@Chmur I já děkuji Aláhovi za to že mi Tě seslal. Jinak vysoký schody jsou velice užitečná věc, až někdy budeš trénovat běh do schodů dáš mi jistě za pravdu.
To ako sa zachovala, nebolo veľmi charakterné a najskôr mi to vadilo. Ale neskôr som si uvedomila, že to vlastne bolo veľmi rozumné rozhodnutie. Ak by povedala, že pravdu má Joffrey, bola by to strašná zrada a ublíženie rodine a Sansa VEDOME rodine neubližuje (k úteku prídem neskôr). Ale keby povedala, že pravdu má Arya, viete si predstaviť, čo by to narobilo s jej vzťahom k budúcemu manželovi a jeho rodine? Postaviť sa proti snúbencovi, ktorý sa má v budúcnosti navyše stať kráľom a akoby toho nebolo málo, vy ho máte naozaj radi... Proste nie. Takto zachovala lojalitu rodine i zachránila svoju budúcnosť (v tom čase všetko nasvedčovalo dobrej budúcnosti). Strašne rada by som čítala o tom, ako povie pravdu, ale túto voľbu jej nemôžem vyčítať. Navyše svoje si odpykala tým, že prišla o Lady. Nie je to dostatočný trest za malú krivú výpoveď, ktorá mala zariadiť aby bol vlk sýty i koza celá?
Tak já myslím, že co se Tyriona a Sandora týče, jednalo se o naprosto přirozené reakce. Tyrion je ošklivý trpaslík a příslušník rodu, který stojí za vraždami jejích blízkých. Sansa mu neuměla číst myšlenky. Sandor je zjizvený hrubián a zabíjení (třeba malých kluků) se rozhodně neštítí, pár světlých chvilek z něj jehňátko nedělá. Pro mladičkou holku, co vyrůstala hýčkaná a chráněná před ošklivým světem a vysnila si růžovou sluníčkovou budoucnost, to fakt není vysněný princ na bílém koni.
Nasleduje návšteva Cersei a vyzradené Nedove plány.
Tak touhle dobou jsem chtěla trhat nejen svoje, ale i její vlasy. Starý bohové a všechny zbylé čarostromy... Kromě toho, že ji Eddard měl blíž vysvětlit jak se věci mají, taky ona se mohla zeptat a ne rovnou běžet za královnou. Svět by se nezřítil, kdyby šla na Zimohrad, dokonce ani tej její. Rozumím jejim motivum, ale stejně si musím ťukat na čelo a zalamovat rukami. Ale Ned si hrob vykopal už predtým, ona ho len posotila, keď prechádzala okolo. A stejně... Krucinál, holka! Ale zaujímavé je, že je to jeden z momentov, kedy sama preberala iniciatívu a konala podľa vlastného uváženia a vlastnými silami. Okrem toho, že to bolo to najmizernejšie možné rozhodnutie, bola to chvíľa, keď si odhodlane išla za svojim. Odhliadnuc od dôsledkov, to rozhodne nebolo "nechat sebou smýkat". A taktiež, milosť pre jej otca. To bol jeden zo silných momentov a opäť raz vlastná iniciatíva. A menší pokrok. Pri Lady bola čisto neutrálna. Pri otcovi, hoci to bolo riskantnejšie, sama sa odhodlala k boju za jeho vec. Cerseino manipulovanie "Sklamala si mě Sanso" prestála, a hoci argument "boľavá noha" bol na smiech, celkovo urobila dojem. Eddard o hlavu prišiel aj tak, ale ak dobre zapátrate v pamäti, či zalistujete v Hre o tróny, Joff chcel pôvodne niečo ako roztrhanie psami. Jedno seknutie mečom (ale Led? Hajzli...) je rozhodne lepšie než sa zaživa stať žrádlom pre zubaté zúrivé zvieratá. A ted se podívejme spátky k Sanse. Snažila se, konala podle sebe a dopadlo to strašlivě. Já bych se solídně lekla, že vše co udělám se změní na katastrofu a třeba to ublíži i mně a tak bych se radši už ničeho nedotkla. Tak se nedivte, že pro další dny Sansulína zvolila pasivitu a styl jakým odpovídala na otázky a dění. A i přesto se zastala Dontose! Pro pokračování, teď když se učí u Petyra, myslím, že se naučí kdy a jak převzít správně iniciativu a to už bude nějaké čtění.
