Malíček a další intrikáři

upraveno 6. listopadu 2010 v Postavy a bytosti

Okrem Lady Oleny je tu este jeden podozrivy a sice nas stary dobry Malicek.Ktoremu neverim ani jedno slovo ktore povie.

Bol to vlastne on kto celu hru o trony zacal.Nechal zavrazdit Lorda Arryna(jeho manzelkou).Lysa na jeho podnet posiela dopis svojeje sestre a takto do hry vstupuju Starkovia.Pricom podozrenie z vrazdy pada na Lannistrov.Bol to teda Malicek kto rody Starkov a Lannistrov postaval proti sebe.

Pre koho pracuje? Pre Tyrellov? Je to mozne(aj ked mozno iba docasne)...pretoze ,to bol prave Malicek ktory bol Tyrionom poslany,po smrti Renlyho Baratheona ,zjednat z Tyrellmi dohodu.Dokonca sa na tuto ulohu ponukol...

Pocas osudnej noci,ked Joff zakapal,bol v Kralovom Pristave,takze to mohol zariadit (ved venoval Sanse specialnu sietku na vlasy).

1679111227

Komentáře

  • skelet napsal(a):

    To jako fakt? Už si to moc nepamatuju, ale nepřijde mi logické, aby synovec měl přednost před druhorozeným synem. Navíc, když prvorozený zemřel, aniž by se stal králem.

    Synovec, syn,... mám pocit, že to máš vztažené k různým osobám. :o) Aegon je Aerysův vnuk (prvorozený syn prvorozeného syna) a jeno takový má větší nárok než druhorozený syn.
    Pro konspirační teoretiky platí, že pokud je Jon Snow synem Rhaegara a Lyanny z manželského lože (což u mnohoženství Targaryenů není nemožné), tak má teoreticky větší nárok než měl Viserys a než má Dany.
  • Má nulovej nárok, protože ho nikdo nezlegitimizoval.
  • Legitimizace má vliv na praktický nárok. Teoretické předpoklady nijak neovlivňuje.
  • Phoebea napsal(a):

    Má nulovej nárok, protože ho nikdo nezlegitimizoval.

    Phoebea napsal(a):

    Má nulovej nárok, protože ho nikdo nezlegitimizoval.

    Spíš ho zatalili, takže nikdo o něm neví.

    Inak když se podíváte do kterékoiv fantazi, kde jsou draci, tak skoro všechny mají schodný znak v tom, že dračí vejce se nekazí a mohou se vylíhnout i po velmi dlouhé době. Jsou jako by v hibernaci a něco je musí donutit se z ní probrat. Co je tím impulzem to by se mohl jeden hádat. Jestli jejich trvanlivost je způsobena magii to už je jiná. Inak zpět i Egg se pokoušel probudit dračí vejce pomocí žáru a víme jak to skončilo. Takže otázka dokázala by dany, kdyby dostala další vejce je opět probudit k životu a z knich víme, že draci po sobě nechali hodně vajec viz vraní oko a to vejce co vyhodil, protože se nevylíhlo.
  • Elendir napsal(a):

    Legitimizace má vliv na praktický nárok. Teoretické předpoklady nijak neovlivňuje.

    No ano , když to hodně zjednoduším, tak v současnosti Západozemí má praktický nárok ten, kdo má větší armádu... :o) (proto jsem psal o teoretickém právu, zvažoval jsem i slovo zvykové.)

