Souhrn Hry o trůny 1

Hra o trůny 1/2

Prolog Bran I Catelyn I
Daenerys I Eddard I Jon I
Catelyn II Arya I Bran II
Tyrion I Jon II Daenerys II
Eddard II Tyrion II Catelyn III
Sansa I Eddard III Bran III
Catelyn IV Jon III Eddard IV
Tyrion III Arya II Daenerys III
Bran IV Eddard V Jon IV
Eddard VI Catelyn V Sansa II
Eddard VII Tyrion IV Arya III
Eddard VIII Catelyn VI Eddard IX
Daenerys IV Bran V Tyrion V
Eddard X Catelyn VII Jon V
Tyrion VI

Shrnutí kapitol AGOT 1/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

1. Prolog (str. 9)

Tři muži noční hlídky, stařec Gared, mladý a nerozvážný ser Waymar Royce a zkušený průzkumník Will, stopují už devátý den skupinu divokých nájezdníků na sever ode Zdi. Will našel jejich mrtvoly v táboře, má nepříjemnou předtuchu a chtěl by se vrátit. Royce však nevěří tomu, že by mohli všichni zmrznout a chce se na mrtvá těla podívat, aby se přesvědčil, co je zabilo. Také Gared cítí, že něco není v pořádku a radí rozdělat oheň, to však velitel skupiny Royce zakáže, nařídí mu hlídat koně a spolu s Willem se vydá do tichého tábora.

Jaké je jejich překvapení, když zjistí, že všechna těla jsou pryč. Will vyleze na strom, aby se poohlédl po ohni. Náhle se citelně ochladí. Shora vidí, jak k Roycemu přistupují bledé vysoké postavy, jakési stíny s nepřirozeně modrýma očima. Obklíčí ho a zabijí.

Hrůzou ochromený Will se teprve po hodné chvíli odváží slézt dolů. Když se otočí, stojí za ním mrtvý Waymar Royce. Jeho oči mají stejnou modrou barvu jako přízraky, které ho zabily. Stal se jedním z nich. Poslední, co Will cítí, je ledově chladný stisk na svém hrdle.

2. Bran I (str. 20)

Bran je se svými staršími bratry Robbem a Jonem svědkem popravy uprchlíka Noční hlídky. Spravedlnost nad ním koná jejich otec, lord Eddard Stark. Cestou zpátky na Zimohrad narazí na mrtvou zlovlčici a pět přeživších mláďat. Lord Eddard Stark zprvu nechce o chovu těchto mláďat nic slyšet, ale pak na něj zapůsobí Jonova řeč a svolí. Skupina už odjíždí, když Jon zaslechne nějaký zvuk. Vrátí se a najde šesté štěně – celé bílé – které se zatoulalo dál od ostatních.

3. Catelyn I (str. 29)

Catelyn Stark vyhledá svého manžela Neda v božím háji, aby mu oznámila jednu smutnou a jednu radostnou zprávu: pobočník Jon Arryn je mrtvý a král Robert i s družinou přijede na Zimohrad.

Catelyn vyrůstala v Řekotočí a sever jí nikdy nepřirostl k srdci. Rozmlouvají o dětech, o Noční hlídce, o dezertérovi, kterého Ned vlastnoručně popravil, o divokých za Zdí.Ned je sklíčen; Jon Arryn byl pro něho jako druhý otec, vychovával ho spolu s Robertem na Orlím hnízdě, a poté, co šílený král Aerys požadoval jejich hlavy, Arryn se vzepřel a vypukla válka. Později si vzal za ženu Catelyninu sestru Lysu.Zatímco Robert je pro Neda něco jako bratr, a už se těší, až ho znovu po létech uvidí.

Zároveň mu Cat připomíná, že královskou družinu tvoří Lannisterové, kterým není radno věřit, zejména královně, jejíž pýcha je větší, než je zdrávo.

4. Daenerys I (str. 35)

Mladičká Daenerys Targaryen je ve Svobodných městech připravována k setkání s khalem Drogem, kterého si má vzít. Tímto svazkem si chce její bratr, princ Viserys, zajistit sílu k obnovení vlády Targaryenů nad Sedmi královstvími. Zásnuby zprostředkoval magistr Illyrio Mopatis, jehož pohnutky se Dany příliš nepozdávají, ale Viserys je přesvědčen, že Illyrio si je pouze vědom toho, že Viserys je jediným právoplatným králem Západozemí.

Princezna Daenerys se narodila na Dračím kameni 9 měsíců po smrti svého otce, kterého zavraždil člen jeho vlastní Královské gardy, Jaime Lannister. Tehdy utekli z Králova přístaviště. Posádka Dračího kamene byla připravena vydat královské potomky Uchvatiteli, ale ser Willem Darry s nimi utekl do Braavosu a zachránil je tak. Tam živořili dokud se jich neujal magistr Illyrio.

Na hostině se třináctiletá Dany seznámí s khalem Drogem, ale z její strany je to jen přetvářka, nejraději by utekla. Vše dělá jen proto, aby si nepohněvala bratra. Illyrio sourozence také upozorní na sera Joraha Mormonta, rytíře ze Sedmi království, který se zde ukrývá před spravedlností Sedmi království.

5. Eddard I (str. 46)

Eddard Stark vítá krále Roberta Baratheona a jeho průvod přijíždějící na Zimohrad. Král ho záhy přes protesty královny žádá o doprovod do zimohradských krypt, aby mohl uctít mrtvé. Ned si uvědomuje, že od jejich posledního setkání před devíti lety během Greyjoyovy rebelie král ztloustl a pití a děvkaření si na něm vybralo svou daň. Míjejí staré Krále severu a směřují k hrobkám lorda Rickarda, Brandona a Lyanny. Robert Lyannu miloval a rozruší ho vidět ji pohřbenou v temné kryptě, ale Eddard mu říká, že bylo jejím přáním vrátit se domů. I po těch letech si vzpomíná na její slova v posteli plné krve a růží, „slib mi to, Nede“, a na její úlevu a úsměv, když jí dal své slovo. Vybavuje si, jak ho tam v žalu našel Howland Reed.

Robert Nedovi říká o smrti Jona Arryna, jak byl ještě dva týdny před svým odchodem zdravý. Poví mu také o útěku Lysy Arryn a jejího nemocného syna z Králova přístaviště. Zmíní se, že mladý Robert Arryn se nestane novým strážcem východu. Robert poté žádá Eddarda, aby se stal po lordu Arrynovi novým pobočníkem krále. Král také nabízí sňatek jeho syna Joffreyho se Sansou Stark, čímž by se rody Baratheon a Starků konečně spojily. Ned si nechává čas na rozmyšlenou a s neblahou předtuchou vyvádí krále z krypt.

6. Jon I (str. 57)

Jona nacházíme na hostině na počest uvítání krále Roberta. Nesedí u hlavního stolu, jako jeho sourozenci, ale s mladými panoši. Holt bastardi se občas nemají příliš připomínat a zejména, když jsou to princové. Jemu to ale právě teď nevadí. Může totiž u sebe mít svého zlovlka Ducha, což by mu u hlavního stolu zcela jistě nedovolili. A může se také opít, což s radostí činí. Přichází královské procesí v čele s jeho otcem Nedem Starkem po boku s královnou Cersei. Pak následuje král Robert Baratheon a lady Stark. A pak porůznu potomci jeho otce, spárováni s potomky krále. Jon nemůže odtrhnout pohled zejména od Jaimeho Lannistera, který vypadá jako pravý král.

