míry, váhy, roky

upraveno 1. července 2013 v Svět ledu a ohně
Zdravím, nemohl by mi někdo pomoct při převodu jednotek? Nějak jsem v knihách přehlídl kolik je líga (někde tady na foru se zmiňuje 5km)?
Kolik je stopa?
A pak teoretická otázka - podle čeho počítají v západozemí roky, když se jim roční doby střídají zcela nepravidelně - běžně pracují s pojmem rok (ať se jedná o stáří postav, či délku zimy)? Je to jen přenesený význam z našeho světa, nebo se dá smysluplnost roku nalézt i ve světě západozemí?
«1

Komentáře

  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Roky:
    Ja som to pochopil tak, že majstri to vedia vyčítať z hviezd a ich pohybu. Takto rátajú dni (mena, napr.) a roky.

    Stopa:
    Pod tým som si vždy predstavil priemernú dĺžku päty :D Pod sedem stôp som si napríklad predstavoval možno nejakú stenu či vyšší múr. Ale to bolo len tak na predstavu.
  • upraveno 1. července 2013
    1 stopa = 30,48 centimetrů
    1 palec = 2,54 centimetrů

    Na awoiaf jsem našla, že jedna líga jsou tři míle, což by mělo být asi 4,8 km, takže zhruba těch pět km sedí :)
  • Za míry díky, až budu číst podruhé budu se podrobněji dívat i na ten rok - je to jen taková zajímavost - pro nás je to základní časový údaj zcela jasně vymezený, ale pro svět západozemí je spíš zcela umělá záležitost, které většina obyčejných lidí vůbec nerozumí.
  • @Fraglin Oni musí také mít nějak vymezený kalendářní rok, vzhledem k tomu že podle knihy se může jedno roční období táhnout "několik let". Spíš bych řekl že mají v roce formální počet dnů, akorát že se jim tam nerovnoměrně střídá počasí.
  • Everett_Young napsal(a):

    @Fraglin Oni musí také mít nějak vymezený kalendářní rok, vzhledem k tomu že podle knihy se může jedno roční období táhnout "několik let". Spíš bych řekl že mají v roce formální počet dnů, akorát že se jim tam nerovnoměrně střídá počasí.

