Nejlepší hláška celé Ságy

upraveno 6. listopadu 2010 v Akce a hlasování

Každý ví, co je to hláška. Někteří z nás se jimi ostatně jen hemží. I G.R.R. Martin ukázal, že když se rozdávala vtipná kaše, šel si pro nášup.

Takže vzpomínejte, listujte, pište.

Podmínkou je přesná citace a v závorce situace, v jaké se odehrává.

Začnu mým skromným příspěvkem, myslím, že dostatečně známým:

"Hodor!" (Hodor) :lol:

«134

Komentáře

  • upraveno 2. ledna 2007

    Hodor je obdivuhodně napsaná postava. Každé jeho slovo je hláška. Nejvíc se ovšem vyznamenal v této situaci:

    „To jen my jsme si ho tak pojmenovali, Sam a já. Měl ruce chladné jako led, ale zachránil nás před mrtvými muži, on a jeho havrani, a přivezl nás sem na svém losoví.“

    „Na losovi?“ hlesl Bran nevěřícně.

    „Na losovi?“ opakovala Meera udiveně.

    „Jeho havrani?“ podivil se Jojen.

    „Hodor?“ řekl Hodor.

    (Při setkání Brana se Samem v Noční pevnosti)

    Autorem mnoha úchvatně sarkastických hlášek je rovněž Tyrion. Na všechny si určitě nevzpomenu, ale napíšu sem jednu, která mě rozesmála snad nejvíc:

    "Také je mi moc líto ztráty, kterou jsi utrpěl ty, Joffreyi," pokračoval trpaslík.

    "Jaké ztráty?"

    "Tvého královského otce. Obrovitého temperamentního muže s černým plnovousem. Možná si na něho vzpomeneš, když se budeš trochu snažit. Byl králem před tebou."

    (Tyrion přijíždí do Králova přístaviště a setkává se s Joffem)

    A jako poslední jsem si nechal hlášku, kterou sice pronesl náš neoblíbený Theon, ale přesto je naprosto dokonalá. Čtu si ji každý večer před spaním.

    "Kdyby byl zatroubil na svůj roh -" řekl Urzen.

    Slouží mi samí blázni. "Zkus si představit, že bys tady místo něho byl ty, Urzene. Je tma a zima. Jsi na hlídce už celé hodiny, těšíš se na konec služby. Pak uslyšíš hluk a přesuneš se směrem k bráně. Najednou na vrcholu schodiště uvidíš oči, žhnoucí zeleně a zlatě ve světle pochodně. Rychleji, než bys byl věřil, se k tobě rozběhnou dva stíny. Zahlédneš zuby, začneš zvedat svůj oštěp, ale to už do tebe narazí a rozpářou ti břicho, trhají je přes kůži, jako by byla z fáčoviny." Prudce do Urzena strčil. "A pak už ležíš na zádech, z břicha ti vyhřezají střeva a jeden z vlků ti zuby rve hrdlo." Theon popadl mužův hubený krk, silně ho stiskl prsty a usmál se. "Pověz mi, v kterém okamžiku by ses zastavil, abys zatroubil na ten svůj podělaný roh!"

  • upraveno 3. ledna 2007

    "Sever připadne tvému synovi od Sansy Stark..., jestli v sobě konečně najdeš dostatek mužnosti, abys nějakého zplodil."

    "A kdy bude podle tebe Sansa v nejplodnějším období?" Zeptal se Tyrion hlasem, z kterého odkapávala kyselina. "Předtím nebo potom, co jí řekne, jak jsme zavraždili její matku a bratra?"

    Tywin vysvětluje Tyrionovi, jak na vztahy s opačným pohlavím.

    Bylo mi velice líto, když jsem se dozvěděla o smrti tvých nejblžších. Tvůj bratr byl strašlivý zrádce, to nepopírám, jenže když začneme zabíjet muže na svatebních hostinách, budou mít ze sňatků ještě větší hrůzu, než mají teď."

    Od lady Oleanny Tyrell to sedí...

    Joffrey si drásat hrdlo rukama, vyrýval si nehty krvavé rýhy do masa. Svaly pod kůží měl vystouplé jako kámen. (...) Tyrion zjistil, že myslí na Robba Starka. Moje vlastní svatba vypadá ve zpětném pohledu mnohem lépe.

    Tyrion zjišťuje, že jsou i horší věci, než je nevěsta, která odmítá pokleknout.