Všichni se usadí, je pronesen přípitek a hostina začne. K Jonovi se později připojuje jeho strýc Ben Stark, člen Noční hlídky. Povídají si o Noční hlídce a Jon dychtivě projeví své přání se k ní připojit. Strýc jej upozorňuje na nástrahy takového života, ale Jon je s chlapeckou neuvážeností hází za hlavu. Strýcovo odmítání Jona rozlítí a opustí kvapně (a i trošku trapně) hostinu. Venku potká Tyriona Lannistera a hovoří spolu o bastardech a jejich vlastním původu. Tyrion Jonovi připomene, že všichni trpaslíci bývají možná bastardy, ale ne všichni bastardi musí notně býti trpaslíky. S tím jej opustí a vrátí se na hostinu. Jonovi v tu chvíli připadá větší, než ve skutečnosti je.

7. Catelyn II (str. 66)

Po milování s Nedem (bez čtenářsky vděčných podrobností) ho Catelyn přemlouvá, aby přijal Robertovu nabídku stát se jeho pobočníkem. (Přičemž možnost, že by se Sansa stala v budoucnu královnou, ji také není zcela lhostejná). Padne zmínka i o Nedově zesnulém starším bratru Brandonovi, který si měl Catelyn původně vzít a v jehož stínu poněkud upjatý Ned vyrůstal. Ned sám není příliš ambiciózní, netouží po postech, a ačkoliv je mužem, který ctí povinnost, na jih se mu nechce.

Mistr Luwin přináší dopis od Catelyniny sestry Lysy Arryn, kde se píše, že její manžel Jon Arryn byl zavražděn Lannistery. Ned musí na jih, aby se dozvěděl pravdu. Nařizuje své ženě, aby zůstala na Zimohradě s Robbem, který se musí naučit vládnout, a s Rickonem, který je ještě moc malý, ostatní děti bere s sebou. Catelyn to rve srdce, ale rozum nakonec převládne nad emocemi. Zbývá vyřešit otázku, co s Jonem, jehož původ Ned nikdy nevysvětlil. Mistr Luwin upozorňuje na to, že chlapec by rád vstoupil do Noční hlídky jako jeho strýc Benjen. Cat ho nemá ráda – je pro ni živoucím důkazem Nedovy dávné nevěry (i když je to pravděpodobně syn Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena, kvůli jejichž lásce povstalo Západozemí do války).

8. Arya I (str. 76)

Prvé stretnutie s mladšou z dcér Eddarda Starka a Catelyn Tully sa odohrá v dievčenskej komnate Zimohradu pri vyšívaní. Sansa, jej kamarátky a princezná Myrcella sú pravé budúce dámy. Vyšívajú a chichocú sa pod vedením septy Mordany. Arya sa nudí, neznáša ihlu a po drobnom konflikte so Sansou utečie. Berie svojho zlovlka Nymeriu (meno dostala po bojovníckej kráľovnej) a uteká pred hnevom vychovávateľky na dvor. Tam v spoločnosti Jona (s ktorým sa ako jediní podobajú na Starkovcov) sledujú krátky cvičný zápas medzi princom Tommenom a Branom. Dôležitejšie ako to, že Brann vyhral a Joffrey pod zásterkou posmechov odmietol ďalšiu pravdepodobnú prehru s Robbom, je rýchle dočrtnutie dvoch základných okolností: Arya považuje svoj dievčenský údel za nespravodlivý a najviac pochopenia a lásky sa jej dostáva od nevlastného brata Jona, ktorý je jej najbližším človekom.

9. Bran II (str. 84)

Bran je příliš mladý na královský hon a tak mu nezbývá než snít o budoucnosti, v které je příslušníkem Královské gardy. Miluje šplhání po zdech a věžích Zimohradu a činí tak dnes i přes varovné vytí jeho zlovlka. V polozbořené věži zaslechne hlas královny Cersei, která říká svému bratrovi Jaimemu, že to on se měl stát pobočníkem krále. Cersei se bojí Eddarda Starka a jeho možného vlivu na krále. Jeho jmenování by ohrozilo její pozici. Obává se toho, co by nastalo, až Robert zemře a na trůn nastoupí Joffrey. Bran konečně nahlédne oknem do místnosti a spatří Jaimeho a královnu, oba jsou nazí. Jaime zachrání vystrašeného Brana před pádem. Vyslýchá ho a nakonec ho se slovy „co za věci to dělám pro lásku“ z věže shodí.

10. Tyrion I (str. 95)

Tyrion sedí v tuto noční hodinu ve věži Zimohradu a listuje letitým svazkem. Vytí vlka jej od této činnosti vyruší a přiměje sejít dolů na nádvoří. Tam najde Sandora Clegana společně s princem Joffreym a několika panoši. Mladý princ je nadšen Cleganovou nabídkou umlčet toho vlka, načež se do rozhovoru vloží Tyrion. Poručí princi, aby šel rodině lorda Starka vyjádřit svou soustrast nad utrpením mladého Brana. Joffrey vzdoruje, za což si vyslouží řádné dva políčky. Chlapec je otřesen. Vypadá ale na to, že příkaz vyplní a rozeběhne se pryč.

Tyrion se odbelhá do hostinského domu, kde se podává ranní snídaně a najde tam královnu Cersei s bratrem Jaimem a královniny zlatovlasé děti Tommena a Myrcellu. Obě děti se jej ptají na Brana a nechtějí, aby zemřel. Tyrion je chlácholí a ubezpečuje, že mistři dělají všechno, co je v jejich silách. Královna a Jaime se také zajímají o to, co mistři říkali. Tyrion si nebere servítky, pročež královna i s dětmi odchází. Jaime a Tyrion ještě chvíli rozmlouvají a Tyrion sarkasticky Jaimemu sděluje, že svou rodinu miluje ze všeho nejvíc.

11. Jon II (str. 102)

Jon vychází po schodech do Branova pokoje. Najde u jeho postele lady Stark, která ho nevidí vůbec ráda. Jon se chce s Branem před cestou na Zeď rozloučit a tak si nevšímá odmítavého chování lady Stark. Říká Branovi, že nechce aby umřel a všichni čekají jen na jeho probuzení a že už musí jít, poněvadž na něj čeká strýc Ben. Lady Stark Jonovi nakonec řekne, že by spíš chtěla, aby se neštěstí přihodilo místo Branovi jemu. Na nádvoří panuje zmatek a hluk příprav na odjezd. Jon nachází Robba, udělujícího příkazy všude kolem a loučí se s ním. Robb mu připomíná, že na něj čeká strýc Benjen, ale Jon se musí rozloučit ještě s někým. Cestou k věži se staví ve zbrojnici. Aryu najde ve svém pokoji při balení věcí do truhly a s jejím zlovlkem Nymeriou. Předá jí dárek – tenký meč od kováře Mikkena a poučuje ji, jak s ním zacházet. Arya mu pobaveně sděluje, že ví, který konec se na co používá. Jon jí radí sledovat ostatní při cvičení a najít si nějakého partnera a hlavně neříkat nic sestře Sanse. Nakonec jí Jon sděluje jméno jejího meče – dle věci, kterou má tak ráda – Jehla.

