Jídlo a pití

upraveno 26. června 2011 v Rozličný pokec
Dneska jsem měl tu čest ochutnat svatojánské pivo. Bylo docela dobré, ale hlavně mě přivedlo na myšlenku založit topic na téma, které mají lidé společné bez rozdílu. Tedy najdou se mezi námi tací, kteří posvátnou zásadu "alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství" nectí, tak jsem se rozhodl rozšířit diskusi na téma jídlo. Pokud tady daná diskuse již je, tak prosím Aleka, aby jí smazal a zahodil jí na smetiště dějin, ale v opačném případě nechtě diskuse započne. Tématem je cokoliv, co Vás napadne. Co Vám chutná, co jste dnes vypili (snědli). Dějiny pití, vaření. A tak dále, a tak dále....

1181920212224»

Komentáře

  • Jedla som kaviar iba raz,ale velmi mi nechutil.Nedavno som si vsak oblubila susenu sunku.Asi najviac mi chutila spanielska Jammon serrano,ale Schwarzwaldska alebo Prosciutto je tiez dobra.
  • Mmm... Sušená šunka... Teraz mi bude chodiť po rozume celý zvyšok večera.
  • upraveno 14. října 2017
    Prosciutto je top
    Ale kaviár je taky fajn. Nesmí se to s ním přehnat. na kousek toastu, trochu másla, plátek vajíčka a na to malinko kaviáru :) je to .. mmmm bože.. musím se jít najíst nebo si naslintám do klávesnice :)
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
    Za mne kaviár ne, vadí mi to "chřoupání". Ale já mám s konzistencí problém u více věcí, které jsou jinak určitě velmi dobré.
  • KrisaKrisa Co může zmoknout, může zmoknout.
  • AvivAviv
    upraveno 15. října 2017
  • Kaviár asi nikdy nezvládnu, to radši sním tarantuli.
  • Něco mi řiká, že jako chuť žraločích ploutví. Zcela na nic. :D
  • upraveno 16. října 2017
    @Aviv Tak zcela nesouhlasím s plundrováním moří a masakrování žraloků kvůli tradiční polévce.. Právě že jedení šneků (něčemu co tak jako tak spíše ze zahrádky odstraňujeme jako škodnou) či případně červů vidím jako výhodnou a v podstatě do budoucna i jako nezbytnou.

    Mimochodem ti červi taky nejsou vůbec špatný. Narozdíl od brouků neškrábou v krku :D (ano zkoušel jsem toho dost).. :D
  • AvivAviv
    upraveno 16. října 2017
    To jo no, z téhle stránky jsem pro obecné šneky (ne nějaký vzácny druh) a jiné podobné zcela neohrozené bezstavovce, ikdyby chutnali jako žraločí ploutve, proti kterým zásadně protestuju.
  • A slyšeli jste o sardinském červivém sýru?
  • upraveno 16. října 2017
    @sfik hmyzáky bych docela chtěla ochutnat, zatím bohužel nebyla příležitost. Šneka už jsem taky měla i žabí stehýnka a oboje řadím do kategorie "ok" ale vyhledávat to nebudu :-D u kaviáru mám problém i s původem stejně tak si kvůli původu a plundrování moří nekupuju tuňáka v plechovce, když už tak třeba jen jednou ročně, ale doopravdický maso.
  • @Dreamer hmyz je super, ale než červy doporučuji cvrčky na másle. Ty jsou važně skvělý.
  • upraveno 16. října 2017
    @Aviv mořské ryby obvykle tyto cenné látky mají v mase a tuku, protože se živí jinými živočichy nebo přímo řasami, které je obsahují, proto je těžké je hledat v sladkovodních rybách :) Jinak spousta prospěšných nenasycených mastných kyselin se dá získat právě i z vlašských ořechů a jiných oříšků, není třeba hledat exotické zdroje nebo se nutně cpát potravinovými doplňky. Vyvážená strava ve všech směrech je lepší než nějaké pitomosti jako týdenní čistící diety a podobné nesmysly.

    EDIT: O tom, že bychom vyloženě nějak "trpěli" na nedostatek nenasycených mastných kyselin kvůli tomu, že jíme málo mořských ryb jsem neslyšela. Problém, co se týče nezdravého stravování nebude v rybách. Stačí se podívat na statistiku WHO, co se týká diagnostikovaných případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, na prvních příčkách je Jižní Korea, kde jsou mořské ryby a řasy běžnou součástí jídelníčku :-k
  • Jo, jo. Chcela som si pamäť osviežiť a tak som navštívila internet. Priveľa LA - omega 6, ktorej príjem sa v minulom storočí začal zvyšovať, škodí. Treba dodať ALA - omega 3, ktorej príjem sa v posledných desaťročiach znížil, a na to sú okrem morských rýb dobré práve tie oriešky a že vraj aj repkový olej.
  • upraveno 16. října 2017
    @Aviv rostlinné oleje obecně obsahují nenasycené mastné kyseliny, ale ne jejich ztužené verze (margaríny) a pozor na kokosový a palmojádrový olej, ty obsahují spíše nasycené mastné kyseliny, takže by se to dalo vlastně považovat za rostlinnou obdobu sádla.
    Jinak jsem nedávno narazila na zajímavou studii, která vyvrací představu o olivovém oleji jako nevhodném na smažení, tvrdilo se, že olivový olej nevydrží dlouhé smažení a tepelné úpravy, ale podle téhle studie to tak není. Co olivovému oleji ale skutečně nesvědčí, jsou vysoké teploty. Až to najdu, dám sem odkaz.
  • Kokoska je bezva i s tou nasyceností.
    Líši sa palmojádrový od palmového - najlacnejšieho najviac vyčerpávajúceho pôdu možného?
    Niečo podobné som počula tiež. Oliva je známa tým, že rastie v mizerných teplotných, vlhkostných podmienkach, obklopená soľou, takže predpokladám, že nejakú odolnosť voči teplotám má. Hodně štéstí v hledání. Doma vyprážame na slnečnici, alebo masti, pečieme so slnečnicou a maslom, olivový a iné špecialitky dávame do šalátov, kokosový si nájde cestu do maminej, alebo ocovej kávy, spolu s kardamonom.
    A ešte treba dávať pozor na dátum spotreby. Kadejaké vzácnejšie oleje ako ľanový sú skvelé, ale keď sa rozkladajú menia sa zo superzdravých na superškodlivé.
  • @Aviv kokosový olej asi není nějak zvlášť zdravý, pokud si to zrovna nepřeje výrobce nebo konkrétní výživový poradce, nemělo by se to s ním přehánět podobně jako právě s tím sádlem, dražší než palmový je kvůli různým škůdcům, kteří likvidují palmu kokosovou. Palmový, palmojádrový je totéž, pokud se to s ním nepřehání, není to žádný jed. Ale jak píšeš, problém je se způsobem pěstování, taková půda je vysoce ohrožena vodní erozí vzhledem k tomu, že palma olejná se pěstuje hlavně blízko rovníku. Řádky mezi palmami jsou široké a půdu nechrání žádný další vegetační kryt. Dále jsou problémem požáry, které farmáři
    často zakládají sami, ale místním způsobují nemalé zdravotní problémy.
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
  • The user and all related content has been deleted.
  • Jo, sušené věci jsou docela fajn. Zrovna něco španělského koupeno mám.
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.