@Jay Malíček je taky jen člověk a to, že mu všechno tak krásně prochází mu mohlo lehce stoupnout do hlavy, takže může mít jistý falešný pocit nezranitelnosti, proto by klidně mohl kopnout Lysu do jámy před půlkou dvoru a asi by mu to moc nerozházelo spaní :D
@Jay to je celkem dost nepřesné tvrdit, že Malíček nehrál v Nedově smrti významnou roli. Místo, aby pomohl Nedovi prosadit právoplatného dědice, pomohl Cersei dosadit tu incestní zrůdu. Beru, že říkáš, že nemohl vědět co Jofrey udělá, ale s jeho vychcaností a znalostí lidí to minimálůně mohl tušit. Co se týče Lysy pak jsem rozhodně na straně vraždy. Pokud si správně vzpomínám, tak jí vykládal ty řeči o jediné ženě, kterou kdy miloval, které na ni zabrali a ona Sansu postila. Potom Malíček dořekl jméno té jediné milované a skopnul ji. Když je tak brilantní lhář určitě by bláznivou Lysu, která věřila všemu, co jí řekl, dokázal tahat za fusakly dál, kdyby chtěl. Jenžo jak jsem psal už splnila co měla, takže pa pa Lyso. Co se týče Varyse souhlasím s tebou, že neurozený přirození by asi rudí kněží nepálili. A ukazuje na to i to, že po jeho spálení odpověděl z ohně nějaký hlas.. @Stannis_Baratheon já si zase nemyslím, že je Varys až tak loajální Targeryenům a o jeho česti si myslím, ještě méně. Kolika věcem přihlížel a i když věděl pravdu nechal je být. Jeho úmysli musí pohánět něco jiného. Otázka je co? Peníze ani moc to není. Takže zbývá pomsta, křivda a něco na způsob proroctví nebo tak. Pomsta se mi nezdá moc reálná, protože celý život žil ve svobodných městech. Křivda je možná, pokud by byl potomkem Blackfyra nebo Bitterstela, ale to by musel být tak čtvrtá nebo pátá generece a že by se tím od mala trápil no nevím nevím. Podle mě je nejpravděpodobnější něco magického.=D a moc se těším až to vyplave na povrch.
@Stannis_Baratheon@hnzanai: Ovšem je něco jiného, že nehrál roli (hrál roli, Malíček je jeden z těch, kdo aktivně a zdařile Hru hrají) a že plánoval Nedovu smrt... on hrál tak, aby přežil a vytřískal z toho přízeň "vítězné strany"... Neda de facto nechal jen zatknout... takový trochu čin hodný Jidáše,... ale toho po pár letech taky už nikdo nezná. :o) S Lysou je to podobné,... aktivně to neplánoval, ale dostal se do situace, kdy musel konat takže první krok zachránil Sansu je jasně pozitivní... a opět, nikdo jiný než on neví, jestli před tím, než Lysu shodil promyslel, jaké mu to přinese nebezpečí, jestli se jí chce zbavit, jestli živá dlohodobě představuje riziko pro Sansu (technicky ona zavraždila pobočníka), jestli nebezpečí viděl zažehnané jen do chvíle, než by nechal Lysu samotnou, nebo jestli měl zkrat... Lysa pro Malíčka nebyla nebezpečná, byla nebezpečná pro Sansu, na které Malíčkovi záleží. Kdyby mu byla jen nepohodlná, mohl se ji zbavit elegantněji. @Dreamer: Úspěšný hráč je, namyšlený nikoli. On hraje i když spí... :o) Ale souhlas, kdyby Lysu skopnul před půlkou dvora, tak by mu to spaní zřejmě nezkazilo - nejspíše proto, že přilámání v kole a podobných kratochvílích se blbě spí a těžko by se dalšího spánku dožil.
@flanker.27: To v knize Malíček skutečně říká (já vím, že si houby pamatuju), nebo je to pouhá spekulace (snadno uvěřitelná, ale čekal bych těch pár slov spíš od Varyse, než od Malíčka)?
@Stannis_Baratheon : je pravda, že Aerys Varyse zavolal, aby syna a manželku hlídal, ale ten mu navykládal, že turnaj v Harrenově uspořádal Rhaegar aby svolal lordy, kteří by s ním bojovali proti Aerysovi a dosadili ho na trůn. Takže je poštval proti sobě. apropo, pokud Varys nemá s Targaryeny nic společného a pokud by to nemělo být skrz náboženství, tak proč by mu na nich asi záleželo? Taky co se Daenerys týče, i ta mladá a pitomá holka poznala, že Mopatisovi nejde o její dobro. A ten je s Varysem jedna ruka.
