Různé filmy
Včera jsem shlédl Zlatý kompas a musím povedať, že sa mi to páčilo.
Dobrá kvalita obrazu.
Zajímaví herci (Eva Green! s dětským hlasem) a jejich výrazné výkony.
Efektní vizuální podívaná.
Četl jsem i knihu (jen první díl) a s filmovou adaptací jsem velmi spokojen.
Kdybyste žili v tom světě, jakého byste asi měli daemona? :wink:
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.
Komentáře
:-?
Keneth Branagh není David Suchet, ale pan herec to je a svého detektiva zatíženého vzpomínkami hraje dobře, ať už jej tedy bereme jako jinou iteraci Herculesa Poirota, nebo jako něco zcela jiného a povědomé jméno ignorujeme, kdykoli zazní.
A v tomhle filmu nás vzal do chátrajícího paláce v Benátkách, ke kterému se váže historka o duších mrtvých sirotčat, jež zde straší. Jedno tajemné úmrtí z před pár let následují dva teď, bouře drží všechny vevnitř, straší médium a když dostraší, začíná jiné strašení.
Potkáváme oběti války v ruzných podobách, hrabivost a podvodnost taky v ruzných podobách, rodinný cit, jež sáhne po pokoutných prostředcích taky, do toho debaty o spirituálních přesvědčeních i schopnosti žít život.
Velice líbezná hororová atmosféra v kulisách ošoupané renesance a halloweenského lovení jablek (ano, odkaz na díl se zahradou, muj oblíbený mimochodem) a taky zajímavé pojetí spisvatelky Ariadne Olivierovej.
Je to vlastně inspirace spíš než adaptace, takže člověk si nemuže být zcela jist, co bude podle Halloweenske párty a co ne, jisté novum. Co bylo ve věci, mi napadlo chvíli před finálním odhalením, byť ne ve vší podrobnosti, drobounké náznaky mi přišli umné.
Deset bodu z deseti za toho chytrého znepokojivého hošíka. Ten typ postav mám ráda.
https://www.imdb.com/title/tt22687790/
No je to docela zklamání. Taky jsem se těšila, ale kromě bitev nic moc. Škoda, nedotažený pokus o originalitu
Ale vedle toho si dělá co chce s velkými věcmi a celkovým vyzněním.
Hele, možná náladu spraví
RivalovéSoupeři (po Svatošově opravě), které natočil v minulém století. A Kubrickuv Barry Lyndon, kterého Stanley natočil poté, co se mu nepodařilo vydrankat si natočení filmu o Npaoleonovi. To první mám uložené a ještĚ to čeká, to druhé mám zhlédnuté a je to taková lehce odosobněná studie s vizuálem z dobových obrazu. Kterak jeden Ir šel z deště pod okap, dobře se oženil a pak vše stejně ztratil.https://denikn.cz/minuta/1319690/?ref=mwat
Kdo máte možnost, neváhejte a zajděte si do kina. I když jste ty filmy už viděli v domácím prostředí. Velké plátno tomu dodá nový rozměr. Viděla jsem v kině Princeznu Mononoke, a i když to bylo v Lucerně jen na menším plátně, bylo to úplně něco jiného než v TV.
Škoda, že místo Porco Rosso nevybrali Naušiku nebo Mononoke.
Komu se líbila Královská aféra, tady by si mohl taky přijít na své. Ten samý režisér a to samé století.
Komu se líbil Michael Kohlhaas, taky by si mohl přijít na své, protože všechny tři filmy mají stejného herce v hlavní roli.
Mads je zase raz jednou umanutej hrdej člověk z nižší společenské příčky, co si troufá jít proti proudu. Ale kromě stavovské společnosti jako takové, nebo pouze jednoho nezdařeného zemepána na odstřel, se teď pere navíc i s přírodními podmínkami.
Aneb jak se v Dánsku začali pěstit krumple na vresovištích. Hledání vhodné pudy, klčování, pozdní mráz, rozpočet a zásoby, hledání námezdní síly, jak se vypořádat s lidmi mimo zákon a taky s lidmi nad zákonem.
