Souhrn Hostiny pro vrány 1

Hostina pro vrány 1/2

Prolog Prorok
Kapitán stráží Cersei I
Brienne I Samwell I
Arya I Cersei II
Jaime I Brienne II
Sansa I Krakenova dcera
Cersei III Poskvrněný rytíř
Brienne III Samwell II
Jaime II Cersei IV
Železný kapitán Utopený muž
Brienne IV Královnotvůrkyně
Arya II Alayne II
Cersei V  

Shrnutí kapitol AFFC 1/2

Poznámka autorů: Tyto souhrny mají být pomůckou pro ty, kteří již knihu četli a chtějí si osvěžit děj. Vzhledem k rozsáhlosti a složitosti děje ságy nedoporučujeme opačný postup. Zároveň upozorňujeme na možné spoilery!

1. Prolog (str. 11)

Skupinka noviců a akolytů Citadely ve Starém městě popíjí a diskutuje o dracích a jejich znovuobjevení. Novic Pate má ale myšlenky jen pro Růžičku; její matka si cení její panenství na jeden zlaťák. Pate šetří a doufá, že jednou spolu odejdou z Citadely do světa. Doufá, že od Alchymisty, záhadného cizince, zlaťák skutečně dostane.

Ostatní stále mluví o dracích. Armen říká, že už žádní nejsou, ale Alleras Sfinga zmíní, že Daenerys možná žije a k ní se váží současné zkazky o dracích za mořem. Leo říká, že jsou pravdivé; Daenerys má tři draky a arcimistr Marwyn tomu věří. Marwyn Mág nemá nejlepší pověst kvůli svým hrátkám s čarodějnictvím a temným uměním, ale v Citadele stále jsou lidé, kteří ho podporují. Leo tvrdí, že v Marwynově věži hoří svíce z dračího skla, což je důkaz skutečného mistrovství. Ostatní to považují za nemožné, ale Alleras říká, že když dračí sklo hoří, pak se jistě draci vrátili. Novicové jdou spát, zůstává jen Leo s Patem, kterému se vysmívá. Pate naštván odchází, ale po cestě narazí na Alchymistu. Za zlaťák mu dá klíč z černého železa arcimistra Walgravea, kterým se dají otevřít všechny dveře v Citadele. Alchymista se poté odhalí a Pate spatří obyčejného muže s jizvou. Spoiler: nápadně podobný Jaqenovi po jeho proměně. Pate odchází, ale cítí se slabý a zanedlouho spadne mrtvý na zem. Jeho poslední slova jsou, „Co se děje? Já to nechápu.“ Smutný Alchymistův hlas odvětí, „a nikdy nepochopíš“.

 

2. Prorok – Aeron I (str. 28)

Aeron zvaný Mokrovlas je nejmladším z žijících bratrů Balona Greyjoye, pána mořskokamenného trůnu. V mládí byl jen měcham vína s nohama, jak sám sebe tituluje, který připravil v prstovém tanci o prsty svého bratra Urriho, který následně zemřel na sněť. V Balonově rebelii byla železná flotila rozdrcena Stannisem a Aeron strávil zbytek války v zajetí Lannisterů. Ten muž zemřel ale vstal znovu, tvrdší a silnější. Je prorokem Potopeného boha.

Aeron je právě uprostřed svého oblíbeného topení a oživování železných mužů, když mu tři jezdci zvěstují, že Balon zemřel. Spadl za bouře z mostu mezi dvěma částmi Štítu. Jezdce posílá Gorold Dobrobratrský. Aeron vymůže na jeho synovi koně a rozjede se za ním. Své utopené muže předtím pošle do Oblázkova. U Gorolda je mistr, kterého chce Aeron poslat pryč, Gorold to však odmítne. Aeron se dozví, že den po Balonově smrti se na ostrovech zjevil Euron Vraní oko. Gorold chce probrat následnictví. Aeron ví, že Balon chtěl jako nástupce Ašu, protože v Theonovi viděl slabocha. Aeron nechce na trůně ženu ani bezbožného muže. Podle něj by měl vládnout Viktarion, mladší Euronův bratr.

Aeron vyrazí do Oblázkova za svými utopenci a tam shromážění svých věřících přednese, že dříve si Železní muži svého vládce volili. Nyní ten čas opět nadešel. Utopení muži bijí holemi a volají: Královolba.

3. Kapitán stráží – Areo (str. 43)

Až na začiatku Hostiny sa konečne pozrieme do priestorov poslednej z mocnosti Westerosu – do zeme Dornských bojovníkov. A nie je to žiadna kutica kam nahliadneme, ale letné sídlo princa Dorana Martella. Našimi očami však nie je vládca krajiny s uboleným telom a bystrou hlavou, ale ten, ktorý ho stráži: Kapitán Areo Hotah, mohutný chlap ktorý cez deň chráni svojho pána a v noci brúsi mohutnú sekeru. Princa Dorana postupne navštevujú „zlobivé slečny Doranské“ Obara, Nymeria a Tyene. Prvá chce vojnu, druhá tajnú vraždu Lanisterovcov a tretia chce korunovať Myrcelu. Všetko to ako reakcia na smrť Oberyna.

