Hra o trůny 1x08 - Ostrým koncem

upraveno 6. června 2011 v 1. řada
Připomínám, že u diskuzí k těmto článkům o epizodách je nutné všechny spoilery označovat speciálním tagem. Díky za ohleduplnost. V ostatních diskuzích naopak varuji, že si na spoilery nehrajeme.

Název epizody: Ostrým koncem
Režie: Daniel Minahan
Scénář: George R. R. Martin

Číst celý článek zde
1234568

Komentáře

  • upraveno 9. června 2011
    Knedle: bude, až se k tomu dostanu, mám toho teď trochu moc...
  • upraveno 9. června 2011
    jasne, i ja tentokrat mel zpozdeni...
  • upraveno 9. června 2011
    No jako Hodorův Pointy End měl asi velkej úspěch na twitteru, kde je Kristian Nairn docela aktivní. On tomu říkal penisgate :-)
  • upraveno 9. června 2011
    omlouvám se, jestli už to tady někde zaznělo, ale 8.díl měl zatím největší sledovanost z celé série, a byl to i zatím největší nárůst ve sledovanosti. Něco kolem 2,7 milionu při prvním odvysílání, celkově samozřejmě o dost více, ale to se nepočítá.
  • upraveno 10. června 2011
    Tak jsem se ke shrnutí z pozice nečtenáře dostal o dost později než jindy. Psal jsem to na rychlo, takže to tentokrát není tak "poctivé" jako jindy... Opět jsem to rozdělil na dvě části.

    1. část:

    V minulých dílech se mi vždy líbily scény Syria a nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy konečně ukázal, co umí. Až teprve nyní jsem si ale všiml, jaký je to trpaslík :-) Podle záběrů to vypadalo, že je tak o půl hlavy vyšší než Arya. Především souboj Syria s tím rytířem královské gardy (jméno nevím) vypadal podle prvního záběru jako souboj Davida s Goliášem. Syrio se ukázal jako velice mrštný, mám ale obavy, že byl rozcupován. Mimochodem když pomlátí lannisterské vojáky, udělá mečem takový velice pomalý oblouk. Jestli se dobře pamatuji, tak přesně tento pohyb udělal při první scéně s Aryou. Trochu je mi záhadou, kam Arya zalezla, že jí nikdo nedokázal najít. Napadá mě jediné místo, a to katakomby, kde již byla, ale určitě to mohlo být nějak krátkým záběrem naznačeno... Docela ostrý záběr je na Septu přes zkrvavené meče. Tam vlastně ani nemuselo být nic navíc, hned je jasné, jak to skončí...

    Nejprve mi trochu unikalo, proč přišel Varys za Nedem. Možná mi to uniká doposud. Tady se asi mýlím, ale myslím si, že nepeče vyloženě s Malíčkem a Cersei. A nebo má nějaký plán, do kterého zapadá živý Ned. Tedy alespoň po nějakou dobu. To by vysvětlovala jeho poslední věta "not today". Ta mimochodem zazněla v epizodě vícekrát :-) Každopádně šlo zřejmě o to, aby nečtenáři viděli, že Ned se dozví o tom, co se děje mimo jeho tmu...

    Jsem zvědavý, kdy se do děje zapojí Stannis (a jestli vůbec), který by měl dostat dopis od Neda (dříve než zprávu havranem o dění v Králově přístavišti?). A co Renly s panem květinkou? Pokud by Stannis a Renly vyklidili pole, myslím, že by to byla rozhodně škoda. Mohli by dějem ještě trochu zamíchat.