Záporák je delikatesní hajzl, rozmazlený krutý fracek s komplexy, který ovšem není upe neschopný, spíš všehoschopný. Velice expresivní vedle spíš minimalistického projevu jiných účastníku (kraluje tomu stoický Mads, kousek za ním Amanda Collin).
Když jsme u Amandy, musím pochválit obe dvě ženské hrdinky, co do děje zasahují. Ale vede právě Amandina. Nezlomná.
Film se zaobírá taky tématem inkluze a to skrz postavu cikánskeho děvčátka, které prvně žije s psanci, pak se vetře do domácnosti hlavního hrdiny, ovšem narazí na odpor kolonistu, jež přišli vřesoviště obdělávat. Její finální osud je zajímavý.
Zajímavá je i myšlenka chaosu proti pořádku a taky jak se ve finálním výsledku skloubí oboje. Není vždy možné mít všechno. Člověk musí starostlivě volit, co je mu dražší a čeho má smysl držet se mermomocí.
https://www.saturnawards.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/51st_Saturn_Awards
https://www.csfd.cz/film/90518-kovboj-bebop-lovec-odmen/prehled/
https://www.csfd.cz/film/1127163-12-12-the-day/galerie/plakaty/
Doporučuji. Vůbec jsem netušil o co se jedná a nic jsem o té události nehledal na wikipedii před koukáním, tzakže jsem byl dost na konci docela překvapený.
Keď sa vianočný film dobro-ciťák stretne se Společnostťou mrtvych básnikov. Nebo trošička i americkou verzí Vuně ženy. A taky Dickinsovou Vánoční koledou. Ale ne tak docela.
A ne rozjuchaněa pateticky. Je to podstatně střízlivější. Byť pan učitel sosá whisky již před polednem.
A protože má nic moc společenský kredit a nechal přepadnout zazobaného tupého žáka, dostal úkolem hlídat děcka, která z ruzných príčin na intráku zustavají i o Vánocích. Většinu kluku sebou vezme táta jednoho z nich, když pozhoveje nad jeho odmítnutím ostříhat se, ale jeden zbývá, protože se nepovedlo dovolat jeho rodičum, ergo nemá povolení.
Drzému, byť ne krutému, chytrému zmetečkovi a nevrlému samotářskému akademikovi sekunduje taky kuchařka, jež zustala ve škole protože truchlí za synem, jež jí nedávno padl ve válce a naposled s ním byla tady v tomhle zařízení (byl zdejším absolventem).
Nepokoušíme se zde změnit svět, pouze zvládnut svuj život líp a pochopit spolucestující v něm.
A herecky jim to šlape, melancholické momenty se doplňují s odlehčenými, je tam pár zajímvých momentek, které produkce vytáhla z vlastního života a herci, co internátní školy zažili (oba popřední, neherec Sessa šel na kasting právě ve škole, kde se točilo a kterou sám navštěvuje).
A sedmdesátková stylizace je přímo perfekcionistická.
Sympatická podívaná o vyhrabávání vlídnosti i o pohnutí se dál.
https://www.csfd.cz/film/1290476-zimni-prazdniny/prehled/
Jeanne du Barry - králova milenka
Z nějakého záhadného důvodu tenhle snímek v žádném multikině u nás nehráli a i ve městech, kde se to promítalo, to hráli třeba jen dva dny. Byla jsem tedy na poněkud obskurní projekci v téměř prázdném sále - vysílání od 10:00 v lokálním kině v Lomnici nad Popelkou. Pominu-li představitelku hlavní role, která věkem ani vzhledem neodpovídá svému historickému předobrazu, líbilo se mi to a moc. Depp v netradičně civilní poloze, hercům to na plátně ladilo, a v původním znění s titulky to byla lahoda.
Duna - Část druhá
Sice jsem poněkud pozapomněla jedničku, ale řekla bych, že to nevadí - až si ji osvěžím, půjdu do kina zas. Navzdory štědré stopáži perfektní podívaná, nádherný vizuál a naprosto top je Zimmerova hudba, která to posouvá o několik levelů výš.