12. Daenerys II (str. 108)

Daenerysin svatební den. Dany je obdarována mnoha pozornostmi. Největším darem jsou však tři dračí vejce od magistra Illyria; jedno tmavě zelené s bronzovými skvrnami, druhé světle krémové se zlatými proužky a třetí černé jako půlnoční moře se šarlatovými vlnkami a spirálami. Od Droga dostane krásnou stříbrnou kobylku.

Po všech obřadech spolu Dany a Drogo odjedou do noční krajiny, kde se vystrašená a ostýchavá Daenyrys nakonec poddá Drogově laskavosti a dovolí mu dotýkat se jí.

13. Eddard II (str. 118)

Eddard jede na projížďku po Šíji s Robertem a ten se ho ptá na ženu, s kterou má bastarda Jona. Ned odpoví, že se jmenovala Wylla, ale nechce se o tom dál bavit. Ned se z dopisu špeha Joraha Mormonta dozvídá, že mladičká Daenerys Targaryen se za mořem vdala za khala Droga. Robert ji chce nechat zavraždit, což je pro Neda nepřípustné; Robertova nenávist k Targaryenům nezná mezí a odsekne Nedovi, „kolikrát Rhaegar znásilnil Lyannu?“

Rozhovor se stočí ke jmenování nového strážce východu. Ned odhaluje, že to Robert slíbil Jaime Lannisterovi. To by však uvrhlo polovinu armády království pod velení Lannisterů a Eddard nikdy nazapomněl na Jaimeho sedícího na Železném trůně po vraždě krále Aeryse II. a dobytí Králova přístaviště, ani na lstivé vítězství Lannisterů, do té doby ve válce neutrálního rodu. Robertem to však nehne.

14. Tyrion II (str. 127)

Výprava k Noční hlídce je na cestě. Krajina se od počáteční přívětivé rychle mění na lesní severskou cestu a les je jedním z nejtmavších, jaké kdy Tyrion viděl. Cestuje kromě Starků se dvěma vlastními muži, jak se na Lannistera patří. Následně se k nim připojí černý bratr Yoren s dvěma otrhanými selskými hochy z Prstů. Osady a usedlosti postupně řídnou a cesta je pro Tyriona čím dál tím větším utrpením. Chvíle volna si vyplňuje pitím vína z jižních krajů a čtením o dracích, svém oblíbeném tématu.

Jednou večer se k němu připojí Jon Sníh a rozmlouvají o Tyrionově čtení a o Noční hlídce. Tyrion brzo chlapci sebere iluze o poslání a životě v Noční hlídce, ale Jon se rozhněvaně postaví na odpor. Tyriona ho chce utěšit a pokusí se přiblížit k chlapci, zčistajasna se ale zjeví Duch a povalí Tyriona na zem. Když se chce Tyrion vyškrábat na nohy, vlk mu to nedovolí. Musí jej odvolat až Jon, který Tyrionovi pomůže vstát. Skřet nabídne chlapci víno a ten vypadá smířen s tím, co hlídka doopravdy je. Vrátí se spolu do tábora a na Jona padne při losování první hlídka. Tyrion jde spát.

15. Catelyn III (str. 137)

Za Catelyn, která dnem i nocí bdí u Branova lůžka, přijde mistr Luwin a chce s ní probrat účetnictví. Tu to ale nezajímá; jediné, na čem jí teď záleží, je to, aby její milovaný syn otevřel oči a probral se z bezvědomí. Přijde Robb a žádá ji, aby se vzpamatovala a nenechala se pohltit svým žalem.

Venku za okny začnou výt nejprve zlovlci a pak se rozštěkají i psi. Hoří věž knihovny. Ale není to náhodný požár. Někdo ho založil schválně. Vrah, který přišel zabít Brana, s Catelyninou přítomností v jeho komnatě nepočítal. Strhne se boj, Catelyn brání své dítě holýma rukama. Dovnitř vtrhne Branův zlovlk a zabijáka zardousí.

Později se zjistí, že mu někdo za špinavou práci zaplatil nemalou částku. Dovtípí se, že Bran něco ví a někdo se bojí, že až se probere, prozradí to. Když ser Rodrik upozorní na vrahovu dýku, která je z vzácné valyrijské oceli, Catelyn jim poví o Lysině dopise a o svém podezření, že Bran nespadl, ale že ho z věže shodil Jaime Lannister. Je odhodlána vydat se v utajení do Králova přístaviště a vznést své závažné obvinění.

16. Sansa I (str. 148)

Při snídani oznámí septa Mordane Sanse, že je i se svou sestrou Aryou pozvána ke královně. Sansa se velmi těší, také proto, že tam bude její snoubenec, princ Joffrey. Vydává se i se svým zlovlkem Lady hledat Aryu, aby jí oznámila tuto radostnou novinu. Ta na břehu řeky Trojzubce čistí srst své Nymerii a zprávu přijme dost skepticky. Sansa ji nechápe a bojí se, že celou návštěvu jenom pokazí.

Vyjasňuje se rozdíl mezi oběma sestrami. Mladší Arya je neposedná, zvídavá, nedělá jí potíže porušovat nařízení, při putování Šíjí zkoumá okolí s Mycahem, synem řezníka, povídá si s prostými lidmi a cesta jí připadá zábavná, zatímco Sansa se jen nudí a proklíná nepohodlí. Sansa, snad proto, že je o dva roky starší, se snaží chovat „dospěle“, ale je jen povrchní. Chce, aby vše bylo hezké a příjemné jako v písních. Ale zatím neví, že život není píseň.

Nepodaří se jí Aryu přemluvit, že by měla vyhovět královninu pozvání a zklamaná se vrací zpět. Cestou kolem tábora uvidí rytíře, kteří přijeli z Králova přístaviště, aby králi s královnou dělali čestnou stráž.

Ser Barristan Selmy – galantní a dvorný za všech okolností; on jediný se Sanse představí. Renly Baratheon – trochu lehkomyslný a namyšlený, jinak však vcelku příjemný a zábavný společník. Ilyn Payne – němý a hrůzu nahánějící kat.

Sansa se při pohledu na odpudivého královského kata poleká a vrazí do Sandora Clegana, z jehož popáleného obličeje má ještě větší hrůzu. Když rytíři spatří zlovlčici Lady, která Sansu všude doprovází, chopí se mečů a Sansa se rozpláče. Cersei pobídne Joffreye, aby ji uklidnil a věnoval se jí. Sansa, ačkoli nerozumí jeho vtipům, je jím okouzlena. Velký dojem na ni učiní i jeho meč, kterým se jí chlubí.