Co však rozhodně neomluví, je, jak nevrlá byla k Jeyninmu pláči. Člověk by čekal, že když je kamarádka v takovém stavu, tak ji ta druhá utěší. Ale Sansa ne! To rozhodně bylo mínus.
No teda, najednou ji vidím z naprosto jiného úhlu, když jsem si to tak přečetla Aviv. Ale je to pravda, Sansa i přes svoji prvotní hloupost a naivitu zachovává určité vlastní myšlení. Z toho by se dalo něco vykřesat.
Ale mě třeba vadí, že ji v seriálu na konci vykreslili mnohem líp, než jak v jakém stádiu je aktuálně její postava v knihách. Jakože jo, už je někde úplně jinde než na začátku, ale žádná mstitelka v černém to rozhodně není. To mě docela vytočil, ten její poslední záběr. Teď jenom poslouchám seriálové přátele, jaká je z ní "supr hot mega" postava a jak to s ní teď bude nářez a zajímavé, a já si říkám jenom "hm, tady někdo aspiruje na slušné rozčarování".
@Aviv Ono je právě dost důležité, že kdykoliv Sansa převzala iniciativu, udělala vždycky to nejhorší rozhodnutí. Jestli se má od Malíčka něco naučit, tak je to zlepšení v tomhle, ale ve vlastním zájmu nic jiného. Co udělala správě, to byl správný odhad, že poslušné chování v Králově přístavišti ji udrží naživu. Jinak jsem to měla podobně - v prvních dvou knížkách jsem nad tou bezmocnou princezničkou leda kroutila hlavou, v Bouři jsem Sansu měla ráda, v Hostině byla o ničem. Učí se, jak přežít a dosáhnout svého, ale nejsem si jistá, jestli se učí dost rychle.
Jinak seriál sem netahejte. Tam bude v lepším případě manipulovat Malíčkem, v horším bude jeho ochotná asistentka (a netvařte se, že toho scénáristi nejsou schopní).
@Jay Myslím, že v knížce před ním bude hrát naivku až do chvíle, kdy jí bude vyhovovat mu vrazit kudlu do zad... no přiznavám, že i v tom předstírání bude manipulace.
A nechci vám kazit představy, pánové, ale Malíček se Sansou spát nebude, protože větší užitek z ní bude mít, když bude nepoškozená - a Malíčkovy plány jsou důležitější než jeho touha po ní. Takže ne, Martinovy to nejspíš do příběhu hrát nebude. U HBO? Kdo ví.
No, myslím, že pravidla Hry se učí. Jestli předčí svého mistra je otázka... asi bych jí to i přál i když zatím mě svým chováním imponuje mistr intrik, naivka příliš ne. ... mě představy nekazíš - takovýmu starýmu dědkovi bych takovou hezkou (u HBO) mladou holku záviděl, takže mu ji nepřeji (jo, jsem hajzl závistivá nepřejícná :o)).
Ja už viem, čo sa mi na tom páčilo. Je to archetypálny pairing starý ako sám svet - Hádes a Persefóna!
S archetypmi bohov v ľudskej osobnosti pracuje aj psychológia. A ja som natrafila na stránku, ktorá veľmi dobre a dôkladne popisuje, čo za zábavu pre nás tieto naše aspekty majú prichystanú. Odkopírujem z nej príslušné profily, ale keby toho na niekoho bolo moc, pod ne umiestnim ešte výcuc.
Komentáře
To ako sa zachovala, nebolo veľmi charakterné a najskôr mi to vadilo.
Ale neskôr som si uvedomila, že to vlastne bolo veľmi rozumné rozhodnutie. Ak by povedala, že pravdu má Joffrey, bola by to strašná zrada a ublíženie rodine a Sansa VEDOME rodine neubližuje (k úteku prídem neskôr). Ale keby povedala, že pravdu má Arya, viete si predstaviť, čo by to narobilo s jej vzťahom k budúcemu manželovi a jeho rodine? Postaviť sa proti snúbencovi, ktorý sa má v budúcnosti navyše stať kráľom a akoby toho nebolo málo, vy ho máte naozaj radi... Proste nie.
Takto zachovala lojalitu rodine i zachránila svoju budúcnosť (v tom čase všetko nasvedčovalo dobrej budúcnosti). Strašne rada by som čítala o tom, ako povie pravdu, ale túto voľbu jej nemôžem vyčítať.