  • @Jay Kdyby šlo jenom o velikost armády, tak je král Západozemí Mance Tyrell. Takže ne, tak primitivně to zase nefunguje.
  • JayJay
    upraveno 11. května 2015
    @Phoebea: Souhlas, že je Malíček největším politikem, nesouhlas s tím, ež by byl nejlepším králem.
    @Gepeto: Já mám trochu pochyby o tom, jestli s oživením draků počítala alespoň Dany alespoň v takové míře jako Egg, Aemon za mlada, Rhaegar a další... Od Illyria ty vejce beru jako vzácný dar, ale nic víc.
    @Nevada: - Slynt jako našeptávač? Ale ne,... tohle byl jen nabubřelý idiot, který stejně rychle vystoupal, jako pak padl. Malíčkův člověk? V době vyhrocených událsotí nepochybně (protože Malíček měl peníze), ostatně postava Malíčkových ambicí, bezskrupulóznosti, ale bez jeho schopností a inteligence.
    - Od kterého bodu chtěl válku? Nebylo to třeba až od bodu, kdy mu bylo jasné že je nevyhnutelná? Neříkám, že udělal něco proto aby ji zabránil, jen nemám pocit že by udělal něco pro to, aby ji vyvolal.
    - Že jde přivolat pomoc a přivedl ji...
    - Ale souhlasím s tím, ež Malíček nechce být králem... jen taková šedá eminence v pozadí.
    Plus mám za to, že tu někdo mluvil o Robertově smrti... V té myslím má prsty jen a pouze Cercei,... nemyslím, že by s ní chtěl mít Malíček nebo Varys takovéto tajemství...
  • Jay napsal(a):

    @Phoebea: Souhlas, že je Malíček největším politikem, nesouhlas s tím, ež by byl nejlepším králem.
    @Gepeto: Já mám trochu pochyby o tom, jestli s oživením draků počítala alespoň Dany alespoň v takové míře jako Egg, Aemon za mlada, Rhaegar a další... Od Illyria ty vejce beru jako vzácný dar, ale nic víc.
    @Nevada: - Slynt jako našeptávač? Ale ne,... tohle byl jen nabubřelý idiot, který stejně rychle vystoupal, jako pak padl. Malíčkův člověk? V době vyhrocených událsotí nepochybně (protože Malíček měl peníze), ostatně postava Malíčkových ambicí, bezskrupulóznosti, ale bez jeho schopností a inteligence.
    - Od kterého bodu chtěl válku? Nebylo to třeba až od bodu, kdy mu bylo jasné že je nevyhnutelná? Neříkám, že udělal něco proto aby ji zabránil, jen nemám pocit že by udělal něco pro to, aby ji vyvolal.
    - Že jde přivolat pomoc a přivedl ji...
    - Ale souhlasím s tím, ež Malíček nechce být králem... jen taková šedá eminence v pozadí.
    Plus mám za to, že tu někdo mluvil o Robertově smrti... V té myslím má prsty jen a pouze Cercei,... nemyslím, že by s ní chtěl mít Malíček nebo Varys takovéto tajemství...

    V prvním dílu, když malíčkovi říkal, že zjistil, že cercei má děti se svým bratrem mu dokonce radil, at myrcelu provdá za Roba tomena za aryu a sansu za jofryho, takže v tomhle momentě o válce asi neuvažoval jenom o přeskupení sil. A navíc stále je regentem údolí. které je neúčastnilo války, takže není zničené a má stále velkou armádu prakticky ted v rukou nepřímo drží sever údolí a říční krajiny, Lanisteři se mu patrně s tyreli pobiji po vraždě kevana díky varisovy no politi, takže ted patrně bude na řadě bitva varyse a malíčka
  • @svoa00: Mance Nájezdník, nebo Mace Tyrel??? :o) - Oba!
    Psal jsem, že to je zjednodušeně. :o) Dobře, polopaticky a přesněji - ten kdo dokáže přežít nárokuje si korunu a dokáže si ji vojensky udržet...
  • @p1e9t9r2: V podstatě souhlas, jen myslím, že "bitva" Varyse a Malíčka nejspíše nebude o střetu armád a potocích krve, ale o "jedné dobře umístěné" (kapce jedu/šipce z kuše/dýce)...
    Jenom dodám, že Malíček a Varys dokázali koexistovat celkem dlouho bok po boku - zřejmě díky tomu, že si nelezli do zelí... jen si stále nejsem jist, zda už si do toho zelí vlezli natolik, aby se jeden druhého potřeboval zbavit (a kdo koho)?
  • @Jay já si myslí, že pokud chtěl Varys udělat chaos, tak mu Petyr celkem dobře posloužil.
  • Malíček zajistil podmínky pro vznik války dezinformací o původu vražedné dýky.