Projíždějí se na koních a posléze narazí na Aryu, která si s Mycahem hraje na vojáky. Joffrey se před Sansou vytahuje, chce Mycaha potupit a zraní ho. Arya ho praští holí a Joffrey se rozzuří a ohrožuje ji svým opravdovým mečem. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby nezasáhla Nymeria a neodzbrojila ho. V té chvíli se Joff projeví jako slaboch a škemrá o milost. Arya jen odhodí jeho nablýskaný meč do řeky a uteče. Sansa chce svému poraněnému a vystrašenému nastávajícímu pomoci a utěšit ho, ale ten ji odežene. Nenávidí ji za to, že byla svědkem jeho ponížení a nikdy jí to neodpustí.

17. Eddard III (str. 162)

Arya je k Nedově úlevě nalezena jeho muži a ne Lannistery, kteří by jí jistě ublížili. Je předvedena před krále a líčí pravdivou verzi událostí. Joffrey pak vylíčí svou smyšlenou verzi. Sansa předstírá, že si nic nepamatuje, nechce ublížit své sestře, ale zároveň chce, aby jí její princ miloval. Král chce celou věc uzavřít, ale královna žádá smrt Nymerie. Robert je znechucen, ale nezastaví ji. Nymeria zmizela s Aryou a tak Cersei žádá kůži jiného zlovlka, Sansiny Lady. Ned žádá Roberta o smilování a nakonec ho vybízí, aby alespoň sebral odvahu a udělal to sám, ale ten odchází. Ned zabíjí Lady sám. Přijíždí Sandor Clegane s tělem mrtvého Mycaha.

18. Bran III (str. 169)

Bran je v bezvědomí a zdá se mu o pádu z velké výšky. Vrána letící vedle něho ho nabádá, aby vzlétl. Zprvu se obává pohlédnout dolů, ale když se konečně odhodlá, vidí svého otce a sestry. Jsou obklopeni stíny; jeden hrozivý s obličejem psa, druhý ve zlaté zbroji a třetí, kterak se tyčí nad všemi ve zbroji z kamene skrývající pod hledím jen temnotu a krev. Vidí také Zeď a sever a to za ním, spatří srdce zimy. Je vyděšen a vrána mu šeptá „teď už víš, proč musíš žít, protože zima se blíží“. Smrt se blíží, ale Bran roztáhne paže a uletí jí spolu s tříokou vránou, která ho klove do čela. Bran se probouzí a sděluje Robbovi, že jeho zlovlk se jmenuje Léto.

19. Catelyn IV (str. 174)

Cat se chce dostat do Králova přístaviště co nejrychleji, ještě předtím, než tam dorazí král a jeho družina, a proto si v Bílých přístavech najme tyrošskou galéru. Cestuje společně s Rodrikem Casselem, zbrojmistrem Zimohradu, jehož žaludek s cestováním po moři až tak zcela nesouhlasí.

Mají v plánu vyhledat králova zbrojmistra a dozvědět se, komu patří dýka. Catelyn tuší, že se nevyhne setkání s Petyrem Baelišem zvaným Malíček, který byl do ní kdysi zamilovaný, udělal kariéru a nyní je jedním z králových rádců. V přístavišti se ubytují v hostinci, který jim doporučí kapitán, v naději, že uniknou nežádoucí pozornosti, ta ale netrvá příliš dlouho. Catelyn je po cestě unavená a usne. Probudí ji bouchání na dveře. Přicházejí pro ni Zlaté pláště městské hlídky a odvedou ji k Malíčkovi. Petyr tvrdí, že ho o její tajné návštěvě zpravil Varys. Zeptá se jí, proč přijela. Vzápětí přichází i Varys přezdívaný Pavouk, eunuch, který má na starosti špionáž, a který, jak se zdá, má informace o všem.

Ani jednomu Catelyn nedůvěřuje, je ve střehu. Varys ji vyrazí dech, když ji požádá, aby mu ukázala dýku. Catelyn se ho rovnou zeptá na jejího majitele. Malíček dýku poznává, je jeho. A dodává, že ji prohrál, když si v turnaji vsadil na Jaimeho. Nyní patří Tyrionu Lannisterovi.

20. Jon III (str. 185)

Jon s ostatními chlapci šermuje s dřevěnými meči na nádvoří Černého hradu. I když jsou většinou starší, Jon je jedním z nejlepších. Poráží svého soupeře Grenna, ale u nevlídného sera Allistera Thorna si nevyslouží žádnou pochvalu, jenom peskování. Při návratu do zbrojnice a odstrojování přemýšlí Jon nad svým místem a budoucností. Strýc Ben se k němu od odjezdu ze Zimohradu již nechová tak vlídně a jěště jej nepokládá za člena Noční hlídky. Jon se bude muset naučit všemu potřebnému a jenom pak bude moci obléct černý oděv strážců. Stýská se mu po bratrech a sestrách, zejména po Robbovi a Aryi. Zjeví se Grenn se společníky se zjevným úmyslem Jonovi vrátit porážku z tréninku. Strhne se pře, kterou ale přeruší zbrojíř Donal Noye a pošle Grenna a ostatní pryč, některé z nich na ošetřovnu. Jonovi nařídí zůstat. Dá mu najevo, že i když je v boji lepší než většina ostatních chlapců, kope si tím pravděpodobně svůj vlastní hrob. Ostatní na Jona totiž pohlíží se závistí kvůli tomu, že byl vychován v lepším prostředí, že mohl cvičit se zbraněmi a že je jiný, než oni, obyčejní sedláci, rybáři nebo zloději. S tím jej pošle pryč.

Jon se zastaví pod Zdí a obdivuje její velikost v porovnání s pevností, ve které se právě nachází. Přibelhá se k němu Tyrion a zapředou rozhovor o Zdi a o Benovi Starkovi. Přijdou do jídelny a když chce Jon už už začít jíst, zavolá jej Alliser Thorne k veliteli. Jde prý o Brana a proto se Jon v neblahé předtuše nedočkavě rozběhne. Jeor Mormont, velitel Noční hlídky, mu předává dopis přinesený havranem. Jon jej se strachem čte, ale je jím překvapen. Bran se probral! S radostí se vrací do jídelny a každému kolem říká tu šťastnou zprávu! Dokonce se usvolí naučit Grenna bránit se proti jeho výpadům a přitom si lehkovážně znepřátelí sera Allistera.

21. Eddard IV (str. 199)

Ned přijíždí do Králova přístaviště a ihned předsedá Malé radě. Zjišťuje, že Robert měl pravdu; je obklopen samými blázny a pochlebovači. Král hodlá uspořádat turnaj na počest nového pobočníka. Ned je obeznámen s dluhem koruny, kterému nezabránil ani Jon Arryn; za posledních 14 let vznikl dluh 6 milionů zlatých, většina od Lannisterů. Ned odchází do Pobočníkovi věže, ale pokladník Malíček ho odvádí za Catelyn, která potají přijela, aby Nedovi oznámila, že Brana se pokusil někdo zabít. Ned chce vše říct Robertovi, ale Malíček ho zastaví a nabízí svou pomoc s odhalením vraha i s utajením, zejména před Varysem, mistrem našeptávačů. Ned posílá Catelyn zpět na sever, aby svolala vazaly Starků k obraně Cailinské držby a aby dohlédla na Theona Greyjoye pro případ, že by bylo potřeba loďstvo jeho otce.