Princ odmieta všetky prejavy agresie, či dokonca akejkoľvek aktivity. Ak za ňu nepovažujeme návrat do Slnečného oštepu. Piesočné zmije, Oberynove dcéry, aj čitateľ sú však v závere kapitoly prvýkrát usvedčený z naivity, ak podceňujú princa. Doran prikáže uväzniť všetkých sedem dcér. Mimo dosah zostáva iba Sarella. Prečítajte si jej meno odzadu a možno zistíte kde sa v tom čase nachádza. Za zmienku stojí, že v Slnečnom oštepe je s princeznou Myrcellou, (ktorá je staršia od Tommena a podľa Dornského práva je nástupníčkou trónu) aj jeden z Bielej gardy – Ser Arys. Rytier aj Kapitán majú rovnaký základ mena, ktorý pripomína gréckeho boha vojny. Možno preto muž so sekerou cíti, že bude musieť bojovať a zabiť muža s mečom.

4. Cersei I (str. 62)

Poprvé v sáze hledíme na děj z pohledu Cersei Lannister. Královna regentka je sužována noční můrou, v které je zásluhou Skřeta terčem posměchu. Náhlé probuzení jí však nevysvobodí, naopak. Cersei se dozvídá, že její otec Tywin byl zavražděn. Je objeven tajný vstup do pobočníkových komnat a Jaime vše prohledává. Cersei obviňuje buď Tyriona, nebo Tyrelly.

Královna se setkává v pobočníkových komnatách s Qyburnem a žádá ho, aby se postaral o Tywinovo tělo. Ten se ptá, co má udělat s tělem Šae v Tywinově posteli. Cersei je šokována a odmítá pomyšlení, že by Tywin sdílel lože s nevěstkou a hodlá to uchovat v tajnosti.

Do pokoje se vrací Jaime a Cersei ho žádá, aby se stal pobočníkem krále. Ten to však odmítá a dostane se s ní do sporu, který rázně ukončí strýc Kevan. Cersei uvažuje, kdo by mohl být pobočníkem a uvědomí si, že Varys není nikde poblíž. V tom přichází ser Boros se zprávou, že Tyrion uprchl ze své cely. Noční můra pokračuje.

5. Brienne I (str. 74)

„Hledám třináctiletou dívku, urozenou, velmi krásnou s modrýma očima a kaštanovými vlasy. Neviděli jste ji?“ Tuto otázku položila Brienne už mnoha lidem, pocestným, kupcům, chudákům, vojákům. Na cestě z Králova přístaviště. Jak záhy zjišťuje, je to jako hledat jeden list ve větru. Cestou zpytuje svědomí, má pocit, že zklamala všechny, alespoň úkol, kterým ji pověřil Jaime, chce splnit. Tak trochu nazdař Sedm míří přes Růženín do Šerodolu, odkud pocházel Dontos. Všimne si hubeného chlapce na grošovaném koni, ten ale zmizí dříve, než se jej stačí zeptat na obvyklou otázku.

Po cestě potká staré potulné rytíře sery Creightona Dlouholukého a Illyfera Švorce, kteří táboří navečer u cesty a nabídnou jí cestovat s nimi. Ser Illifer si všimne štítu s polem stříbrným a zlatým s černým netopýrem uprostřed. Pozná v ní Brienne z Tarthu a obviní jí z vraždy Renlyho. Brienne přísahá při sedmi a svém meči (Přísežníku od Jaimeho vyrobeného z Ledu) svou nevinu. Ser Illifer se s tím spokojí, nařídí jí první hlídku a jde spát.

Druhý den trojice na cestě poprvé potká Vrabčáky, skupinu chudých věřících cestujících do Králova přístaviště s kostmi „svatých“ zavražděných ve válce. Později se připojí ke kupci Hibaldovi doprovázenému rytířem Rybohojným, známým jako Šílená myš. Ten velmi rychle prohlédne Briennin cíl a sám jí sdělí, Sansu hledá rovněž pro Varyse! S Brienne by byl ochoten se rozdělit o odměnu. Navečer se ubytují v hostinci, kde Brienne zaplatí nocleh i Creightonovi a Illiferovi. Když všichni usnou, Brienne se tiše sama vydá na cestu.

6. Samwell I (str. 91)
V knihovně pod Černým hradem se Sam snaží pro Jona Sněha najít informace o Jiných. Uvědomuje si, jak moc se Jon změnil a že si na své přátele sotva najde čas. Dozvídáme se, že Stannis má své plány s Val, které mají napomoci spojenectví mezi divokými a seveřany. Ze severských rodů se Stannisovi podařilo získat pouze Karstarky.

Jon Sníh Samovi ukazuje dopis, ve kterém králi Tommenovi píše, že Stannis sice Noční hlídce pomohl, ale že nebojují za Stannisovu věc. Jon zároveň posílá Fialku a jejího chlapce daleko ode Zdi a Sama do Citadely, aby se tam stal mistrem a jednou nahradil mistra Aemona. Ta představa ale Sama děsí, protože kdysi se mistrem chtěl stát, jeho otce to však přivedlo k zuřivosti.

