Lannisterové, milovaní a proklínaní

upraveno 6. listopadu 2010 v Postavy a bytosti

Tam mě napadlo, jak se mistrovi krásně podařilo dostat Cersei a Jamieho do situace, kdy si čelí svým minulým prohřeškům.

Cersei dobře ví, jak snadno lze nemilovanému manželovi podstrčit kukačku a případně se ho zbavit a vládnout jako královna regentka. Teď má syna, kterého miluje a ten má za manželku... Margaery Tyrell

Jamie dobře ví, jak snadno lze porušit přísahu bratra královské gardy a zbavit se nežádoucího krále, když je pro vás důležitější věrnost vlastnímu rodu. A teď je králem jeho syn a v bílé gardě má... Lorase Tyrella.

Tak jako měli Targaryenové zdánlivé přátele v ambiciózních Lannisterech, kteří jim ve vhodnou chvíli skočili po krku a vytřískali z toho, co se dalo, tak teď mají Lannisterové Tyrelly.

:twisted: Nevím, jestli to byl záměr, ale neprosto chápu Cerseinu nedůvěru k Margaery. Ono moudré české přísloví říká: Podle sebe, soudím tebe (a nebo v méně politicky korektní verzi: Každý cikán hádá podle své planety)

«134567

Komentáře

  • upraveno 23. listopadu 2006

    Špička, moc pěkný postřeh! 8) Myslím, že zrovna tohle je určitě Martinův záměrný tah a určitě bude tohle téma ještě rozvíjet... Ovšem, je otázka jestli Maergery a Loras by vůbec chtěli provést to co zlatovlasá dvojčata před nimi (s ohledem na téma, řešené vedle), nevíc, Cersei (jak si sama napsala) si na tohle dá sakra pozor... A běda Tyrellům, jestli se by se Maergery narodil hnědovlasý klučina :-)

  • upraveno 24. listopadu 2006

    Je to tak. Symbolismus spolu se změnami rovin významů (jakože stejná situace, která však není úplně stejná) jsou odedávna jednou z nejstrašlivějších zbraní dobrých spisovatelů. Dalo by se říct, že je to vypravěčský chvat hromadného ničení, který ocení zejména zkušení čtenáři, kteří umí číst "mezi řádky", ale těch je tady podle všeho habaděj... :wink: Právě proto, že není prvoplánový, je Martin zajímavý a stojí za to ho číst i vícekrát.

    Pokud by paralela Cersei & Jaime - Margaery & Loras nadále pokračovala, máme se na co těšit, i když si myslím, že by ze spojení gay (promiň, Lorasi) + lesbička ( chudák Maggy), jak je tady naznačováno, jen těžko mohlo vzejít nějaké vřískající nemluvně... 8)

  • upraveno 2. prosince 2006

    Opravdu zajimavy postreh a teorie...a dokonce se Tyna i prihlasila!:-) ale zas bych to s tema spekulacema neprehanel, hnedovlasy klucina je imho dobrej joke, ale orpavdu jen joke...

  • upraveno 14. prosince 2006

    Tyrellovy tady už řešit nebudu (i když sladká Cersei by takové rozšiřování drbů jistě ocenila :wink: ), ale všiml jsem si ještě jedné hezké věci, která by se dala považovat za Boží mlýny. Po Branově nešťastném upadnutí v Zimohradu komentuje Jaime jeho stav slovy: "Dokonce i když ten chlapec zůstane naživu, do smrti bude mrzákem. Víc než mrzákem. Netvorem. Já bych dal přednost rychlé, čisté smrti." A všichni víme, jak to nakonec dopadlo. :P

  • upraveno 14. prosince 2006

    Leto: hezkej postreh, patri mu to, Kralokatovi!

  • upraveno 19. prosince 2006

    Tak Jaime si pojmenoval své koně Čest a Sláva. Roztomilé, že ano? :) Mimochodem, tak mě napadá, neběžela náhodou klisna jménem Čest ve Velké pardubické asi před deseti lety? Pamatuju si, že tehdy tam shodila žokeje a pak s tím davem koní jen tak zlehka běžela. Tedy, pokud to byla ona. Měla takovou světlou barvu srsti... hm, nedělám si naděje, že mi na tohle kdokoliv odpoví. :lol:

  • upraveno 19. prosince 2006

    Tak na to si náhodou docela dobře vzpomínám, ta klisna byla mimochodem pěkně nadržená a šla po Železníkovi, ale ten jí nakonec stejně utekl, ostatně tak jako vždycky. Což nutně sugeruje otázku jestli ten kůň nebyl tak trochu vůl. :?