@suertuda Pořád to nevylučuje možnost že je Blackfyre. Jako takový by měl motivaci dosadit na trůn případného Aegona Blackfyra a zároveň motivaci mstít se čistokrevným targaryenům.
@Everett_Young : jedině tak, ale potom proč by dávali Daenerys dračí vejce? To bylo s jasným cílem. Pokud ale měli v plánu D + A spojit do války, s tím, že pak Dany a draky odstraní, tak by to smysl dávalo. Vlastně to celé sedí dost dobře. Ale stejně si pořád myslím, že to jeho uřezané přirození v tom nějakou velkou roli hraje :-D
@Jay Je to tuším takhle řečeno v některé Tyrionově kapitole, když Tyrion přemýšlí, jak to s popravou bylo (že Ilyn Payne a Slynt reagovali podezřele rychle, jako kdyby už věděli, co se bude dít). Není ovšem myslím řečeno konkrétně, kdo na tu Joffreyho ješitnost působit měl. Ale i poslední Tanec jsem četl už před čtyřmi lety, natož předchozí díly, takže si to nemusím pamatovat úplně přesně.
@suertuda Oni netušili, že Dany ich oživí (evidentne). Boli to tri vzácne šutre, svadobný dar. Ak mali naozaj precíznejší plán kontroly drakov, tak nešli zrovna pozitívnou cestou.
@Jay mně se Malíček zdá svým způsobem namyšlený, není to stroj je to jen člověk a nemůže kalkulovat 24 hodin denně, jeho arogance bude jednou z věcí, na kterou dojede.
Po smrti Tywina je Malíček nejlepším politikem Západozemí. Už teď je mu zavázáno mnoho lordů po celé zemi. Myslí hlavou a né srdcem nebo kolenem. Proto by byl vhodným králem. Ano, je ambiciosní, ale když by byl králem, tak vejš už to nejde :) Ano, jde přes mrtvoly, ale to většina postav v Písni :)
Malíček je jednoznačně nejlepší politik Západozemí (Varys je mistr našeptávač a obrovský taktik ale s politikou moc společného nemá, oproti tomu Tyrion je chytrý a byl by asi nejlepší adept na trůn, jenže už jako pobočníka ho nikdo nerespektoval...) Malíček si jako jediný umí sjednat pořádek mezi lordy, aniž by u toho používal příjmení, titul či moc. Takže politik nejlepší ale na trůnu...tak to mi přijde jako hodně komická představa.
Pokud vůbec v závěru nějaký trůn bude (čemuž nevěřím), bude na něm sedět Aegon / Tyrion / Jon ale spíš se obávám shořeného města, na jehož ruinách bude hrdě sedět Rhaegal, Viserion a Dragon :-D
@Gepeto Co se týče tohohle tak Jorah vtipně a pravdivě poznamenal, že kdyby Mopatis věděl, že se z těch vajec mohou vylíhnout draci, sám by na nich seděl. :-D
@Nevada : manipuluje, podplácí, slibuje a štve jedny proti druhým - no jak říkám politik na nejvyšší úrovni ;-) Ani pořádek v knihách mít nemusel, hlavně že ty prašule vždycky nějak splašil. To že by chtěl (měl) být králem je samozřejmě nesmysl, ale představa je to dost humorná, obzvláště se Sansou po boku:-)
@suertuda Umí zjednat pořádek mezi lordy?A co ten bordel v Říčních krajinách, není povinnost lorda Trojzubcem udržovat tam poradek? A Údolí je na pokraji války, silně pochybuji, ze vetsina lordu Údolí jde s Malickem
Jinak nemám rad Malička, ani Varyse. Oba jsou bezohledni parchanti.Malickovy intriky zpusobily Robertovi a Nedovu smrt, a následnou válku.Varysovym cílem je vyvolat válku mezi Lannistery a Tyrelly(otázka je jestli kromě Kevana, nezabije Maceho).
@Phoebea pardon, ale obhajovat zločince nebo vraha tím, že přeci vraždí i a krade i spousta lidí mi přijde jako naprosto absurdní a kontraproduktivní :) Malíček by nebyl dobrým králem, není to ostatně ani jeho cílem, jak tu bylo už řečeno. Je chladný, bez svědomí, dávno zapomenul na svou lidskost, není na něm co obdivovat. Ta hromada mrtvol, která stojí za jeho úspěchem je pořádně velká a Malíček si jistě uvědomuje, že zemřeli jeho zásluhou, ale je mu to ukradené, nemá to pro něj absolutně žádnou hodnotu a pokud by nešlo jinak, sám se chopí dýky nebo jiného smrtícího nástroje a odklidí překážky z cesty. Získal toho momentálně hodně, otázka je, na jak dlouho, hádám, že jeho čas na výsluní se rychle blíží ke konci.