Příštího rána společně se Samem Zeď opouští i mistr Aemon a Fialka, která Jona prosí, aby našel dobrou kojnou pro druhé dítě.

7. Arya I (str. 109)

Osamelé vĺča hľadí cez bočnicu Titánovej dcéry smerom k Bravosu. Posledné vĺča z kedysi mocnej svorky (nezabudnite, že považuje za mŕtvych aj Brana a Rickona) sa drží poslednej šance v podobe mince a spomienky na nesmierne mocného a tajomného Jaqena. Potom, čo ju kapitán odmietol odviezť do Východnej hliadky a potom, čo sa jej polovica posádky bojí a druhá sa snaží získať si jej náklonnosť stojí na ostrove Bravos, pred dverami chrámu Boha mnohých tvári.

V chráme stretne zomierajúcich ľudí, mĺkve dievčatko a muža, ktorý jej neverí žiadnu z prezývok. Nechce ju v chráme ani keď prizná svoje pravé meno a vystaví ju skúške: Odhalí jej svoju lebku z červom v očnej dierke. Arya sa však nezľakne a nielen že červa pobozká, ale dokonca ho chce zjesť.

Muž s prívetivou tvárou je v šoku a povolí jej zostať. Pre tých, čo sú hladní po pomste je Chrám to pravé miesto.

8. Cersei II (str. 123)

V Baelorově septu se koná Tywinův pohřeb, ale zástupy obyčejných lidí se nekonají. Tywin si nikdy přízeň lidu nezískal. Cersei vidí všude ohrožení; v Tommenově zdraví či v nejvyšším septonovi, který byl jmenován Tyrionem. U rakve, kde stojí na stráži Jaime, Tommen i Cersei zaznamenají pach rozkládajícího se lorda.

Po obřadu dojde na kondolence. Jediné uspokojení se Cersei dostane od lady Dobrovětrské, která se zmíní o pátrání po Tyrionovi ve Svobodných městech. Mace Tyrell neváhá a žádá nepřímo o post pobočníka krále pro sebe a poté i post správce pokladny pro svého strýce. Cersei se brání útokem a správcem pokladny učiní lorda Gylese. Mace zuří, ale jeho matka ho krotí a stočí řeč na svatbu Margaery a Tommena.

Qyburn objevil v podzemí spojení mezi žalářníkem a Tyrelly, což jen podnítí Cerseiny myšlenky na spolčení Tyrellů a Tyriena. Qyburn dostává svolení experimentovat s umírajícím Gregorem Cleganem. Následuje setkání s Kevanem, kterého královna žádá, aby přijal post pobočníka krále. Kevan se však zdráhá a přijetí podmiňuje jejím odjezdem, což vyvolá hádku. Kevanovo „podle toho jak se choval Joffrey jsi stejně neschopná matka jako vladařka“ a následné chrstnutí vína do jeho tváře hádku ukončí. Kevan ještě Cersei poradí, aby pobočníkem učinila některého z vazalů lorda Tyrella, což Cersei vyrazí dech. A vše Kevan korunuje odhalením svého podezření ohledně otce Tommena.

9. Jaime I (str. 143)

Jaime drží stráž ve Velkém Baelorově septu nad tělem svého otce s pocitem viny, že může za jeho smrt, když přinutil Varyse, aby pomohl uprchnout Tyrionovi. Přemýšlí nad marnými pokusy prohledat podzemí Rudé bašty a opakovaně se mu připomínají slova Tyriona o Cersei: “….rozdává si to s Lancelem, Osmundem Černokotlým, a podle všeho, co vím, tak i s Měsíčním chlapcem…“. Ve vzpomínkách se vrací ke svému přijetí do Královské gardy a k poslednímu setkání s princem Rhaegarem, který mu před odjezdem k Trojzubci naznačil, že chystá změny v radě.

K Jaimemu přichází Cersei převlečená za děvečku, aby mu oznámila, že strýc Kevan ví o nich dvou a přijal její nabídku stát se pobočníkem. Prosí Jaimeho, ať se funkce ujme on a vládne společně s ní. Ten odmítá, královna s hněvem odchází.

Po smuteční bohoslužbě poradí Jaime Cersei, která se chce zbavit přítomnosti Maceho Tyrella v Králově přístavišti, aby nebránila sňatku Tommena s Margaery a na oplátku žádá po Tyrellovi dobytí Bouřlivého konce.

10. Brienne II (str. 160)

Před Šerodolem musí Brienne čekat v zástupu sedláků a kupců. Všimne si i hubeného chlapce na grošovaném koni. kapitán stráže u brány si všimne jejího nechvalně proslulého štítu a doporučí jí svou sestru, která jí štít může přemalovat. Brienne si nechce na štít nechatr namalovat znak svého rodu, proto si nechá namalovat na štít znak se stromy a hvězdami, který kdysi viděla u svého otce.

Ubytuje se v hostinci a vyrazí do Šeré pevnosti. Pan Kouřovec je s Randyllem Tarlym v Panenském jezírku, mluví proto jen s mistrem. Dozví se něco o historii Šerodolu i to, že zde bytl kdysi vězněn Aerys II., ještě než zcela zešílel, a jak se Dontos dostal do Králova přístaviště, a že není první, kdo zde Dontose hledá, ale o Sanse nic.

