Kecáliště

upraveno 29. června 2011 v Rozličný pokec
Přenesli jste se v určité diskuzi extrémně daleko od tématu? Nevíte co s tím? Nechce se vám kvůli nějaké malichernosti zakládat nový topic. Sem s tím!!! Multi-tematický topič na cokoliv....
1128129131133134581

Komentáře

  • Autor té první je Brøndsted, tu jsem kdysi dávno četla, to nemusíš hledat. :)
    Já nezpochybňuju vikinská osídlení Anglie, ta jazyková stopa je tam nepopiratelná, existujou písemné doklady, Danelag... Jen bych se zdráhala použít výraz "založili stát"; nějaký podíl na jeho vzniku ale určitě měli. A tím se vracím k té Kyjevské Rusi - nějaký podíl na jejím vzniku vikingové možná měli, ale neřekla bych, že ji založili.
  • Danelaw, oblast rídící se právem dánů
    Jsou dvě možnosti - buď ti Vikingové tu Kyjevskou Rus založili sami, anebo už tam byla, a oni ji ovládli.
    Ovšem zas tak moc jich nebylo, a dobejvat nějakou říši je větší problèm, než nějakou vytvořit z rozdrobeného obyvatelstva.....
  • Říše obvykle zakládají panovníci se svými družinami , takže pokud je pravda, že to byli Rurikovci.......
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @haladdin No, založili stát - je třeba si uvědomit, že o skutečně sjednoceným Rusku (nedbo aspoň jeho základu) se dá mluvit tak někdy od Ivana III, kdy došlo ke sloučení především Moskevskýho a Novgorodskýho knížectví. A to je až 15. století. trakže je otázka, co si představit pod pojmem "založit stát".
  • @flanker.27 Inu, teoreticky o dnešnom rusku sa nedá hovoriť skôr ako po rozpade ZSSR čiže tento štat rusko asi nezaložili. Skôr by som to vážne definoval tak že je tam vikingská krv a ďalej sa nehádal.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Gardien Vymezovat nějaký Rusko dnešní a Rusko předtím je celkem k ničemu v otázce vikingské krve. :)
    Mluvím o tom, že Rusko coby jednotný kontinuálně existuje víceméně od Ivana III. a spojení Moskvy a Novgorodu, do tý doby existovalo několik v zásadě nezávislejch knížectví (byť existovaly v různejch konstalcích spojeneckejch či nepřátelskejch). Po něm už byl jen jeden ruskej stát, kterej se pozvolna rozžiřoval, jak bojoval s různejma těma chanátama, Turkama, obsazování Sibiře (což by dokázal líp popsat Ugla) a tak dále. Od tý doby je kontinuita vykonávání státní moci z jednoho místa v tom smyslu, jak chápeme celistvej stát - tj. území, obyvatelstvo a státní moc.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 23. března 2013
    @haladdin Nějak nechápu kam tvá slova směřují. Ivan III. byl taktéž Rurikovec. Jestli ti jde o obhájení skandinávského původu dynastie, tak bojuješ bitvu bez nepřítele.
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    upraveno 23. března 2013
    Ja tiež, smiem to použiť v knihe? :D Nie, ešte lepšie, smiem teba, Flanker I. použiť v knihe ako postavu?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Branislav_Gepeto Kdepak první, sedmadvacátý :)

    @haladdin To bysme se zase dostali k tomu, že Rurik (pokud reálně neexistoval, tak někdo jako on) nepřišel do prázné neorganizované země a neřekl "budiž Rusko". Jen se chopil (a ostatní též) moci v už existujícího etnika. Takže bysme nakonec došli k tomu, že nekopal základy, ale stavěl obvodovou zeď :)
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Branislav_Gepeto Už se tu stalo poměrně častým zapracovávat zdejší osazenstvo do povídek(sám jsem k tomu přispěl serem Těžkohlavým), tak proč to nepraktikovat i nadále. Ostatně jeden Reknalf už tu taky byl :)

    Při tvorbě historie "mé dynastie" se ostatně můžeš inspirovat předchozími produkty a historií kanceláře Suchoj :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @haladdin Otázka ja, jak už byly zárodky organizovanýho státu zformovaný předtím. Za sebe myslím, že Varjagové dodali především sílu k rozšiřování sféry vlivu (rozumějme k dobývání). Ale to už bysme opravdu teoretizovali.
  • Jistě, tu sílu spojenou s lepšími zbraněmi a obratností v zacházení s nimi.
    A také měli zkušenosti z domova, možná i z Evropy , jak tam funguje organizace větsích celků
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Jednou pasák, jednou manipulátor, co se člověk nedoví :D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Branislav_Gepeto Už to, že jsem v klanu vlivných lidí mě při srovnání s realitou naplňuje veselím :) (a trochu smutkem, že to tak není ve skutečnosti, páč mám naivní představy, jak bych ten vliv využil)
  • nějak to smrdí Lannisterem, ale určitě se mýlím :-D měl bych přestat tolik číst :-D
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • GepetoGepeto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.