Johnny Depp: Jojo, říci o někom, že jenom plácá a neuvést svoji myšlenku, to je opravdu argument. Egyptská říše vznikala okolo 5000 př.n.l (první civilizovaný národ, který se pak rozvíjel a rozšiřoval) a okolo 500. př.n.l. ji začali zabírat Nubijci, Asyřani a Peršani. Což tedy znamená, že Egyptská říše trvala bratru 4500 let. Kdy vznikla antika si nejsem přesně jistá, ale určitě vznikla nějakých těch několik tisíc let (třeba 3000) po vzniku Egyptské říše - a jakej je rozdíl mezi 3, 4 nebo 6 tisíci lety, když to někdo odhaduje...
samozrejme je rozdiel medzi civilizovaným národom a štátom - ako politickým zriadením. čo sa týka Egypta, ten mal asi slušné diery - medzi ríšami boli pauzy, lebo rôzne dôvody (nadvláda Hyksósov napr.) to však neznamená, že egyptský národ a civilizácia neboli. je pravda, že podobne ako napr. Čína alebo Sumer ten vývoj bol veľmi pozvoľný - pre starovek je to celkom typické. pre stredovek v štýle IF už určite menej. ale literárna fikcia má na to plné právo.
Takže přibližně: Archaické období Egypta 5000 př.n.l. - archaické období Řecka 1200 př.n.l. = rozdíl nějakých 3800 let. Vrchol Egypta 3000 př.n.l. - vrchol antiky dejme tomu 600 př.n.l. = rozdíl skoro 2500 let (když vezmu "prostředek vrcholu antiky" tak přibližně 3000 let). Takže jsem se skoro trefila :)
OK, radši jsem s ničím takovým neměla začínat. Něco k Branovi, dámy a pánové? Podle mě je Azor Ahai, přežije a bude mít do konce života několik traumat jako nějaká postava u Stephena Kinga. Tečka.
len poznámka: vrchol Egypta ako vznik Starej ríše? hm, možno, ale je to na diskusiu. pokojne by som mohol povedať, že Ramses II. to je cca o tisíc niečo rokov neskôr. ale principiálne súhlas s tým, že staroveké civilizácie boli "pomalé". na druhú stranu použiť ich ako ekvivalent k feudálnej civilizácii IF je tiež sporné. a na tretiu stranu v IF môže čas kľudne stáť tisíce rokov. Bran je spolu s Jonom hlavný favorit na azora. ale ani Dany ešte neodpisujem :)
sarven: Ale já nepřirovnávám vývoj Egypta/Antického Ř+Ř k vývoji Westeros - já jsem se snažila podpořit Ben Nevis, když ji JD osočil, že plácá (snažila jsem se dát dohromady to, že to od 6000 let nebylo tak daleko)... Končím své výpočty ohledně dějin (stejně si letopočty víceméně a u většiny věcí nepamatuji)
Děkuji Krise za podporu. Když píšu, že plácám, tak plácám, protože se mi nechtělo googlit. Myslím, že Egypt je dobrý příklad dlouhé civilizace, kde se toho moc nedělo. Píseň má starou Valyrii, kde mohli mít klidně atomovky i internet. :-)
Ale zpět k Azorovi. Vsadím se, že to bude někdo úplně jiný, protože spisovatel má čtenáře překvapovat. Klidně už může být dávno zabitý...
Ben Nevis: No ty jsi ale optimistka. Ten, kdo má bejt světlo ve tmě, umřel už třeba ve druhej knížce... No to by mě Martin zase jednou nas... rozčílil :D
Souhlas s Nevadou. Jinak myšlenka že Azor Ahai je už dávno mrtvý by se vším řádně zamíchala. ALe rohodně fandím Branovi nebo Stannisovi ale hlavně ať to neni Daenerys.
Tak jsem se mrknul na naši Wiki (je to blíž než do knihovny do vedlejšího pokoje), a: někdy mezi lety 8350 a 7370 př.n.l. byla na místě Jericha osada obehnaná kamennou zdí s několika rovněž kamennýma věžema. Tou dobou ještě svět čekalo hezkých pár století, než se objevil první kousek keramické nádoby. To by zhruba odpovídalo době, kdy se Děti lesa setkaly s Prvními lidmi. Období řecko-římské antiky na Blízkém východě začalo dle definice úmrtím Alexandra Makedonského, ale klidně to lze protáhnout dál, třeba až do muslimské expanze. A stejně jako se za dané období změnil Blízký východ, se změnilo i Západozemí: od megalitických kamenných staveb, kamenných nástrojů a "hrnců" z přírodních materiálů až po pravou klenbu a schopnost zpracovávat platinu (tavením - u nás až ve 20. století) a křišťál (taky až někdy na konci středověku).