Cestou zpět omylem narazí do hubeného chlapce, kterého už viděla. V hostinci se od trpasličího bratra dozví, že v Panenském jezírku muž v oděvu šaška sháněl loď pro tři lidi přes Úzké moře. Ať se tam poptá po Mrštném Dickovi.

Cestou z Šerodolu Brienne někdo sleduje. Nejdřív si myslí, že je to rytíř Šílená myš, ale ukáže se, že jde o chlapce, kterého už viděla několikrát. Je to Podrick Payne.

11. Sansa I (str. 178)
Z nebeských cel Orlího hnízda zní Marillionův zpěv, kterému Sansa nedokáže uniknout. Pronásledují ji vzpomínky na to jak její teta Lysa spadla.
Malíček se zatím plně chápe díla, píše dopisy, jedná s lordy Údolí. Sanse sdělí, že se k nim nahoru chystá lord Nestor, správce hradu Měsíční brána a Údolí. Malíček ho chce zavést k Marillionovi, přičemž tvrdí, že Mord ho již přesvědčí, jakou písničku má Nestorovi zazpívat. Pro každý případ má pro Nestora připraven prospěch. Malíček samozřejmě k Nestorovu slyšení hodlá využít i nevinné upřímné oči, které má Sansa po matce. Připomíná jí, že už lhali malému Robertovi. Sansa cítí zroveň strach, obdiv k Malíčkovým manipulacím, utišuje se jeho slovy a zároveň chápe, že i jí Malíček využívá ku svému prospěchu. Nemá však jiné východisko, než nechat se manipulovat, a tak je lépe myslet na Petyra jako na ochránce a přítele než loutkáře.
Druhý den je v hradu lord Nestor s dalšími lordy z Údolí. Sansa hraje roli Alayne. Musí malého Roberta uvést do stavu vhodného k audienci. Uklidnit, omýt a obléci. S Robertovými častými záchvaty je to těžké. Sansa je zdá se jediná, kdo ho dokáže udržet v klidu. Když se při audienci ptá Nestor Roberta, jak to bylo s Lysinou smrtí, Robert se odvolává na Alayne. Teprve teď jí návštěvníci věnují pozornost. Když Alayne spustí svou lež, Robert dostane záchvat a musí být odnesen. Alayne zahrála svou roli dobře, návštěvníci jsou přesvědčeni. Malíček nadále obratně využíví Marillionovy neobliby. Zpěvák předveden, má vydloubnuté oči a na rukou rukavice, ale jinak je dobře ošetřen o oděn. Přiznává se ke zločinu, paní Lysu miloval a nesnesl, že by ji měl někdo jiný. Vznešení lordi jsou znechuceni a nechávají ho odvézt pět do cel. Malíček všem nabízí pohoštění a odpočinek. Lord Nestor upozorňuje, že zpěváka chce vyslechnout i jeho bratranec Bronzový Yohn a další lordi, kteří Malíčkovi nedůvěřují. Malíček hraje zarmouceného a předává Nestorovi pergamen co projev lásky, kterou k němu lady Lysa chovala. Je to jmenování jeho rodu dědičnými strážci Měsíční brány, podepsané Malíčkem, nikoli Robertem. Sansa pochopí, že tím více teď bude Nestorovi záležet na tom, aby lord Petyr zůstal na svém místě.
Po odchodu lordů pokračuje Malíček v lekcích hry o trůny, zvláště podotýká, co dokážou lži a stromovinské zlaté. Když se jí ptá, zda může být jeho dcera i ve svém srdci, Sansa pomyslí na stromovinské zlaté a odpoví Jsem Alayne otče, kdo jiný bych měla být?

12. Krakenova dcera – Aša (str. 194)

Aša přivezla zajatce z kamenitého pobřeží, Paní z rodu Rukavičkářů s dětmi na hrad Deset věží svého strýce z matčiny strany Rodrika Drsnořádského zvaného Čtec. Rodrik zde shromáždil Ašiny věrné, jejich počet však není velký, celkem asi dvacet lodí, Drsnořádi, Lahvovci, Kamenostromští, Křídlomarští, Bahnovci. Na hradě je také Ašina matka Alannys, které nedůvěřuje Euronovi a raději se uchýlila na Drsnořád, nejbohatší a nejlidnatější ostrov železných mužů, ke svému bratru. Aá se bojí jí říct, že Theon je nejspíš mrtvý.

Radí se svým strýcem, který ji však odrazuje od účasti v královolbě. Sám by byl pro to, aby se Železní připojili buď ke Stannisovi nebo k Tywinovi, protože sami nemají šanci, což Aša prohlásí za dobrý nápad, který zváží, až bude na trůně. Na rady k opatrnosti je hluchá. „Měli jsme jednoho krále, pak pět. Jediné co teď vidím, jsou vrány hašteřící se nad mrtvolami Západozemí,“ řekne jí strýc. Nabídne jí, že se stane jeho dědičkou, ale Aša je rozhodnutá.