    Chech - tak jsi mne vlastně přivedl na myšlenku, že v takovém případě by nic takového ani nevzniklo, protože rok byl vymezet právě a výhradně pravidelným střídáním všech cyklů, které odpovídaly změnám, které probíhají v důsledku otáčení Země. Jinak se vlastně ani časový úsek definovat nedá. Den je definován cyklem dne a noci, měsíc je definován měsíčním cyklem, který byl různě upravován zbývajícími dny, aby seděl do roka a rok je definován cyklem ročních období :-)
  • O tom právě píšu - že to pro ně nemůže být "přirozený" pojem - tedy stejně přirozený jako pro nás. Je asi možné vymyslet nějaké zdůvodnění jak počítat delší časové úseky - ale bude to zcela umělé. U nás (v našem západním světě) je takto umělým pojmem týden - se slunečními ani měsíčními cykly nemá nic společného. Ale díky volné sobotě/neděli se za těch několik tisíc let natolik vryl lidem pod kůži, že ho berou jako samozřejmost. Pokud by v západozemí měli dostatečné mnžostí slavností (Vánoce, Velikonoce) apod. navázané na "umělý" rok, tak by si na to též mohli zvyknout. Ale když to opět srovnám s naším světem, tak většina slavnostní během roku je spojena právě se slunečním cyklem (dožínky, slunovrat, konec zimy apod.) které oni nemají.
  • upraveno 2. července 2013
    Ano, týden je sice umělý, ale je to vlastně vyděleno z přirozeného počtu dnů měsíčního cyklu, takže nejde o tak umělý pojem.
    Jen poznámka :
    1. volná neděle je novum (o sobotě nemluvě), ve starém Římě, stejně jako u Slovanů nebo ve Skandinávii byl volným dnem čtvrtek zasvěcený nejvyššímu bohu - bohu bouře, hromů a blesků (Zeus, Jupiter, Thor, Donar, Perun,...). Ke změně došlo logicky pod církevním vlivem, aby se přestal tento den slavit.
    2. Všechny svátky vycházejí z cyklů, které vycházejí samozřejmě z prvotních náboženských forem. Vánoce jsou slunovrat a Velikonoce jarní rovnodennost.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    To ovšem zatím nevíme, zda je rok v západozemí něčím definován. Klidně to může být rok astronomický. Nebo to prostě může být převod západozemské časové jednotky do srozumitelného jazyka, atk jako je příběh namísto v obecné řeči vytprávěn v angličtině :D
  • Právě :-) Není definován, ovšem je velmi velmi velmi nepravděpodobná jakákoliv jiná mírka než astronomická a ta astronomická s sebou nese právě tu zákonitost, která zahrnuje pravidelné střídání přírodních cyklů, ať už je jejich délka jakákoliv, pokud je ta smyčka ovšem zaznamenatelná lidskou generací.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    No, i u Země není dráha vždy stejná stejně jako směřování osy rotace. V některých letech se dráha oběhu mění v elipsu a osa rotace opisuje precesní pohyb, který má cyklus 26 000 let. Jako vysvětlení bych právě bral to, že se dráha planety kolem slunce mění a oplaneta se dostává dále. Či to může být sluneční svit, který bude méně intenzivní. Klima je navíc méně stabilní v řidším vzduchu a při nižším tlaku. To všechno by mohlo být "vysvětlení". :)
  • Pokud by Martin stanovil jinou délku roku, jako nějakého časového období, mohl by tím i celkem dobře vysvětlit věk dětských postav, u kterých se moc netrefil... ale taky chápu rok jako "náš rok". :-)
  • @flanker.27 a nebo místo upasovávání "jak by to snad z nějakého nepředstavitelně složitého důvodu" mohlo být stačí jen připustit, že to GRRM nedomyslel a jen tam picnul něco, co se mu zdálo zajímavé a čím si chtěl svět ozvláštnit :-p
  • Černá_Alison napsal(a):


    Chech - tak jsi mne vlastně přivedl na myšlenku, že v takovém případě by nic takového ani nevzniklo, protože rok byl vymezet právě a výhradně pravidelným střídáním všech cyklů, které odpovídaly změnám, které probíhají v důsledku otáčení Země. Jinak se vlastně ani časový úsek definovat nedá. Den je definován cyklem dne a noci, měsíc je definován měsíčním cyklem, který byl různě upravován zbývajícími dny, aby seděl do roka a rok je definován cyklem ročních období :-)

    Tohle mi vrtá hlavou už dlouho! Když jsem se tu na to kdysi ptala, tak mi nikdo nebyl schopen dát uspokojivou odpověď, tak jsem to uložila k ledu. :) Jak se ve světě ASoIaF vypočítal jeden kalendářní rok podle mě neví ani GRRM. Sám koneckonců na tuhle otázku v jednom rozhovoru odpověděl "it's fantasy". :D

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Černá_Alison Kdysi jsem totiž někde zaznamenal, že zdůvodnění různě dlouhých období prý v sáze bude. Nejspíš až to mistr vymyslí... :)

    @Annie To ale pořád nic nevysvětluje, prostě by léto či zima trvaly ne třeba deset let, ale deset Martinových let... :) Navíc by to nesedělo ani jina. Nedovi bylo prostě nějakých 35, ne 60 nebo 70...
  • @sveva Přesně to si myslím - dal to tam jen tak od pasu, protože netušil, kolik lidí to bude číst a bude se tím zaobírat a teď se mu to vrací a uspokojivě vysvětlit to nelze, protože to je jenom nedomyšlené a nic víc :-) Takových nedomyšleností tam má víc, ale to zkrátka taky beru z toho hlediska, že si o tom víc nezjistil a jen to plácnul, protože se mu to líbilo a nic víc :-)
  • sveva napsal(a):