    Neškrtnul sirkou, ale přiložil lupu. Moc dobře pak věděl, že v současném klimatu plameny zažehnou co by dup.

    Nejsem si jist, ale myslím, že se touto částí v Orlím Hnízdě i chvástal.

    Rady o sňatcích potomstva dával Nedovi, jehož charakter mu byl jasný. Určitě se nebál, že by ho Ned poslechl.
  • @hnzanai: Zdaleka ne tolik jako mu v tom posloužila Cersei... :o) Proti tomu, co dokázala pro rozvrat Říše ona jsou oba pouzí příštipkáři. Ostatně Cerseiny "kvality" v tomto směru ocenil i Varys v takovém tom nerovném rozhovoru s Kevanem...
    Malíčkova vina spočívá zdaleka nejvíc v tom, že když se dva perou, tak on je ten třetí co se směje... přesně řečeno, tady se jich pralo pět a on se jako šestý smál na celé kolo...
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    hnzanai napsal(a):

    @Gepeto
    1) vyloženě jsem to nikde nečetl, ale už když unikly Targaryeni z Valyrie, tak sebou měli draky a vejce, to sice nemusí nic znamenat, protože nikde není psáno, jak starý ty vejce byli. Každopádně Egg se snažil vylíhnout vejce na Letohrádku roku 259 a to poslední drak zahynul během vlády Aegona III., který vládl 131-157. Takže vejce byly cca 100 let stará. No a pokud oni věřili, že ani po 100 letech to nejsou jen hezké kameny, tak za další cca dvě desetiletí se nemohli ta vejce tak znehodnotit. Ne?
    Letopočty beru z článků tady na webu.

    2) V tomhle bodu musím uznat, že se asi neshodneme. Ty bereš, jako fakt, to co Varys či Mopatis říkají, ale jak už ti někdo psal, je v Písni značný rozdíl v tom, kdo co říká a co si myslí.
    Varys klidně může tvrdit, jak magii nesnáší, ale v hlavě může mít jen jedinou myšlenku a to: "I love magic".

    1) Áno, ale neviem, či tie vajcia boli skamenelé. Áno, Egg zhorel zaživa, žiadneho draka vyletieť nevideli, to by ma skôr utvrdilo v tom, že sú to už len staré šutre. Egg mohol predpokladať s Dunkom možnosť vyliahnutia z vízie toho mladého Blackfyrea, táto vízia bola pravdepodobne jediným vodítkom a vedel o nej málokto. Pravda, ak je Varys a Illyrio Blackfyre, dalo by sa špekulovať, že Bittersteel o tej vízii vedel (možno ju aj bral vážne) a tak sa zachovala až k nim.