  • upraveno 3. ledna 2007

    Quote:
    "Že spíš s naším sladkým Jaimem?"

    Vyťala mu políček.

    "Myslíš si, že jsem stejně slepý jako náš otec?" Tyrion si mnul tvář. "Je mi jedno s kým leháváš... Třebaže mi to připadá nespravedlivé, že pro jednoho bratra roztahuješ nohy a druhému to potěšení odpíráš."

    Znovu mu uštědřila políček.

    "Buď ke mně něžná, Cersei. Já s tebou jen žertuju. Mám-li být upřímný, raději bych šel s pohlednou nevěstkou. Nikdy jsem nechápal, co na tobě Jaime vidí, kromě svého vlastního odrazu."

    Udeřila ho potřetí.

    Tváře měl rudé a pálily ho, a přesto se na ni usmál. "Když v tom budeš pokračovat, možná se rozčilím."



    Střet králů; 2.1.; Tyrion přijíždí do Králova přístaviště a narušuje jednání královny regentky (která si právě začíná psát vlastní rozsudek smrti, aniž o tom ví:-)).
  • upraveno 4. ledna 2007

    (Hláška je v podstatě až úplně poslední věta. Ale celá situace je z psychologického hlediska zajímavá: jde o klasické natřásání pírek aneb instinkty mužů, když do místnosti vstoupí žena. Objekt zájmu: Pia. Oběť: panoš Josmyn Peckovec. Jaime se mu snaží pomoct, Daven shodit.

    from: Hostina pro vrány 2)

    "Pecka byl hrdinou na Černovodě," řekl Jaime. "Zabil dva rytíře a další dva zajal."

    "V tom případě musíš být nebezpečnější, než vypadáš. To je vous, nebo sis zapomněl opláchnout obličej? I manželka Stannise Baratheona má hustější knír. Jak jsi stár?"

    "Patnáct, pane."

    Ser Daven si odfrkl. "Víš, co je nejlepší věc na hrdinech, Jaime? Všichni umírají mladí a nechávají tu ženské pro nás ostatní."

  • upraveno 4. ledna 2007

    Pokud má Malíček tu správnou náladu a Ned zrovna špatný den, dokážou vyprodukovat velmi zdařilé uštěpačnosti. Posuďte sami.

    Ned ho váhavě následoval. Malíček ho vedl k věži, dolů po schodech, přes malé zanedbané nádvoříčko a opuštěnou chodbou, kde na stráži podél zdí stála prázdná brnění.

    (...)

    "Tohle není cesta do mých komnat," ozval se Ned.

    "Řekl jsem snad, že je? Já tě vedu do žalářů, abych ti tam podřízl krk a zazdil tvoje tělo do kobky," odpověděl Malíček hlasem plným sarkasmu.

    (...)

    Vstoupili do narudlé záře soumraku, na skalnatý útes vysoko nad řekou. "Vyšli jsme ven z hradu," řekl Ned ohromeně.

    "Tebe člověk těžko ošálí, Starku," řekl Malíček a uculil se. "Prozradilo ti to slunce, nebo obloha?"

    (a pro pořádek, je to ve scéně, kdy Petyr vede lorda Eddarda ven z Rudé bašty, aby se setkal s lady Catelyn)

  • upraveno 5. ledna 2007

    "Jsi dnes nějaká bledá, Sanso," poznamenala Cersei. "Stále krvácíš?"

    "Ano."

    "Jak příhodné. Muži krvácejí tam venku a ty zde."

    (ani za bitvy na Černovodě neztrácí královna Cersei duchapřítomnost a poučuje Sansu o smyslu a funkci menstruace)

  • upraveno 5. ledna 2007

    Když uviděla Jaimeho, zasmála se. "Kdo je u sedmi pekel tenhleten?"

    "Lord velitel Královské gardy," odpověděl Jaime s chladnou zdvořilostí. "Totéž bych se mohl zeptat tebe, moje paní."

    "Paní? Já nejsem žádná paní. Jsem královna."

    "Moji sestru by jistě překvapilo, kdyby to slyšela."

    "Korunoval mě ser Ryman osobně." Zavrtěla svými rozložitými boky. "Královnou všech kurev."

    Ne, pomyslel si Jaime, i tento titul náleží mé drahé sestře.

    (Jaime nostalgicky přehodnocuje svůj vztah k Cersei.

    from: Hostina pro vrány 2)

  • upraveno 5. ledna 2007

    "Dobré boty těžko najdeš."