Navyše svoje si odpykala tým, že prišla o Lady. Nie je to dostatočný trest za malú krivú výpoveď, ktorá mala zariadiť aby bol vlk sýty i koza celá?
Tak touhle dobou jsem chtěla trhat nejen svoje, ale i její vlasy. Starý bohové a všechny zbylé čarostromy... Kromě toho, že ji Eddard měl blíž vysvětlit jak se věci mají, taky ona se mohla zeptat a ne rovnou běžet za královnou. Svět by se nezřítil, kdyby šla na Zimohrad, dokonce ani tej její. Rozumím jejim motivum, ale stejně si musím ťukat na čelo a zalamovat rukami. Ale Ned si hrob vykopal už predtým, ona ho len posotila, keď prechádzala okolo. A stejně... Krucinál, holka!
Ale zaujímavé je, že je to jeden z momentov, kedy sama preberala iniciatívu a konala podľa vlastného uváženia a vlastnými silami. Okrem toho, že to bolo to najmizernejšie možné rozhodnutie, bola to chvíľa, keď si odhodlane išla za svojim. Odhliadnuc od dôsledkov, to rozhodne nebolo "nechat sebou smýkat".
A taktiež, milosť pre jej otca. To bol jeden zo silných momentov a opäť raz vlastná iniciatíva. A menší pokrok. Pri Lady bola čisto neutrálna. Pri otcovi, hoci to bolo riskantnejšie, sama sa odhodlala k boju za jeho vec. Cerseino manipulovanie "Sklamala si mě Sanso" prestála, a hoci argument "boľavá noha" bol na smiech, celkovo urobila dojem. Eddard o hlavu prišiel aj tak, ale ak dobre zapátrate v pamäti, či zalistujete v Hre o tróny, Joff chcel pôvodne niečo ako roztrhanie psami. Jedno seknutie mečom (ale Led? Hajzli...) je rozhodne lepšie než sa zaživa stať žrádlom pre zubaté zúrivé zvieratá.
A ted se podívejme spátky k Sanse. Snažila se, konala podle sebe a dopadlo to strašlivě. Já bych se solídně lekla, že vše co udělám se změní na katastrofu a třeba to ublíži i mně a tak bych se radši už ničeho nedotkla. Tak se nedivte, že pro další dny Sansulína zvolila pasivitu a styl jakým odpovídala na otázky a dění.
A i přesto se zastala Dontose!
Pro pokračování, teď když se učí u Petyra, myslím, že se naučí kdy a jak převzít správně iniciativu a to už bude nějaké čtění.
Co však rozhodně neomluví, je, jak nevrlá byla k Jeyninmu pláči. Člověk by čekal, že když je kamarádka v takovém stavu, tak ji ta druhá utěší. Ale Sansa ne! To rozhodně bylo mínus.
Ale mě třeba vadí, že ji v seriálu na konci vykreslili mnohem líp, než jak v jakém stádiu je aktuálně její postava v knihách. Jakože jo, už je někde úplně jinde než na začátku, ale žádná mstitelka v černém to rozhodně není. To mě docela vytočil, ten její poslední záběr. Teď jenom poslouchám seriálové přátele, jaká je z ní "supr hot mega" postava a jak to s ní teď bude nářez a zajímavé, a já si říkám jenom "hm, tady někdo aspiruje na slušné rozčarování".
Jinak seriál sem netahejte. Tam bude v lepším případě manipulovat Malíčkem, v horším bude jeho ochotná asistentka (a netvařte se, že toho scénáristi nejsou schopní).
A nechci vám kazit představy, pánové, ale Malíček se Sansou spát nebude, protože větší užitek z ní bude mít, když bude nepoškozená - a Malíčkovy plány jsou důležitější než jeho touha po ní. Takže ne, Martinovy to nejspíš do příběhu hrát nebude. U HBO? Kdo ví.
... mě představy nekazíš - takovýmu starýmu dědkovi bych takovou hezkou (u HBO) mladou holku záviděl, takže mu ji nepřeji (jo, jsem hajzl závistivá nepřejícná :o)).
S archetypmi bohov v ľudskej osobnosti pracuje aj psychológia. A ja som natrafila na stránku, ktorá veľmi dobre a dôkladne popisuje, čo za zábavu pre nás tieto naše aspekty majú prichystanú. Odkopírujem z nej príslušné profily, ale keby toho na niekoho bolo moc, pod ne umiestnim ešte výcuc.