V její komnatě ji čeká její dětská láska (či spíše ona byla jeho), Tristifer Lahvovec. Dozví se od něj o poměrech na Štítu, o tom, že Euron už si dokázal zajistit podporu významných rodů, a jeho otce, který popřel Euronův nárok, nechal utopit. Tristifer ji miluje, pro Ašu a vůbec pro Železné ostrovy se nehodí. Je příliš zdvořilý a jemný. Jeho podporu Aša získá, ale lásku odmítne.

13. Cersei III (str. 209)

Tommenova svatba s Margaery probíhá bez potíží, jen Cersei uvnitř zuří, protože Tyrellové a hlavně královna trnů se do všeho míchají. Cersei se sbližuje s lady Dobrovětrskou a dozvídá se od ní, že Margaery má špehy v Cerseině služebnictvu. Cerseino rozrušení i svatba vyvrcholí spálením Pobočníkovy věže.

14. Poskvrněný rytíř – Arys (str. 224)

Zatiaľ čo prvú dornskú kapitolu vidíme očami dornského bojovníka, v tejto sa kradmo plížime ulicami Slnečného oštepu spolu so serom Arysom. Člena Bielej gardy zmieta spleť protichodných pocitov, ktorým zdanlivo panuje starosť o Myrcellu, ktorá je v rozbúrenom Dorne tŕňom v oku mnohých. Všetky duševní búrky rytiera sa ukážu v plnej nahote na konci jeho cieľa – v objatí zvodnej Doranovej dcéry Arianne. Ser Arys sa nevie zrovnať so sľubom celibátu a spaľujúcou vášňou k princeznej. V spoločnom rozhovore spomínajú viacerých rytierov Bielej gardy, ktorí porušili sľub, nič z toho na výčitky svedomia nezaberá.

Na záver Arianne vyťahuje najväčší tromf (spolu so svojou nahotou) – strach o svoj život a trón pre Myrcellu. Tvrdí, že Doran chce v Dorne ako vládcu Quentyna. Ten pod ochranou legendárnych žoldákov (Zlaté spoločenstvo prvýkrát porušilo svoje slovo a vypovedalo dlhoročnú zmluvu s Myrom) v skrytosti usiluje o trón. Preto prosí Arysa o pomoc a žiada ho, aby sa stal Kráľovnotvorcom. Ser Arys Oakheart súhlasí.

Táto kapitola je zaujímavá aj tým, že sme v nej zatiaľ najbližšie k Tancu s Drakmi. Dozvedáme sa totiž, že sa tak volá nielen fiktívny piaty diel ságy, ale aj občianska vojna, v ktorej Kráľotvorca lord veliteľ Criston Cole dosadil na trón syna miesto dcéry.

15. Brienne III (str. 240)

Kraj se teprve vzpamatovává z války a Brienne si musí připomínat, jak při poslední cestě tudy Jaime přišel o ruku a ona málem o život. Cestou se seznamuje s Podrickem, ale ten o možném Sansině nebo Skřetově cíli nic neví. Brienne se jeví jako šikovný a chytrý, i když dost nezkušený a zakřiknutý a snaží se jej trochu cvičit.

Před Panenským jezírkem se Brienne zastane dvojice sedláků proti strážím a problémům zabrání až příchod sera Hyla, mladého rytíře, který také sloužil v Renlyho vojsku. Brienne na něj nemá dobré vzpomínky, kdysi s ní on a další rytíři hráli dost krutou hru, kterou ukončil až Randyll Tarly.

Sera Randyll vykonává spravedlnost dosti rázně. Brienne nevidí moc rád, podle něj by se měla vrátit domů, kam patří. O Sanse, Skřetovi či Dontosovi nic neví. Brienne nevědomky míří správným směrem, když předpokládá, že Sansa mohla z Jezírka zamířit na Orlí hnízdo. V hospodě nalezne Mrštného Dicka, který jí za nemalé peníze řekne, jak onoho muže v šaškovském oděvu poslal na Šepoty na samotný konec Prasklepeta. Za další peníze je ochoten ji tam dovést.

16. Samwell II (str. 258)

Sam se snaží během plavby do Braavosu uklidňovat jak sebe, tak Fialku. Loď noční hlídky je odveze pouze do Braavosu, do Starého města si už musejí najít loď jinou. Dělá si naděje, že na konci cesty budou všichni šťastní. Fialka a její dítě v Parožnatém vrchu. Mistr Aemon zpět v Citadele a Dareon v nové roli rekrutujícího pro Noční hlídku. Zjišťuje, že ať řekne cokoliv, nemůže Fialku utěšit. Zdraví mistra Aemona je stále horší. Když si s pomocí mistra Aemona uvědomí, že dítě, které s sebou má Fialka, je ve skutečnosti syn Mance Nájezdníka a Dally, nemůže uvěřit tomu, co Jon udělal, ačkoliv chápe, že tím toto dítě zachraňuje před plameny Melisandry.

17. Jaime II (str. 271)

Tělo lorda Tywina opouští město a s ním i strýc Kevan. Jaime se ho ještě snaží přemluvit, aby zůstal a stal se Tommenovým pobočníkem. Kevan však odmítá a odjíždí s Lancelem do Darry.