    Doufám, že to není moc off? Alek mě zabije.

  • upraveno 19. prosince 2006

    Kteroužto pohnutou epizodu ze svého života ostatně poutavě (i když poněkud alibisticky) popsal ve své autorizované autobiografii "Potlesk patří pouze vítězům" sám Železník, na sklonku svého života, jenž strávil na bývalých pozemcích JZD Slušovice v bohémském stylu coby otec budoucích šampionů. Celý příběh vyřehtal svému vrchnímu štolbovi. :o

  • upraveno 19. prosince 2006

    Léto wrote:
    Tak Jaime si pojmenoval své koně Čest a Sláva.

    On je tak nepojmenoval. V knize je, že si už léta koně nepojmenovává a ty jména jim dal jeho panoš Lew Piper (v knize Pištec).

  • upraveno 19. prosince 2006

    Cirdan wrote:
    On je tak nepojmenoval. V knize je, že si už léta koně nepojmenovává a ty jména jim dal jeho panoš Lew Piper (v knize Pištec).

    Jména sice vymyslel panoš, ale Jaime už jim je nechal, čili můžeme s přimhouřenýma očima prohlásit, že je tak pojmenoval. :wink:

    K Železníkovi se ještě vyjádřím, to je zajímavé téma, které by si zasloužilo vlastní thread, ale teď musím pryč. :arrow:

  • upraveno 19. prosince 2006

    O comicsovém zpracování Železníkovy Love story uvažuje nakladatelství Dark Horse. 8)

  • upraveno 19. prosince 2006

    No ty jména jim nechal jen kvůli tomu panošovi. Jestli se nepletu, tak mu dokonce i připadala zábavná.

  • upraveno 19. prosince 2006

    Když jsem zakládala tohle téma, vůbec jsem netušila, jak doslovně to s těmi božími mlýny mistr pojme v druhé Hostině.

    Na Cersei se spíš hodí přísloví Kdo jinému jámu...atd.

    Její výsost je sebedestruktivnější, než se zdálo. Přirovnala bych ji k člověku visícím nad propastí, který se postupně odřeže od všech lan, protože má pocit, že ho spoutávájí, ale neuvědomuje si, že ho zároveň drží.

    Odehnala od sebe Kevana, Jamieho, dokonce i Tyrion pracoval víceméně pro ni...

    Přesto všechno si nějak nedokážu představit, že ji Jamie nechá umřít. To by to očišťování sebe sama od své horší půlky vzal nějak z gruntu :twisted:

    Hezký by byl Boží soud mezi zraněným Lorasem bojujícím za Margaery a zmrzačeným Jamiem bojujícím za Cersei. :twisted:

    A být Jamiem, tak už NIKDY nic neslibuju. Ono se to vždycky obrátí proti němu :lol: Teoreticky lze jeho motivům docela rozumět, prakticky je to čím dál větší křivopřísežník.

  • upraveno 19. prosince 2006

    heavy_head wrote:
    O comicsovém zpracování Železníkovy Love story uvažuje nakladatelství Dark Horse. 8)

    A o tvém nekrologu pravděpodobně uvažuje Alek:)))

  • upraveno 19. prosince 2006

    Tyna wrote:
    Přesto všechno si nějak nedokážu představit, že ji Jamie nechá umřít. To by to očišťování sebe sama od své horší půlky vzal nějak z gruntu.

    No, ten dopis je sice naléhavý, ale Jaime z něj nemusí poznat, že jí jde o život. Přecijen všichni víme jaká Cersei je.

  • upraveno 19. prosince 2006

    to Peter: Co tě nemá! Alek v tomto poklidném předvánočním čase ponejvíce obcuje se skripty. Zatím jsem v bezpečí. 8)

  • upraveno 19. prosince 2006

    heavy_head wrote:
    to Peter: Co tě nemá! Alek v tomto poklidném předvánočním čase ponejvíce obcuje se skripty. Zatím jsem v bezpečí. 8)

    Pokud se přesuneš do Greyjoyů, můžeš se nám pochlubit, s kým/čím obcuješ ty:)) To se tam hodně probíralo (ač název příliš neodpovídá) ;)) Teď zrovna Tyna plynule přechází od žen k mužům...

  • upraveno 19. prosince 2006

    Ano, je posedlá trpaslíky, já vím... Nedivil bych se, kdyby měla v pokoji vyvěšeného Gimliho.

