá přednáška a pro lidi co se o tohle téma zajímají více to bude o něco víc supr :)
  • EdemEdem GRRM jediny Boh Ice&Fire
    @DanielSvatoš kolko je vela pocitaneho? Ak by si to zrovnaval ako vysoko su na tom diela od Kovaříka?
  • @Edem Kovařík je dobrej ale někdy se moc neudrží a trochu "nadržuje" Francouzům a taky s dalšíma knížkama začíná vykrádat sám sebe
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Pokud nebojujou s Rakušanama. Těm nadržuje víc :)
  • @flanker.27 jo to je pravda :) už ses kouknul na tu debatu?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @DanielSvatoš Nějak jsem se k tomu nedostal. Zítra.
  • @Edem teď jsem si všimnul te první otazky a jestli se ptáš co jsem přečetl na tohle téma tak tady:
    Jiří Kovařík:
    Maršálové Napoleonových orlů
    1812 – Napoleonovo ruské tažení
    Napoleonova tažení I. – Vítězné roky
    Napoleonova tažení II. – Nejistá vítězství
    Napoleonova tažení III. – Proti všem
    Napoleonova tažení IV. – Pád orla
    Napoleonova tažení V. – Ať žije císař
    Orlové Napoleonovy armády
    Bonaparte v Egyptě
    Dobyvatel Bonaparte
    Napoleon na Dunaji
    Má krev patří Napoleonovi

    Paměti co přeložil a dal poznámky
    Paměti: Marcellin Marbot
    Napoleonův kavalerista: Charles Parquin
    Napoleonův granátník: Jean-Roch Coignet
    Císařský kyrysník: Johann von Grueber
    Život v Napoleonově armádě: Blazé

    ostatní
    Maršál Lannes - Pavel B. Elbl
    Talleyrand - Pavel B. Elbl
    Bojové techniky období napoleonských válek 1792–1815 - Robert B. Bruce
    Napoleonova děla 1792 – 1815 - René Chartrand
    Napoleon Bonaparte - Albert Z. Manfred
    Napoleonská encyklopedie - Richard Blatný
    Napoleonovi vojevůdci 1809–1815 - Philip Haythornthwaite
    Napoleonské války - Richard Holmes
    Napoleon a srdce Evropy - Josef Polišenský
    Napoleonův klan - Clemens Amelunxen
    Slavkov 1805 - Ian Castle
    Vendéeské války - Michal Šťovíček
    Rakouští vojevůdci za napoleonských válek 1792-1815 - David Hollins
    Napoleon proti monarchům a vojevůdcům - Stanislav Wintr

    něco jsem možná zapomněl
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    Koho považujete za nejlepšího vojevůdce po Napoleonovi? Kutuzova, arcivévodu Karla, Radeckého, Wellingtona?
    Za mě asi Wellington.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Ještě bych doplnil ke Kovaříkovi ohledně Napoleona:
    Bitva u Marenga - navazuje bezprostředně na Bonaparte v Egyptě, popis italského tažení 1800-1801, které skončilo právě Bitvou u Marenga (někdy též nazývána Waterloo naruby)
    Korzáři francouzské revoluce - zaměřuje se především osudy korzárů jako Surcouf, Pellot či Fuet, částečně se ale dotýká i průběhu námořní války za Napoleonových časů
    Trafalgar: anatomie námořní bitvy - název mluví sám za sebe, i když záběr knihy je širší. Rozebírá v ní nejen námořní taktiku přelomu 18. a 19. století, ale i celkové poměry ve francouzském i britském námořnictvu.
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @flanker.27 V Trafalgaru si bere na paškál Royal Navy a vůbec ji nešetří
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @DanielSvatoš Já radši Lannese a Berthiera, zejména bez toho druhého by to ten italský Korsičan měl těžší
  • @Achileus Lannes je taky můj nejolíbenější ale Davout byl podle mne určitě lepší
    lannes je ale určitě jeden z těch lepších co měl Napoleon k dispozici
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @DanielSvatoš Ve hře je ještě Soult :D a Murat
  • @Achileus Masséna byl taky kvalitní než začal víc hrabat než bojovat :) jinak docela lituju že se na v bitvě nikdy nestřetl Napoleon se Suvorovem
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @DanielSvatoš Suvorov by podle mě neměl šanci :D
  • to by měl si myslim
    Suvorov > Kutuzov :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 15. dubna 2017
    Tak jsem to dokukal. Ach, kéž by naše Historie.cs byla aspoň z poloviny tak dobrá a ne pokaždé takový sbor Kučerových patolízalů. Nejen poučené, ale i vtipné se smyslem pro ironii. I ty otázky diváků vesměs dávaly smysl.
    Koho považujete za nejlepšího vojevůdce po Napoleonovi?
    Pokud ta otázka směřuje k Napoleonově době, tak jediného bych asi nedokázal jmenovat. Pokud bych mohl říct aspoň tři, tak:
    Davout - potvrdili i oba pánové
    Kléber - s jeho legendární odpovědí na anglické ultimátum: „Vojáci! Na takovou nestoudnost se odpovídá jedině vítězstvím, připravte se k boji!“
    Dochturov - coby "železný generál", osobně velmi statečný, nepotrpěl si na velkou okázalost, snášel vojenskou službu stejně jako jeho vojáci.

    No, omezil jsem si to na tři, čtvrtý by ovšem byl arcivévoda Karel, první, kdo porazil Napoleona v bitvě.

    Berthier byl určitě skvělý náčelník štábu, ale jako polní velitel byl maximálně průměrný. Suvorov byl zase nepochybně skvělý i jako velitel v poli, ale myslím, že na konci 18. století už by se nevyrovnal se změnami ve vojenství. Jeho známé heslo "kulka je šílená, bodák je chlapík" by v gigantických bitvách jako Borodino nebo Lipsko už neobstálo. Kutuzov byl taková liška podšitá. nepochybně byl schopný a v mládí i osobně statečný (jeho dvě těžká zranění mluví za sebe), ale často balancoval na hodně tenkém ledě. Třeba u Slavkova správně poznal, že je plán spojenců špatný, ale vlastně neudělal nic pro to, aby prosadil jeho změnu. Takový alibista. Když nevole sesadila v roce 1812 Barclaye de Tolly, tak on vlastně jen pokračoval v jeho taktice. Ale jednu věc mu musím nechat, opravdu dokázal věci domýšlet. Když v roce 1813 zbytky Grande Armée opustily Rusko, protestoval proti tomu, aby se Rusko dál účastnilo protinapolenského boje s odůvodněním: "A čeho tím dosáhneme. Jen se na první místo dostane Anglie."
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @flanker.27 Otázka co mohl Kutuzov u Slavkova reálně dělat, ono poslat v té době dva císaře, přičemž Alexandr se navíc považoval za geniálního vojevůdce-v čemž ho ochotně podporovala jeho kamarila-tvořená mladými a agresivními důstojníky- do háje bylo dost o ústa.

    Pozice a možnosti Kutuzova mi trochu připomínají postavení velitele rakouské Severní armády v roce 1866, mám na mysli polního zbrojmistra Ludwiga Benedeka
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @DanielSvatoš On ale Kutuzov Napoleona v přímé bitvě neporazil, ne? Pokud vím Borodino bylo krvavá plichta, a žádná jiná velká bitva nebyla
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    K těm špičkovým vojevůdcům bych zařadil ještě Radeckého, kdoví jak by to bez něj u Lipska dopadlo
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.