22. Tyrion III (str. 213)

Tyrion se účastní hostiny u lorda velitele Mormonta v Černém hradě. Neudrží jazyk za zuby a čím dál tím víc uráží sera Allisera Thorna, který to nevydrží a odejde. Rozhovor plyne dál, co ale Tyriona a ostatní překvapí, je sdělení mistra Aemona, že Tyrion je možná jedním z největších mužů. Později, když Tyrion zůstane s lordem velitelem sám, projeví zájem o doprovod Jona Sněha při cestě zpět na jih. Lord velitel s tím ale nesouhlasí, tvrdí, že Noční hlídka potřebuje odpoutat chlapce od jejich předchozích životů. Prosí také Tyriona o přímluvu u krále a královny za potřeby Noční hlídky, která má čím dál méně mužů a vybavení. Dlouhé léto je podle něj u konce a blíží se dlouhá a krutá zima. Tyrion mu slíbí, že udělá všechno, co bude moci, ale sám ví, že jej pravděpodobně nikdo nebude v tomto ohledu poslouchat.

Na své cestě zpět od lorda velitele v Tyrionovi převládne touha vidět svět z vršku Zdi. Nechá se vyvézt rumpálem až na vrchol a vydá se po Zdi na západ. Za zborceným katapultem narazí na Jona, který tam právě hlídkuje. Po krátkém rozhovoru jej Jon prosí o předání pár vzkazů na Zimohradu. Sledují ještě temnotu na severu a Jon vyjeví rozhodnutí jít hledat svého strýce Bena. Kdo ovšem půjde hledat tebe, ptá se sám sebe Tyrion.

23. Arya II (str. 225)

Arya spolu so Sansou, s ktorou sa od smrti Mycaha a Lady nebavia, so septonou a Nedovým dvorom obedujú. Eddard prichádza, ako teraz často, neskoro a v zlej nálade. Robertová vláda je plná problémov a peniaze na turnaj sa zdajú byť tým najmenším. Zdá sa, že jedine Arya vidí otcove problémy, Sansa nedýcha nadšením pri pomyslení na turnaj plný rytierov a očakávaných prejavov udatnosti a galantnosti Joffreyho.

Arya (opäť) nevydrží dievčenské plky a (opäť) uteká preč. Miesto očakávaného trestu sa jej dostane dlhého a dôležitého rozhovoru s otcom. Ned definitívne pochopil, že jeho dcéra má „vlčiu krv“ podobne ako Lyanna a najmä nebohý Starkov brat Brandon. Zverí sa svojej dcére so svojimi obavami a pripomína jej, že zima sa blíži a vlci, ktorí sa v lete klbčia, musia vytvoriť svorku, inak zahynú. Nielen že jej nezoberie „Jehlu“ dar od Jona, ale dá jej dar, ktorý rozhodne o mnohom. Dar, ktorý Aryu udrží nažive (aspoň zatiaľ). Eddard Stark zaplatí pre svoju dcéru hodiny s vodným tanečníkom – so Syriom Forelom, ktorý bol deväť rokov prvým šermiarom morského lorda z Braavosu.

24. Daenerys III (str. 236)

Dany se učí jezdit na koni a poznává dothrackou kulturu. Horko pro ni bylo zpočátku nesnesitelné, ale jedné noci snila o dračích plamenech, kterým se poddala, a od té doby již bolest a horko snášela líp. Viserys se ji snaží nadále rozkazovat, ale když se jí pokusí udeřit, pokrevní jezdci khala Droga ho zastaví. Dany poté nechá bratra jít pěšky za khalasarem a všichni včetně sera Mormonta její rozkaz uposlechnou.

Později se Dany zeptá sera Joraha, jestli svým činem neprobudila draka, ale Jorah jí otevřeně řekně, že posledním drakem byl její bratr Rhaegar a že Viserys není ani pouhým stínem hada. Tehdy si Dany uvědomí, že Viserys by nebyl dobrým králem a nikdy by se jím ani nedokázal stát.

Dany si všimne, že slunce ohřálo dračí vejce. Mluví se svými služebnicemi. Ty jí vyprávějí o Zkáze Valyrie a Zemí Dlouhého léta, kdy magie odumřela, a také o zmizení draků. Tu noc odvede Droga ven, kde se spolu milují. O pár týdnů později, v její čtrnáctý den jména, zjišťuje, že je těhotná.

25. Bran IV (str. 247)

Bran sleduje z okna Rickona a zlovlky a trápí se. Stará chůva mu vypráví příběh o Jiných, kteří přišli před tisíci lety během dlouhé zimy, kdy se snesla temnota trvající celé generace. Byli to studené a mrtvé věci a nenáviděli železo, oheň a dotek slunce. To bylo dlouho před Andaly a Rhoyney, v časech Prvních lidí. Poslední hrdina se tehdy vydal hledat děti lesa s nadějí v jejich kouzla, která by mohla jeho lid zachránit.

Vyprávění je přerušeno a Bran jde přivítat Tyriona Lannistera, který přijel ze Zdi. Tyrion na žádost Jona pomůže Branovi, když nakreslí plán sedla, ve kterém by mohl Bran jezdit na koni. Do místnosti vtrhnou s Rickonem zlovlci a zaútočí na Tyriona. Jsou odvoláni, ale Tyrion přesto odmítá pohostinnost Zimohradu. Přes noc zůstávají jen bratři Noční hlídky. Yoren jim oznamuje, že strýc Benjen Stark se ztratil za Zdí a je pravděpodobně mrtev. Bran věří, že ho zachrání děti lesa. Mistr Luwin tvrdí, že děti jsou již tisíce let mrtvé, ale Yoren nesouhlasí, „na severu za Zdí nikdo neví, co je živé a co mrtvé“.

26. Eddard V (str. 259)

Ned hovoří s velmistrem Pycellem o smrti Jona Arryna. Před jeho náhlým onemocněním byl prý sice hodně unavený, ale zdravý. Pycelle poslal pryč Jonova vlastního mistra a staral se o něj sám. Na smrtelném loži volal Roberta a „sémě je silné“ byla jeho poslední věta. Slyšel to jen Pycelle, král Robert a Lysa Arryn. Když se Ned zeptá, zda ho mohl zabít jed, Pycelle je zděšen neb jed je zbraní žen, zbabělců a eunuchů. Zmíní se, že eunuch Varys býval otrokem v Lysu a není radno mu důvěřovat. Ned na odchodu zjišťuje, že Cersei nebyla ten den v Králově přístavišti. Pycelle mu slíbí, že najde knihu, kterou si od něho Jon Arryn vypůjčil den před jeho záhadným onemocněním.

Malíček Neda upozorní na panoše Jona Arryna, který byl po jeho smrti povýšen do rytířského stavu. Ukáže také Nedovi dva špehy na něj nasazené, jeden Varysův, druhý královnin. Malíček odchází se slovy, že nejmoudřejší věcí Eddarda bylo nedůvěřovat mu.