    (laskavý muž sděluje Aryi jednu ze základních životních pravd)

    "Budeme Zeď bránit do posledního muže," řekl Cotter Pyke.

    "Což budu pravděpodobně já," posteskl si Bolestínský Edd odevzdaně.

    (Edd Toilett dokáže vyjádřit útrpnost svého bytí velmi trefně i při debatě s králem Stannisem)

  • upraveno 12. ledna 2007

    Tak jde tu o nejoblíbenější hlášku nebo pasáž? :-) V tom je samozřejmě menší rozdíl. Hláškou je třeba: "Ty nic nevíš Jone Sněhu..." nebo zmíněné "Hodor" či "Dobré boty těžko najdeš." Pasáží všechno ostatní odcitované.

    Nejlepší je podle mě ta headova:

    Quote:
    Když uviděla Jaimeho, zasmála se. "Kdo je u sedmi pekel tenhleten?"

    "Lord velitel Královské gardy," odpověděl Jaime s chladnou zdvořilostí. "Totéž bych se mohl zeptat tebe, moje paní."

    "Paní? Já nejsem žádná paní. Jsem královna."

    "Moji sestru by jistě překvapilo, kdyby to slyšela."

    "Korunoval mě ser Ryman osobně." Zavrtěla svými rozložitými boky. "Královnou všech kurev."

    Ne, pomyslel si Jaime, i tento titul náleží mé drahé sestře.

    Takže tuším, že hledáme nějakou obzvláště vtipnou pasáž ságy, eh?

    Tady je jedna, trošku hláškovitá:

    (...)"Šagovi, synovi Dolfa se to nelíbí. Šagga půjde s chlapcomužem a pokud chlapcomuž lže, Šagga mu usekne mužství -"

    "A nakrmí jím svoje kozy, jasně," řekl Tyrion unaveně.(...)

    A tady jedna s nasraným Tyrionem a originálním zaklením:

    (...)"Ty zasraný synu od neštovic poďobané prdele, "ulevil si. "Doufám, že zemřeš na chrlení krve."

    Za tento výlet mu Mord cestou ven z cely uštědřil kopanec okovanou špičkou své boty, namířený přímo do Tyrionových žeber. "Beru to zpátky!" vyjekl když se zlomil vpůli bolestí a zhroutil se na slámu. "Vlastní rukou tě zabiju, to ti přísahám!" (...)

    A nakonec Lorasovo zapálení a Jaimiho cynismus.

    (...)"Ale nikdy nezradím Renlyho, slovem ani skutkem. Byl tím, čím by měl být každý král. Byl z nich nejlepší."

    Možná nejlépe oblečený, pomyslel si Jaime..." (...)

  • upraveno 12. ledna 2007

    Já bych nebyl tak striktní, ty pasáže jsou tady podle mě proto, aby se objasnil kontext oněch hlášek, ať už více či méně hláškovitých. :wink: Ne každý si, inspirován Aryou, před spaním odříkává Píseň.

    A když už jsme u těch Tyrionových nadávek, měl bych tady jedno přátelské, bratrské setkání v Černých celách:

    Tvář mu zalilo světlo pochodně. Zastínil si oči dlaní. "Jen pojď dál, copak se bojíš trpaslíka? Udělej to, ty od neštovic poďobaný zkurvysyne." Hlas měl ochraptělý od dlouhého mlčení.

    „Takhle mluvíš o naší paní matce?“

    (Tyrion a Jaime probírají Joannu Lannister)[/i]

  • upraveno 12. ledna 2007

    Nejlepší hlášky

    Moje vítězky

    1.Lidé často tvrdí, že hladoví po pravdě, ale když je jim naservírována, zřídkakdy se jim její chuť zamlouvá. (Jaime v rozhovoru s Catelyn)

    2.Radši ať se mne bojí, než by se mi smáli. (Theon)

    3.Rhaegar bojoval statečně, Rhaegar bojoval vznešeně, Rhaegar bojoval čestně a Rhaegar zemřel.(Jorah Mormont)

    4.Zřídkakdy hážu děti dolů z věží, abych jim upevnil zdraví.(Jaime v rozhovoru s catelyn)

    Nejlepší stírači či jak jinak to nazvat jsou dle mne vyloženě Lannisterové. Tywin, Tyrion a Jaime, skvělý humor, břitká slova.

  • upraveno 5. ledna 2008

    Je jich hodně moc, dost z nich jste mi příjemně připomněli. S "hláškovitostí" Lannisterů docela souhlasím.