    Tohle mi vrtá hlavou už dlouho! Když jsem se tu na to kdysi ptala, tak mi nikdo nebyl schopen dát uspokojivou odpověď, tak jsem to uložila k ledu. :) Jak se ve světě ASoIaF vypočítal jeden kalendářní rok podle mě neví ani GRRM. Sám koneckonců na tuhle otázku v jednom rozhovoru odpověděl "it's fantasy". :D

    Jistě, to vysvětluje všechno =D
    image
  • flanker.27 napsal(a):

    @Černá_Alison Kdysi jsem totiž někde zaznamenal, že zdůvodnění různě dlouhých období prý v sáze bude. Nejspíš až to mistr vymyslí... :)

    radši ani ne... působilo by to stejně křečovitě. Nevím, já třeba ani po nějakém vysvětlení moc netoužím, je to fantasy, tak to tak prostě je a hotovo. Než za každou cenu vysvětlovat blbost.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Černá_Alison napsal(a):

    @flanker.27 a nebo místo upasovávání "jak by to snad z nějakého nepředstavitelně složitého důvodu" mohlo být stačí jen připustit, že to GRRM nedomyslel a jen tam picnul něco, co se mu zdálo zajímavé a čím si chtěl svět ozvláštnit :-p

    A mne sa furt zdá, že sa tam spomínajú hviezdy. Myslím, že majstri to čítajú z hviedz.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Dreamer To mi připomnělo:

  • Osobně nemůžu uměle roubovaná vysvětlení vystát. Nikdy nepokrývají vše a většinou při bližším zkoumání obsahují víc nesmyslů než původní problém.
    Čestné a stavovské je přiznat - nepřemýšlel jsem nad tím. Je to frajerské, prostě básnická licence, víc za tím nehledejte :-)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    To bych řešil, až bude celá sága hotová, budemem mít v důchodu o čem povídat :)
  • Mám zlé tuchy, že ságu stejně nedokončí.
  • Takhle, oni tam asi jsou stejné roky jako v reálném světě. Ale počasí je blázen. Menší doby ledové přichází každých pár set let.
  • Černá_Alison napsal(a):

    Mám zlé tuchy, že ságu stejně nedokončí.

    Ale fuj!
  • Nebo se to dá vysvětlit Sluncem s "nestabilním výkonem" a jejich rok může odpovídat našemu Siderickému roku - tedy pohyb vzdálených hvězd vůči Zemi.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Černá_Alison Tak jí dokončíme sami :)
  • Annie napsal(a):

    Černá_Alison napsal(a):

    Mám zlé tuchy, že ságu stejně nedokončí.

    Ale fuj!
    Při jeho věku, životosprávě a spisovatelské kázni....
  • Když už jsme u toho věku, pořád mi vrtá hlavou, jestli se počítá jejich věk až od dvou let, kdy dostanou jméno, takže když se říká, že má 14 den jména, tak má vlatně 16? Ono by to aji logicky šlo, když sou všichni nějak moc chytří na svůj věk :D
    A jestli to už někoho napadlo (nebo všechny) tak mě neukamenujte, nemám si o to m s kým popovídat :D
  • Myšlenka je to zajímavá, nicméně Martin používá často přirovnání "naked as on his/her nameday", což by spíš odpovídalo tomu, že den jména je prostě den narození.
    Podle mě takhle pozdě (=dva roky po narození) pojmenovávají své děti jen divocí. Ostatní v Západozemí klasicky těsně/brzy po narození, viz scéna v Domě neumírajících a pojmenování malého Aegona...
  • tak potom všetci maju vek normalny a divokí maju ako bonus +2 roky =D
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.