    Předvolání Sansy před radu je docela husté. Cersei je prostě potvora, což tu píšu už snad od druhé epizody. Jen to dává stále více najevo a jeví se jako zkušená manipulátorka (viz úsměvy, které hází na Sansu). Překvapuje mě Pycelle, ze kterého se vyklubala pěkná svině. Nevím, jestli je nohsledem Lannistterů, ale jak byl dříve neutrální a vcelku příjemný, teď docela otočil a převzal "antinedovou" iniciativu. Velice mě pobavila hláška Sansy, která prohodila, že nebude vymýšlet žádné pikle, že bude královnou jako Cersei. Ta pak měla co dělat aby udržela smích. Překvapil mě tón Malíčka, když říkal, že Sansa je nevinná. Jakoby znechucen, že by se měli Lannisterové mstít i na ní. Když jsem u Malíčka, přemýšlím o tom, proč šel proti Nedovi. Buď v tom byla žárlivost vůči Nedovi (kvůli Cat), nebo měl vlastní plány a šlo o boj o moc. Nebo mě napadla i varianta, že do toho chtěl jít s Nedem, ale zjistil, že se nemá v moci městskou hlídku a tak rychle změnil postoj, aby nebyl mezi poraženými. Ale to je spíše moje domněnka. A kdo ví, jaké má Malíček plány se Sansou... Vůbec bych se nedivil, kdyby v jeho plánech hrála značnou roli...

    Robb konečně dostal větší prostor (hurá). Přemýšlel jsem o tom, jak to, že Luwin pozná slova královny (a stejně pak Cat). Zřejmě asi mají oba přečtenou Sansu a vědí, že něco podobného by sama nedokázala vymyslet. Je to přece jen takové telátko... :-) Solidní je scéna "call the banners". Theon hodil pěkný výraz "no konečně". Vypoštění havranů pak bylo velice pěkně udělané, šel z toho mráz po zádech. Nikoliv z těch ptáků, ale z toho faktu svolání armády. Teď trochu předběhnu. Dost mě zklamaly závěry táborů armád. Oba vypadaly, že mají tak maximálně tisícovku vojáků. Vím, že by to bylo jen na efekt, ale rozhodně by ten záběr stál za to... Umber se mi moc líbí, taková typicky severská postavička :-) V první scéně je vidět, že k Robbovi nemá patřičnou úctu a respekt. Je to vlastně boj o vliv. Robb na něj pak hodí parádní pohled "Neser". Pak se do toho vloží hafan a prstíky pěkně křupnou. Robb pak ukáže, že je dobrák po Nedovi (snad na to taky nedojede), ale zároveň si asi uvědomil, že Umber je natolik důležitá postava, že o něj nemůže jen tak přijít. A tak řekl to o masu... A Umberovi muselo okamžitě dojít, že to posral a pokud se nepodvolí, bude ho to stát hlavu... Loučení s Branem jsem moc nepobral. Asi tam bylo spojeno více věcí. Zaprvé, že armáda odjíždí v noci, za druhé že Bran je teď Stark na Zimohradu a v neposlední řadě se také objevil konečně Rickon (zatím byl jen v záběrech v 1 epizodě). Jeho slovo "nevrátí" je ale pro mě neznámou. Nevím, jestli neměl nějaký sen či tak něco, ale pochybuju, že by si takoví malý klučík dokázal uvědomit tíhu momentální situace.

    Cat s Lysou, to je solidní psycho. Těžko vybírat, která z nich je více šílená. Možná Cat, která vypadala vytočená na maximum. Lysa opět ukázala, že je i za normálního stavu pološílená, tedy alespoň jejím projevem. Trochu jsem nepochopil, proč Lysa mluví o trpělivosti vůči Lannisterům, kteří (dle jejího dopisu) stojí za zabitím jejího manžela. Leda by Jona Arryna nezabili Lannisterové, i když náznaků bylo až až... Myslím, že Lysa by měla být první, kdo pošle vojáky k podpoření armády Robba. To jí není jasné, že pokud Robb prohraje, nasměrují se Lannisterové na údolí - viz i v této epizodě zmíněná pomsta Tyriona? Na druhou stranu, možná je pro ni lepší, že si nechá vojáky. Pokud by dorazil Tyrion jen s horskými, asi by se ubránili. Kdyby tam ale napochodovala armáda Lannisterů, myslím, že by to neustáli. I když kdo ví, knihu jsem nečetl, nevím, jakou má údolí armádu. Navíc tuším, že někde jsem četl zmínku, že Orlí hnízdo je nedobytné...
  • upraveno 10. června 2011
    2. část pohledu nečtenáře:

    Když pak Cat s Rodrikem dorazí do hlavního stanu Robbovy armády, je vidět, že Robb je tak trochu ještě chlapec a chtěl by hned obejmout matku. Uvědomil si to ale dost rychle, možná ho zastavil výraz Cat říkající "teď ne". Velice pěkný výraz pak házel Rodrik, když viděl Jona Umbera. Úžasně mu svítily oči, evidentně staří známí. Prostě seriál je plný skvělých herců... Robb poté ukáže, že je ještě trochu nevyzrálý a Cat mu musí pár věcí osvětlit. Když pak chytí špeha, Robb opět ukáže své "hloupé dobráctví" (že by lest?). Když ho chce pustit, Cat chce něco říct, ale Robb jí bezeslova umlčí. To je výtečný moment. Někdo už tu zmiňoval, jak se od prvního dílu vyměnily role (viz hostina a Robb odnáší na pokyn Cat Aryu). Robb tím výrazem dal jasně najevo, že ví, co dělá, ať se mu do toho neplete. Každopádně si docela podryl autoritu. Čekám ale, že "green boy" má v záloze nějaký lišácký plán a propuštění špeha v tom hraje určitou roli, tedy co se týče zmatení nepřítele...

    Shagga se mi moc líbil, takový správný kmenový náčelník. Scéna ve stanu Tywina je naprosto výborná. Tyrion se nedokáže podívat otci do očí, když pak při představovačce Bronn prohodí, že jeho otce by Tywin neznal, hodí mocný Tywin výtečný výraz "Co to sakra je?". Evidentně není zvyklý na takovýto přístup :-). Překvapilo mě, že někdo z Lannisterů může vypadat jako kladná postava. Mám na mysli Kevana, který mi je zatím docela sympatický. Když se pak Tyrion dozví, co se zatím odehrálo v Králově přístavišti, hodí hodně překvapený výraz a Kevan kouká stylem "to jsou věci, viď?". Nevím, nakolik je důležité, že se mluví o tom, že Jaime se svou armádou rozdrtil říční lordy a obléhá Řekotočí. Pěkné také je, jak se Tyrion snaží napít vína, ale když ho dá Tywin pryč, neodváží se zvednout pro víno, dokud Tywin neodejde od stolu... Nejvíce se mi ale líbilo, když Shagga řekne Tywinovi, že budou bojovat jen když s nimi půjde do boje Tyrion. Ten pohled Tywina směrem k Tyrionovi je naprosto bezchybný. "Co ty seš za vola? Nejdříve tě zajem žena Neda Starka a teď se necháš zajmout horskými... To si snad děláš..."

    Tak a dostáváme se na zeď. Trochu mi uniká, co má Allister pořád proti Snowovi. Je snad na zdi díky Starkům a chce se pomstít? Nevím co měl znamenat ten výstup v kuchyni. Měl to snad být test lorda velitele, jestli dokáže Jon ustát těžkou situaci a zachovat klidnou hlavu? Podle všeho to tak vypadá. Scéna s oživlým zombíkem má asi ukázat, že nebezpečí týkající se white walkers se stupňuje. To ukazuje i rozhovor Brana s tou severskou holčinou (jméno si nepamatuji). Ona působí docela vyděšeně, když mluví o nebezpečí ze severu. Mimochodem tak mě napadá, jak se dostali divocí ze severu přes zeď, ono je možné jí obejít nebo přelézt?