    Jedno takové hezké Jaimeho konstatování:

    "Ztratil jsem ruku, otce, syna, sestru a milenku, a brzy přijdu i o bratra. A to říkají, že rod Lannisterů tuto válku vyhrál."

    není výhra jako výhra :roll:

  • upraveno 6. ledna 2008

    Bolestínský Edd Tollet! :D 8) Hláškostroj.

    "Tos tedy neměl," řekl Grenn zamračeně. "Já bych to viděl."

    Dywen ho hřbetem dlaně plácl přes ucho. "Ty? Ty že bys něco viděl? Jsi stejně slepý jako mistr Aemon. Vždyť jsi neviděl ani toho medvěda."

    "Jakého medvěda? On tady byl medvěd?"

    "Všude je nějaký medvěd," prohlásil Bolestínský Edd svým obvyklým tónem plným ponuré rezignace.

  • upraveno 6. ledna 2008

    Quote:
    Bolestínský Edd Tollet! :D 8) Hláškostroj


    To je pravda veliká. Edd je na skvělý hlášky mistr. Jinak co se týká rodů, tak nejlepší hláškaři jsou jednoznačně Lannisterové, hlavně, když se stíraj mezi sebou. Ostatní rody jsou proti nim suchaři:-)
  • upraveno 6. ledna 2008

    Chmur wrote:
    To je pravda veliká. Edd je na skvělý hlášky mistr. Jinak co se týká rodů, tak nejlepší hláškaři jsou jednoznačně Lannisterové, hlavně, když se stíraj mezi sebou. Ostatní rody jsou proti nim suchaři:-)

    To každopádně! :)

    "Ty?" vypravil ze sebe Joffrey.

    "Já," přitakal Skřet.

    (mistrovství minimalismu)

  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 28. dubna 2012
    Léto napsal(a):

    "Budeme Zeď bránit do posledního muže," řekl Cotter Pyke.
    "Což budu pravděpodobně já," posteskl si Bolestínský Edd odevzdaně.
    (Edd Toilett dokáže vyjádřit útrpnost svého bytí velmi trefně i při debatě s králem Stannisem

    To je borec. Můj nejoblíbenější člen noční hlídky.
    „Sněhu,“ vykřikl a přelétl na sloupek jeho postele. „Sněhu, sněhu.“ Jon sebral polštář a hodil jím po něm, ale havran vzlétl do vzduchu. Polštář uhodil do zdi a praskl, do všech stran se rozlétlo peří… právě v okamžiku, kdy dovnitř strčil hlavu dveřmi bolestínský Edd Tollett. „Prosím o prominutí,“ řekl, nehledě na poletující peří, „mám pánovi přinést něco k snídani?“

    „Zrní,“ zakrákal havran. „Zrní, zrní.“

    „Pečeného havrana,“ navrhl Jon. „A půl pinty piva.“ Mít majordoma, který mu posluhoval, mu stále připadalo divné; ještě před nedávnem by to byl on, kdo by nesl snídani lordu veliteli Mormontovi.

    „Třikrát zrní a jednoho pečeného havrana,“ řekl Bolestínský Edd. „Velmi dobře, můj pane, akorát že Hobb připravil vařená vejce, černou klobásu a jablka dušená se sušenými švestkami. Jablka se švestkami jsou moc dobrá, až na ty švestky. Já sám sušené švestky nejím. Nu, jednou se stalo, že je Hobb nasekal společně s kaštany a mrkví a schoval to do slípky. Nikdy nevěř kuchaři, můj pane. Napálí tě sušenými švestkami, zrovna když to nejmíň očekáváš.“
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    upraveno 28. dubna 2012
    Taky se mi líbilo jak Asha nakládala Euronovi muže:

    "Torwolde, nějak jsem zapomněl, ty máš ženu?"
    "Jen jednu." Torwold Hnědozub se zasmál a ukázal, jak přišel ke svému jménu.
    "Já nejsem ženatý," ozval se Levoruký Lukas Tresska.
    "A z dobrého důvodu," odsekla Aša. "Všechny ženy Tresskovými opovrhují. Nedívej se na mě tak zkormouceně, Lukasi. Pořád ještě máš tu svoji slavnou ruku." Zapumpovala pěstí.
    Tresska se začal vztekat, dokud mu Vraní oko nepoložil ruku na hrudník. "To nebylo zdvořilé, Ašo. Vždyť jsi ho ranila do srdce."
    "Snazší než ho ranit do ptáka. Vrhám sekeru stejně dobře jako kterýkoli muž, ovšem když je cíl tak maličký..."
    "Ta holka zapomíná na dobré vychování," řekl Křivotvář Jon Bahnovec. "Balon jí vtloukl do hlavy, že je muž."
    "Tvůj otec se dopustil stejné chyby u tebe," odsekla Aša.
  • upraveno 28. dubna 2012
    Tyrion, Tywin, Kevan a nějací vazalové se baví o Jaimem a dohadují se jak ho dostat zpátky:

    Ser Addam si pohradavě odfrkl. "Byl by blázen, kdyby vyměnil Jaimeho Lannistera za dvě malé holky."
    "V tom případě musíme za sera Jaimeho zaplatit výkupné, ať to stojí, co to stojí, řekl lord Lefford.
    Tyrion obrátil oči v sloup. "Kdyby Starkové potřebovali zlato, mohou si roztavit Jaimeho brnění."

  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 28. dubna 2012
    :) áno, tá časť sa mi tiež páčila, a ešte Tyrionovo konštatovanie.. ,,Jistě, vyměníme Jaimeho... Oni nám dají jeho, co jim dáme my? Schnilou hlavu Eddarda Starka?" :)
  • upraveno 28. dubna 2012
    Lord Gepeto napsal(a):

    :) áno, tá časť sa mi tiež páčila, a ešte Tyrionovo konštatovanie.. ,,Jistě, vyměníme Jaimeho... Oni nám dají jeho, co jim dáme my? Schnilou hlavu Eddarda Starka?" :)

    Ano, ta byla skvostná :-)) Tyrion jich má více :-D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 28. dubna 2012
    Ešte jedna bola v Tyrionovej kapitole, tak pekne ironická, nepovedal to síce, no pobavilo ma to, neviem presne ako to bolo odslova doslova, ale čosi takéto: ,,Väzenia v Orliom hniezde sa od tých ostatných líšia tým, že väzeň kedykoľvek chce, môže odísť." :D
  • upraveno 28. dubna 2012
    Já se tedy nejvíc smála, když lord Bolton káral svého syna: Lidé se tě bojí, mučíš, vraždíš, loupíš... Nechtěj abych litoval dne, kdy jsem zásilnil tvou matku!
  • upraveno 28. dubna 2012
    Väzenia v Orliom hniezde sa od tých ostatných líšia tým, že väzeň kedykoľvek chce, môže odísť." :D

    quote
    Tak mě napadá, že tam by asi nemělo smysl zavírat Brana :-)
  • upraveno 28. dubna 2012
    pre vsetkych zucastnenych:
    “Sleep is good,” he said. “And books are better.”
    Tyrion
    uz sa tesim na Hostinu :)
  • upraveno 28. dubna 2012
    no a ked uz Lannister, tak 2x a poriadne:
    Tywin Lannister- "You...you are no...no son of mine."
    Tyrion Lannister- "Now that's where you're wrong, father. Why, I believe I'm you writ small. Do me a kindness now, and die quickly. I have a ship to catch."
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 29. dubna 2012
    Drago: Ostatní by to neradi videli a preto to radšej zaspoiluj... Teda mne to nevadí, len niektorých by to mohlo prekvapiť...
  • upraveno 29. dubna 2012
    Zapomínáte na mistra vtipu Lorda Waldera Freye

    ,,He'' uchechtl se lord Walder na Roba . ,,Král severu vstává.Zdá se,že jsme pozabíjeli některé z tvých mužů,Tvoje Výsosti.Och,já se ti ale omluvím a všechno bude zase v pořádku,he.''

    ( Lord Walder Frey kde ? Zasvěcení vědí ostatní, ať žijou v blahé nevědomosti )
  • upraveno 29. dubna 2012
    Jedna od Roberta-
    Královna "Nepovažovala jsem tě za takového skrblíka.Král, o kterém jsem si myslela, že se za něj provdám, by mi položil vlčí kůži přes postel, než by slunce zapadlo."
    Robert-"To by byl skvělý trik, bez vlka"
    (hádají se o Nymeriu, která jim zdrhla)
  • upraveno 30. dubna 2012
    Anvil: Ja sa priznám, že tú Robertovu odpoveď som nepochopila.
  • upraveno 30. dubna 2012
    že to ťažko môže urobiť, keď toho vlka nemá...
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.