27. Jon IV (str. 268)

Chlapci trénují na nádvoří, když mezi ně přijde nováček – Samwell Tarly. Obtloustlý chlapec z jihu evidentně vyrostl na šlechtickém dvoře, podobně jako Jon. Alliser Thorne poručí Halderovi, silnému a vysokému kameníkovi, aby na Sama zaútočil. Není divu, že Sam dostane pořádnou nakládačku. Když situace začne být pro něj vážná, vloží se do toho Jon a chce Samovi pomoct. Alliser uštěpačně nazve Sama Jonovou láskou a poručí dalším dvěma chlapcům, aby se připojili k Halderovi. K překvapení všech se po Jonův bok postaví Pyp a Grenn. Následující střet je již vyváženější a Jonova skupina zvítězí. Alisser Thorne pak cvičiště znechuceně opustí.

Život na Černém hradě zahrnuje Jona rozličnými úkoly a službami, ať už v lesích při lovu zvěři, nebo mnohem častěji u kováře Donala, či vyřizování vzkazů v hradě. Sama většinou nachází při jídle sedět bokem od chlapců a tak si s ním promluví. Povídají si o tom, jak se kdo z nich do Černého hradu dostal a Sam vyjevuje svou volbu, vynucenou jeho otcem. Jon se rozhodne pomoci mu, aby zapadl mezi ostatní, a dohodne se s chlapci. Od toho okamžiku Sama ostatní při soubojích šetří i přes zuřivé protesty a pobízení sera Allisera. Z Jona a Sama se stávají víc než přátelé, stávají se z nich bratři.

28. Eddard VI (str. 282)

Eddard poskytuje dvacet svých mužů Městské hlídce pro zajištění turnaje. Později si prohlíží knihu, kterou si četl Jon Arryn před smrtí. Kapitán stráží Jory mu sděluje výsledky pátrání po služebnictvu Jona Arryna. Panoš byl arogantní, ale štolba se zmínil, že lord Arryn se často stýkal s lordem Stannisem Baratheonem (ten po jeho smrti odjel na své sídlo do Dračího kamene), bratrem krále, a dokonce spolu navštívili nevěstinec, čemuž Ned nemůže uvěřit. Ned přemýšlí, co mohlo toho kdysi tak odvážného Stannise vystrašit. Eddard jede s Jorym navštívit mistra zbrojíře, za kterým byl i Jon se Stannisem. Hledali u něho Gendryho, zbrojířova učedníka. Ned si nemůže nevšimnout Gendryho podobnosti s králem Robertem zamlada. Od zbrojíře se dozvídá, že za chlapce a zbrojířovo mlčení zaplatil neznámý lord. Ned si nedokáže vysvětlit, co Jon Arryn s královým bastardem zamýšlel a proč ho to stálo život.

29. Catelyn V (str. 294)

Catelyn a ser Rodrik cestují zpátky na sever, domů. Catelyn uvažuje, že navštíví svou sestru Lysu a získá víc informací, než které napsala v dopise. Nakonec to však zavrhuje, cesta k ní je příliš nebezpečná. Přemítá také, kteří z jejich vazalů by povstali v případě války.

Noc tráví v hostinci. Při jídle se s nimi dá do řeči potulný zpěvák Marillion. Vtom – jaká milá náhoda! – do hostince dorazí Tyrion zvaný Skřet, vracející se s Yorenem ze Zdi. Poznává ji a oslovuje ji jménem. Catelyn se okamžitě rozhodne. Přede všemi obviní nic nechápajícího a ohromeného Tyriona z pokusu o vraždu svého syna Brana a vyzve muže v hostinci, všechny své vazaly, aby jí Skřeta pomohli dopravit na Zimohrad.

30. Sansa II (str. 304)

Sansa se spolu s přítelkyní Jeyne a v doprovodu septy Mordane vydává na pobočníkův turnaj. Sledujeme jeho průběh jejíma užaslýma očima. Je nadšená, všude nablýskaná nádhera, hrdinští rytíři, zdá se jí, že se ocitla v písni. Turnaj je prestižní záležitost, účastní se ho výkvět všeho rytířstva Západozemí. Klání dřevci na koních trvá celý den, až nakonec zůstávají poslední čtyři: „Ohař“ Sandor Clegane, jeho brutální bratr Gregor „Hora“ (který jednoho svého protivníka dokonce zabije), suverénní Jaime „Králokat“ Lannister a „Rytíř květin“ Loras Tyrell, teprve šestnáctiletý, nejmladší ze všech účastníků, který má ve zvyku po vítězném souboji darovat vyvolené dívce růži. Věnuje ji i Sanse a ta je jeho šarmem uchvácena. Sansa se zde také poprvé setkává s Petyrem „Malíčkem“ Baelišem, kterému neujde podoba s její matkou, již kdysi miloval.

Když se setmí, je vyvrcholení turnaje odloženo na další den a pokračuje se hostinou. Na ní je Sansa usazena po bok prince Joffreyho, který s ní po incidentu s Aryou nepromluvil ani slovo. Toho večera má naštěstí galantní náladu. Sansa viní za smrt své milované Lady královnu Cersei a svou sestru Aryu a jemu už v duchu odpustila.

Vše probíhá dobře do chvíle, kdy se opilý král Robert pohádá přede všemi s Cersei, která nechce, aby se zúčastnil zítřejší pranice. Je pozdě a septa Mordane, zmožena délkou oslavy, usne. Joffrey tedy nabídne Sanse doprovod do hradu, ale schválně s ní pošle podnapilého Sandora Clegana. Sansa se ho děsí, ale nezbývá jí, než ho následovat. Snaží se s ním mile konverzovat, ale on jí namísto toho se syrovou upřímností vypráví o svém nenáviděném – a obávaném – bratru Gregorovi. Pak jí přinutí, aby si pořádně zblízka prohlédla jeho popálený obličej. Sansa to nevydrží a rozpláče se. Sandor jí v návalu hořkosti prozradí, že ho v dětství znetvořil právě Gregor. Sansin strach se změní v lítost. O tu ale Ohař nestojí. Zbytek cesty probíhá mlčky. Ohař si uvědomí, že jí toho o sobě pověděl až příliš a pod pohrůžkou smrti si vynutí její slib, že o tom nikomu neřekne.

G.R.R.Martin s téměř sadistickou důsledností v každé kapitole způsobuje Sansinu vidění světa kruté rány. Z krásného dívčího snu se tak stává noční můra.

31. Eddard VII (str. 316)

Bývalý panoš lorda Arryna je v turnaji na počest nového pobočníka zabit Lannisterovým vazalem. Ned rozmlouvá králi účast v pranici a zjišťuje, že královi panoši jsou Lannisterové. Dozvídáme se, že to byl Jon Arryn, kdo doporučil Robertovi sňatek s Cersei. Robert se omlouvá za Joffreyho, ví, že lhal a Sansin zlovlk zemřel zbytečně. V turnaji vítězí Sandor Clegane, ser Loras Tyrell vzdá závěrečný souboj v jeho prospěch, neboť ho Sandor zachránil před jeho bratrem Gregorem Cleganem.

Ned hledá spojitost mezi Robertovými bastardy, smrtí Jona Arryna a útokem na Brana. V přestrojení ho přijde navštívit Varys. Tvrdí, že Lannisterové chtěli krále zabít během pranice. Osvětluje, proč se Cersei Neda tak bojí; král by mu nikdy neublížil ani na její příkaz. Říká také, že Královská garda není králi loajální. Na dotaz, kdo zabil Jona Arryna, odpoví, že mu jeho nedávno zabitý panoš podal jed. Kladl prý příliš mnoho nepříjemných otázek.