    2) V tom sa teda fakt nezhodneme. Povedz mi jediný racionálny, plánovaný, funkčný výsledok, ktorý z tejto historky Varys získal. Neberiem za pravdu všetko, ale proste je rozdiel, keď Varys klame za účelom. Varys sa rozhovoril, Varys ten rozhovor podnietil, Varys sa rozhodol, že to Tyrion má vedieť. Akože Varys si robí ečívmenty "Sakra, dnes som klamal len deväťkrát, musím si rýchlo čosi vymyslieť" a začne hovoriť epický fantasy príbeh o tom, ako prišiel o svoje vajíčka? Proste nevidím, akým smerom by Varys Tyriona poslal, keby mu o tomto detaile klamal. Navyše Varysa netreba zase preceňovať. Je vidieť, že stačí niekto zbrklý (Jaime) a nepomôžu mu ani všetci ptáčkovia sveta.
  • Tak malíček se stále ještě směje a upevňuje svoje pozice. Každopádně to opravdu vypadá, že malíček má ambice stát se králem i kdyby to bylo ničeho. Spíš myslíte, že už ví deanerys a jejích dracích či jejímu synovci? Jestli se změní jeho politika ohledně sansy a obratem ji neprovdá za draka :D
  • @p1e9t9r2 : o Aegonovi nejspíš zatím ne, Daenerys podle všeho nepovažuje za hrozbu a draky bere spíš jako báchorku. Každopádně kombinace Aegon+Sansa by se mi moc líbila a s malíčkovým přičiněním by to nemuselo být až tak nereálné..
  • @Gepeto
    Tu vizy o zrození draka, vysvětli Bloodraven tak, že se z Egga stal Aegon, ne? Navíc se ta vize netýkala Letohrádku, ale toho hradu, kde byli na turnaji.
    Ok, třeba to je pravda, ale rozhodně to není celá pravda. Už jen to, že Varys sám od sebe začne o sobě něco vykládat, je divné a podle mě to má nějaký důvod. Z mého pohledu si tím Varys zajistil to, že takový šťoural, jako je Tyrion, se nebude pídit například po jeho původu, který podle mě není jen chudý kluk ze svobodných měst, který jezdil s herci. Pořád věřím v jeho dračí původ ať už Bittersteel, Blackfyre nebo nějaký zapomenutý Targaryen. Přeci jen Tyrion si umí celkem dobře dát jedna a jedna dohromady.
    Ta holá hlava a znalost tajných cest v Králově přístavišti je mi podezřelá=D

    @suertuda postava Aegona se mi líbí, ale nebude mít podle mě dloouhého trvání. takže s další svatbou Sansy bych nepočítal.. Navíc už by to měla být snad třetí, ne?=D
  • Malíček není nejlepší politik. Ano je velmi dobrý intrikán a dobře rozumí frakční politice, ale to z něj nedělá dobrého politika. Politika je správa věcí veřejných. Vzhledem k tomu, že finanční situace království není vůbec dobrá, tak asi pro království nebyl nejlepším mistrem pokladny.
  • Představa „Malíček = dobrý politik“ bohužel vychází z pokrouceného pohledu na politiku dnes. Ve smyslu správné politiky, tak jak o ni mluvili řečtí filozofové a jak je vnímána v čistě odborném pohledu je Malíček hodně mizerný politik.

    Titul nejlepší politik Západozemí z odborného pohledu by se nám uděloval obtížně. Neb by příslušel spíš některému z lordů, co nehrají až tak významnou roli v celkové hře. Někdo, jehož léno vzkvétá více, než čemu by podmínky nasvědčovali. Z významných postav bych ale asi jako dobrého politika vyzdvihnul Dorana.
  • @Elendir To souhlasím, Doran se snaží svoji zemi udržet v dobrém stavu. A pokud by někdo nazval Malíčka dobrým politikem, vzala bych ho bichlí po hlavě. Mohl by ho tak označit jenom člověk, co si myšlenky Vladaře vyložil tím nejblbějším způsobem.
  • svoa00 napsal(a):

    @Elendir To souhlasím, Doran se snaží svoji zemi udržet v dobrém stavu. A pokud by někdo nazval Malíčka dobrým politikem, vzala bych ho bichlí po hlavě. Mohl by ho tak označit jenom člověk, co si myšlenky Vladaře vyložil tím nejblbějším způsobem.

