Historie vojenství, od kyje k pušce

upraveno 12. ledna 2011 v Rozličný pokec
Máte oblíbené období co se vojenství týče? Starověký Egypt a válečné vozy převzaté od Hyksósů, řecké a makedonské falangy, římské legie či nahé Kelty, Germány pijící víno z lebek zabitých nepřátel, středověké rytíře, anglické lučištníky, husity s jejich rozvojem palných zbraní, arkebuzy a muškety, španělské tercie třicetileté války, 18. století s vojáky v pestrých uniformách pochodujících proti sobě za dělové palby, nebo moderní armádu s automatickými zbraněmi?
16667697172126

Komentáře

  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Amaroun Tak v historii byla řada žen, které bojovaly na válečných polích namátkou: Tomirys, Boudica, Zenobia, Johanka z Arku.... a řada dalších, například za 2. Světové války působily v sovětském letectvu tři pluky, které byly tvořeny výhradně ženami.

    Proč by ženy nemohly bojovat? Navíc v situaci, kdy jejich etniku hrozí vyhubení...
  • upraveno 25. února 2016
    Okey tak jinak ta situace je složitější a možná to bylo špatně pochopeno. U moci jsou Alavité (menšina) a je tomu tak rok a půl (než se tam napakovali Rusové) co začali Alavitům docházet bojeschopní muži. Já jsem tu psal, (k obrázkům co tu dával Flanker a Daniel Svatoš - protože ten nábor žen byl prováděn v alavitské oblasti) že mi přijde nesmyslné, aby šli bojovat proti ISIS. Spíš jsem očekával, že budou tvořit nějakou lokální domobranu (zálohy etc.) => proto píšu zoufalý. Takže pokud píšeš o manželkách, tak píšeš nejspíše o manželkách mrtvých alavitů... Ne o Sunnitech. Ikdyž nějakých 10 % Sunnitů je loajální Assadovi. + Podle všeho pár vládních generálu je křesťanů...

    @Achileus No tak když se menšina nehodlá vzdát moci, tak se nemůže divit, že jim hrozí vyhubení...
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Amaroun To s většinou je sporné, opozice je poněkud... nejednotná, wiki uvádí asi 400 skupin. Navíc velká část opozice je jedna ruka s ISIS, takže Asad je ta lepší alternativa.
    Takoví syrští a iráčtí křesťané by ti o té "umírněné" opozici řekli docela dost a nebylo by to hezké, pro fanoušky opozice
    Takže, když se někdo nechce vzdát moci, tak na jeho etniku se má provést genocida?
    Uvědom si, že pokud Asad padne, tak Alavite nebudou jedinou etnickou skupinou, která bude vyhlazena, podobný osud by čekal Kurdy, jezídy a především místní křesťany a židy
  • upraveno 25. února 2016
    "Navíc velká část opozice je jedna ruka s ISIS, takže Asad je ta lepší alternativa." - S opozicí není oficiálně ani An-Nusra (jiná věc jsou přeběhlíci). Viz více tady - http://www.slate.com/blogs/the_slatest/2015/10/06/syrian_conflict_relationships_explained.html
    Jak vidíš tak s ISIS jsou všichni oficiálně nepřátelé. Ostatně kdyby si sledoval například Syria ulive map nebo nějaký zpravodajský kanál věnující se Sýrii, tak by jsi se mohl dočíst o tom kdo a kde spolu aktuálně bojuje

    Tak co se týče nějakých pogromů - vím o pár čistkách jak na straně FSA či An-nusra, ale více se zdá, že čistí Assad barelovými bombami etc. ;-) Alavité se nechávají zabíjet v boji sami. Je to prostě hnusná občanská válka...
  • @flanker.27 Odkud bereš ty mapy? :)
  • upraveno 25. února 2016
    Btw jak moc je jednotná opozice (FSA) se uvídí v současném příměří, ale jsem dost skeptický. Přece je to jenom neorganizovaná banda. Případně pokud si bude chtít Assad a Rusko najít záminku k dalším bojům budou bojovat s An-nusrou, a nějak se tam i nějaká ta FSA brigáda připlete...
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Amaroun Ano Syrská svobodná armáda stojí v prvních liniích proti ISIS, ty odkazy co sem dával @flanker. 27 naznačují, že mezi Syrskou svobodnou armádou a ISIS je neoficiální dohoda o příměří.
    Asad nevraždí cíleně, An - nusra a ISIS provádí regulérní genocidu, nebo máš dojem, že etnické skupiny, které se nehlásí k sunnitské větvi Islámu jsou na území ovládané opozičními silami a ISIS v bezpečí?

