Myslím, že osobně jsem nejdřiv přečetla Haidy, děvčátko z hor (ještě po babičce). Do třetí třidy jsem Ducha Lana Estacada přečetla 8x. Jinak moje nejoblÍbenější tak do deseti let bylo Pouští a pralesem, Galimatyáš v Tichomoří a foglarovky.
Moje nejoblíbenější kniha na ZŠ byly Staré řecké báje a pověsti. Co jsem četla jako první si nepamatuju, asi nějaké pohádky a někdy hodně vpředu Cestopis s jezevčíkem.
Tahle edice vycházela i u nás - je to převzatý překlad. Prešov to tiskl i pro ČR :-) Vůbec nejsou špatné, ale když jsem to srovnala s Petiškou nebo Zamarovským, tak je to nepřesné a to mi vadilo. Ale taky jich mám pár doma :-)
Já doma moc dětských knížek neměla (rodiče na svoje děcka zrovna moc neutráceli), když nepočítám nějaké pohádky. Ve třetí třídě jsem si vyřídila průkazku do knihovny a všechno dohnala. :-) Staré řecké báje a pověsti jsem četla (a stále mám doma), ale už nevím, kolik mi bylo.
Jako prvního jsem četl asi neználka. Všechny tři knihy (doufám že jich není víc) a hrozně mě to bavilo. Pak jsem se později pustil do Letopisů Narnie, Drsného Harryho (ano tím je myšlen Harry Potter) - toho jsem nedočetl protože mě příšerně nudil, Strážci času - průměrná scify/fantasy ale před takovými pěti lety jsem to měl strašně rád. Potom samozřejmě Hobit a LOTR - oboje je výborné, chystám se na silmarillion. Pak jsem taky četl ASOIAF jak jistě víte a tak dost historických odborných knih. Povinnou četbu jsem nečetl už z principu. Jo a taky jsem četl bídáky (pardon bídníky). to je výčet asi těch nejvýznamnějších, možná ještě bych přidal Hunger Games a Eragon.
Já jako první fantasy v životě četla na základce Draci podzimního soumraku a strašně se mi to líbilo (netušila jsem, že je to vykradený pán prstenů, hra na hrdiny atd...), pak jsem si půjčila Kedrigerna a už jsem v tom jela :-)
Jako první scifi v životě jsem četla od GRRM Nightfliers, což jsem si půjčila ze školní knihovny pro druhý stupeň.Taktéž se mi to líbilo, ale docenit jsem to pochopitelně mohla až později. je tam dost sexuálních narážek, které jsem nechápala...
Cože? Z Bible doporučují Nový zákon? A ještě ekumenický? Starý necenzurovaný zákon je mnohem lepší! (a pro děcka rozhodně čtivější) Jinak z toho seznamu jsem četla sotva polovičku (většinou jsem od daných autorů četla něco jiného - např. místo Mistr a Markétka jsem od Bulgakova četla Psí srdce atd.)
Já od Bukowskiho četla demonstrativně Všechny řítě světa i ta má. Byl opravdu zážitek přijít do knihovny a zvolat: "Máte tu všechny řítě světa i tu mou?" :D
Bukowski je super:-) Četla jsem i jeho životopis a to bylo neméně výživné čtění:-D První knížka, co jsem četla, byly asi pohádky od Andresena, pak ta Heidi, Děti z Bullerbynu.... A potom mě na dlouhou dobu chytla Správná pětka od Enid Blyton:-)
Komentáře
Vůbec nejsou špatné, ale když jsem to srovnala s Petiškou nebo Zamarovským, tak je to nepřesné a to mi vadilo. Ale taky jich mám pár doma :-)
Staré řecké báje a pověsti jsem četla (a stále mám doma), ale už nevím, kolik mi bylo.
Jako první scifi v životě jsem četla od GRRM Nightfliers, což jsem si půjčila ze školní knihovny pro druhý stupeň.Taktéž se mi to líbilo, ale docenit jsem to pochopitelně mohla až později. je tam dost sexuálních narážek, které jsem nechápala...
Jinak z toho seznamu jsem četla sotva polovičku (většinou jsem od daných autorů četla něco jiného - např. místo Mistr a Markétka jsem od Bulgakova četla Psí srdce atd.)