Nevezme si ji. Nemůže - než by se dostatečně opil, třikrát by zemřel na akutní otravu alkoholem :)
Podmínky ke zrození - či "zrození" - Azora Ahaie jsou přiliš nespecifické, takže tam pasuje skoro každý. Ale bylo by milé, kdyby se jím stal někdo úplně neznámý, o kom jsme zatím vůbec neslyšeli.
Zdravím, poprvé, všechny na tomto úžasném fóru... Říkám si, jestli bych jako autor této ságy náhodou nechtěl, aby moji čtenáři byli u zrození Azor Ahai spolu se mnou a pořádně si to užili. Myslím si, že přesně tohle Martin chce. Takže, dle mého názoru, budoucí Azor Ahai je už nějaká nám dobře známá postava, ale ještě ke zrození jako AA nedošlo a asi ani nedojde v příští knize, ale až v té poslední kdy se bude blížit jaro.
Lord Gepeto: Nevím, zda jsi čtenář či nečtenář... proto nemohu nic vysvětlovat, abych ti případně nezkazila překvapení (proto to bylo začerněno) svoa00: jenže to slovo je po zkušenostech celkem na ráně
Komentáře
Egyptská říše vznikala okolo 5000 př.n.l (první civilizovaný národ, který se pak rozvíjel a rozšiřoval) a okolo 500. př.n.l. ji začali zabírat Nubijci, Asyřani a Peršani. Což tedy znamená, že Egyptská říše trvala bratru 4500 let.
Kdy vznikla antika si nejsem přesně jistá, ale určitě vznikla nějakých těch několik tisíc let (třeba 3000) po vzniku Egyptské říše - a jakej je rozdíl mezi 3, 4 nebo 6 tisíci lety, když to někdo odhaduje...
čo sa týka Egypta, ten mal asi slušné diery - medzi ríšami boli pauzy, lebo rôzne dôvody (nadvláda Hyksósov napr.) to však neznamená, že egyptský národ a civilizácia neboli.
je pravda, že podobne ako napr. Čína alebo Sumer ten vývoj bol veľmi pozvoľný - pre starovek je to celkom typické.
pre stredovek v štýle IF už určite menej. ale literárna fikcia má na to plné právo.
Archaické období Egypta 5000 př.n.l. - archaické období Řecka 1200 př.n.l. = rozdíl nějakých 3800 let.
Vrchol Egypta 3000 př.n.l. - vrchol antiky dejme tomu 600 př.n.l. = rozdíl skoro 2500 let (když vezmu "prostředek vrcholu antiky" tak přibližně 3000 let).
Takže jsem se skoro trefila :)
ale principiálne súhlas s tým, že staroveké civilizácie boli "pomalé". na druhú stranu použiť ich ako ekvivalent k feudálnej civilizácii IF je tiež sporné. a na tretiu stranu v IF môže čas kľudne stáť tisíce rokov.
Bran je spolu s Jonom hlavný favorit na azora. ale ani Dany ešte neodpisujem :)
Myslím, že Egypt je dobrý příklad dlouhé civilizace, kde se toho moc nedělo.
Píseň má starou Valyrii, kde mohli mít klidně atomovky i internet. :-)
Ale zpět k Azorovi. Vsadím se, že to bude někdo úplně jiný, protože spisovatel má čtenáře překvapovat. Klidně už může být dávno zabitý...
Ale zpátky k tématu. Bran podle mě Azor není. Azor je...Léto. Rafinovaný pes.
Nevezme si ji. Nemůže - než by se dostatečně opil, třikrát by zemřel na akutní otravu alkoholem :)
Podmínky ke zrození - či "zrození" - Azora Ahaie jsou přiliš nespecifické, takže tam pasuje skoro každý. Ale bylo by milé, kdyby se jím stal někdo úplně neznámý, o kom jsme zatím vůbec neslyšeli.
Říkám si, jestli bych jako autor této ságy náhodou nechtěl, aby moji čtenáři byli u zrození Azor Ahai spolu se mnou a pořádně si to užili. Myslím si, že přesně tohle Martin chce. Takže, dle mého názoru, budoucí Azor Ahai je už nějaká nám dobře známá postava, ale ještě ke zrození jako AA nedošlo a asi ani nedojde v příští knize, ale až v té poslední kdy se bude blížit jaro.
svoa00: jenže to slovo je po zkušenostech celkem na ráně