  • upraveno 19. prosince 2006

    Mně se líbí trpaslíci? To se Jamie, Jon i Temnohvězda asi podivili. Ti horkokrevnější z nich by ti možná promluvili do duše i mečem. :twisted:

  • upraveno 19. prosince 2006

    Tyna wrote:
    Mně se líbí trpaslíci? To se Jamie, Jon i Temnohvězda asi podivili. Ti horkokrevnější z nich by ti možná promluvili do duše i mečem. :twisted:

    Asi nejen do duše:)) Ale za to, jak strhneme každý téma na vztahy muži-ženy-trpaslíci-Tyna nás Alek brzo nahází na seznam pro Muže bez tváří:)))

  • upraveno 19. prosince 2006

    Toto téma se jmenuje Jamie a Cersei. A já napsala, že Jamie by byl jeden z mých favoritů...takže...ehm...to není tak úplně off topic. Asi...

  • upraveno 19. prosince 2006

    Tyna wrote:
    Toto téma se jmenuje Jamie a Cersei. A já napsala, že Jamie by byl jeden z mých favoritů...takže...ehm...to není tak úplně off topic. Asi...

    Dobře, dobře, největší OTčkáři jsem já s heavy-head a ty jsi z obliga:)) Nakonec, jsi to něžnější pohlaví, že;))

  • upraveno 8. února 2007

    Jaké štěstí pro tohle fórum, že má svého Léta!

    Nejenže ve snaze rozjíždět a udržovat diskuze na rozličná témata málem ani nespí, nejenže se přímo hemží odkazy na zajímavé stránky, on i překládá texty, na něž se všichni nedočkavostí přímo třeseme!

    A to vše ve svém volném čase, kdy by se klidně mohl věnovat obvyklé zlovlčí činnosti, běhat po lese, štvát vysokou, lovit ve smečce, namlouvat si půvabné zlovlčice, výt na měsíc, tupírovat si ohon a sto dalších zajímavých věcí.

    Je dobré mít svého zlovlka. :!: 8)

    Tahle kapitola by mohla být krásným úvodem pro téma, které mi zde doposud chybělo, téma o jedné z nejzajímavějších a nejkontroverznějších postav Martinovy ságy, téma věnované jeho oblíbenci Tyrionovi.

    Vrtá mi hlavou, jak je možné, že ho nikdo nezaložil už před mnoha léty. :)

    To je třeba napravit.

    Let´s talk about Tyrion!

  • upraveno 9. února 2007

    už som inde spomínal. na začiatku GoT Jon uvidí Tyrionov tieň, ktorý urobí z trpaslíka obra. Netvrdím, že je to hlavný cieľ knihy, ale myslím že sa toho dočkáme.

  • upraveno 10. února 2007

    Když putuje Tyrion s Jonem na Zeď, svěřuje se mu, že by rád viděl svět ze hřbetu draka. Toho se možná taky dočkáme. :wink:

    Celkově mám Skřeta velmi rád a výborně se při jeho kapitolách bavím. Opravdu má asi nejvíc pamětihodných hlášek a proslovů ze všech postav v Písni.

    Ovšem něco mi říká, že nakonec nedopadne moc dobře. Na to má moc prořízlou pusu. Podle té kapitoly z Tance s draky to vypadá, že mu už začíná trochu harašit v hlavě (a není divu, po tom, co musel zažít). Asi si s Jaimem přehodí role - Králokat se obrací k dobru a Tyrion možná trochu k temnější straně...

    Zajímalo by mě, co bude teď dělat. Magistr Illyrio sice hovořil o trojhlavém draku, ale podle mě neví, kde teď Dany je. Asi si myslí, že je pořád na té lodi, kterou pro ni poslal. Jinak by mu bylo jasné, co je příčinou pádu otrokářských měst... zatím to vypadá to, že do Pentosu dorazilo příliš málo zpráv na to, aby si dokázal události v Zálivu otroků spojit s onou rozkošnou Targaryenkou. :)

  • upraveno 10. února 2007

    Chudák Tyrion. Já mu to předpovídala už na začátku... Byl vážně silnej, ale nikdo nevydrží všechno.

    Na jeho kapitoly jsem se vždycky těšila, ale jestli mu začne takhle harašit, bude mu ho spíš líto.

    Lidi, napadla mne děsivá myšlenka. Co když se chce třetí hlavou prohlásit sám magistr Illyrio :lol: (To je víceméně vtip :wink: , ale líbí se mi ta představa. Drak by bylo alespoň zvíře, které by ho uneslo.)