    Linka Dothraků se mi tentokrát tolik nelíbila. Nechápu Dany, která nejprve přemlouvala Droga, aby šel do války o železný trůn a jen co se pustí do díla, už se jí to vůbec nelíbí. To je tak blbá, že to netušila? To jí nedošlo, že válka přináší rabování, pálení, znásilňování i nevinných civilních obyvatel? Mimochodem Dany začíná být docela panovačná a roste každým dílem, respektive dovoluje si stále více... Trochu měl překvapilo, že si to Drogo nechal vše líbit. Čekal bych, že setře obě strany (Dany třeba méně), ale zachová si tvář. Takhle se nedivím, že na něj ten nespokojenec vystartoval. Mimochodem těsně před tím, než Drogo vstal, hodil parádní výraz "Tak jo, řekl sis o to". Fakt, že proti němu jde beze zbraně a dokonce odloží nože nejspíše mělo ukázat, že je to fakt solidní řezník. Souboj docela pěkný i ten jazykový závěr :-) Co jsem ale nepochopil vůbec bylo to ošetřování. Takové škrábnutí? Dany jančí, jak kdyby mu usekli obě nohy. A věřit čarodějnici, které právě vypálili vesnici? Tak to je absurdita do nebe volající. Nedivil bych se, kdyby Mirri maz Durr díky svým "léčitelským schopnostem" Droga sejmula.

    Tak a závěr v králově přístavišti. Solidně dusná atmosféra. Hned v samém úvodu byl oceněn velitel městské hlídky. Za co asi? Mohl být on tím nejdůležitějším v závěru minulého dílu? Přiklonil se on ke královně? Podle všeho to tak vypadá. Když pak prochází Sansa, ty pohrdavé pohledy ostatních jsou docela brutální. Cersei opět usměvavá potvora. Přišlo mi, že Varys velmi jemně stojí za Nedem, naproti tomu Pycelle je ostrý jak břitva. V jediný moment šel z Joffreyho na trůně trochu strach. Když pronese důrazně "Já jsem král". A pak přišla výborná scéna s Barristanem. Párádně a oprávněně naštvaný. Cersei ukázala, jak to vypadá, když dostaneš padáka a všichni se tváří mile... Trochu mě mrzel vtip Malíčka vůči Barristanovi. To byla docela podpásovka, která Barristana zesměšnila. Odchod Barristana docela mrzí, doufám, že se ještě v ději objeví. Je solidní, jak si Lannisterové hned rozdělili funkce "těm svým". Docela bych rád viděl Tywina v roli pobočníka. Myslím, že by to bylo docela divácky atraktivní. Když pak Sansa prosí za otce, je to docela smutné, jak je dívenka naivní. Joffrey sice slíbí milost pro Neda (to by znamenalo jít na zeď?), ale já prostě Lannisterům nevěřím vůbec nic. Nedivil bych se, kdyby Joffrey ukázal milost ve stylu Lannisterů...
  • upraveno 10. června 2011
    Trochu jsem nepochopil, proč Lysa mluví o trpělivosti vůči Lannisterům
    Asi se to ukáže v dalších dílech, tak nic. Ale jen bych upozornil, že Lysa asi neměla svého muže moc v lásce, byl jí vnucen stejně jako Catelyn - jenže Ned byl pro Cat aspoň podobná věková kategorie. Jon Arryn byl o dost starší než Lysa. Takže ona určo netrpí nějakou touhou se mstít a spoléhá na to, že Údolí Arryn je nedobytné - zatím se nenašel magor, který by to zkusil :-)
    "Co ty seš za vola? Nejdříve tě zajem žena Neda Starka a teď se necháš zajmout horskými... To si snad děláš..."
    Tohle jediný bych interpretoval jinak. Tywin se spíš poťouchle uvnitř smál (všimněte si nečtenáři, že skutečný úsměv u Tywina nehrozí - snad to v seriálu dodržej) a vpodstatě vyzýval Tyriona, zkouší ho.
    Mimochodem tak mě napadá, jak se dostali divocí ze severu přes zeď, ono je možné jí obejít nebo přelézt?
    Podél Zdi (délka 300 mil) je 19 hradů, my zatím vidíme jen ten hlavní, Černý hrad. Pak jsou „živé“ ještě 2, zbytek je nechráněn a u některých se dá pravděpodobně přejít. Přiznám se, že nevím, kudy přišla Oša. Tuším, že vůdce divokých Mance Nájezdník (o kterém se zatím moc nemluvilo) a uvidíme ho později, Zeď přešel (obeplul) na východním pobřeží a dokonce měl být potajmu přítomen na Zimohradu v době, kdy tam přijel král. Snad to není spoiler, když se to ukáže až v dalších sériích a možná vůbec ne. :-)