    Tak doran mněl od začátku větší cíle stále je věrný drakům a podle toho se taky chová, proč se zapojovat do války, když můj král v ní neválčí radši počkám až se ostatní povraždí a pak se zapojím. Plánuje hodně dopředu viz sňatek jeho dcery a viseryse a pak pokus aby si jeho syn vzal daenerys mluví za vše.
  • naprosto sopuhlasím s Elendir. Malíček jako politik předběhl svou dobu, za to v dnešní době by krásně zapadl. Rozkrást státní majetek, pořádně se napakovat, nechta se u toho pěkně chválit, jaký jen to je kabrňák a nakonec jít o dům dál.
    Dobrým politikem a vládcem by měl být spravedliví člověk, který nestrpí bezprávý a ochraňuje svůj lid.
    Skvělím politikem a vládcem pak ten komu se dobře daří oproti špatným podmínkám.
    V dobrém světle je vykreslena hromada rodů Martelové, Tullyové, Starkové, Tyrelové atd.
  • @hnzanai Tak Michiavelli tvrdí, že ideální vladař projevuje shovívavost a lidskost, jenomže ne vždy je to možné a prospěšné. Ale vždycky tak musí na lidi působit. Může se chovat amorálně, pokud je to v zájmu lidu. Zkrátka musí být morálně pružný :) Z Martinových postav tomu asi nejvíc odpovídá Tyrion.
  • @hnzanai : tak víš jak se to říká, do třetice všeho dobrého :-D Já bych jim to přála, uvidíme co Martin ;-)
  • @svoa00 tak je pravde, že se tvrdí, že déle než láska lidu vydrží jejich strach.. S Tyrionem máš pravdu, je shovívaví a lidský, ale když je potřeba dokáže pěkně přitvrdit..

    @suertuda njn Martin je skvělí svatební organizátor=D
  • Tak mezi úspěšné politiky v písni patří určitě Doran, Tyrion (jeho pobočnictví bylo vlastě dobře zvládnuté, ale docela územně omezené), pak určitě také Tywin, když byl pobočníkem Aeryse byla to hodně úspěšná doba.
    V současnosti to dobře vypadá s Davosem, jeho rady zatím byly velmi dobré, ale uvidíme co udělá čas. U ostatních postav často není jisté, jak vládnou či jak dopadnou v delším horizontu.
  • Když tu zazněl ten Tywin, který si v době působení v úřadě Pobočníka pravděpodobně počínal politicky schopně, a jsme ve vlákně o Maličkovi.

    Koho si myslíte, že by podpořil Malíček po Robertově skonu, když by si počínal Tywin i v tomto čase politicky správně, byl by v hlavním městě a držel Cersei na uzdě?
    Místo variant Ned a Cersie, která se mu očividně velmi hodila by mněl varianty Ned a Tywin. Ani jeden ze zmíněných by mu jako pobočník moc prostoru pro jeho plány neposkytnul.
  • Malíček by si asi vybral Tywina, ale svět by vypadal jinak, kdyby byl Tywin v Královském Přístavišti. (Přepadal by Hora Říční kraje a Ned by ho hnal k odpovědnosti? Shromažďovali by Lannistarové vojsko?)
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @šedostín No Renly, nebo Stannis by armádu shromažďovali urcite
  • JayJay
    upraveno 13. května 2015
    @šedostín @svoa00: Čekám na praštění bichlí - Malíček je nejlepší (ve smyslu nejúspěšnější, ne v tom smyslu, že prototypově takového bych volil ) politik (politik je osoba angažovaná v ovlivňování veřejných pravidel a rozhodování - a ano angažovaný je a ovlivňovat umí efektivně), ale o tom, že svůj um (který prostě nelze popřít) používá pro pletichaření, a intriky, nikoli pro prospěch králoství (dobrý vladař, správce nebo nejlépe použijme slovo státník) netřeba diskutovat. A vaše hodnocení jako správce pokladny považuji za krajně zkreslené - výdaje neřídil on, ale král (a jaký byl Robert víme všichni), stejně jako u nás může ministr dávat návrhy, ale výdaje řídí parlament (alespoň formálně) - o tom, že sám je bohatý není pochyb, ale jestli to "ukradl", nebo zařídil čistě řízením vlastního obchodu můžeme spekulovat, ale důkazy jsem v knihách nenašel... a opět o tom, že z moderního pohledu je ve střetu zájmů jak Babiš není pochyb. O tom, že finance řídit uměl svědčí i to, že si jej Arryn dosadil nejprve do Gulltownu a pak dotáhl do Králova přístaviště. To, že umí levně koupit a draho prodat, to, že umí zařídit splnění přání malého i téměř nemožného to mu snad neupíráte. To, že spojist se s ním či být mu zavázán nebývá daleko od pohádkového podpisu ďáblovy smlouvy vlastní krví také....
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.