Zpátky v pevnosti si Jaime všímá, že Cersei bývá čím dál častěji opilá, při požáru Pobočníkovy věže mu dokonce připomněla krále Aeryse. Toho oheň vzrušoval a s tím souvisel i jeho sadistický vztah ke královně Rhaelle.

Přichází zpráva, že Bronn pojmenoval syna Lolys Tyrion.

Spor Cersei s Jaimem o královského pobočníka opět přeroste v hádku, na jejíž konci Cersei své dvojče vzteky vyhodí z místnosti. Jaimemu musí neustále myslet na to, co mu prozradil Tyrion o poměru Cersei s Lancelem a Čenokotlými.

Nad Bílou knihou vede Jaime rozhovor s Lorasem o dávno mrtvých rytířích královské gardy, o těch, kteří byli nejlepšími i nejhoršími zároveň jako Criston Zelný – Králotvůrce.

18. Cersei IV (str. 284)

Cersei předsedá zasedání Malé rady, do které jmenovala Qyburna jako nového mistra našeptávače. Poznáváme i další nové členy, pobočníka Haryse Rychlého, viceadmirála Aurana Vodského, justiciára Dobrovětrského a pokladníka Gylese. Ser Balon je poslán do Dorne s údajnou hlavou Gregora Clegana a „jiným“ úkolem. Tyrionem jmenovaný Nejvyšší septon „zemřel ve spánku“ a rada spekuluje o jeho nástupci.

Cersei odmítá spojenectví s rodem Greyjoyů a s Auranem se shodne na stavbě nového loďstva. Rada řeší i situaci na severu a spoléhá se na sílu Boltonů, kterým chtějí předhodit falešnou Aryu. Rod Manderlyů údajné zajal Davose a Cersei jim nařizuje zkrátit ho o hlavu.

Rada se dozvídá o jmenování Jona Sněha velitelem Noční hlídky. Qyburn navrhuje hlídce „pomoci“, ale má to být jen zástěrka, jak se Sněha zbavit. Cersei k tomu zneužije Osneyho Černokotlého; nejprve má svést Margaery, poté bude poslán na Zeď a tam zavraždí Sněha.

19. Železný kapitán – Viktarion I (str. 304)

Viktarion, bratr Balona, Eurona a Aerona, připlouvá na své lodi Železné vítězství plaví na Královolbu na Starý Wyk. Při pohledu na kamenné Naggovy kosti vzpomíná, jak Balon provolal sám sebe králem. K opuštění Kailinské držby ho povolal teprve Aeronův hlas svolávající kapitány k účasti na volbě. Na místě zjišťuje, kdo všechno dorazil, dokonce i Rodrik Čtec. Když spatří Euronovu loď Tichost, vybaví se mu dávný spor, kdy kvuli němu ubil svou třetí ženu, ač v duchu bil do Eurona.

Na břehu jej přivítá dav příznivců a také Aeron, který neskrývá odpor k Euronovi. Mnozí mu slibují hlasy a Hotho Drsnořádský dokonce svou dvanáctiletou dceru jako čtvrtou manželku. Další muž, Baelor Černopříliv, slibuje svůj hlas, pokud Viktarion ukončí válku. By dlouho v zajetí a pro Balona Chrabrého má přezdívku Vdovotvůrce.

Ve stanu ho navštíví Aša. Poté, co proberou vojenskou situaci – a příliš se neshodnou, zvláště, když mu Aša jízlivě připomene porážku od Roberta – mu chce Aša cosi navrhnout, ale přeruší ji příchod Eurona. Aeron si neodpustí poznámku o trůnu a bezbožném muži, ale Euron s pobavením začne vykládat o všech bozích, jejichž kulty cestou poznal. Když Aeron odejde středem, pustí se do Eurona Aša, která neskrývá podezření ohledně Balonovy smrti. Euron s pobavením navrhuje, že ji dá za manželku některému ze svých mužů. Nastalou hádku Viktarion zarazí.

Když se s Ašou ocitnou sami, Aša mu navrhne, že jej na volbě podpoří Drsnořád, když ji učiní pobočníkem. Chce skoncovat s válkou tak, že se dohodne se Seveřany, ale Viktarion nechce o něčem takovém slyšet. Drsnořád získá přes Hotha. Aše nepomůže, ani když mu připomene jeho nenávist k Euronovi. Bude muset o trůn usilovat sama.

20. Utopený muž – Aeron II (str. 318)

Nadchází den a kosti Naggy, mořského draka, kterého zabil Šedý král, se stávají svědkem královolby. Za zvuku bubnů a válečných rohů se Železní muži scházejí. Aeron se shromážděného davu ptá: Kdo usedne na Balonovo místo?

První hlas je Gylberta Dalekovětrského, pána nejzápadnějších ostrůvků. Málo významný, chudé dary, příslib cesty do země za mořem. Hlas jeho příznivců brzy odezní. Druhým je Erik Železotvůrce, 88 let starý těžký muž, který musí být dopraven na místo v křesle neseném jeho vnuky. Kdysi však byl mocný bojovník s válečným kladivem, který by si přízeň mohl získat, a jeho dary jsou bohaté. Aša vykřikne: Postav se a budu první, kdo tě bude následovat. K Euronovu pobavení to Erik nedokáže a je to pro něj konec. Viktarion se zatím nechce o trůn hlásit a tak se přihlásí Dunstan Bubnovec, další starý muž. Odvolává se na slávu rodu, ael jeho dary jsou skrblické.