    Jinak opět skvělé postřehy, úplně dokonalá je asi scéna s Robbem, když jsi jí naprosto přesně vystihl i s těmi jemnými detaily.
  • upraveno 10. června 2011
    baltim: jak napsal Alek, Zeď se dá obeplout po moři. Kromě toho se dá přelézt. Je to sice dost nebezpečné, ale s trochou správné "horolezecké" výbavy se to dá. Proto hlídka hlídkuje i na vrcholu zdi. Nicméně, to černí svým počtem a prostředky nezvládají, takže když jim sem tam někdo proklouzne, není to zas taková zvláštnost.
    Jinak rozbor parádní, jako vždy.
  • upraveno 10. června 2011
    A co ta zlovlčice jejíž štěňata mají Starkové a Snow? mohla také zeď obeplout nebo přelézt?
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 10. června 2011
    baltim: Ještě ke Zdi. Ona v knize totiž nevede přes celý kontinent, na západě končí tak asi ve třech čtvrtinách, zbytek jsou strže, vodní koryta, údolí a vůbec velice těžko prostupnej terén (tudy zřejmě migrují zvířata). A ano, Zeď se dá i přelézt.
    Co se týče Stannise a Renlyho, s těmi se potkáš až v druhém díle resp. sérii.
    Varys, jak sis správně všiml, není celkem demokraticky na ničí straně (přičemž se snaží budit dojem, že je na každé jedné).
    Lysa si myslí, že má pojistku.
    Scéna u Dothraků se liší od knihy, tam nedošlo k žádnému takovému souboji, Khal byl raněn normálně v boji a mnohem vážněji, než jak je to zde. Co se týče Dany, tam jsi to zhodnotil přesně, že si Dany docela dovoluje.
  • upraveno 10. června 2011
    baltim: Ta asi tedy opravdu nemohla. V knize toto není přímo vysvětleno, nicméně pod Zdí mohou být nějaké tunely, kterými by se dalo projít (spíš spekulace). Kromě toho, že je potřeba brát v potaz, že ta událost s nalezením štěňat má nadpřirozený poddtext související se starými bohy. Je tedy na místě věřit, že v tom byl záměr nadpřirozených sil, aby Starkové ty zlovlky měli. Určitě jsi si všiml určitých náznaků, jako je např mimořádná poslušnost štěňat, i když je nikdy nikdo necvičil, atd... nebudu spojlerovat, ono by to mělo vyjít najevo samo, pokud je v seriálu příliš nezkrouhnou.
  • upraveno 10. června 2011
    baltim, baltim. prestávam ti veriť, že si to nečítal... :)
  • upraveno 10. června 2011
    Sarven: číst jsem začal dnes. Už jsem to nevydržel :-). Mám za sebou prolog a první dvě kapitoly...
  • upraveno 10. června 2011
    Ještě ke Zdi. Ona v knize totiž nevede přes celý kontinent, na západě končí tak asi ve třech čtvrtinách, zbytek jsou strže, vodní koryta, údolí a vůbec velice těžko prostupnej terén (tudy zřejmě migrují zvířata).
    Zeď nevede před celý kontinent? To jsem nikdy nezaznamenal, že by to v knize někdo říkal. To by pak ztrácelo na významu ne? Pořád jde mnohem snáz překonat sebehůř prostupnej terén než 300 metrová zeď.
  • upraveno 10. června 2011
    Zeď slouží primárně jako obrana proti Jiným, takže to že nevede přes celý kontitent určitě má nějaký důvod, který se i možná dozvíme.
  • upraveno 10. června 2011
    Mimochodem můžete mi osvětlit, proč šel Benjen Stark k noční hlidce? Provedl něco, šel tam za trest? Utekl tam před něčím dobrovolně?
  • upraveno 10. června 2011
