Comics

upraveno 6. listopadu 2010 v Rozličný pokec

Protože hladina bublinové gramotnosti v našich zemích povážlivě klesá, rozhodl jsem se pro menší kulturní osvětu.

Comics/komiks/komix (tento tvar je nepovinný :wink: ) je mnohdy vnímán jako úpadkovitý žánr pro pubescenty, kteří touží po tom prohánět se nočním městem v kostýmu netopýra (Batman), případně za pomoci velkého meče pozabíjet, co se dá a na konci osvobodit krásnou polonahou ženu (Conan).

Mohu vás ujistit, že tomu není vždy tak.

Existují i chytře a vtipně vystavěné příběhy, nakreslené obratnými a talentovanými kreslíři a malíři, které před námi čeští vydavatelé dosud ze záhadných důvodů utajovali.

Rád bych se s vámi - pokud o to bude zájem - podělit o pár zajímavých kousků z monstrózní sbírky mého fiktivního bratra/dvojčete. Věřte, je z čeho vybírat.

245

Komentáře

  • upraveno 13. dubna 2008

    Dej pozor, ať ti přitom nikdo nekouká přes rameno! :idea:

    Útlocitné povahy by to mohlo zprudit!

  • upraveno 13. dubna 2008

    zrazu to ide. a stačilo len pár príspevkov, ktoré naoko neporadili! :D

    hura! idem kuk

  • upraveno 13. dubna 2008

    Chtěli byste nějaké ukázky z francouzských luhů a hájů (s tím rizikem, že tomu nebudete - stejně jako já - asi moc rozumět)?

    Jde spíš o tu kresbu - a ta je - aspoň podle mne - úžasná.

    Jeden je o králi Artušovi a druhý pátý díl Golden City (česky vyšly zatím 4 díly).

    Nebo byste se chtěli zasmát a mám dát Liberty Meadows? :?:

  • upraveno 13. dubna 2008

    Moi Lolita, merci mademoiselle! :)

    Já bych se, jménem západozemského zlovlkstva, přimlouval za toho Artuše. Golden city má, alespoň podle toho, co jsem si bleskově vyhledal, na můj vkus až příliš mnoho superhrdinů... ale případné zkoušce bych se nebránil. :wink:

    Smát se můžeme, až budeme v hrobě. :o (to ovšem neznamená, že bys nemohl LM nahodit)

  • upraveno 15. dubna 2008

    Tady je Artuš, první díl:

    http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/10358/Arthur_-_T01_-_Myrddin_le_fou.rar_17.39MB.html

    A tady Golden City, pátý díl:

    http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/66002/Golden_City_05_-_Le_Dossier_Harrison.rar_20.44MB.html

    Hezká (realistická) kresba, pěkné barvy, vcelku kvalitní scany.

    Jak rád bych si to přečetl v češtině!

    A nebojte se, superhrdinský comics vypadá úplně jinak (až nadejde ten pravý čas, ukážeme si i tento). :twisted:

  • upraveno 15. dubna 2008

    ja by som veľmi rád pozrel niečo Ďalšie z toho prvého komiksu. francúzskeho? rytieri milosti....

  • upraveno 17. dubna 2008

    Jak už bylo řečeno, první čtyři díly Nářku ztracených zemí kreslil někdo jiný a byl o něčem jiném, než nová série s novým kreslířem (ale stejným scénáristou - Jeanem Dufauxem), začínající právě dílem č. 5.

    Ale když jinak nedáte, tady jsou předcházející části.

    Pojednávají o princezně Sioban.

    http://rapidshare.com/files/78636849/Narek.stratenych._zemi.01-04.SK_by_MANKIN.cbz

  • upraveno 18. dubna 2008

    Ještě jsem neměl čas ty nové kousky projet, ale už je mám staženy. :)

    Vyslovím teď otázku na Mercenariovy příběhy s obry, konkrétně na ten první. Jak ho chápete? Pokud se nepletu, má to být tak, že on vypráví u ohně nějaké ženštině, co zažil s obry. Jenže ten příběh se týká mimozemšťana, který přistál na létajícím talíři, omráčil hrdinu, vzal si jeho věci, vydával se za něj, nakrmil se a zase odletěl. To je fajn, přejme mu to. :wink: Nicméně Mercenario o tom nemohl nijak vědět. Takže jeho příběh vypadal zhruba nějak takto: "Šel jsem k paláci obra, ale tam mě někdo vzal po hlavě. Po nějaké době jsem se probudil a radši jsem šel pryč." Opravdu promyšlený způsob, jak zapůsobit na dívku u táborového ohně. :twisted: Anebo to moc hluboce řeším a radši si mám vychutnávat všechna ta ňad... chci říci, všechnu tu anatomicky dokonalou kresbu? :wink:

  • upraveno 18. dubna 2008

    To, že ti ten příběh připadá lehce dementní, ještě přece neznamená, že by sis nemohl vychutnat ty vizuální orgie, které na tebe útočí z každé stránky. :wink:

    No dobrá, Segrelles není žádný Aristotelés, toho si lze povšimnout.

