Princezna a královna (úryvek) - Ice & Fire

upraveno 21. ledna 2014 v Překlady
imagePrincezna a královna (úryvek) - Ice & Fire

3. prosince 2013 vyjde dlouho očekávaná antologie sci-fi a fantasy autorů s názvem Dangerous Women  (Nebezpečné ženy), ve které nebude chybět ani povídka George R.R. Martina.

Read the full story here


«1345678

Komentáře

  • Na toto som sa strašne tešil. Tanec drakov je najzaujímavejšou udalosťou v celých dejinách Westerosu. Veľmi ďakujem za preklad, aj korekciu ! :-)
  • Není zač (za ten překlad). :-)
    Taky se na tu povídku docela těším, i když za Dunka a Egga bych byla ještě radši. :-)
  • upraveno 27. srpna 2013
    hodina netopýra? vie niekto ktorá hodina to cca je?


    edit: samozrejme ďakujem za preklad :)
  • Taky jsem nad tím přemýšlela. :) V Písni už se objevila hodina vlka (krátce před svítáním) a teď i hodina netopýra a hodina sovy... podle mě to bude pár hodin po půlnoci.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Spíš bych řekla, že to bude ještě před půlnocí, když tou dobou král pil běžně svařák. Tipuju, že to měl jako lektvar na dobrou noc :)
  • tak vraj je to takto:

    The hour of the owl, the hour of the wolf, the hour of the nightingale, moonrise and moonset, dusk and dawn. (From one of Cersei's chapters in Dance).

    Sova je pred vlkom a vlk je medzi 3-5 (The hour of the wolf is the hour between night and dawn during which the wolf is said to lurk outside people's doors, usually cited as between 3 and 5 AM), čiže ak je Sova pred vlkom tak hodina Sovy bude asi od 2 do3. Nightingale je slávik čiže hodinu netopiera stále nevieme.
  • Vypadá to skvěle :-) Díky za další zajímavý článek ;-)
  • A ještě:
    The night crept past on slow black feet. The hour of the bat gave way to the hour of the eel, the hour of the eel to the hour of ghosts.

    Takže hodina netopýra bude opravdu někdy na začátku noci. Následuje hodina úhoře (?? :-D), hodina duchů, pak asi ta hodina sovy (přeci jen se nějakou dobu dohadovali) a následně hodina vlka. Kolem svítání pak hodina slavíka. To je nějakých 6 hodin dohromady, docela by to odpovídalo rozmezí půlnoc-šest hodin ráno. :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    Taky chvíli trvalo než bílé pláště sehnaly radu dohromady :)

    Hodina úhoře - možná podle doby lovu? Někde jsem četla, že nejlíp se chytají pozdě večer (ale nevím jestli to nebyla jen nějaká rybářská latina).
  • MonteKarstarkMonteKarstark The Sun of Winter
    Hádám, že ty názvy jsou podle aktivity zvířat v dané době, nebo tak něco.
    Netopýr by měl být asi krátce po západu slunce. To jsou u nás za barákem nejaktivnější. Vlk - kdy vyjí vlci nejčastěji? Ducha bych tipoval na nejčernější fázi noci.
  • upraveno 28. srpna 2013
    Ja som zvedavý, na koho strane stály jednotlivé veľké, ale aj menšie rody.
    Lannistrovia bojovali pravdepodobne za Aegona II. (vzhľadom k jednaniu toho Lannistra v článku). Arrynovia určite stáli za Rhaenyrou, keďže jej matka bola Arryn. Hightowerovia pochopiteľne Aegon (nasledovali ich aj Tyrellovia ? :-k)...
    Niekde v knihe (myslím že Búrka mečov) sa spomína, že Storms end (nechce sa mi vymýšľať preklad do slovenčiny :D) stál tiež za Aegonom II.
    Dorne bolo v tej dobe ešte samostatné. Som zvedavý, či sa do vojny zapojil i sever a či železní využili situácie a robili bordel... :-k
  • Super, dik za preklad a korekcie
  • Já jsem třeba zvědavá, proč má Rhaenyra víc targaryenské krve (Arrynové mají v rodokmenu Targaryena?) nebo proč je z Viseryse najednou Jaehaerysův syn, a ne vnuk, jak tvrdil GRRM předtím. Ale zrovna tohle asi v povídce nebude vysvětleno. :-P
  • Která z těch dvou je vlastně nebezpečnější princezna nebo královna? :-k Díky moc za překlad.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    sveva napsal(a):