32. Tyrion IV (str. 336)

Tyrion na horské cestě přemítá nad svou nedobrovolnou cestou s lady Stark do údolí Arryn. Kdyby jenom v tom hostinci držel jazyk za zuby, mohl teď již být někde úplně jinde. Lady Stark jej pak za pomoci dobrovolníků z hostince svázala, zakryla mu oči, vysadila jej na koně a s prohlášením, že se vrací na Zimohrad, vyrazila i s družinou pryč. Jaké ale bylo pro Tyrionovo překvapení, když mu sundali kápi a on zjistil, že vůbec nejedou na Zimohrad, ale směřují do údolí Arryn. Tolik si vždy liboval ve svém důvtipu a tato proklatá Starkova žena jej teď přechytračila. I kdyby se někdo vydal je hledat (a lord Tywin Lannister si na cti své rodiny potrpí), požene se na Zimohrad a ztratí tak drahocenný čas.

Na cestě zasněženými horskými průsmyky jsou napadeni horským kmenem a naštěstí vítězí. I když přicházejí o několik mužů, konečně mají dostatek koní na zbytek cesty. Lady Catelyn je nucena Tyriona a jeho muže ozbrojit, i když se jí to vůbec nelíbí. Touha přežít bývá ale často silnější, než osobní rozepře.

33. Arya III (str. 351)

Arya zo seba nadobro zhodila šupku šľachtického dievčaťa. V postranných chodbách a neznámych uličkách Rudej bašty loví mačky a kocúrov ako súčasť tanečných kurzov majstra šermu – Syria Forela. Pri love čierneho jednouchého kocúra natrafí na Tommena a Myrcellu, ktorý ju považujú za malého zlodeja alebo žobráka. Arya pred nimi utečie do podzemia, kde zablúdi medzi kostrami starých drakov. Skôr než si stihne uvedomiť kde je vypočuje veľmi dôležitý rozhovor dvoch postáv, ktoré nepozná (pravdepodobne ide o majstra špehov lorda Varysa a magistra Illyria, ktorý dohliada na Daenerys). V rozhovore tých dvoch padne niekoľko viet, ktoré budú stať mnohých život. „Daenerys čaká dieťa s khalom Drogom.“ „Lev a zlovlk po sebe skočia. Keď sa to nedá oddialiť, tak to urýchli. „Keď mohol zomrieť jeden pobočník, môže aj druhý.“

Ušami Arye počujeme, že tieto dva tiene spriadajú svoje plány vo vzťahu k Daenerys, počujeme kto všetko sa snaží hrať svoj vlastný part v hre o tróny: Lannisterovci, Stannis, Lysa Arryn, Renly s Tyrellovcami a Malíček. Počujeme, že za najväčšieho súpera však považujú Eddarda Starka.

Keď sa Aryi podarí vyliezť z podzemia a dostať sa k otcovi, ten ju nedokáže vypočuť. Jej zmätené rozprávanie preruší príchod čierneho brata Yorena, ktorý potrebuje s pobočníkom rozprávať osamote.

34. Eddard VIII (str. 364)

Varysův špeh Jorah Mormont dává vědět Malé radě o těhotenství Daenerys Targaryen. Robert a rada, včetně jeho bratra Renlyho, jí chce nechat zabít, Ned se to snaží králi rozmluvit. Zuřivě se pohádají, Ned vyzve krále ať to udělá sám, řekne mu, že je špatný král a rezignuje na funkci pobočníka krále. Na odchodu ještě zaslechne Pycelleho návrh, aby zaplatili Muže bez tváře, nájemné vrahy z Braavosu, ale Malíček namítá, že jsou moc drazí.

Ned zahajuje přípravy k okamžitému návratu na Zimohrad. Trápí ho, že neodhalil celou pravdu o smrti Jona Arryna. Uvažuje o plavbě na Zimohrad a zastávce v Dračím kameni, kde by si promluvil se Stannisem Baratheonem. V úvahách ho zastihne Malíček; Robert nabízí tituly a pozemky tomu, kdo zabije Daenerys. Malíček mu nabízí, že ho večer, pokud bude ještě v přístavišti, odvede do nevěstince, který navštívil Jon Arryn před svou smrtí.

35. Catelyn VI (str. 373)

Catelyn i se svým zajatcem Tyrionem míří do Orlího hnízda za svou sestrou. Po útocích horských klanů přišla už o několik mužů svého doprovodu a ser Rodrik je těžce zraněný. Má pochybnosti, jestli to stálo za to. Bránu do Údolí stráží její strýc Brynden „Černá ryba“. Catelyn mu líčí situaci a on jí na oplátku varuje, že se Lysa změnila.

Zatímco Tyrion, žoldák Bronn, zpěvák Marillion a Rodrik Cassel zůstávají zatím v táboře, Catelyn je nucena podniknout náročný noční výstup po skále do Orlího hnízda s průvodkyní, mladou dívkou jménem Mya Kámen. Sestry se neviděly pět let. Lysa z její návštěvy není nadšená. Na úvod jí vyčte, že jí zatahuje do sporu s Lannistery. Spoléhá na to, že je Orlí hnízdo nedobytné. Vede neutrální politiku, má z Lannisterů strach. Jmenování Jaimeho Lannistera jako strážce východu chápe jako urážku, bere to tak, že post ukradl jejímu šestiletému, neduživému synovi Robertovi. Ptá se Catelyn, co má s Tyrionem provést.

36. Eddard IX (str. 392)

V nevěstinci Ned nachází nevěstku, která porodila Robertovi dceru Barru. Eddard vzpomíná na Lyannu a jeho slib, po letech také vzpomíná na Rhaegara Targaryena; ten jistě nenavštěvoval tak často nevěstince jako Robert. S Malíčkem si povídají o dalších králových bastardech, také o Edriku Bouře, který je v péči Renlyho kastelána.

Při cestě do Rudé bašty jsou zastaveni Lannisterskými zbrojnoši. Ned přizná Jaimemu, že nechal uvěznit jeho bratra Tyriona za pokus o vraždu Nedova syna Brana. Jaime nechce zabitím Neda ohrozit Tyriona a tak ho nechá být, ale nařídí vyvraždit jeho doprovod.
Při boji si Ned poraní nohu. Zlaté pláště a Malíček ho nacházejí v bezvědomí s
tělem mrtvého Joryho v náručí. Velmistr Pycelle se o něho stará v Pobočníkově
věži.

37. Daenerys IV (str. 399)

Khalasar projíždí branou Vaes Dothrak. Ser Jorah opochybuje o síle Dothraků, je jich sice mnoho, ale jsou příliš divocí, neorganizovaní. Nejsou připraveni na obléhání. Proti rytířům Sedmi království by jejich šance nebyly velké. Odpoví Dany, že král Robert Baratheon je podobný jako Dothrakové; on by nezůstal ukrytý v obléhaném hradě, ale jeho rádci jsou mnohem uvážlivější. Jorah neskrývá svou nenávist zejména vůči Nedu Starkovi.