    Mimochodem můžete mi osvětlit, proč šel Benjen Stark k noční hlidce? Provedl něco, šel tam za trest? Utekl tam před něčím dobrovolně?
    To bysme se chtěli všichni dozvědět a doufáme, že v nové části ságy se o tom něco dovíme. Nějaký důvod tam totiž opravdu být musí.
  • upraveno 10. června 2011
    No jo teď koukám na mapu a ten hrad není úplně u pobřeží, ale kus od ní výš po řece, tak to jsem si nikdy nevšim x)
  • upraveno 10. června 2011
    Benjen tam šel dobrovolně ne? Mám dojem, že někde říkal, že byl až třetí bratr v pořadí, takže se nikdy nepočítalo s tím, že by vládnul Zimohradu a tak se přidal k hlídce, protože Starkové to tak dělali už dřív.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 10. června 2011
    Ještě ke Zdi. Ona v knize totiž nevede přes celý kontinent, na západě končí tak asi ve třech čtvrtinách, zbytek jsou strže, vodní koryta, údolí a vůbec velice těžko prostupnej terén (tudy zřejmě migrují zvířata).
    Tak hlavně a především jsou tam hory. Vysoké, špatně průchodné. Zeď tam nebylo jak stavět.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 10. června 2011
    baltim: I kdž je Hlídka jen stínem bývalé slávy (kdysi bývalo bylo pro mnoho lidí ctí v ní sloužit), stále se najdou tací, kteří se k ní dávají dobrovolně. Mezi Starky s jejich smyslem pro čest a povinnost se samozřejmě tací najdou stále. I když je možné, že nějaký tajný motiv měl, ale o ničem takovém neví alespoň zatím ani čtenáři.
    Nevada: A říční koryto.
  • upraveno 10. června 2011
    Taky myslím, že Benjen šel dobrovolně, s ideálem na rtech - ostatně jako Jon, ale třeba i lord velitel Mormont. A myslím, že v příštím díle bude odhalena další významná postava, která odešla k Hlídce, sic měla mnohem lukrativnější nabídku. Na to se moc těším :-)
  • upraveno 10. června 2011
    Alek: Teď to vůbec nepobírám, možná to je tím, že jsem přišel z hospody a za moment se tam vracím, ale nemohl bys mi to ozřejmit? :-))
  • upraveno 10. června 2011
    To asi fakt bude tou hospodou, páč čtenářum knihy to snad musí bejt úplně jasný. Tak zkusíme nápovědu - ta postava měla dokonce možnost Hlídku opustit pro post nejvyšší a neudělala to.
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 10. června 2011
    Já se hospodě obvykle vyhýbám obloukem, ale jsem taky zmatená jak Goro před Tokiem.
    Napadá mě jen mistr Aemon, ale o něm je to známo už od druhého dílu a navíc ve čtvrtém zatřepal bačkorama.
  • upraveno 10. června 2011
    Týjo, fakt to bylo už odhaleno? Samozřejmě že myslím Aemona. Teď jsem zmaten nejvíc já :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 10. června 2011
    Proto ho přece Jon poslal z Černého hradu zpátky do Citadely. Aby Melisandru nelákala další královská krev. :o)
  • upraveno 10. června 2011
    Nevada: Ale já přece mluvim o seriálu, když říkám další díl, tak myslím 9. díl 1. řady seriálu :-)
  • NevadaNevada Co všechno neudělám pro lásku...
    upraveno 10. června 2011
    OMG, promiň. Já byla z nějakého záhadného důvodu přesvědčená, že je řeč o knihách!
  • upraveno 10. června 2011
    A pak že nechodí do hospody :P
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.