  • upraveno 10. února 2007

    Já myslím, že Tyrion se ještě vzpamatuje, až se věci trochu rozjedou a on se dostane do centra dění.

    Nemyslím, že by Illyrio měl takový choutky. Je vidět, že Západozemí je mu teď celkem lhostejný, páč tam odtaď mu žadnej peníz nekápne. Jedině snad že by si rád zachoval královninu přízeň, tak Danny půjde na ruku a myslel tak do budoucna. Ale Illyrio na drakovi, no pěkná představa, i když já bych tam radši viděl toho Tyriona, ač se to zdá čím dál tím míň pravděpodobný:-(

  • upraveno 11. února 2007

    Myslíš, že Illyriovi jde jenom o peníze? Na to se až podezřele příliš zasazuje o restauraci Targaryenů. Dokonce kvůli tomu připlul i do Králova přístaviště a radil se tam v podzemí s Varysem. Vůbec se zdá, že s Varysem mají nadmíru dobré vztahy... možná mu eunuch v minulosti nějak pomohl, nebo tak něco. Každopádně pro mě zůstává motivace obou dvou (Varyse i Illyria) dost záhadou. :roll:

    A víte někdo, kam chodí děvky? Obracím se zejména na sera Chmura jakožto tywinologa... :wink:

  • upraveno 11. února 2007

    Ano čekal jsem tuhle poznámku, taky mě ten vztah s Varysem vrtá v hlavě. Každopádně se mi ale nezdá, že by Illyriovi šlo o moc )tu reprezentativní), na to tu máme Malíčka:-) Myslím že jak Illyriovi tak Varysovi jde zejména o vliv a samozřejmě o prachy. Jim vyhovuje být tou šedou eminencí, která nechává ty panovníky vládnout zatímco oni to vlastně mají ve svých rukách.

    Ad vztahy Illyria a Varyse - myslím, že se vážou až k dávné minulosti, k dobám, kdy byl Varys vykleštěn. Nevím jestli je Illyrio o tolik starší, ale třeba se ho pak ujal...předpokládám že bratři to nejsou, i když...:-) dodávám jen, že te´d vařím z vody, páč si už moc nepamatuju všechno co o sobě Varys prozradil.

  • upraveno 11. února 2007

    Na druhou stranu by se dalo zase namítnout, že kdyby Varysovi a Mopatisovi skutečně šlo jenom o vliv a peníze, mohli by věci nechat tak jak jsou (Robert na trůně), nemuseli by rozehrávat riskantní hru s válečným konfliktem a targaryenskou restaurací. V konečném důsledku na tom těžko mohou získat tolik, aby se ten risk vyplatil.

    Taktéž si Varysovi minulost až tak dobře nepamatuji, budu si to někdy muset znova přečíst. Takže si nic nedělej z toho, že vaříš z vody, já totiž rovněž. :wink:

    Varys asi s Mopatisem v žádném příbuzenském poměru nebude. Ale možná je Targaryen. Jméno by tomu napovídalo (rys=plamen, oblíbená targaryenské koncovka), jeho pohlaví bylo obětováno jakýmsi čarodějem - a teď si vezměte, že pořád slyšíme "královská krev, potřebujeme královskou krev na oživení draka, potřebujeme královskou krev pro čarování...". A kromě toho, jak by se mohl neznámý kleštěnec zpoza moře dostat do tak vysoké pozice v Aerysově administrativě? Kdyby to byl Targaryen, vše by se vysvětlovalo - mohl by si být jistý jeho loajalitou, zároveň by ho však nemohl ohrožovat na trůně, protože je eunuch.

    Nicméně dozvídáme se, že Varys dával v průběhu války Aerysovi špatné rady, čímž u něj vzbuzoval paranoiu a nechával ho popravit i ty rádce a dvořany, kteří mu byli věrní. Nakonec sice radil, ať neotvírá brány Lannisterům, což byla dobrá rada, ale celkově se moc neosvědčil. Nu, a teď zase chce targaryenskou vládu obnovit... je to pro mě opravdu záhadná postava. :)

    Poznámka pro Týnu: Illyria Mopatise by možná unesl i mamut...

    Postřeh: Varys nevypadal, že je doopravdy naštvaný na Tyriona, že zabil svého otce. Spíše něco takového očekával a plánoval, jak to tak vypadá. A nevydal se s Tyrionem do Pentosu, takže to vypadá, že zůstal v Králově přístavišti. Možná zůstal zamaskovaný jako chudý bratr a vetřel se mezi vrabčáky.

Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.