    Já to bral tak, že to má nějakou záhadnou vnitřní logiku, která obyčejným smrtelníkům není zřejmá a nijak hlouběji jsem se případnými logickými kotrmelci nezabýval. 8)

    Nezdá se ti, sere Léto, že jsi poslední dobou nějak moc puntičkářský? :twisted:

    Možná by ses měl více kochat a méně analyzovat. :idea:

    Možná, že to u některých příběhů jinak ani nejde.

    :wink:

  • upraveno 18. dubna 2008

    Aristotelés to není, ale s Platónem má pár styčných ploch. :P

    Možná jsem příliš puntíčkářský, ostatně tuto možnost jsem sám připustil v poslední větě svého příspěvku. V žádném případě to neznamená, že se mi příběh nelíbil a že jsem si vizuální zpracování nevychutnal. :wink: Atmosféra toho světa mi trochu připomíná barbara Conana (toho původního, howardovského). Stateční hrdinové, krásné ženy a mírně orientální atmosféra, to se prostě nedá najít na každém rohu. 8)

    Dobrá tedy, budu se kochat. :)

    Mimochodem, "kochać" znamená v polštině "milovat", zatímco "kochen" je v němčině "vařit". Další důkaz, že láska prochází žaludkem.

  • upraveno 18. dubna 2008

    Správně. V příbězích tohoto typu jde o atmosféru, stratosféru a litosféru především. :!:

    Víš, že německá čtvrtkařka Marita Kochová brala doping? :x

    (Proto ji naše Jarmila Kratochvílová nemohla předběhnout)

  • upraveno 18. dubna 2008

    Kde jinde než v atmosféře se dá nalézt obrovské létající město plné žen? 8)

    A víte, že slavná atletka Stella Walsh byla vlastně muž? Ale přišli na to až po její smrti. :o

  • flanker.27flanker.27 Příslušník pražské hospody :)
    upraveno 19. dubna 2008

    Mno, ve vrcholovym sportu sypou všichni, jen někteří k tomu navíc ještě pořádně makaj. kamarádův děda byl cyklistickej závodník a řikal, že když byli v Německu, tak zatímco sportovci jinech zemí ještě chrápali, Němci už šli někdy v 5 ráno na bazén.

  • upraveno 19. dubna 2008

    Myslíte, že když Segrelles vymýšlel Mercenaria, tak byl pod vlivem drog? :o :wink:

  • upraveno 19. dubna 2008

    A než se rozpovídáte, jak na vás zapůsobily předchozí příběhy, mám pro vás další ochutnávku:

    http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/69434/Aria_-_The_Soul_Market_1.rar_11.15MB.html

    Tohle je trochu jiná Aria, než kterou známe z Písně.

    Příběh se odehrává zčásti v New Yorku a zčásti ve Faerii.

    Je to o pronikání mezi světy a tak trochu o obchodování s lidskými dušemi.

    První část z šesti.

    http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/51431/Sojourn_01.rar_9.62MB.html

    Sojourn.

    Dobrodružství, nebezpečí, romantika, kouzla.

    Draci, skřeti a jiná havěť.

    Krásná lučištnice Arwyn a její jednooký druh Gareth putují zeměmi planety Quin a hledají pět úlomků z magického šípu, aby svrhli zlého čaroděje a diktátora Mordatha.

    První díl z třiceti čtyř. :P

    Přiznám se, že oba typy kresby mě velmi oslovují.

    Snad se budou líbit i vám. :wink:

    Kdyby někdo uvažoval o editaci, vůbec bych mu nebránil. :twisted:

  • upraveno 20. dubna 2008

    A tady je poslední díl Sworn Sworda.

    Je tam všechno.

    Dunkův souboj v potoce.

    Egg křičící: "Bij ho, sere! Bij ho! Je tam, za tebou!!"

    Uříznutý cop.

    Vášnivý polibek!

    Až mi vyhrkly slzy do očí. 8)

    http://rapidshare.com/files/108699963/Hedge_Knight_II_-_Sworn_Sword_06__2008___Bang_Brothers-DCP_.cbr

  • upraveno 20. dubna 2008

    tak tento priestor sa stáva skutočne bohatou baňou komiksofilov. ďakujem za tipy a ukážky.

  • upraveno 2. května 2008

    Meridian.

    Konečně se toho někdo chopil a poslovenštil ho. 8)

    Opět, jako je již dobrou tradicí, nejedná se o můj upload, takže díky říkám já. :)

    POPIS: Úvodný diel ságy Meridian, odohrávajúci sa na svete Demetria. Obyvatelia žijú na ostrovných štátoch, vznášajúcich sa vo vzduchu. Hlavnou hrdinkou je Sephie, dcéra ministra štátu Meridian. Užíva si detstvo a netuší, že všetko sa čoskoro zmení ...

    http://www.edisk.cz/stahni/54524/Meridian_01_sk.cbr_8.25MB.html

  • upraveno 9. května 2008

    Zeptám se takto: Frazetta nebo Royo?