Teprve teď Viktarion usoudí, že je jeho čas. Nechá si od Aerona požehnat a promluví k Železným. Žádná velká slova, pouze připomene svou věrnost Balonovi a svou pověst velkého válečníka. Jeho dary jsou bohaté, zástupy příznivců početné. Ale opět se ozve Aša. Mluví o svém nároku na trůn, o tom, že Balon jim dal sice svobodu, ale také vdovy a porážku. Mluví o Mladém vlku, který vyhrál každou bitvu a prohrál válku. Dávám vám bohatství Severu, řekne, z truhel se sype kamení, šišky a zelenina. Pro to Železní umírali. Aša přednese plán na uzavření míru se severem výměnou za kamenité pobřeží. Slibuje mír se severem a spojenectví proti Železnému trůnu. Má dost příznivců, ale zdaleka ne tolik, aby to stačilo.

Příznivci Ašy a Viktariona se hádají, když vzduch prořízne ostrý, strašlivý zvuk rohu. Na kopec vystoupí Euron. Slíbí vše co ti ořed ním a ještě víc. Království a vítězství. Roh dračích pánů, nalezený v ruinách Valyrie. Roh, který podřídí draky Euronově vůli. Odpovědí je volání: Euron, král Euron.

21. Brienne IV (str. 333)

Cestou na Šepoty zpestřenou deštěm a blátem je Brienne pohroužena do vzpomínek na Renlyho a Jaimeho. Mrštný Dick se ji sice pokusil jednou okrást, jinak ale velkou hrozbu nepředstavuje. Když trojice stoupá do vrchu kolem posledního hradu na cestě patřícího seru Brunemu, Podrick sptaří v dáli za nimi osamělého jezdce.

Šepoty jsou ponurou rozvalinou. Když Brienne a Dick vejdou dovnitř, zatímco Pod hlídá koně, objeví se trojice mužů. Muž v šaškovském ovšem není Dontos, ale starý známý střapáč, doprovod mu dělají Timeon a Vepř. Než se dick stačí vzpamatovat, Střapáč ho zabije. Trojice začne Brienne obkličovat a snaží se rozptýlit ji mluvením, takže se od nich dozví, že jedné dcery Lady Catelyn se měl zmocnit Ohař a odvést ji do Řekotočí.

Postupně Brienne zatlačí k okraji srázu. Ta využije chvilkové nepozornosti Vepře, který jde první na porážku. Zbývající dva však nejsou tak neopatrní. Vtom Střapáčovi přistane na hlavě kámen vržený Podrickem. Brienne vyřídí Timeona a pak donutí poloomráčeného Střapáče vykopat hrob pro Dicka. Střapáč se pokusí využít chvíle, kdy Brienne pohřbívá Dicka, ale ta se ale včas otočí a Střapáč skončí s dýkou v břiše. Když je hotovo, objeví se ser Hyle, kterého poslal ser Randyll na Brienne dohlížet.

22. Královnotvůrkyně – Arianne I (str. 354)

Malé politické spiknutie princezny Arianne začalo v jej posteli predošlú kapitolu a pokračuje v dornskej púšti pri zabudnutej studni. Postupne sa tam stretáva zopár jej verných. Hovoria si o zvláštnych novinkách z východu: o vzbure otrokov v Astapore, o drakoch Quarthe, o Zlatom spoločenstve, ktoré odstúpilo od zmluvy s Myrom. Inými slovami odlesky činov Dennerys vrhajú prvé svetlo na Westeros.

Medzi spiklencami nevládne úplná harmónia, ani jednotnosť názorov. Pozornosť čitateľa strháva na seba najmä tajomný Darkstar. Príchodom Arysa a Myrcelly napätie graduje. Myrcella je pozdravená ako kráľovná, čo ju privádza do rozpakov.

Celá skupina pokračuje ďalej do pustatiny. Smerujú k člnu, ktorý ich má prepraviť do prichystaného hradu. Potom oslobodiť Piesočné hady, uväzniť princa Dorana, korunovať Tommenovu sestru a začať vojnu proti Lanisterovcom.

Všetky smelé plány a život sera Area Oakhearta končia pri člne. Čaká ich tam sekera Area Hotaha a tucet mužov s kušami. Niektorí spiklenci utečú, Darkstar sa pred tým neúspešne pokúsi zabiť Myrcellu.

Arianne so šokom sleduje svojho mŕtveho milenca a zničené dielo. Na otázku ako ich odhalili Areo odpovedal: Ktosi prehovoril.