Ve Vaes Dothrak nikdo nenosí zbraně ani neprolévá krev. Dany chce darovat Viserysovi dothracké šaty jako omluvu za jeho pokoření. Toho to však dovede k nepříčetnosti a opět se ji pokusí ublížit. Dany ho udeří opaskem a Viserys rozzuřen odchází.

38. Bran V (str. 410)

Bran jede poprvé od pádu z věže na koni. Robb mu říká o znepokojivých zprávách z Králova přístaviště; o smrti Joryho Cassela a o zranění nohy jejich otce. Theon Greyjoy Robba nabádá, aby svolal vazaly k odvetě.

Robb nechává Brana samotného ve Vlčím lese a jede najít zlovlky. Šest cizinců mezitím Brana přepadne a shodí ho z koně. Oša navrhuje odvést Brana k Mancemu Nájezdníkovi, který by jistě ocenil krev Benjena Starka jako rukojmí. V tom jsou ale přepadeni Robbem a zlovlky. Přežijí jen Oša a Stiv, který drží Brana jako rukojmí. Zničehonic se ale sklátí k zemi probodnut Theonovým šípem. Oša, údajně z divokého lidu, prosí o milost a té se jí dostává; je vzata do zajetí.

39. Tyrion V (str. 424)

Vězení na Orlím hnízdě není obyčejné. Máte tam také docela svobodu. Tedy, pokud umíte létat… Jedna ze stěn v něm totiž neexistuje a volný otvor, zející nad propasti pod ním, dokáže neustále vábit a volat do své náruče. Tyrion se o tom přesvědčuje hned, jak je do cely přiveden. Na zdi je také povzbuzující nápis od některého z předešlých vězňů. „Bohové, zachraňte mě.“ Tyriona totiž opět zradil jeho ostrý jazyk a malý Robert Arryn, syn lady Lysy (vládkyně údolí Arryn) jej proto chtěl „vidět letět“.

Žalářník Mord si s Tyrionem rád zahrává a nechává jej hladovět. Tyrion jej však svou lstivostí, sliby a horou zlata přesvědčí, aby zašel za lady Lysou s prohlášením, že se Tyrion chce přiznat ke svým činům. V síni, plné lordů a vysoko postavených lidí však Tyrion neříká právě to, co chce lady Lysa slyšet; zmínka o snaze zavraždit malého Brana Starka nepadne. V poslední chvíli žádá Tyrion o „boží soud“, tedy souboj zástupce údolí Arryn proti svému. Lady Lysu chtějí zastupovat mnozí, zatímco pro Skřeta se nikdo nehlásí. Nakonec Tyriona nezklame Bronn, se kterým se, kdoví proč, postupně sblížil a který je za něj ochoten bojovat.

40. Eddard X (str. 438)

Ned se ve snu vrací k Věži radosti, kde porazil zbylé tři muže Aerysovy Královské gardy a kde složil svůj slib umírající Lyanně. V tu chvíli ho probouzí majordomus; král ho chce ihned vidět. Ned řekne, že král musí tentokrát přijít za ním, je příliš slabý. Robert ho navštíví i s královnou a říká, že je nespokojen s jeho jednáním. Cersei Neda obviní , že napadl muže jejího bratra, když se vracel opilý z nevěstince. Ned Roberta obeznámí, že byl navštívit jeho dceru. Jaime uprchl z města a Ned žádá, aby ho směl přivést zpět a postavil ho před spravedlnost. Robert se tom snaží vyhnout, ale Cersei to rozlítí, načež ji král udeří a nechá ji odvést do jejích komnat. Robert odkládá jejich rozhovor na později, až se vrátí z honu. Nařizuje mu zůstat pobočníkem a hrozí, že příště už tento úřad svěří seru Jaimemu Lannisterovi.

41. Catelyn VII (str. 446)

Catelyn nesouhlasí s tím, aby o Tyrionově vině či nevině rozhodl boží soud, tedy souboj. Přesvědčuje sestru, že Skřetovou případnou smrtí nic nezískají, a že to je její vězeň. Ale Lysa je umanutá, chce pomstu za smrt svého manžela, krev za krev. Její rozmazlený synek je plně zaujat loutkovým představením, dokud se nedostaví oba aktéři souboje, rytíř Vardis a žoldák Bronn. Při pohledu na ně si Catelyn vzpomene, jak o ni kdysi bojovali Brandon Stark a Petyr Baeliš, příliš nerovní protivníci.

Bronn zvítězí a Tyrion je volný. Čeká ho ale nebezpečný sestup z Údolí Arryn, na který od Lysy Arryn nedostane žádného průvodce.

42. Jon V (str. 459)

Ser Alliser Thorne oznámí chlapcům, že osm z nich bude povýšeno na černé bratry, aby udělali místo novým rekrutům z jihu. Je mezi nimi i Jon. Chlapci se po této zprávě radují a oslavují svůj postup. Také v jídelně dostanou lepší jídlo a (alespoň dočasnou) přízeň řadových bratří. Jon však přemýšlí nad Samem, který má v Černém hradu zůstat. Vyjede si na koni společně s Duchem a přemýšlí nad tím, co pravděpodobně sám nikdy neuvidí, nad městy na jihu a lidmi ze svého dřívějšího okolí. Pak si uvědomí, že vlastně mezi svou dřívější rodinou asi vítán nebude a jeho místo je spíš tady nahoře, na severu. Obrátí koně a vrací se do pevnosti. Rozhodne se pomoci Samovi a jde navštívit slepého mistra Aemona. Dovnitř jej vpustí mistrův pomocník Chett, který také přivede slepce dolů z ložnice. Jon prosí starce o přímluvu za Sama, který by výcvik sira Allisera dlouho nevydržel a nabízí jej jako mistrova pomocníka, poněvadž umí číst a psát a také se vyzná ve zvířatech. Slepý Aemon po krátkém rozhovoru sděluje Jonovi, že o jeho návrhu bude přemýšlet a posílá jej spát.

43. Tyrion VI (str. 467)

Někde na horské stezce se den chýlí ke konci. Přes Bronnův nesouhlas Tyrion rozdělá oheň. S Bronnem rozmlouvají o svých touhách a Tyrion se přiznává ke své lásce, dívce, kterou potkal v jedné hospodě. Ve své mladické touze si ji chtěl vzít (což se mu po dohodě s opilým septonem také podařilo), později se ovšem ukázalo, že to všechno na něj narafičil jeho bratr Jaime. Dívka byla vlastně děvka, které Jaime zaplatil, aby obrala Tyriona o panictví. Pak jí lord Tywin zaplatil za obsloužení svých strážných a nakonec Tyriona, za což zaplatil zlatou mincí. Tyrion na to nikdy nezapomněl.

Po rozhovoru se Skřet uloží ke spánku, ze kterého je později zburcován Bronnem. Blíží se nepřítel z okolních vrchů. Domorodci zprvu chtějí malou družinu zabít a okrást, ale Tyrion je nakonec přesvědčí, že když jej ušetří, čeká je mnohem větší odměna. Údolí Arryn.

Na shrnutí kapitol se podíleli:

Alek (Bran, Daenerys, Eddard), heavy-head (Prolog, Catelyn, Sansa), Joeyeti (Jon, Tyrion) a sarven (Arya).