    Anebo: Frazetta a Royo? :?:

  • upraveno 16. června 2008

    Je mi jasné, že čekáte na dalšího Mercenaria. :wink:

    Tedy Žoldniera.

    Konečně přeloženého. 8) Ve slovenštině.



    (Díl se jmenuje Formule z pekla, ale nejedná se o F-1.) :wink:

    http://www.zshare.net/download/132324477448afb2/

  • upraveno 17. června 2008

    diky

  • upraveno 17. června 2008

    To je Vatrasova práce, já jen hážu linky. :wink:

    Ale když se do toho teď dal, přeloží celou sérii, na to se taky těším. :!:

  • upraveno 4. července 2008

    Trocha té severské mytologie nemůže zaškodit.

    Loki je zde.

    Jak se vám líbí kresba?

    http://www.zshare.net/download/14199557c7e590ab/

  • upraveno 18. července 2008

    Ano, líbila se prý velmi. :wink:

    A další Mercenary. Tentokrát ve Vodní pevnosti. Zachrání Nan-Tay? 8)

    http://www.edisk.sk/stahni/07397/Zoldnier_05_sk_by_Vatras.cbr_18.99MB.html

  • upraveno 6. května 2009

    Před chvílí jsem na Výšinách zveřejnil zásadní článek o Rudé Sonji, takže kdo chcete, můžete mě pochválit. :)

  • upraveno 22. června 2011
    Inu, tak z valné většiny tuhle část mé knihovničky tvoří manga - Naruto, Bleach, Barman, Deadman wonderland, Uzumaki, Death Note, to jsou pro mne srdeční záležitosti (a ano, jsem velice háklivý na to když někdo řekne, že jedna z těchle mang je "pro malý děti").
    Následuje Sandman od Neila Gaimana. Dokonalost sama, musím říct, i když jeden musí mít něco načteno, aby chápal docela časté slovní piruetky.
    Saudek - Modrá rokle, Lips Tullian a spousta srandy. Ještěže děda schovával ty Komety na půdě...
    A pak trocha novoty - Garth Ennis, Steve Dillon, Brian Azzarello a jejich Preacher, Punisher, Hitman, 100 nábojů a Lucifer. Boží dílka, vřele doporučuju.
  • upraveno 13. srpna 2012
    Recenze komiksové verze Hry o trůny: "Komiksová Hra o trůny zkrotla. Z Catelyn dělá playmate" na Aktuálně.cz k přečtení zde.
  • upraveno 13. srpna 2012
    Komiks jsem si prohlídla v knihkupectví, takže tady je můj názor... Pro kritiky změn v seriálu je komiks rozhodně vhodnější jak zbytečným neexperimentováním, tak víceméně věrnou vizualizací postav. Za sebe musím říct, že ten anime vizuální styl mi úplně nesedí, ale to je otázka vkusu. Jinak je úsměvné, jak recent kritizuje zrovna krotkost scény, kde se milují Ned a Catelyn - protože je přesně taková, jaká je i v knize. A ano, přesně tak - komiks JE až třetí v řadě.
  • upraveno 18. srpna 2012
    Ze zajímavosti jsem pořídil grafický román Hra o trůny a musím po přečtení říct že mě příjemně překvapil. Je to celkem věrná adaptace románu ( určitě zatím věrnější než seriál moc nechápu recenzi výše, ta je dle mě celkem mimo, je jasný že tam je míň nahoty než v seriálu, když si HBO na těch scénách tak zakládá v sáze ani nejsou a co se týká krve je jím přesně tolik co v románu). Ilustrace jsou zdařilý ( některý scény vypadají hodně dobře příjezd krále na Zimohrad, hostina myslím dobrý příslib pozdějších bitev ), někomu může styl ilustrátora přijít hodně barevný veselý vzhledem k ději, ale mě osobně se celkem líbí. Rozhodně to není odfláklý ( rozdílná barva Tyrionových oči, znaky rodů na pláštích, šperkách hlavicích mečů atd.). Je tam i popis vzniku komiksu ( od konkurzu kdy vybírali kreslíře konkurzem - chtěli poslat náčrty pěti postav - Eddard, Tyrion, Jon, Daenerys, Arya, třeba i srovnání textu v románu s textem v bublině při konkrétní scéně, popis postupů práce, návrhy jiných železného trůnu). Jsem docela zvědavý kolik toho nakonec vznikne jestli mají plán na celou ságu, to by měl kreslíř na 10 let práci zajištěnou. Osobně nechápu Talpress, že komiks nevydal sám jako doplňkový produkt k sáze ( která je v této době čím dál populárnější a je to aktuálně jejich nejprodávanější zboží a co jsem koukal na jejich komiksy tak to je třeba pro mě neznámá podivná manga)
Abys mohl komentovat, musíš se přihlásit nebo zaregistrovat.