23. Arya II (str. 370)

Arya je dievča mnohých mien. Mnohé mená si sama dala, mnohé mená si noc, čo noc recituje. Prívetivý muž ju napomína, že nie je na nej určovať kto zomrie. Učí ju mnohým ďalším veciam, napríklad, že smrť je úľava. Arya pracuje a modlí sa, mení sa na učnicu Boha mnohých tvári. Zmena sa deje skôr navonok a Prívetivý muž vie, že klame a lipne na svojom starom živote. Nabáda ju, aby odišla, alebo aby zahodila svoju minulosť. Arya si vyberá druhú možnosť. Odkladá všetko okrem Ihly (dar od Jona), ktorú skryje a oblečie si čierno-biele šaty novicky. Učí sa bravoský jazyk, učí sa klamať a učí sa ovládať si svoju tvár. Stále dostáva otázku: „Kto si?“ Ale jej odpoveď: „Nikto“ nie je akceptovaná.

Jedného dňa dostane novú úlohu. Má odísť z chrámu a pod menom „Kočka“ slúžiť jednému rybárovi. Ďalšia lekcia pokory, ale i bravoského jazyka a …

24. Alayne – Sansa II (str. 388)
Orlí hnízdo je odříznuto. Vstupní hrad Měsíční brána je obležen vojsky šesti lordů deklarantů. Těmi jsou: Benedar Belmore (Zvonovský), Symond Templeton (Chrámovský), Horton Redfort (Rudotvrzský), Anya Waynwood (Planodřevská), Gilwood Hunter (Lovecký) a Yohn Royce (Královec), též Bronzový Yohn, bratranec nedávno obdarovaného Nestora Royce. Těchto šest vydalo deklaraci, v níž se zavázali chránit lorda Roberta, přitom zcela pomíjeli lorda protektora a hovořili o falešných přátelích a zlých rádcích.
Orlí hnízdo se chystá na jejich deputaci. Kromě nich přijde též Nestor a ser Lyn Corbray (Koroříčský). Alayne má jako obvykle na starosti nemocného a odmlouvajícího malého Roberta, kterého musí uvést do poněkud reprezentativního stavu. Malíček jí přitom objasňuje vzájemné vztahy mezi lordy z Údolí. Robert opět dostane záchvat. Malíček nařídí odnést jej a přiložit mu pijavice. Mistr Colemon varuje, že chlapec je slabý, ale Malíček strikně vyžaduje udělat vše nutné pro to, aby jeho malé lordstvo bylo trochu použitelné. Alayne má nyní za úkol obstarat pro návštěvníky vhodné pohoštění. Alayne mu připomene, že Bronzový Yohn ji zná (otec Waymara Royce, kerého známe z prologu Hry, se zastavil na Zimohradu, když svého syna vyprovázel k Noční hlídce). Petyr se tím netrápí. Pamatuje si děvčátko, ne jeho dceru, vysokou krásnou pannu s tmavohnědými vlasy. Muži uvidí to, co očekávají, že uvidí.
Alayne je nyní spíše Sansou. Na dotaz, proč jim nevydá Roberta a neodejde na Harrenov, jí odpoví, že to je jen rozvalina s duchy, která zahubí každou ruku, která se jej dotkla. Alayne navrhne, aby jej tedy daroval Freům. To Malíčka pobaví a napadne jej darovat jej Cersei. Pak pošle Alayne za jejími povinnostmi.
Když jsou deklaranti nahoře, Alayne se stará o jejich přivítání. Všechno se v ní sevře, když se Bronzový Yohn zeptá, jestli ji odněkud nezná, ale Nestor ji zachrání, když nevrle poznamená, že jde o nemanželskou dceru lorda protektora. Pak je zavede k Malíčkovi. Ten se hned zeptá, proč nenechali deklaraci podepsat i jeho. Přece nikdo nemá lorda Roberta raději než on. Na lordy to neučiní dojem a Malíčka vyzvou k odchodu na Harrenov., zatímco Robert bude svěřen do péče Bronzovému Yohnovi. Malíček pochopitelně používá všech vytáček, ale lordi jsou neoblomní. Spor se mění v hádku, až Lyn vytáhne meč. To deklaranty uvede do trapné situace a Lyn je vykázán. Malíček samozřejmě jeho hrozeb využije ve svůj prospěch. Slíbí že během jednoho roku dá do pořádku problémy v Údolí. Jinak bude muset být válka. Deklaranti jsou ve slepé uličce a tak musí souhlasit.
Druhý den se Alayne ptá, co se stane do roka. Malíček odvětí, že do roka někteří zemřou, jiní se dají koupit. Yohn sám nic nezmůže. Lyn bude nadále jeho hlasitým nepřítelem, za což, jak Alayne pochopí, bude odměněn.

25. Cersei V (str. 407)

Dozvídáme se, že Manderlyové popravili Davose a sklonili se tak před Lannistery. Mace Tyrell obléhá Bouřlivý konec. Radost z toho kazí Cersei jen zástupce braavosské banky, které přestal trůn splácet své dluhy.

Tyrellové podporují Tommena jako krále a nutí ho se účastnit zasedání či účastnit se bojového výcviku. Cersei se kvůli tomu dostane do sporu s Lorasem a posléze i s Tommenem a Jaimem, přičemž si uvědomí, že se musí Jaimeho zbavit. Při večeři s lady Falyse a jejím mužem sehraje divadlo vyděšené ženy, obviní Bronna z napomáhání Tyrionovi a zosnuje pro něho nehodu.