@Nevada a jo, nad tím se myslím, zamýšlel Tyrion nebo kdo do těch knih nahlédl :) Ale tady u nás to asi bude bráno jako další doklad o umu v oblasti politiky, protože to přeci taky patří k umění, které je velmi důležité pro každého typického politika a kdo neokrádá korunu, okrádá vlastní kapsu a dělají to skoro všichni, tak co :D
No tak pokud si dobře pamatuji, tak dany měla sny a vejce proto nejdříve vložila do koše s žhavým uhlím, což jak jsme zjistili nestačilo. Spíš je otázka bylo to kvůli dany, protože targarieni vejce měli a patrně je zkoušeli probouzet ohněm a nic viz událost na Letohradě. Jestli na to neměla vliv ta kometa nebo ona.
Komentáře
Co se týče Lysy pak jsem rozhodně na straně vraždy. Pokud si správně vzpomínám, tak jí vykládal ty řeči o jediné ženě, kterou kdy miloval, které na ni zabrali a ona Sansu postila. Potom Malíček dořekl jméno té jediné milované a skopnul ji. Když je tak brilantní lhář určitě by bláznivou Lysu, která věřila všemu, co jí řekl, dokázal tahat za fusakly dál, kdyby chtěl. Jenžo jak jsem psal už splnila co měla, takže pa pa Lyso.
Co se týče Varyse souhlasím s tebou, že neurozený přirození by asi rudí kněží nepálili. A ukazuje na to i to, že po jeho spálení odpověděl z ohně nějaký hlas..
@Stannis_Baratheon já si zase nemyslím, že je Varys až tak loajální Targeryenům a o jeho česti si myslím, ještě méně. Kolika věcem přihlížel a i když věděl pravdu nechal je být.
Jeho úmysli musí pohánět něco jiného. Otázka je co? Peníze ani moc to není. Takže zbývá pomsta, křivda a něco na způsob proroctví nebo tak.
Pomsta se mi nezdá moc reálná, protože celý život žil ve svobodných městech.
Křivda je možná, pokud by byl potomkem Blackfyra nebo Bitterstela, ale to by musel být tak čtvrtá nebo pátá generece a že by se tím od mala trápil no nevím nevím.
Podle mě je nejpravděpodobnější něco magického.=D a moc se těším až to vyplave na povrch.
S Lysou je to podobné,... aktivně to neplánoval, ale dostal se do situace, kdy musel konat takže první krok zachránil Sansu je jasně pozitivní... a opět, nikdo jiný než on neví, jestli před tím, než Lysu shodil promyslel, jaké mu to přinese nebezpečí, jestli se jí chce zbavit, jestli živá dlohodobě představuje riziko pro Sansu (technicky ona zavraždila pobočníka), jestli nebezpečí viděl zažehnané jen do chvíle, než by nechal Lysu samotnou, nebo jestli měl zkrat... Lysa pro Malíčka nebyla nebezpečná, byla nebezpečná pro Sansu, na které Malíčkovi záleží. Kdyby mu byla jen nepohodlná, mohl se ji zbavit elegantněji.
@Dreamer: Úspěšný hráč je, namyšlený nikoli. On hraje i když spí... :o) Ale souhlas, kdyby Lysu skopnul před půlkou dvora, tak by mu to spaní zřejmě nezkazilo - nejspíše proto, že přilámání v kole a podobných kratochvílích se blbě spí a těžko by se dalšího spánku dožil.
apropo, pokud Varys nemá s Targaryeny nic společného a pokud by to nemělo být skrz náboženství, tak proč by mu na nich asi záleželo?
Taky co se Daenerys týče, i ta mladá a pitomá holka poznala, že Mopatisovi nejde o její dobro. A ten je s Varysem jedna ruka.
Ale stejně si pořád myslím, že to jeho uřezané přirození v tom nějakou velkou roli hraje :-D
Ale i poslední Tanec jsem četl už před čtyřmi lety, natož předchozí díly, takže si to nemusím pamatovat úplně přesně.
Malíček si jako jediný umí sjednat pořádek mezi lordy, aniž by u toho používal příjmení, titul či moc. Takže politik nejlepší ale na trůnu...tak to mi přijde jako hodně komická představa.
Pokud vůbec v závěru nějaký trůn bude (čemuž nevěřím), bude na něm sedět Aegon / Tyrion / Jon
ale spíš se obávám shořeného města, na jehož ruinách bude hrdě sedět Rhaegal, Viserion a Dragon :-D
To že by chtěl (měl) být králem je samozřejmě nesmysl, ale představa je to dost humorná, obzvláště se Sansou po boku:-)