    Ještě poznámka ke křesťanům na Blízkém východě a v severní Africe:
    Arabské jaro je začátek jejich konce v této oblasti a co je na tom nejhorší nikdo nic nedělá...
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    @Gorgloj Wiki, militarymaps (která má tu nevýhodu, že se hodně pomalu načítá, páč tam zanášejí i známá umístění jednotek atd.) a další zdroje, některé zpravodajské servery mají svoje, ovšem málokdy se ty mapy z různých zdrojů úplně shodují (a to nemyslím jen z hlediska aktuálního dění). Při nějaké výraznější změně to linkují na aktuálních konfliktech.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 25. února 2016
  • AchileusAchileus Jsem příslušník Pražské kavárny
    @Amaroun @flanker.27
    A vy věříte tomu, že Turecko a Saudská Arábie se budou v klidu dívat na to jak válka končí a jejich spojenec ISIS je zaháněn do kouta? Prohlášení, které v poslední době vydávají oficiální turecké kruhy rozhodně nesvědčí o tom, že by Ankara byla nakloněna mírovému řešení.
    Ten blázen Erdogan je schopen poslat do severního Iráku a Sýrie armádu, což by na 90% mělo nedozírné následky....
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 25. února 2016
    @Achileus No, pokud jde o Saúdy, tak tam se postavil proti generální štáb, realisticky zhodnotili, že když se jim nedaří v Jemenu, v Sýrii to nebude lepší (navíc Saúdové mají zájem o ruské zbraně, zejména modernizovaná bojová vozidla BMP-3M, takže si Rusy nechtějí naštvat víc než je nutné). Kromě toho, jak už jsem napsal, zdá se, že SA a Rusko dokázaly zastavit cenovou válku o ropu a dohodly se na zmražení těžby kvůli zvýšení ceny. A navíc si musí uchovat sílu pro případný konflikt s Íránem (který ale teď na dohodu o ropě přistoupil taky).
    Pokud jde o Turecko, tam jsem na jehlách daleko víc, Erdogan provedl v důstojnickém sboru dost rozsáhlé čistky. Musí pochopit, že NATO ho v případě vojenského vstupu do Sýrie nepodpoří.
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Takže takhle syčí naše (utah)raptorka, když ráno vstává :)
  • upraveno 25. února 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 25. února 2016
    @Amaroun Já taky netvrdím, že Turci musí zasáhnout jako spojenec ISILu. A když, tak je pro něj ISIL maximálně nástroj, ne partner. Podle mě by Turci nejvíc potřebovali, aby v Sýrii byla nějaká skupina, která by stála proti Kurdům a zároveň byla přijatelná pro NATO. Takovou by pak podpořili přímo jako legitimní jádro odporu proti režimu.
  • upraveno 25. února 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 27. února 2016
  • upraveno 29. února 2016
    :D =D

    Nějak nechápu ten ceasefire v Sýrii? Bombardovat v modrých zónách se smí?
    http://syria.liveuamap.com/en/2016/28-february-russian-aircrafts-bombing-ter-maela
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. února 2016
    Příměří je zelená zóna. Modrá znamená, že oblast ovládá Džabhat an-Nusrá. Teir Maalah leží severně od Momsu, modrá zóna (viz mapa zón výše).

    https://www.google.cz/maps/@34.7833729,36.7170274,13z

    Na Nusru se příměří nevztahuje stejně jako na ISIL, což bylo deklarováno od počátku. Některým lidem stále nedošlo, že ISIL není jediná teroristická organizace, která v Sýrii působí :)
  • upraveno 29. února 2016
    Nevím kterým. Já to vím, ale to příměří asi teda moc nefunguje i v těch zelených zónách. Buď to je An-Nusra etc i v zelených zónách nebo to moc nemá smysl... http://syria.liveuamap.com/en/2016/28-february-another-ceasefire-breach-today-as-warplanes-hit
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. února 2016
  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 29. února 2016
    Iráčani převzali syrský zvyk dávat kamery na tanky. Je to zvláštním způsobem děsivé i fascinující.
  • to je ruskej zvyk :D

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    Znám, proto bych se tam nevydal na silnici bez tanku =D

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.