    Já jsem třeba zvědavá, proč má Rhaenyra víc targaryenské krve (Arrynové mají v rodokmenu Targaryena?) nebo proč je z Viseryse najednou Jaehaerysův syn, a ne vnuk, jak tvrdil GRRM předtím. Ale zrovna tohle asi v povídce nebude vysvětleno. :-P

    Čteš mi myšlenky (zase) :)
    Pochopila bych, kdyby tam bylo, že Rhaenyra byla "urozenější", protože Arrynové byli původně královský rod, ale takhle...
    O synovi/vnukovi škoda mluvit. Bojím se, že tohle Martinovi prostě uteklo nepozorností.
  • @sveva Rhaenyra mohla mať viac targaryenskej krvi možno len kvôli tomu, že podedila viac zo svojho otca. Napr. aj o Daemonovi Blackfyreovi sa vraví, že mal o mnoho viac targaryneksje krvi, než kráľ Daeron II. a jeho potomkovia.
  • Omlouvam se za offtopic, ale neporadil by mi nekdo, kde sezenu prelozeny pribeh o Duncanovi a Eggovi? Dekuji :)
  • @Raqos První najdeš v téhle antologii. O druhém ti řeknu něco víc prostřednictvím PM. :-) A třetí v češtině zatím není...
  • @sveva poprosil by som preposlať ten 2.príbeh aj mne, díki :p)
  • @Tenebris Mozno len zdedila strieborne vlasy a fialove oci...
  • @Hildegarda Za možnost, že zdědila více genů po svém otci se stavím také.
  • @Hildegarda Vieme, že Targaryeni ovplývajú aj istým temperamentom :D
  • Dneska jsem si to dal v buse - skvělý kousek, tuze krátký :-( Nevím, jestli se to tady už neprobíralo, ale tušíte/tipujete, kolik mohlo v té bitvě být celkově draků?

    Každopádně díky za skvělý překlad!
  • @alek Predpokladám, že na drakoch jazdili len Targaryeni. Pred vojnou mohol mať ich rod veľký počet členov cez vedľajšie línie (ktoré vo vojne všetky vymreli.) Typujem tak 15-20 drakov...
  • Jo, mohlo jich být i pár desítek. To by mě zajímalo, kde je skladovali... všechny na Rhaenysině kopci? :-) Snad se dozvíme jména jezdců ze zbytku povídky.
  • @sveva No pravdepodobne áno :-)
    O jazdcoch sa vie iba to, že brat Aegona II., Aemond jazdil na Vhagarovi (dragovy Vysenie) a Rhaenyra mala dračicu Syrax.
  • upraveno 29. srpna 2013
    @sveva "..To by mě zajímalo, kde je skladovali.."
    tak to mi neco tematicky pripomína :-) ze ty si ted četla zprávy ze zahraničí ? ;-)
  • @Rolandzee-Zafira-Winterfell Ne, proč? :-)
  • upraveno 29. srpna 2013
    Zajímalo by mě, jak vůbec byli schopni zvládnout a uživit tolik masožrachvých agresivních bestií :-k pokud Balerion polykal pratury jako pralinky a dosahoval rozměrů Rudé bašty, kde vůbec takové potvory skladovali a cvičili? Nějak si nedovedu představit, jak by mohli Targaryeni vlastnit desítky bojeschopných draků?
  • Everett_YoungEverett_Young Praise the sun
    @Dreamer Desítky určitě ne
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.